1
Dôvodová správa
A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií (ďalej len „návrh zákona“) sa predkladá ako iniciatívny materiál.
Predkladaným návrhom zákona sa v súvislosti s konsolidáciou verejných financií vstupuje článkom II do zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Navrhuje sa zavedenie asignácie podielu zaplatenej dane z príjmov pre rodičov ako náhradu za rodičovský dôchodok vyplácaný zo sociálneho poistenia, ktorý sa preto z príslušných právnych predpisov vypúšťa. Navrhuje sa tiež zvýšenie hranice maximálneho mesačného vymeriavacieho základu na platenie poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie, na financovanie podpory v čase skrátenej práce a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity zo 7- násobku na 11-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov.
V návrhu zákona v čl. III sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Cieľom návrhu zákona je na jednej strane vytvorenie predpokladov pre konsolidáciu verejných financií a na druhej strane podpora malých firiem a živnostníkov.
Pokiaľ ide o úpravy v oblasti dane z pridanej hodnoty navrhované v čl. VII, od 1. januára 2025 dochádza k zvýšeniu základnej sadzby dane, pričom sa zároveň navrhuje zvýšenie aktuálne uplatňovanej zníženej sadzby dane z 10 % na 19 % zo základu dane, ako aj zachovanie zníženej sadzby dane vo výške 5 % zo základu dane, za súčasnej úpravy zoznamu tovarov a služieb podliehajúcich týmto zníženým sadzbám dane.
Cieľom novely zákona č. 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve je zmena spôsobu financovania materských škôl, kedy presunom kompetencií pri materských školách z originálnych kompetencií na prenesený výkon štátnej správy sa zníži percento podielových daní poukazovaných obciam o sumu 559 miliónov eur.
Ďalším vplyvom na výšku podielu dane z príjmov fyzických osôb (ďalej len „DPFO“) obcí a vyšších územných celkov je premietnutie konsolidačných opatrení vo vzťahu k DPFO, kedy predpokladaný vyšší výnos tejto dane bude smerovaný do štátneho rozpočtu na zníženie schodku rozpočtu verejnej správy.
Uvedené dopady si vyžiadali úpravu podielu územných samospráv na výnose DPFO, pričom suma podielu obcí a vyšších územných celkov vyplývajúca z doterajších prognóz zostáva zachovaná, to znamená, že percento podielu na DPFO sa znižuje len vo výške objemu konsolidačných opatrení prijímaných za účelom konsolidácie verejných financií.
Návrhom zákona sa v čl. XI dopĺňa ďalšie odvetvie medzi regulované činnosti. S cieľom znížiť finančnú záťaž regulovaných osôb a podporiť financovanie štátneho dlhu domácimi subjektami sa navrhuje, aby sa výnosy slovenských štátnych dlhopisov nezahŕňali do základu osobitného odvodu. Po oslobodení úrokov od odvodu by mali subjekty pri rovnakom úroku dopytovať viac dlhopisov. V závislosti elasticity na zmenu úrokov, môžu subjekty nakupovať viac dlhopisov aj v prípade, že sa úrok zníži. Taktiež sa navrhujú osobitné sadzby pre tie regulované odvetvia, pri ktorých je možné predpokladať vysokú mieru ziskovosti. Vyššia miera
2
sociálnej zodpovednosti osôb podnikajúcich v týchto odvetviach podporí aj konsolidačné úsilie vlády.
Úpravou zákona sa v čl. XIII zavŕši proces transformácie solidárneho príspevku, ktorý bude uhradený v roku 2025, na vnútroštátne opatrenie.
Návrh zákona pozitívne aj negatívne vplyvy, ktoré uvedené v doložke vybraných vplyvov.
Predkladaný návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a inými právnymi predpismi, s nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj v súlade s právom Európskej únie.
3
Doložka vybraných vplyvov
1.Základné údaje
Názov materiálu
Vládny návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií.
Predkladateľ (a spolupredkladateľ)
Vláda Slovenskej republiky.
Materiál nelegislatívnej povahy
Materiál legislatívnej povahy
Charakter predkladaného materiálu
Transpozícia/ implementácia práva EÚ
V prípade transpozície/implementácie uveďte zoznam transponovaných/implementovaných predpisov:
Smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006) v platnom znení.
Smernica Rady 2009/47/ES z 5. mája 2009, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o znížené sadzby dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 116, 9. 5. 2009).
Smernica Rady (EÚ) 2018/912 z 22. júna 2018, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o povinnosť uplatňovať minimálnu štandardnú sadzbu (Ú. v. EÚ L 162, 27.6.2018).
Smernica Rady (EÚ) 2022/542 z 5. apríla 2022, ktorou sa menia smernice 2006/112/ES a (EÚ) 2020/285, pokiaľ ide o sadzby dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 107, 6. 4. 2022).
Termín začiatku a ukončenia PPK
Predpokladaný termín predloženia na pripomienkové konanie
Predpokladaný termín začiatku a ukončenia ZP**
Predpokladaný termín predloženia na rokovanie vlády SR*
september 2024
2.Definovanie problému
Prijatím zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií sa navrhuje konsolidácia verejných financií a stabilizácia verejného dlhu, nakoľko je nevyhnutné znížiť deficit štátneho rozpočtu.
Zákon o dani z príjmov
Zákon prispieva ku konsolidácii verejných financií úpravou viacerých ustanovení zákona. Opatrenia zacielené na dosiahnutie solidarity vyššie príjmových skupín s nižšie príjmovými skupinami a veľkých spoločností s menšími spoločnosťami.
Zákon o DPH
Navrhuje sa zvýšenie základnej sadzby dane, pričom sa zároveň navrhuje zvýšenie aktuálne uplatňovanej zníženej sadzby dane z 10 % na 19 % zo základu dane, ako aj zachovanie zníženej sadzby dane vo výške 5 % zo základu dane, za súčasnej úpravy zoznamu tovarov a služieb podliehajúcich týmto zníženým sadzbám dane.
Zákon o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach
Návrhom zákona sa dopĺňa ďalšie odvetvie medzi regulované činnosti. S cieľom znížiť finančnú záťaž regulovaných osôb a podporiť financovanie štátneho dlhu domácimi subjektami sa navrhuje, aby sa výnosy týchto dlhopisov nezahŕňali do základu osobitného odvodu. Taktiež sa navrhujú osobitné sadzby pre tie regulované odvetvia, pri ktorých je možné predpokladať vysokú mieru ziskovosti. Vyššia miera sociálnej zodpovednosti osôb podnikajúcich v týchto odvetviach podporí aj konsolidačné úsilie vlády.
3.Ciele a výsledný stav
Zákon o dani z príjmov
Solidarita medzi vyššie príjmovými skupinami a nižšie príjmovými skupinami sa zabezpečuje úpravou ustanovení daňového bonusu na dieťa zvýšením adresnosti tohto bonusu. Zavádza sa nová sadzba dane pre
4
právnické osoby so zdaniteľnými príjmami nad 1 mil. eur vo výške 22%. Za účelom podpory malého a stredného podnikania sa upravujú viaceré parametre vrátane zvýšenia hranice zdaniteľných príjmov zo 60 tis. eur na 100 tis. eur. Zavádza sa možnosť asignácie podielu zaplatenej dane pre rodičov.
Zákon o DPH
Zvyšuje sa základná sadzba DPH z 20 % na 23 % a na vybrané tovary a služby sa zavádzajú znížené sadzby vo výškach 19 % (potraviny, dodanie elektriny, služby spojené s podávaním nápojov v reštauračných a stravovacích zariadeniach s výnimkou podávania alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 0,5 % objemu) a 5 % (lieky, vybraný okruh zdravotníckych pomôcok, vybraných okruh potravín, učebnice, služby spojené s podávaním jedál v reštauračných a stravovacích zariadeniach a tovary a služby poskytované sociálnym podnikom).
Zákon o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach
S účinnosťou od 1. januára 2025 sa navyšuje sadzba pre energetické firmy na 30 % ročne, rozširuje sa osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach o subjekty podnikajúce v oblasti rafinérie a spracovania ropy, pre ktoré sa stanovuje sadzba 30 % ročne a zároveň sa navyšuje sadzba pre mobilných operátorov na 18,908 % ročne na horizonte 15 rokov. Taktiež sa vynímajú úrokové výnosov zo štátnych dlhopisov krajín EHP zo základu osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach.
4.Dotknuté subjekty
Zákon o dani z príjmov
Fyzické a právnické osoby.
Zákon o DPH
Finančné riaditeľstvo SR, daňové úrady, zdaniteľné osoby, fyzické osoby.
Zákon o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach
Energetické firmy, subjekty podnikajúce v oblasti rafinérie a spracovania ropy, mobilní operátori, všetky regulované osoby, ktoré si môžu vyňať výnosy štátnych dlhopisov zo základu osobitného odvodu.
5.Alternatívne riešenia
Zákon o dani z príjmov
Nulový variant - zachovanie doterajšej právnej úpravy.
Nedôjde k zvýšeniu príjmov štátneho rozpočtu.
Zákon o DPH
Nulový variant - zachovanie doterajšej právnej úpravy.
Nedôjde k zvýšeniu príjmov štátneho rozpočtu.
Zákon o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach
Nulový variant - zachovanie doterajšej právnej úpravy.
Nedôjde k zvýšeniu príjmov štátneho rozpočtu.
6.Vykonávacie predpisy
Predpokladá sa prijatie/zmena vykonávacích predpisov?
Áno
Nie
Ak áno, uveďte ktoré oblasti budú nimi upravené, resp. ktorých vykonávacích predpisov sa zmena dotkne:
7.Transpozícia/implementácia práva EÚ
Uveďte, či v predkladanom návrhu právneho predpisu dochádza ku goldplatingu podľa tabuľky zhody, resp. či ku goldplatingu dochádza pri implementácii práva EÚ.
Áno Nie
Ak áno, uveďte, ktorých vplyvov podľa bodu 9 sa goldplating týka:
8.Preskúmanie účelnosti
5
* vyplniť iba v prípade, ak materiál nie je zahrnutý do Plánu práce vlády Slovenskej republiky alebo Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky.
** vyplniť iba v prípade, ak sa záverečné posúdenie vybraných vplyvov uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. jednotnej metodiky.
*** posudzovanie sa týka len zmien v I. a II. pilieri univerzálneho systému dôchodkového zabezpečenia s identifikovaným dopadom od 0,1 % HDP (vrátane) na dlhodobom horizonte.
9.Vybrané vplyvy materiálu
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho
vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
v tom vplyvy na rozpočty obcí a vyšších územných celkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
Vplyv na dlhodobú udržateľnosť verejných financií v prípade vybraných opatrení ***
Áno
Nie
Vplyvy na limit verejných výdavkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na podnikateľské prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho vplyvy na MSP
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Mechanizmus znižovania byrokracie
a nákladov sa uplatňuje:
Áno
Nie
Sociálne vplyvy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na životné prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Materiál je posudzovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Áno
Nie
Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na služby verejnej správy pre občana, z toho
vplyvy služieb verejnej správy na občana
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
vplyvy na procesy služieb vo verejnej správe
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
10.Poznámky
11.Kontakt na spracovateľa
Ministerstvo financií SR
12.Zdroje
Inštitút finančnej politiky MF SR
13.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov z PPK č. ..........
6
(v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 8.1 Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
14.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov zo záverečného posúdenia č. .......... (v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy,
na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách, v metodike ESA 2010)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2024
2025
2026
2027
Príjmy verejnej správy celkom
0
1 239 288 000
1 225 316 000
1 149 473 000
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť
z toho:
- vplyv na ŠR
0
1 154 937 000
1 096 367 000
1 024 584 000
Rozpočtové prostriedky (Zákon o DPH)
0
919 550 000
965 164 000
940 257 000
Rozpočtové prostriedky (Zákon o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach)
0
189 333 000
133 098 000
96 318 000
Rozpočtové prostriedky (Zákon o dani z príjmov)
0
46 054 000
-1 895 000
-11 991 000
EÚ zdroje
0
0
0
0
- vplyv na obce, z toho:
60 213 000
90 868 000
90 068 000
- vplyv na obce (Zákon o dani z príjmov)
0
60 213 000
90 868 000
90 068 000
- vplyv na vyššie územné celky, z toho:
0
32 237 000
48 650 000
48 222 000
- vplyv na vyššie územné celky (Zákon o dani z príjmov)
0
32 237 000
48 650 000
48 222 000
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy, z toho:
0
-8 099 000
-10 569 000
-13 401 000
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy (VZP - Zákon o dani z príjmov)
0
-2 449 000
-3 196 000
-4 053 000
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy (Sociálna poisťovňa - Zákon o dani z príjmov)
0
-5 650 000
-7 373 000
-9 348 000
Výdavky verejnej správy celkom
4 687 199
-784 808 669
-757 281 213
-792 693 883
7
v tom: za každý subjekt verejnej správy / program zvlášť
0
z toho:
- vplyv na ŠR
4 687 199
-182 006 000
-113 969 194
-109 577 400
Rozpočtové prostriedky (Zákon o DPH)
1 138 361
0
0
0
Rozpočtové prostriedky (Zákon o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach)
326 022
0
0
0
Rozpočtové prostriedky (Zákon o dani z príjmov)
3 222 816
-173 950 000
-105 896 194
-101 485 000
Rozpočtové prostriedky (Zákon o sociálnom poistení)
0
-8 056 000
-8 073 000
-8 092 000
EÚ zdroje
0
0
0
0
spolufinancovanie
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
-602 802 669
-643 302 019
-683 116 483
- z toho vplyv na Sociálna poisťovňu - Zákon o sociálnom poistení
0
-343 460 669
-365 824 019
-388 772 483
- z toho vplyv na VZP – Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti
0
-259 342 000
-277 488 000
-294 344 000
Vplyv na počet zamestnancov
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na mzdové výdavky
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Financovanie zabezpečené v rozpočte
4 687 199
0
0
0
(Zákon o DPH)
1 138 361
0
0
0
(Zákon osobitnom odvode v regulovaných odvetviach)
326 022
0
0
0
(Zákon o dani z príjmov)
3 222 816
Iné ako rozpočtové zdroje
0
0
0
0
Rozpočtovo nekrytý vplyv / úspora - Celkový vplyv na rozpočet (+negatívum/-pozitívum)
0
-2 024 096 669
-1 982 597 213
-1 942 166 883
2024
2025
2026
2027
8
Vplyvy na limit verejných výdavkov verejnej správy celkom (v metodike ESA 2010)
0
-2 024 096 669
-1 982 597 213
-1 942 166 883
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť / program zvlášť
z toho:
vplyv na limit verejných výdavkov ŠR
0
-1 336 943 000
-1 210 336 194
-1 134 161 400
vplyv na limit verejných výdavkov ostatných subjekty verejnej správy
0
-687 153 669
-772 261 019
-808 005 483
vplyv na limit verejných výdavkov ďalších súčastí rozpočtu verejnej správy
0
0
0
0
Pozn.: Detailné analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy priložené v samostatných súboroch za novelizačné články Návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií.
Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy,
na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu (Zákon o DPH)
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Tabuľka č. 1
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2024
2025
2026
2027
Príjmy verejnej správy celkom
0
919 550 000
965 164 000
940 257 000
z toho:
- vplyv na ŠR
0
919 550 000
965 164 000
940 257 000
Rozpočtové prostriedky
0
919 550 000
965 164 000
940 257 000
v tom: (131) daň z pridanej hodnoty
0
919 550 000
965 164 000
940 257 000
EÚ zdroje
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Výdavky verejnej správy celkom
1 138 361
0
0
0
v tom: kapitola MF SR/0EK 0D IT financované zo ŠR – MF SR (FR SR)
Program 0EK0D0Q
71 880
0
0
0
Program 0EK0D14
164 989
0
0
0
Program 0EK0D1L
54 492
0
0
0
Program 0EK0D19
248 000
0
0
0
Program 0EK0D1B
199 000
0
0
0
Program 0EK0D1D
400 000
0
0
0
z toho:
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
Rozpočtové prostriedky
0
0
0
0
v tom: daňový bonus na hypotéky
0
0
0
0
9
EÚ zdroje
0
0
0
0
spolufinancovanie
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na počet zamestnancov
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na mzdové výdavky
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Financovanie zabezpečené v rozpočte
1 138 361
0
0
0
Iné ako rozpočtové zdroje
0
0
0
0
Rozpočtovo nekrytý vplyv / úspora
0
0
0
0
2.1.1. Financovanie návrhu - Návrh na riešenie úbytku príjmov alebo zvýšených výdavkov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy:
Plnenie návrhu zákona je podmienené úpravami informačných systémov Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky (ďalej len „FR SR“) v celkovej výške 1 138 361 eur (kapitálové výdavky, rozpočtová položka 718, podprogram 0EK0D Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu – Ministerstvo financií Slovenskej republiky), a to:
- Integrovaný systém Finančnej správy správa daní (ISFS-SD) v sume 164 989 eur na rok 2024,
- DR SCAN v sume 54 492 eur na rok 2024,
- DATA WAREHOUSE (DWH) v sume 248 000 eur na rok 2024,
- Kontrolný výkaz DPH (KV DPH) v sume 199 000 eur na rok 2024,
- Portál finančnej správy (PFS) v sume 71 880 eur na rok 2024,
- eKasa, Virtuálna registračná pokladnica (VRP) v sume 400 000 eur na rok 2024.
Financovanie predmetných výdavkov bude zabezpečené v zabezpečené v rámci schválených limitov výdavkov rozpočtu verejnej správy na rok 2024.
2.2. Popis a charakteristika návrhu
2.2.1. Popis návrhu:
Akú problematiku návrh rieši? Kto bude návrh implementovať? Kde sa budú služby poskytovať?
K novele zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
10
S účinnosťou od 1.1.2025 sa zvyšuje základná sadzba DPH z 20 % na 23 % zo základu dane a na vybrané tovary a služby sa zavádzajú znížené sadzby DPH vo výškach 19 % a 5 % zo základu dane. Zároveň sa k rovnakému dátumu ruší v súčasnosti platná znížená sadzba DPH 10 % zo základu dane.
Pre okruh znížených sadzieb DPH vo výškach 19 % a 5 % zo základu dane (ďalej len „znížená sadzba 19 %“ alebo „znížená sadzba 5 %“) platí uvedené:
a)Zavádza sa znížená sadzba 19 % na dodanie elektriny (zníženie zo súčasne platných 20 %).
b)Zavádza sa znížená sadzba 19 % na všetky potraviny, s výnimkou potravín definovaných v bode d) (zníženie zo súčasne platných 20 %).
c)Zavádza sa znížená sadzba 19 % na služby spojené s podávaním nápojov v reštauračných a stravovacích zariadeniach s výnimkou podávania alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 0,5 % objemu (zvýšenie zo súčasne platných 10 %).
d)Zavádza sa znížená sadzba 5 % na vybraný okruh potravín v rozsahu definovanom aktuálne platnou Prílohou č. 7 zákona č. 222/2004 Z. z., na ktoré sa v súčasnosti uplatňuje znížená sadzba 10 %.
e)Zavádza sa znížená sadzba 5 % na lieky, v rozsahu definovanom aktuálne platnou Prílohou č. 7 zákona č. 222/2004 Z. z., na ktoré sa v súčasnosti uplatňuje znížená sadzba 10 %.
f)Zavádza sa znížená sadzba 5 % na vybraný okruh zdravotníckych pomôcok, v rozsahu definovanom aktuálne platnou Prílohou č. 7 zákona č. 222/2004 Z. z., na ktoré sa v súčasnosti uplatňuje znížená sadzba 10 %.
g)Zavádza sa znížená sadzba 5 % na edukačné publikácie schválené príslušným ústredným orgánom štátnej správy, v rozsahu definovanom aktuálne platnou Prílohou č. 7 zákona č. 222/2004 Z. z., na ktoré sa v súčasnosti uplatňuje znížená sadzba 10 %.
h)Zavádza sa znížená sadzba 5 % na tovary a služby, ktoré v rámci aktivít sociálnej ekonomiky dodáva registrovaný sociálny podnik, ktorý 100 % svojho zisku po zdanení používa na dosiahnutie svojho hlavného cieľa (zníženie zo súčasne platných 10 %).
i)Zavádza sa znížená sadzba 5 % na služby spojené s podávaním jedál v reštauračných a stravovacích zariadeniach (zníženie zo súčasne platných 10 %).
j)Zavádza sa znížená sadzba 5 % na edukačné publikácie schválené príslušným ústredným orgánom štátnej správy, ak dodané ako elektronicky poskytovaná služba. (zníženie zo súčasne platných 20 %).
k)V platnosti naďalej zostáva znížená sadzba 5 % pre štátom podporované nájomné bývanie definovaná v pôvodnom rozsahu podľa aktuálne platného § 27 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z.
Na tovary a služby nedefinované v bodoch a) k) sa bude od 1. januára 2025 uplatňovať základná sadzba DPH vo výške 23 % zo základu dane, t. j.:
v rámci služieb dochádza k zrušeniu uplatňovania zníženej sadzby DPH 10 % zo základu dane na prepravu osôb visutými a pozemnými lanovkami a lyžiarskymi vlekmi, na služby sprístupnenia prevádzky športových zariadení, na ubytovacie služby, na služby fitnescentier a na služby súvisiace s prevádzkou rekreačných parkov a pláží,
v rámci tovarov dochádza k zrušeniu v súčasnosti platnej zníženej sadzby DPH 10 % zo základu dane na tlačené knihy, brožúry, letáky, noviny, časopisy, periodiká, obrázkové knižky, predlohy na kreslenie alebo maľovanie pre deti a hudobniny (s výnimkou edukačných publikácií definovaných v bodoch g) a j).
2.2.2. Charakteristika návrhu:
11
x zmena sadzby
zmena v nároku
nová služba alebo nariadenie (alebo ich zrušenie)
kombinovaný návrh
iné
2.2.3. Predpoklady vývoja objemu aktivít:
Jasne popíšte, v prípade potreby použite nižšie uvedenú tabuľku. Uveďte aj odhady základov daní a/alebo poplatkov, ak sa ich táto zmena týka.
2.2.4. Výpočty vplyvov na verejné financie
Pozitívny vplyv na rozpočet:
K novele zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
Výpočet vplyvu zvýšenia základnej sadzby DPH z 20 % na 23 % zo základu dane vychádza z údajov o prognózovanom akruálnom výnose DPH známom z Výboru pre daňové prognózy očisteného o predpokladané výnosy dane zo zavedených znížených sadzieb v jednotlivých rokoch. Výnosy na ďalšie roky indexované rastom nominálnej konečnej spotreby domácností z posledného známeho Výboru pre makroekonomické prognózy, zohľadňujúcej predpokladané dopady súboru zmien sadzieb DPH na makroekonomické prostredie. Výpočet zvýšenia základnej sadzby zohľadňuje negatívny fiškálny vplyv zavedenia zníženej sadzby 19 % na dodanie elektriny, potraviny a nápoje podávané v reštauračných a stravovacích zariadeniach (s výnimkou alkoholických nápojov), rozšírenie okruhu tovarov a služieb zdaňovaných zníženou sadzbou 5 % o vybrané potraviny, lieky, zdravotnícke pomôcky, edukačné publikácie, , jedlá podávané v reštauračných a stravovacích zariadeniach, tovary a služby dodávané registrovanými sociálnymi podnikmi. Kvantifikácia vplyvu zvýšenia základnej sadzby ďalej zohľadňuje pozitívny fiškálny vplyv zrušenia doteraz platnej zníženej sadzby 10 % na prepravu osôb visutými a pozemnými lanovkami a lyžiarskymi vlekmi, na ubytovacie služby, služby fitnescentier, služby súvisiace s prevádzkou rekreačných parkov a pláží, tlačené knihy, brožúry, letáky, noviny, časopisy, periodiká, obrázkové knižky, predlohy na kreslenie alebo maľovanie pre deti a hudobniny a ich zdaňovanie základnou sadzbou.
Výpočet vplyvu zníženia sadzby DPH na 19 % na dodanie elektriny vychádza z údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a MH SR o nákladoch domácností na elektrinu v roku 2024, t. j. o informácií o spotrebe a koncovej cene elektriny pre domácnosti predpokladanej pre rok 2024. Kvantifikácia na ďalšie roky predpokladá nemennú úroveň spotreby, koncová cena je indexovaná rastom nominálnej konečnej spotreby domácností vychádzajúcej z Výboru pre makroekonomické prognózy.
Výpočet vplyvu zníženia sadzby DPH na 19 %, resp. 5 % na vybrané okruhy potravín vychádza z údajov ŠÚ SR k váženej priemernej sadzbe DPH (tzv. WAR tabuľky, 2023), údajov o spotrebnom koši a historických údajov o cenách potravín v SR zohľadňujúc špecifikované okruhy potravín zdaňované sadzbou 19 % a 5 % (viď časť 2.2.1). Vplyvy na ďalšie roky indexované rastom nominálnej konečnej spotreby domácností známej z Výboru pre makroekonomické prognózy.
12
Výpočet vplyvu zvýšenia sadzby DPH na 19 % na nápoje podávané v reštauračných a stravovacích zariadeniach vychádza z údajov z daňových priznaní k DPH o tržbách v sektore NACE 56 za roky 2023 a ušlú časť roka 2024 a údajov o váženej priemernej sadzbe DPH, tzv. WAR tabuliek (ŠÚ SR, 2023). Uvedený výnos je očistený o výnosy z podávaných jedál na základe údajov o spotrebnom koši (ŠÚ SR, 2024) a o alkoholické nápoje. Odhad výnosu alkoholických nápojov je vyrátaný z údajov zo systému eKasa, pričom kvantifikácia zahŕňa všetky pokladnice napojené na portál FS SR v roku 2022 u podnikateľských subjektov pôsobiacich v sektore pod NACE kódom 56. Na ďalšie roky predpokladané výnosy indexované poslednou známou predikciou vývoja nominálnej konečnej spotreby domácností známej z Výboru pre makroekonomické prognózy.
Výpočet vplyvu zníženia sadzby DPH na 5 % na vybraný okruh liekov a zdravotníckych pomôcok vychádza z údajov o tržbách z daňových priznaní DPH (2023 a 2024) v sektoroch NACE 47740 a 47730, údajov o váženej priemernej sadzbe DPH, tzv. WAR tabuliek (ŠÚ SR, 2023), údajov o spotrebnom koši (ŠÚ SR, 2023) a zo štatistického výkazu o vydaných humánnych liekoch, zdravotníckych pomôckach a dietetických potravinách (NCZI, 2023). Na ďalšie roky predpokladané výnosy indexované poslednou známou predikciou vývoja nominálnej konečnej spotreby domácností známej z Výboru pre makroekonomické prognózy.
Výpočet vplyvu zníženia sadzby DPH na 5 % na edukačné publikácie vychádza z údajov o váženej priemernej sadzbe DPH, tzv. WAR tabuliek (ŠÚ SR, 2023), údajov o spotrebnom koši (ŠÚ SR, 2023) a údajov o tržbách z daňových priznaní DPH (2023 a 2024) v sektore NACE 5811. Na ďalšie roky predpokladané výnosy indexované poslednou známou predikciou vývoja nominálnej konečnej spotreby domácností známej z Výboru pre makroekonomické prognózy.
Výpočet vplyvu zníženia sadzby DPH na 5 % na tovary a služby, ktoré v rámci aktivít sociálnej ekonomiky dodávajú registrované sociálne podniky vychádza z údajov z daňových priznaní k DPH o tržbách všetkých aktívnych registrovaných sociálnych podnikov s platným priznaním štatútu v rámci zoznamu registrovaných sociálnych podnikov zverejňovaných MPSVaR SR za rok 2023. Na ďalšie roky predpokladané výnosy indexované poslednou známou predikciou vývoja nominálnej konečnej spotreby domácností známej z Výboru pre makroekonomické prognózy.
Výpočet vplyvu zníženia sadzby DPH na 5 % na jedlá podávané v reštauračných a stravovacích zariadeniach vychádza z údajov z daňových priznaní k DPH o tržbách v sektore NACE 56 za roky 2023 a ušlú časť roka 2024 a údajov o váženej priemernej sadzbe DPH, tzv. WAR tabuliek (ŠÚ SR, 2023). Uvedený výnos je očistený o výnosy z podávaných nápojov na základe údajov o spotrebnom koši (ŠÚ SR, 2024). Na ďalšie roky predpokladané výnosy indexované poslednou známou predikciou vývoja nominálnej konečnej spotreby domácností známej z Výboru pre makroekonomické prognózy.
13
Tabuľka 1 Odhadované fiškálne vplyvy v mil. eur (ESA2010)
2025
2026
2027
Zvýšenie základnej sadzby DPH
1 355
1 423
1 419
Znížená sadzba na potraviny (19 %)
-86
-91
-95
Znížená sadzba gastro nealko nápoje (19 %)
20
22
23
Znížená sadzba elektrina (19 %)
-13
-14
-14
Znížená sadzba vybrané potraviny (5 %)
-193
-204
-213
Znížená sadzba gastro jedlá* (5 %)
-60
-63
-66
Znížená sadzba vybrané lieky a zdravotnícke pomôcky (5 %)
-97
-101
-105
Znížená sadzba učebnice* (5 %)
-3
-3
-4
Znížená sadzba registrované sociálne podniky (5 %)
-4
-4
-4
Vplyv zmien na DPH spolu
920
965
940
*vplyvy sú hrubým aproximovaným odhadom
Negatívny vplyv na rozpočet:
MF SR požiadalo FR SR o kvantifikáciu dopadov na informačné systémy finančnej správy, ktoré vyplývajú z návrhu zákona.
Negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy súvisí s požiadavkami na nevyhnutné zmeny systémov finančnej správy.
Odhadovaný hrubý finančný dopad na systémy finančnej správy v nadväznosti na tieto zmeny je vo výške 1 138 361 eur s DPH, z toho:
- Integrovaný systém Finančnej správy – správa daní (ISFS-SD) 164 989 eur s DPH
- DR SCAN 54 492 eur s DPH
- DATA WAREHOUSE (DWH) 248 000 eur s DPH
- Kontrolný výkaz DPH (KV DPH)199 000 eur s DPH
- Portál finančnej správy (PFS)71 880 eur s DPH
- eKasa, Virtuálna registračná pokladnica (VRP)400 000 eur s DPH
Návrh zákona celkove vyvoláva úpravy informačných systémov finančnej správy vo výške 1 138 361 eur (kapitálové výdavky, rozpočtová položka 718, podprogram 0EK0D Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu Ministerstvo financií Slovenskej republiky), ktoré budú zabezpečené v rámci limitov kapitoly MF SR na rozpočtový rok 2024.
Odhad FR SR je urobený pri súčasnej miere poznania. Skutočnú prácnosť bude možné určiť vo fáze realizácie príslušnej požiadavky.
Príloha č. 2
14
Tabuľka č. 3
1 – príjmy rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Príjmy (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Daňové príjmy (100)1
0
919 550 000
965 164 000
940 257 000
v tom: (131) daň z pridanej hodnoty
0
919 550 000
965 164 000
940 257 000
Nedaňové príjmy (200)1
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
Dopad na príjmy verejnej správy celkom
0
919 550 000
965 164 000
940 257 000
Príloha č. 2
15
Tabuľka č. 4
2 – výdavky rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Výdavky (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Bežné výdavky (600)
0
0
0
0
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
0
0
0
0
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
0
0
0
0
Tovary a služby (630)2
0
0
0
0
Bežné transfery (640)2
0
0
0
0
Transfery jednotlivcom a neziskovým právnickým osobám (642)
0
0
0
0
v tom: daňový bonus na hypotéky
0
0
0
Splácanie úrokov a ostatné platby súvisiace s úverom, pôžičkou, návratnou finančnou výpomocou a finančným prenájmom (650)2
0
0
0
0
Kapitálové výdavky (700)
1 138 361
0
0
0
Obstarávanie kapitálových aktív (710)2
1 138 361
0
0
0
v tom: zmeny v informačných systémoch FR SR
1 138 361
0
0
0
Kapitálové transfery (720)2
0
0
0
0
Výdavky z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (800)
0
0
0
0
Dopad na výdavky verejnej správy celkom
1 138 361
0
0
0
Príloha č. 2
16
Tabuľka č. 5
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Zamestnanosť
2024
2025
2026
2027
poznámka
Počet zamestnancov celkom
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Priemerný mzdový výdavok (v eurách)
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Osobné výdavky celkom (v eurách)
0
0
0
0
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Poznámky:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt. Ak sa týka rôznych skupín zamestnancov, je potrebné počty, mzdy a poistné rozpísať samostatne podľa spôsobu odmeňovania (napr. policajti, colníci ...).
Priemerný mzdový výdavok je tvorený podielom mzdových výdavkov na jedného zamestnanca na jeden kalendárny mesiac bežného roka.
Kategórie 610 a 620 sú z tejto prílohy prenášané do príslušných kategórií prílohy „výdavky“.
Príloha č. 2
17
Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy, na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu (Zákon o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach)
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Tabuľka č. 1
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2024
2025
2026
2027
Príjmy verejnej správy celkom
0
189 333 000
133 098 000
96 318 000
z toho:
- vplyv na ŠR
189 333 000
133 098 000
96 318 000
Rozpočtové prostriedky
189 333 000
133 098 000
96 318 000
v tom: (112) daň z príjmov právnických osôb
-50 329 000
-48 501 000
-45 985 000
v tom: (192) osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach
239 662 000
230 956 000
218 975 000
v tom: (211003) dividendy
0
-49 357 000
-76 672 000
EÚ zdroje
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
Výdavky verejnej správy celkom
326 022
0
0
0
z toho:
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
v tom: zmeny v informačných systémoch MF SR (FR SR)
326 022
0
0
0
v tom: Portál finančnej správy (PFS) isvs_7213 (0EK0D0Q)
107 820
0
0
0
v tom: DR SCAN isvs_7149 (0EK0D1L)
81 739
0
0
0
v tom: Integrovaný systém Finančnej správy - správa daní (ISFS-SD) isvs_7714 (0EK0D14)
136 463
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na počet zamestnancov
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na mzdové výdavky
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Financovanie zabezpečené v rozpočte
326 022
0
0
0
Iné ako rozpočtové zdroje
0
0
0
0
Rozpočtovo nekrytý vplyv / úspora
0
0
0
Príloha č. 2
18
2.1.1. Financovanie návrhu - Návrh na riešenie úbytku príjmov alebo zvýšených výdavkov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy:
Financovanie výdavkov súvisiace s úpravou IT systémov budú zabezpečené v rámci schválených limitov výdavkov rozpočtu verejnej správy na rok 2024.
2.2. Popis a charakteristika návrhu
2.2.1. Popis návrhu:
Akú problematiku návrh rieši? Kto bude návrh implementovať? Kde sa budú služby poskytovať?
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2024
2025
2026
2027
Príjmy verejnej správy celkom
189 333 000
133 098 000
96 318 000
Zvýšenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach pre energetické firmy
0
155 778 000
100 891 000
63 155 000
Zaradenie rafinérií medzi firmy platiace osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach
0
36 000 000
36 000 000
36 000 000
Zvýšenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach pre mobilných operátorov
0
25 483 000
25 483 000
25 483 000
Vyňatie úrokových výnosov zo štátnych dlhopisov zo základu osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach
0
-27 928 000
-29 276 000
-28 321 000
K novele zákona č 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach
Zvýšenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach pre energetické firmy
S účinnosťou od 1.1.2025 sa navyšuje sadzba pre energetické firmy na 30 % ročne.
Zaradenie rafinérií medzi firmy platiace osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach
S účinnosťou od 1.1.2025 sa rozširuje sa osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach o subjekty podnikajúce v oblasti rafinérie a spracovania ropy, pre ktoré sa stanovuje sadzba 30 % ročne.
Zvýšenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach pre mobilných operátorov
S účinnosťou od 1.1.2025 sa navyšuje sadzba pre mobilných operátorov na 18,908 % ročne na horizonte 15 rokov.
Príloha č. 2
19
Vyňatie úrokových výnosov zo štátnych dlhopisov zo základu osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach
S účinnosťou od 1.1.2025 sa vynímajú úrokové výnosov zo štátnych dlhopisov krajín EHP zo základu osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach.
2.2.2. Charakteristika návrhu:
zmena sadzby
zmena v nároku
nová služba alebo nariadenie (alebo ich zrušenie)
x kombinovaný návrh
iné
2.2.3. Predpoklady vývoja objemu aktivít:
Jasne popíšte, v prípade potreby použite nižšie uvedenú tabuľku. Uveďte aj odhady základov daní a/alebo poplatkov, ak sa ich táto zmena týka.
2.2.4. Výpočty vplyvov na verejné financie
K novele zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach
Rozšírenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach a navýšenie sadzby
Výpočet vplyvu vychádza z účtovných závierok dotknutých subjektov, kde bol odhadnutý výsledok hospodárenia za pomoci údajov o raste ekonomiky a vývoji cien energií z poslednej makroekonomickej prognózy. Na odhadnutý výsledok hospodárenia pre vybrané subjekty bola aplikovaná sadzba osobitného odvodu v danom roku. Samotný fiškálny vplyv je ponížený o výpadok na dani z príjmov právnických osôb (DPPO), nakoľko odvod negatívny vplyv na základ DPPO a tým pádom aj spôsobí výpadok korporátnej dane. Zároveň je zohľadnený aj ušlý príjem z dividend podnikov v (spolu)vlastníctve štátu, ktorý sa prejavuje nie skôr ako v nasledujúcom roku.
Vyňatie úrokových výnosov zo štátnych dlhopisov zo základu osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach
Kvantifikácia vplyvu vyňatia úrokových výnosov zo štátnych dlhopisov zo základu osobitného odvodu počíta s vyňatím úrokových výnosov zo štátnych dlhopisov Slovenskej republiky a ostatných členských štátov EHP. Štátne dlhopisy tretích krajín nie obsiahnuté. Odhad vychádza z (hrubých) úrokových výnosov bánk zo všetkých štátnych dlhopisov. Pre rok 2024 je predpokladaný silný medziročný rast hrubých úrokových výnosov bánk zo štátnych dlhopisov na úrovni 26 %, ktorý súvisí s nahrádzaním starších dlhopisov v portfóliách pomocou nových dlhopisov s vyšším úrokom a ktorý potvrdzujú aj predbežné údaje z výkazu ziskov a strát bánk za prvých 8 mesiacov roku 2024. V rokoch 2025, 2026 a 2027 sa predpokladá spomalenie medziročných rastov úrokových výnosov na 17 %, 18 %, resp. 16 % v súlade s emisným plánom slovenských štátnych dlhopisov. Čisté úrokové výnosy zo štátnych dlhopisov odhadnuté z hrubých pomocou pomeru čistých a hrubých celkových úrokových výnosov bánk, ktorý ku konca roka 2023 dosiahol 57,2 % (dopočítaný údaj z výkazu ziskov a strát bánk). V štvorročnom horizonte je predpokladaný postupný nárast pomeru čistých a hrubých úrokových výnosov k hodnote 70 %.
Príloha č. 2
20
Tabuľka č. 3
1 – príjmy rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Príjmy (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Daňové príjmy (100)1
0
189 333 000
182 455 000
172 990 000
v tom: (112) daň z príjmov právnických osôb
0
-50 329 000
-48 501 000
-45 985 000
v tom: (194) osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach
0
239 662 000
230 956 000
218 975 000
Nedaňové príjmy (200)1
0
-49 357 000
-76 672 000
v tom: (211003) dividendy
0
0
-49 357 000
-76 672 000
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
Dopad na príjmy verejnej správy celkom
189 333 000
133 098 000
96 318 000
Príloha č. 2
21
Tabuľka č. 4
2 – výdavky rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Výdavky (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Bežné výdavky (600)
0
0
0
0
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
0
0
0
0
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
0
0
0
0
Tovary a služby (630)2
0
0
0
0
Bežné transfery (640)2
0
0
0
0
Transfery jednotlivcom a neziskovým právnickým osobám (642)
0
0
0
0
Kapitálové výdavky (700)
326 022
0
0
0
Obstarávanie kapitálových aktív (710)2
326 022
0
0
0
v tom: zmeny v informačných systémoch FR SR
326 022
0
0
0
Kapitálové transfery (720)2
0
0
0
0
Výdavky z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (800)
0
0
0
0
Dopad na výdavky verejnej správy celkom
326 022
0
0
0
Príloha č. 2
22
Tabuľka č. 5
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Zamestnanosť
2024
2025
2026
2027
poznámka
Počet zamestnancov celkom
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Priemerný mzdový výdavok (v eurách)
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Osobné výdavky celkom (v eurách)
0
0
0
0
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Poznámky:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt. Ak sa týka rôznych skupín zamestnancov, je potrebné počty, mzdy a poistné rozpísať samostatne podľa spôsobu odmeňovania (napr. policajti, colníci ...).
Priemerný mzdový výdavok je tvorený podielom mzdových výdavkov na jedného zamestnanca na jeden kalendárny mesiac bežného roka.
Kategórie 610 a 620 sú z tejto prílohy prenášané do príslušných kategórií prílohy „výdavky“.
Príloha č. 2
23
Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy,
na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu (Zákon o dani z príjmov)
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Tabuľka č. 1
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2024
2025
2026
2027
Príjmy verejnej správy celkom
0
130 405 000
127 054 000
112 898 000
z toho:
- vplyv na ŠR
0
46 054 000
-1 895 000
-11 991 000
Rozpočtové prostriedky
0
46 054 000
-1 895 000
-11 991 000
v tom: (111) daň z príjmov fyzických osôb
0
-99 137 000
-147 024 000
-146 735 000
v tom: (112) daň z príjmov právnických osôb
0
150 191 000
154 129 000
157 744 000
v tom: (113) daň z príjmov vyberaná zrážkou
0
-5 000 000
-9 000 000
-23 000 000
- vplyv na obce
0
60 213 000
90 868 000
90 068 000
v tom: (111) daň z príjmov fyzických osôb
0
60 213 000
90 868 000
90 068 000
- vplyv na vyššie územné celky
0
32 237 000
48 650 000
48 222 000
v tom: (111) daň z príjmov fyzických osôb
0
32 237 000
48 650 000
48 222 000
- vplyv na Sociálnu poisťovňu
-5 650 000
-7 373 000
-9 348 000
v tom: (150 okrem 154) poistné na sociálne odvody
-5 650 000
-7 373 000
-9 348 000
- vplyv na zdravotné poisťovne
0
-2 449 000
-3 196 000
-4 053 000
v tom: (154) poistné
0
-2 449 000
-3 196 000
-4 053 000
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Výdavky verejnej správy celkom
3 222 816
-173 950 000
-105 896 194
-101 485 400
v tom: za každý subjekt verejnej správy / program zvlášť
0
0
0
0
z toho:
- vplyv na ŠR
3 222 816
-173 950 000
-105 896 194
-101 485 400
Rozpočtové prostriedky
3 222 816
-173 950 000
-105 896 194
-101 485 400
v tom: zmeny v informačných systémoch MF SR (FR SR)
3 222 816
0
0
0
v tom: Portál finančnej správy (PFS) isvs_7213 (0EK0D0Q)
395 340
0
0
0
v tom: DR SCAN isvs_7149 (0EK0D1L)
245 215
0
0
0
v tom: Integrovaný systém Finančnej správy - správa daní (ISFS-SD) isvs_7714 (0EK0D14)
2 086 261
0
0
0
v tom: Data Warehouse (DWH) isvs_7146 (0EK0D19)
496 000
0
0
0
EÚ zdroje
0
0
0
0
spolufinancovanie
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
Príloha č. 2
24
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na počet zamestnancov
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na mzdové výdavky
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Financovanie zabezpečené v rozpočte
3 222 816
0
0
0
Iné ako rozpočtové zdroje
0
0
0
0
Rozpočtovo nekrytý vplyv / úspora
0
-173 950 000
-105 896 194
-101 485 400
Príloha č. 2
25
2.1.1. Financovanie návrhu - Návrh na riešenie úbytku príjmov alebo zvýšených výdavkov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy:
Plnenie návrhu zákona je podmienené úpravami informačných systémov Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky (ďalej len „FR SR“) v celkovej výške 3 222 816 eur (kapitálové výdavky, rozpočtová položka 718, podprogram 0EK0D Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu – Ministerstvo financií Slovenskej republiky), a to:
- Integrovaný systém Finančnej správy správa daní (ISFS-SD) v sume 2 086 261 eur na rok 2024,
- DR SCAN v sume 245 215 eur na rok 2024,
- DATA WAREHOUSE (DWH) v sume 496 000 eur na rok 2024,
- Portál finančnej správy (PFS) v sume 395 340 eur na rok 2024.
Financovanie predmetných výdavkov bude zabezpečené v rámci schválených limitov výdavkov rozpočtu verejnej správy na rok 2024.
2.2. Popis a charakteristika návrhu
2.2.1. Popis návrhu:
Akú problematiku návrh rieši? Kto bude návrh implementovať? Kde sa budú služby poskytovať?
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2024
2025
2026
2027
Príjmy verejnej správy celkom
130 405 000
127 054 000
112 898 000
SZČO - zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej 15 % sadzby DPFO z 60 tis. na 100 tis. eur
0
-4 000 000
-4 000 000
-4 000 000
DPPO - zníženie sadzby z 15 % na 10 % a navýšenie hranice pre jej uplatnenie z 60 tis. na 100 tis. eur
0
-45 000 000
-45 000 000
-45 000 000
DPPO - nová sadzba vo výške 22 % pre firmy so zdaniteľným príjmom nad 1 mil. eur
0
195 191 000
199 129 000
202 744 000
Zníženie zrážkovej dane z dividend z 10 % na 7 %
0
-5 000 000
-9 000 000
-23 000 000
Zníženie výšky nepeňažného príjmu z použitia motorového vozidla s alternatívnym pohonom z 1 % na 0,5%
-10 786 000
-14 075 000
-17 846 000
Preradenie elektrobusov a autobusov s alternatívnym pohonom do 1. odpisovej skupiny a preradenie elektrokolobežiek a elektrobicyklov do 0. odpisovej skupiny*
-
-
-
-
Oslobodenie výhier z Deaflympiády od dane z príjmov.*
-
-
-
-
Doplnenie preukazovania výdavkov na PHL pri elektromobiloch*
-
Výdavky verejnej správy celkom
-173 950 000
-105 896 194
-101 485 400
Príloha č. 2
26
Reforma DB (100 eur pre deti do 15 rokov a 50 eur pre deti do 18 rokov, pre deti nad 18 rokov DB zrušený, krátenie/adresnosť DB od príjmu 2 477 eur).
0
-173 950 000
-171 778 000
-172 148 000
Asignácia dane rodičom (metodika ESA2010)
0
0
65 881 806
70 662 600
*Poznámka: uvedené opatrenia neboli kvantifikované pre marginálne vplyvy
K novele zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
SZČO - zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej 15 % sadzby DPFO z 60 tis. na 100 tis. eur
S účinnosťou od 1. 1. 2025 sa hranica výšky zdaniteľných príjmov pre fyzické osoby podnikateľov zvyšuje z 60 tis. eur na 100 tis. eur. 15%- sadzbu dane si tak bude môcť uplatniť väčší počet daňovníkov.
DPPO - zníženie sadzby z 15 % na 10 % a navýšenie hranice pre jej uplatnenie z 60 tis. na 100 tis. eur
Súčasná znížená sadzba dane pre právnické osoby sa znižuje z 15 % na 10 % s účinnosťou od 1.1.2025. Súčasne sa zvyšuje hranica výšky zdaniteľných príjmov z 60 tis. eur na 100 tis. eur.
DPPO - nová sadzba vo výške 22 % pre firmy so zdaniteľným príjmom nad 1 mil. eur
Zavádza sa zvýšená sadzba dane vo výške 22 % pre právnické osoby, ktorých zdaniteľné príjmy presahujú 1 000 tis. eur.
Zníženie zrážkovej dane z dividend z 10 % na 7 %
Zrážková daň na dividendy sa znižuje z 10 % na 7 % s účinnosťou od 1.1.2025. Dividendy vyplatené z hospodárskeho výsledku vykázaného za zdaňovacie obdobie roku 2025 tak budú podliehať 7 %-nej sadzbe dane.
Zníženie výšky nepeňažného príjmu z použitia motorového vozidla s alternatívnym pohonom
Znižuje sa daňové zaťaženie zamestnancov pri nepeňažnom príjme z použitia motorového vozidla s alternatívnym pohonom aj na súkromné účely z 1 % na 0,5 % s účinnosťou od 1.1.2025.
Preradenie elektrobusov a autobusov s alternatívnym pohonom do 1. odpisovej skupiny a do 0. odpisovej skupiny preradenie elektrokolobežiek a elektrobicyklov
V rámci podpory elektromobility sa do nižšej 1. odpisovej skupiny preraďujú elektrobusy a autobusy s alternatívnym pohonom a do 0. odpisovej skupiny elektrokolobežky a elektrobicykle s účinnosťou od 1.1.2025.
Oslobodenie výhier z Deaflympiády od dane z príjmov.
Od dane z príjmov sa oslobodzujú výhry na Deaflympiáde s účinnosťou od 1.1.2025.
Daňový bonus na dieťa
S účinnosťou od 1.1.2025 sa upravujú sumy nároku na daňový bonus podľa vekových kategórií detí nasledovne:
-Vek 0 – 15 rokov: 100 eur / mesiac
-Vek 15 – 18 rokov: 50 eur /mesiac
Daňový bonus pre vyživované deti od 18 rokov sa ruší.
Príloha č. 2
27
Nárok na plnú sumu daňového bonusu zároveň vzniká pri nižších príjmoch daňovníka vďaka zvýšeniu percentuálneho limitu čiastkového základu dane z 20 % 55 % na 29 % 64 % v závislosti od počtu vyživovaných detí. Adresnosť daňového bonusu na dieťa sa zvyšuje pomocou znižovania nároku pri čiastkovom základe dane prevyšujúcom 1,5-násobok priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov.
Asignácia dane rodičom
Navrhuje sa zavedenie rodičovského dôchodku vo forme asignácie dane z príjmov fyzickej osoby pre rodičov podľa zákona č. 595/2003 Z. z., o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Umožňuje sa poukázanie podielu zo zaplatenej dane vo výške 2 % za každého rodiča, ktorý je poberateľom starobného dôchodku alebo poberateľom invalidného, výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku. V roku 2025 dôjde k prechodu na novú dávku rodičovského dôchodku podľa návrhu zákona. Dieťa sa bude môcť rozhodnúť, či časť jeho zaplatenej dane za rok 2025 bude poukázaná rodičovi, k jeho výplate však dôjde v roku 2026 po podaní daňového priznania za rok 2025.
2.2.2. Charakteristika návrhu:
zmena sadzby
zmena v nároku
nová služba alebo nariadenie (alebo ich zrušenie)
x kombinovaný návrh
iné
2.2.3. Predpoklady vývoja objemu aktivít:
Jasne popíšte, v prípade potreby použite nižšie uvedenú tabuľku. Uveďte aj odhady základov daní a/alebo poplatkov, ak sa ich táto zmena týka.
2.2.4. Výpočty vplyvov na verejné financie
K novele zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
Kvantifikácia vplyvov ráta s novým koeficientom prerozdelenia DPFO pre obce a VÚC. Tie sa menia pre obce z 70 % na 55,1 % a pre VÚC zo 30 % na 29,5 %.
SZČO - zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej 15 % sadzby DPFO z 60 tis. na 100 tis. eur
Rozšírenie zníženej sadzby dane z príjmov pre SZČO s príjmami do 100 tisíc (súčasná hranica je 60 tisíc). Opatrenia pozitívne ovplyvní 10 tisíc živnostníkov. Kvantifikácia bola robená z údajov v daňových priznaniach a indexovaná na strednodobý horizont.
DPPO - zníženie sadzby z 15 % na 10 % a navýšenie hranice pre jej uplatnenie z 60 tis. na 100 tis. eur
Rozšírenie zníženej sadzby dane z príjmov pre podniky s príjmami do 100 tisíc (súčasná hranica je 60 tisíc) a je súčasné zníženie z 15 % na 10 %. Opatrenia pozitívne ovplyvní 22 tisíc
Príloha č. 2
28
firiem. Kvantifikácia bola robená z údajov v daňových priznaniach dane z príjmov právnických osôb a indexovaná na strednodobý horizont.
DPPO - nová sadzba vo výške 22 % pre firmy so zdaniteľným príjmom nad 1 mil. eur
Dodatočná sadzba dane z príjmov právnických osôb vo výške 22 % pre spoločnosti so zdaniteľnými príjmami vyššími ako 1 mil. eur
-po prekročení hranice zdaniteľného príjmov sa sadzba aplikuje na celý príjem
-opatrenie negatívne ovplyvní cca 21,5 tisíc najväčších korporácií, čo je cca 7,1 % z celku
Kvantifikácia bola robená z údajov v daňových priznaniach dane z príjmov právnických osôb a indexovaná na strednodobý horizont.
Zníženie zrážkovej dane z dividend z 10 % na 7 %
Predpokladáme, že prvé roky sa budú vyplácať dividendy zo ziskov za zdaňovacie obdobie 2024, ktoré budú podliehať 10 % sadzbe dani.
Zníženie výšky nepeňažného príjmu z použitia motorového vozidla s alternatívnym pohonom
Vplyv bol vypočítaný s predpokladaného vývoja používania vozidiel s alternatívnym pohonom u podnikateľov. Počet vozidiel, ako aj priemerná cena za vozidlo vychádza z policajnej databázy a bol indexovaný historickým rastom. Následne bol vypočítaný vplyv na sociálne a zdravotné odvody a DPFO.
Daňový bonus na dieťa
Kvantifikácia vychádza z mikrosimulácie založenej na uplatňovaní daňového bonusu na dieťa za rok 2023 a zohľadňujúcej úpravy súm daňového bonusu, zvýšenie percentuálneho limitu čiastkového základu dane a znižovanie nároku pri čiastkovom základe dane prevyšujúcom 1,5-násobok priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. Príjmy daňovníkov aj parametre daňového systému boli indexované na základe makroekonomickej prognózy MF SR z júna 2024. Kvantifikácia nepredpokladá zmenu populačnej dynamiky ani správania daňovníkov.
Asignácia dane rodičom
Navrhovaná právna úprava zakladá negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy. Výdavky na rodičovský dôchodok podľa navrhovanej právnej úpravy boli kvantifikované na základe údajov o zaplatenej dani z príjmov fyzických osôb z daňových priznaní za rok 2022 a údajov o asignovanej čiastke v roku 2023. Na základe daňovej povinnosti boli identifikovaní daňovníci, ktorí spĺňali podmienky pre asignovanie časti zaplatenej dane, a boli im priradené počty rodičov poberajúcich dôchodok k decembru 2022. Kvantifikácia predpokladá, že rodičom bude asignovať každý daňovník, ktorý spĺňa podmienky pre asignáciu. Rovnako sa predpokladá, že miera asignácie tretiemu sektoru zostane nezmenená, t. j. každý daňovník, ktorý doteraz asignoval mimovládnemu sektoru, bude pokračovať, a nikto zo skupiny doteraz neasignujúcich daňovníkov sa k nim nepridá. Kvantifikácia zohľadňuje aj skutočnosť, že niektorí daňovníci nebudú asignovať rodičom, keďže hodnota podielu zaplatenej dane pre rodiča by nepresiahla 3 eurá.
Príloha č. 2
29
Negatívny vplyv na rozpočet:
MF SR požiadalo FR SR o kvantifikáciu dopadov na informačné systémy finančnej správy, ktoré vyplývajú z návrhu zákona.
Negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy súvisí s požiadavkami na nevyhnutné zmeny systémov finančnej správy.
Odhadovaný hrubý finančný dopad na systémy finančnej správy v nadväznosti na tieto zmeny je vo výške 3 222 816 eur s DPH, z toho:
- Integrovaný systém Finančnej správy – správa daní (ISFS-SD) 2 086 261 eur s DPH
- DR SCAN 245 215 eur s DPH
- DATA WAREHOUSE (DWH) 496 000 eur s DPH
- Portál finančnej správy (PFS)395 340 eur s DPH
Návrh zákona celkove vyvoláva úpravy informačných systémov finančnej správy vo výške 3 222 816 eur (kapitálové výdavky, rozpočtová položka 718, podprogram 0EK0D Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu Ministerstvo financií Slovenskej republiky), ktoré budú zabezpečené v rámci limitov rozpočtu verejnej správy na rozpočtový rok 2024.
Odhad FR SR je urobený pri súčasnej miere poznania. Skutočnú prácnosť bude možné určiť vo fáze realizácie príslušnej požiadavky.
Príloha č. 2
30
Tabuľka č. 3
1 – príjmy rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Vplyv na štátny rozpočet
Príjmy štátneho rozpočtu (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Daňové príjmy (100)1
0
46 054 000
-1 895 000
-11 991 000
v tom: (111) daň z príjmov fyzických osôb
0
-99 137 000
-147 024 000
-146 735 000
v tom: (112) daň z príjmov právnických osôb
0
150 191 000
154 129 000
157 744 000
v tom: (113) daň z príjmov vyberaná zrážkou
0
-5 000 000
-9 000 000
-23 000 000
Nedaňové príjmy (200)1
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
Dopad na príjmy štátneho rozpočtu celkom
0
46 054 000
-1 895 000
-11 991 000
Príloha č. 2
31
Vplyv na rozpočet obcí
Príjmy obcí (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Daňové príjmy (100)1
0
60 213 000
90 868 000
90 068 000
v tom: (111) daň z príjmov fyzických osôb
0
60 213 000
90 868 000
90 068 000
Nedaňové príjmy (200)1
0
0
0
0
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
Dopad na príjmy obcí
0
60 213 000
90 868 000
90 068 000
Príloha č. 2
32
Vplyv na rozpočet vyšších územných celkov
Príjmy vyšších územných celkov (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Daňové príjmy (100)1
0
32 237 000
48 650 000
48 222 000
v tom: (111) daň z príjmov fyzických osôb
0
32 237 000
48 650 000
48 222 000
Nedaňové príjmy (200)1
0
0
0
0
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
Dopad na príjmy vyšších územných celkov
0
32 237 000
48 650 000
48 222 000
Vplyv na rozpočet zdravotných poisťovní
Príjmy zdravotných poisťovní (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Daňové príjmy (100)1
0
-2 449 000
-3 196 000
-4 053 000
v tom: (154) poistné na zdravotné odvody
0
-2 449 000
-3 196 000
-4 053 000
Nedaňové príjmy (200)1
0
0
0
0
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
Dopad na príjmy zdravotných poisťovní
0
-2 449 000
-3 196 000
-4 053 000
Príloha č. 2
33
Vplyv na rozpočet zdravotných poisťovní
Príjmy Sociálnej poisťovne (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Daňové príjmy (100)1
0
-5 650 000
-7 373 000
-9 348 000
v tom: (150 okrem 154) poistné
0
-5 650 000
-7 373 000
-9 348 000
Nedaňové príjmy (200)1
0
0
0
0
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
Dopad na príjmy zdravotných poisťovní
0
-5 650 000
-7 373 000
-9 348 000
Príloha č. 2
34
Tabuľka č. 4
2 – výdavky rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Výdavky (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Bežné výdavky (600)
0
0
0
0
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
0
0
0
0
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
0
0
0
0
Tovary a služby (630)2
0
0
0
0
Bežné transfery (640)2
0
-173 950 000
-105 896 194
-101 485 400
z toho daňový bonus
0
-173 950 000
-171 778 000
-172 148 000
z toho asignácia dane rodičom
0
0
65 881 806
70 662 600
Transfery jednotlivcom a neziskovým právnickým osobám (642)
0
0
0
0
Kapitálové výdavky (700)
3 222 816
Obstarávanie kapitálových aktív (710)2
3 222 816
v tom: zmeny v informačných systémoch FR SR
3 222 816
Kapitálové transfery (720)2
0
0
0
0
Výdavky z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (800)
0
0
0
0
Dopad na výdavky verejnej správy celkom
3 222 816
-173 950 000
-105 896 194
-101 485 400
Príloha č. 2
35
Tabuľka č. 5
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Zamestnanosť
2024
2025
2026
2027
poznámka
Počet zamestnancov celkom
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Priemerný mzdový výdavok (v eurách)
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Osobné výdavky celkom (v eurách)
0
0
0
0
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
0
0
0
0
z toho vplyv na ŠR
0
0
0
0
Poznámky:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt. Ak sa týka rôznych skupín zamestnancov, je potrebné počty, mzdy a poistné rozpísať samostatne podľa spôsobu odmeňovania (napr. policajti, colníci ...).
Priemerný mzdový výdavok je tvorený podielom mzdových výdavkov na jedného zamestnanca na jeden kalendárny mesiac bežného roka.
Kategórie 610 a 620 sú z tejto prílohy prenášané do príslušných kategórií prílohy „výdavky“.
Príloha č. 2
36
Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy,
na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu
(Zákon o sociálnom poistení)
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Tabuľka č. 1/A
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2024
2025
2026
2027
Príjmy verejnej správy celkom
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť
0
0
0
0
z toho:
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
Rozpočtové prostriedky
0
0
0
0
EÚ zdroje
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na Sociálnu poisťovňu
0
0
0
0
Výdavky verejnej správy celkom
0
-351 516 669
-373 897 019
-396 864 483
v tom: za každý subjekt verejnej správy / program zvlášť
0
0
0
0
z toho:
- vplyv na ŠR
0
-8 056 000
-8 073 000
-8 092 000
Rozpočtové prostriedky
0
-8 056 000
-8 073 000
-8 092 000
EÚ zdroje
0
0
0
0
spolufinancovanie
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na Sociálnu poisťovňu
0
-343 460 669
-365 824 019
-388 772 483
Vplyv na počet zamestnancov
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na mzdové výdavky
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Financovanie zabezpečené v rozpočte
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy / program zvlášť
0
0
0
0
Iné ako rozpočtové zdroje
0
0
0
0
Rozpočtovo nekrytý vplyv / úspora
0
-351 516 669
-373 897 019
-396 864 483
Príloha č. 2
37
Tabuľka č. 1/B
2024
2025
2026
2027
Vplyvy na limit verejných výdavkov verejnej správy celkom (v metodike ESA 2010)
0
-351 516 669
-373 897 019
-396 864 483
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť / program zvlášť
z toho:
vplyv na limit verejných výdavkov ŠR
vplyv na limit verejných výdavkov ostatných subjekty verejnej správy
vplyv na limit verejných výdavkov ďalších súčastí rozpočtu verejnej správy
2.1.1. Financovanie návrhu - Návrh na riešenie úbytku príjmov alebo zvýšených výdavkov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy:
Návrh zákona pozitívny vplyv na výdavky štátneho rozpočtu a Sociálnej poisťovne. Pozitívny vplyv na výdavky štátneho rozpočtu je dôsledkom zníženia výdavkov sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov. Pozitívny vplyv na rozpočet Sociálnej poisťovne vyplýva zo zníženia výdavkov na výplatu rodičovského dôchodku. Celkový vplyv na rozpočet verejnej správy je pozitívny.
2.2. Popis a charakteristika návrhu
2.2.1. Popis návrhu:
Navrhuje sa zrušenie súčasnej podoby rodičovského dôchodku podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov v znení neskorších predpisov od roku 2025.
2.2.2. Charakteristika návrhu:
zmena sadzby
zmena v nároku
nová služba alebo nariadenie (alebo ich zrušenie)
x kombinovaný návrh
iné
Príloha č. 2
38
2.2.3. Predpoklady vývoja objemu aktivít:
Navrhovaná právna úprava zakladá vplyvy na výdavky spojené s nastavením informačných systémov inštitúcií verejnej správy.
Tabuľka č. 2
Odhadované objemy
Objem aktivít
2024
2025
2026
2027
2.2.4. Výpočty vplyvov na verejné financie
Navrhovaná právna úprava zakladá pozitívne vplyvy na rozpočet verejnej správy. Pozitívny vplyv vyplýva zo zrušenia rodičovského dôchodku v aktuálne platnom nastavení, pričom úspora v roku 2025 je odhadovaná na úrovni 351,5 mil. eur, v 2026 na úrovni 373,9 mil. eur a v roku 2027 na úrovni 396,9 mil. eur. Kvantifikácia vychádza z očakávanej skutočnosti plnenia rodičovského dôchodku za rok 2024, ktorá je v ďalších rokoch naviazaná na rast nominálnej priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Použité ekonomické predpoklady vychádzajú z makroekonomickej prognózy Výboru pre makroekonomické prognózy z júna 2024. Kvantifikácia nezahŕňa dynamické vplyvy z poklesu konečnej spotreby domácností.
Príloha č. 2
39
2.2.5. Výpočet vplyvov na dlhodobú udržateľnosť verejných financií
Pre výpočet vplyvov na dlhodobú udržateľnosť bol využitý štandardný model určený na dlhodobé projekcie a kvantifikáciu dlhodobých vplyvov legislatívnych zmien Slovak Pension Model (SLOPEM). Model vychádza z dlhodobých predpokladov Európskej komisie použitých v rámci tvorby Správy o starnutí 2024. Modifikácia modelu pre potreby kvantifikácie zahŕňa odstránenie aktuálneho nastavenia rodičovského dôchodku ako samostatnej dávky v systéme dôchodkového zabezpečenia. Návrh celkovo pozitívny vplyv na dlhodobé výdavky penzijného systému na úrovni 0,23 p.b. HDP.
Tabuľka č. 6
Vplyv na verejné financie
Dlhodobá udržateľnosť
2030
2040
2050
2060
2070
Poznámka
Vplyv na výdavky v p. b. HDP
- 0,25
- 0,24
- 0,22
- 0,23
- 0,23
Vplyv na príjmy v p. b. HDP
-
-
-
-
-
Vplyv na bilanciu v p. b. HDP
0,25
0,24
0,22
0,23
0,23
Príloha č. 2
40
Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy,
na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu
(Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti)
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Tabuľka č. 1/A
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2024
2025
2026
2027
Príjmy verejnej správy celkom
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť
0
0
0
0
z toho:
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
Rozpočtové prostriedky
0
0
0
0
EÚ zdroje
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na Sociálnu poisťovňu
0
0
0
0
Výdavky verejnej správy celkom
0
-259 342 000
-277 488 000
-294 344 000
v tom: za každý subjekt verejnej správy / program zvlášť
0
0
0
0
z toho:
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
Rozpočtové prostriedky
0
0
0
0
EÚ zdroje
0
0
0
0
spolufinancovanie
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na Verejné zdravotné poistenie
0
-259 342 000
-277 488 000
-294 344 000
Vplyv na počet zamestnancov
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na mzdové výdavky
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Financovanie zabezpečené v rozpočte
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy / program zvlášť
0
0
0
0
Iné ako rozpočtové zdroje
0
0
0
0
Rozpočtovo nekrytý vplyv / úspora
0
-259 342 000
-277 488 000
-294 344 000
Príloha č. 2
41
Tabuľka č. 1/B
2024
2025
2026
2027
Vplyvy na limit verejných výdavkov verejnej správy celkom (v metodike ESA 2010)
0
-259 342 000
-277 488 000
-294 344 000
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť / program zvlášť
z toho:
vplyv na limit verejných výdavkov ŠR
vplyv na limit verejných výdavkov ostatných subjekty verejnej správy
vplyv na limit verejných výdavkov ďalších súčastí rozpočtu verejnej správy
2.1.1. Financovanie návrhu - Návrh na riešenie úbytku príjmov alebo zvýšených výdavkov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy:
Návrh zákona pozitívny vplyv na výdavky Verejného zdravotného poistenia. Pozitívny vplyv na výdavky poistenia vyplýva zo zníženia výdavkov na valorizáciu miezd zdravotníckych pracovníkov. Celkový vplyv na rozpočet verejnej správy je pozitívny.
2.2. Popis a charakteristika návrhu
2.2.1. Popis návrhu:
Základná zložka mzdy zdravotníckych pracovníkov je v zákone 578/2004 Z. z. koeficientami pre každú profesiu definovaná ako násobok priemernej mzdy v hospodárstve z pred dvoch rokov. Bez úpravy koeficientov by v roku 2025 rástla základná zložka mzdy o 9,7% (rast priemernej mzdy v roku 2023). Navrhuje sa úprava koeficientov tak, aby mzdy zdravotníckych pracovníkov rástli v roku 2025 o 3% a zároveň, aby od roku 2026 opäť kopírovali rast priemernej mzdy z pred dvoch rokov.
2.2.2. Charakteristika návrhu:
zmena sadzby
zmena v nároku
nová služba alebo nariadenie (alebo ich zrušenie)
x kombinovaný návrh
iné
Príloha č. 2
42
2.2.3. Predpoklady vývoja objemu aktivít:
Navrhovaná právna úprava nemá vplyv na zakladá vplyvy na výdavky spojené s nastavením informačných systémov inštitúcií verejnej správy.
Tabuľka č. 2
Odhadované objemy
Objem aktivít
2024
2025
2026
2027
2.2.4. Výpočty vplyvov na verejné financie
Úpravou zákona č. 578/2004 Z. z. v oblasti odmeňovania zdravotníckych zamestnancov. sa zabezpečí trvalá úspora vo výdavkoch VZP oproti súčasnému návrhu rozpočtu VZP, teda mzdy po navrhovanom opatrení zostanú nižšie aj v roku 2026 a ďalej. Zároveň sa zabezpečuje, aby mzdy zdravotníkov po roku 2026 naďalej rástli v súlade s priemernou mzdou.
Príloha č. 3a
43
Analýza vplyvov na podnikateľské prostredie
Názov materiálu: Vládny návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií.
Predkladateľ: Vláda Slovenskej republiky.
3.1 Náklady regulácie
3.1.1 Súhrnná tabuľka nákladov regulácie
Tabuľka č. 1: Zmeny nákladov (ročne) v prepočte na podnikateľské prostredie (PP), vyhodnotenie mechanizmu znižovania byrokracie a nákladov, náklady goldplatingu1 na podnikateľské prostredie.
Nahraďte rovnakou tabuľkou po vyplnení Kalkulačky nákladov podnikateľského prostredia, ktorá je povinnou prílohou tejto analýzy a nájdete ju na
webovom sídle MH SR
, (ďalej len
„Kalkulačka nákladov“):
TYP NÁKLADOV
Zvýšenie nákladov v € na PP
Zníženie nákladov v € na PP
A. Dane, odvody, clá a poplatky, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality
270 691 333
123 100 000
B. Iné poplatky
0
0
C. Sankcie a pokuty
0
0
D. Nepriame finančné náklady
0
0
E. Administratívne náklady
2 465 788
0
Spolu = A+B+C+D+E
273 157 121
123 100 000
Harmonizácia práva EÚ
Zvýšenie nákladov v € na PP
Zníženie nákladov v € na PP
F. Úplná harmonizácia práva EÚ(okrem daní, odvodov, ciel a poplatkov, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality)
2 234 799
0
G. Goldplating
0
0
VÝPOČET PRAVIDLA 1in 2out:
IN
OUT
H. Náklady okrem výnimiek = B+D+E-F
230 990
0
1 Definícia goldplatingu je uvedená v bode 4 časti III. jednotnej metodiky.
Príloha č. 3a
44
3.1.2 Výpočty vplyvov jednotlivých regulácií na zmeny v nákladoch podnikateľov
Tabuľka č. 2: Výpočet vplyvov jednotlivých regulácií (nahraďte rovnakou tabuľkou po vyplnení Kalkulačky nákladov):
P.č.
Zrozumiteľný a stručný opis regulácie (dôvod zvýšenia/zníženia nákladov na PP a dôvod ponechania nákladov na PP, ktoré sú goldplatngom)
Číslo normy(zákona, vyhlášky a pod.)
Lokalizácia(§, ods., čl.,...)
Pôvod regulácie: SK/EÚ úplná harm./
Goldplating
Účinnosť regulácie
Kategória dotk. subjektov
Počet
dotk. subjektov spolu
Vplyv na 1 podnik. v €
Vplyv na kateg. dotk. subjekt. v €
Druh vplyvuIn (zvyšuje náklady) /
Out (znižuje náklady)
/ Nemení sa
1in
2out celkom
Goldplating celkom
1
Úprava výšky zníženej sadzby dane - znížená sadzba dane sa znižuje z 15 % na 10 % pre právnické osoby
595/2003 Z. z.
§ 15 písm. b) bod 1a
1.SK
01.01.25
právnické osoby so zdaniteľnými príjmami do 100 000 eur
22 000
2 048
45 066 950
Out (znižuje náklady)
66 950
0
2
Zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane z úrovne 60 000 eur na 100 000 eur
595/2003 Z. z.
§ 2 písm. w)§ 15 písm. a) a b)
1.SK
01.01.25
fyzické osoby – podnikatelia, právnické osoby
32 000
566
18 097 383
Out (znižuje náklady)
97 383
0
3
Nová sadzba dane z príjmov 22% pre právnické osoby so zdaniteľnými príjmami nad 1 000 000 eur
595/2003 Z. z.
§ 15 písm. b) bod 1c
1.SK
01.01.25
právnické osoby so zdaniteľnými príjmami nad 1 mil. eur
21 500
9 260
199 086 762
In (zvyšuje náklady)
65 429
0
4
Úprava vlastných ekonomických informačných systémov
222/2004 Z. z.
§ 27
2. úplná harmonizácia
01.01.25
platitelia dane
275 384
1
279 350
In (zvyšuje náklady)
0
0
Príloha č. 3a
45
5
Úprava pokladnice E-kasa klient
222/2004 Z. z.
§ 27
2. úplná harmonizácia
01.01.25
platitelia dane
275 384
1
279 350
In (zvyšuje náklady)
0
0
6
Precenenie tovarov
222/2004 Z. z.
§ 27
2. úplná harmonizácia
01.01.25
platitelia dane
275 384
3
838 049
In (zvyšuje náklady)
0
0
7
Oboznámenie sa s reguláciou - § 27 zákona o DPH
222/2004 Z. z.
§ 27
2. úplná harmonizácia
01.01.25
platitelia dane
275 384
3,04320313
838049,4494
In (zvyšuje náklady)
0
0
8
Úprava výšky zníženej sadzby dane - znížená sadzba dane sa znižuje z 15 % na 10 % pre právnické osoby - administratívny vplyv
595/2003 Z. z.
§ 15 písm. b) bod 1a
1.SK
01.01.25
právnické osoby so zdaniteľnými príjmami do 100 000 eur
22 000
3
66 950
In (zvyšuje náklady)
66 950
0
9
Zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane z úrovne 60 000 eur na 100 000 eur - administratívny vplyv
595/2003 Z. z.
§ 2 písm. w)§ 15 písm. a) a b)
1.SK
01.01.25
fyzické osoby – podnikatelia, právnické osoby
32 000
3
97 383
In (zvyšuje náklady)
97 383
0
10
oboznámenie sa s legislatívou
519/2022
§ 1, § 2, § 3, § 8, § 9
1.SK
31.12.24
subjekty podľa § 2
19
14
260
In (zvyšuje náklady)
260
0
11
oboznámenie sa s legislatívou
235/2012
§ 3, § 6, § 16
1.SK
31.12.24
subjekty podľa § 3
58
14
794
In (zvyšuje náklady)
794
0
12
doručenie písomného oznámenia správcovi odvodu
235/2012
§ 16 ods. 2 a ods. 5
1.SK
31.12.24
subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) jedenásty bod
19
9
173
In (zvyšuje náklady)
173
0
Príloha č. 3a
46
13
osobitná sadzba -subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) jedenásty bod
235/2012
§ 6 písm. d)
1.SK
31.12.24
subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) jedenásty bod
19
1 894 737
36 000 000
In (zvyšuje náklady)
0
0
14
osobitná sadzba -subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) štvrtý bod
235/2012
§ 6 písm. c)
1.SK
31.12.24
subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) štvrtý bod
10
2 500 000
25 000 000
In (zvyšuje náklady)
0
0
15
osobitná sadzba -subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) prvý bod
235/2012
§ 6 písm b)
1.SK
31.12.24
subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) prvý bod
21
508 095
10 670 000
In (zvyšuje náklady)
0
0
16
zníženie základu odvodu o výnos štátneho dlhopisu
235/2012
§ 5 ods. 6
1.SK
31.12.24
subjekty podľa § 3
58
1 036 207
60 100 000
Out (znižuje náklady)
0
0
47
3.1.3 Doplňujúce informácie k spôsobu výpočtu vplyvov jednotlivých regulácií na zmenu
nákladov
V predkladanom návrhu zákona bolo identifikovaných 16 regulácií s vplyvom na podnikateľské prostredie. Predmetom Kalkulačky nákladov regulácie súvisiace so znížením alebo zvýšením administratívnej záťaže:
1. Úprava výšky zníženej sadzby dane - znížená sadzba dane sa znižuje z 15 % na 10 % pre právnické osoby
Opatrenie na podporu malých firiem, ktoré pozitívne ovplyvní cca 22 tisíc firiem, čo je cca 7 % z celkového počtu. Opatrenie sa prejaví 1x ročne pri podávaní daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie.
Zmena regulácie dotknutým subjektom znižuje náklady. Počet dotknutých subjektov bol určený na základe údajov od IFP, t.j. 22 000 subjektov. Náklady regulácie boli určené ako priame finančné náklady na základe údajov od IFP.
2. Zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane z úrovne 60 000 eur na 100 000 eur
Opatrenie by sa malo pozitívne dotknúť cca 10 tisíc SZČO, čo je 2 % z tých, ktorí vykazujú príjem z podnikania, a cca 22 tisíc právnických osôb, čo je cca 7 % z celkového počtu. Opatrenie sa prejaví 1x ročne pri podávaní daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie.
Zmena regulácie dotknutým subjektom znižuje náklady. Počet dotknutých subjektov bol určený na základe údajov od IFP, t.j. 32 000 subjektov. Náklady regulácie boli určené ako priame finančné náklady na základe údajov od IFP.
3. Nová sadzba dane z príjmov 22 % pre právnické osoby so zdaniteľnými príjmami nad 1 000 000 eur
Zvýšenie zdanenia pre podniky s vysokými tržbami. Ide o doplnenie súčasného systému s dvoma sadzbami dane o tretiu sadzbu dane, ktorá sa aplikuje (obdobne ako pri súčasnom systéme s dvoma sadzbami) na celý základ dane v prípade prekročenia stanovenej hranice zdaniteľného príjmu. Opatrenie negatívne ovplyvní cca 21,5 tisíc firiem. Opatrenie sa prejaví 1x ročne pri podávaní daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie.
Zmena regulácie dotknutým subjektom zvyšuje náklady. Zmena regulácie dotknutým subjektom znižuje náklady. Počet dotknutých subjektov bol určený na základe údajov od IFP, t.j. 21 500 subjektov. Náklady regulácie boli určené ako priame finančné náklady na základe údajov od IFP.
4. Úprava vlastných ekonomických informačných systémov
Navrhovaná regulácia dotknutým subjektom zvyšuje náklady. Primárny dôvodom úprav v zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) je zmena v sadzbách dane z pridanej hodnoty. Navrhovaná úprava výšky
48
základnej sadzby dane z pridanej hodnoty, zvýšenie doterajšej zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty a ponechania doterajšej výšky druhej zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty bude vyžadovať úpravu ekonomických informačných systémov platiteľov dane. Upravuje sa aj rozsah tovarov a služieb, na ktoré sa budú jednotlivé sadzby dane vzťahovať.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje administratívny vplyv. Počet dotknutých subjektov bol určený na základe celkového počtu platiteľov dane z pridanej hodnoty registrovaných k 1.1.2024, t.j. 275 834 subjektov. Pri kvantifikácii bol zvolený postup na základe alternatívy č. 1. V týchto prípadoch je expertný odhad časovej náročnosti na úpravu vlastných ekonomických informačných systémov 20 minút. Frekvencia plnenia bola určená jednorazovo.
5. Úprava pokladnice E-kasa klient
Navrhovaná regulácia dotknutým subjektom zvyšuje náklady. Primárny dôvodom úprav v zákone o DPH je zmena v sadzbách dane z pridanej hodnoty. Navrhovaná úprava výšky základnej sadzby dane z pridanej hodnoty, zvýšenie doterajšej zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty a ponechania doterajšej výšky druhej zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty bude vyžadovať úpravu nastavenia pokladnice E-kasa klient. Upravuje sa aj rozsah tovarov a služieb, na ktoré sa budú jednotlivé sadzby dane vzťahovať.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje administratívny vplyv. Počet dotknutých subjektov bol určený na základe celkového počtu platiteľov dane z pridanej hodnoty registrovaných k 1.1.2024, t.j. 275 834 subjektov. Pri kvantifikácii bol zvolený postup na základe alternatívy č. 1. V týchto prípadoch je expertný odhad časovej náročnosti na úpravu systému pokladnice E-kasa klient 20 minút. Frekvencia plnenia bola určená jednorazovo.
6. Precenenie tovarov
Navrhovaná regulácia dotknutým subjektom zvyšuje náklady. Primárny dôvodom úprav v zákone o DPH je zmena v sadzbách dane z pridanej hodnoty. Navrhovaná úprava výšky základnej sadzby dane z pridanej hodnoty, zvýšenie doterajšej zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty a ponechania doterajšej výšky druhej zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty bude vyžadovať precenenie tovarov. Upravuje sa aj rozsah tovarov a služieb, na ktoré sa budú jednotlivé sadzby dane vzťahovať.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje administratívny vplyv. Počet dotknutých subjektov bol určený na základe celkového počtu platiteľov dane z pridanej hodnoty registrovaných k 1.1.2024, t.j. 275 834 subjektov. Pri kvantifikácii bol zvolený postup na základe alternatívy č. 1. V týchto prípadoch je expertný odhad časovej náročnosti na precenenie tovarov 60 minút. Frekvencia plnenia bola určená jednorazovo, avšak je potrebné zdôrazniť, že nie je možné prognózovať správanie podnikateľských subjektov.
7. Oboznámenie sa s reguláciou - § 27 zákona o DPH
Navrhovaná regulácia dotknutým subjektom zvyšuje náklady. Primárny dôvodom úprav v zákone o DPH je zmena v sadzbách dane z pridanej hodnoty. Navrhovaná úprava výšky základnej sadzby dane z pridanej hodnoty, zvýšenie doterajšej zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty a ponechania doterajšej výšky druhej zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty bude
49
predstavovať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Upravuje sa aj rozsah tovarov a služieb, na ktoré sa budú jednotlivé sadzby dane vzťahovať.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje administratívny vplyv. Počet dotknutých subjektov bol určený na základe celkového počtu platiteľov dane z pridanej hodnoty registrovaných k 1.1.2024, t.j. 275 834 subjektov. Pri kvantifikácii bol zvolený postup na základe alternatívy č. 2. Frekvencia plnenia bola určená jednorazovo.
8. Úprava výšky zníženej sadzby dane - znížená sadzba dane sa znižuje z 15 % na 10 % pre právnické osoby - administratívny vplyv
Opatrenie na podporu malých firiem, ktoré pozitívne ovplyvní cca 22 tisíc firiem, čo je cca 7 % z celkového počtu. Opatrenie sa prejaví 1x ročne pri podávaní daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje aj administratívny vplyv. Počet dotknutých subjektov bol určený na základe údajov od IFP, t.j. 22 000 subjektov. Pri kvantifikácii bol zvolený postup na základe alternatívy č. 2. Frekvencia plnenia bola určená jednorazovo, avšak nie je možné prognózovať správanie podnikateľov.
9. Zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane z úrovne 60 000 eur na 100 000 eur - administratívny vplyv
Opatrenie by sa malo pozitívne dotknúť cca 10 tisíc SZČO, čo je 2 % z tých, ktorí vykazujú príjem z podnikania, a cca 22 tisíc právnických osôb, čo je cca 7 % z celkového počtu. Opatrenie sa prejaví 1x ročne pri podávaní daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje aj administratívny vplyv. Počet dotknutých subjektov bol určený na základe údajov od IFP, t.j. 32 000 subjektov. Pri kvantifikácii bol zvolený postup na základe alternatívy č. 2. Frekvencia plnenia bola určená jednorazovo, avšak nie je možné prognózovať správanie podnikateľov.
10. Oboznámenie sa s legislatívou – administratívny vplyv
Opatrenie by sa malo negatívne dotknúť maximálne cca 19 subjektov. Údaje o počte subjektov sme čerpali z FR SR.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje administratívny vplyv. Pri kvantifikácii bol zvolený postup na základe alternatívy č. 2. Frekvencia plnenia bola určená jednorazovo, avšak nie je možné prognózovať správanie podnikateľov.
11. Oboznámenie sa s legislatívou – administratívny vplyv
Opatrenie by sa malo negatívne dotknúť cca 58 subjektov. Údaje o počte subjektov sme čerpali z FR SR.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje administratívny vplyv. Pri kvantifikácii bol zvolený postup na základe alternatívy č. 2. Frekvencia plnenia bola určená jednorazovo, avšak nie je možné prognózovať správanie podnikateľov.
50
12. Doručenie písomného oznámenia správcovi odvodu
Opatrenie by sa malo negatívne dotknúť maximálne cca 19 subjektov, ktoré v poslednej účtovnej závierke vykázali výsledok hospodárenia presahujúci 3 mil. eur. Údaje o počte subjektov sme čerpali z FR SR.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje administratívny vplyv. Pri kvantifikácii bol zvolený postup na základe alternatívy č. 2. Frekvencia plnenia bola určená jednorazovo, avšak nie je možné prognózovať správanie podnikateľov.
13. Osobitná sadzba - subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) jedenásty bod
Opatrenie by sa malo negatívne dotknúť maximálne cca 19 subjektov, čo predstavuje subjekty, ktoré majú oprávnenie na výkon činnosti v oblasti výroby výrobkov z ropy a jej chemického spracovania a zároveň v poslednej účtovnej závierke vykázali výsledok hospodárenia presahujúci 3 mil. eur. Údaje o počte subjektov sme čerpali z FR SR.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje priamy finančný náklad. Frekvencia plnenia bola určená raz ročne. Výpočet vplyvov výberu odvodu bol získaný od Inštitútu finančnej politiky a ide o čistý vplyv odvodu v prvom roku účinnosti zákona.
14. Osobitná sadzba - subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) štvrtý bod
Opatrenie by sa malo negatívne dotknúť cca 10 subjektov, čo predstavuje subjekty, ktoré majú oprávnenie na výkon činnosti v oblasti elektronických komunikácií. Údaje o počte subjektov sme čerpali z FR SR.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje priamy finančný náklad. Frekvencia plnenia bola určená raz ročne. Výpočet vplyvov výberu odvodu bol získaný od Inštitútu finančnej politiky a ide o čistý vplyv odvodu v prvom roku účinnosti zákona.
15. Osobitná sadzba - subjekty podľa § 3 ods. 1 písm. a) prvý bod
Opatrenie by sa malo negatívne dotknúť cca 21 subjektov, čo predstavuje subjekty, ktoré majú oprávnenie na výkon činnosti v oblasti energetiky. Údaje o počte subjektov sme čerpali z FR SR.
Predmetná regulácia pre dotknuté subjekty predstavuje priamy finančný náklad. Frekvencia plnenia bola určená raz ročne. Výpočet vplyvov výberu odvodu bol získaný od Inštitútu finančnej politiky a ide o priemer čistého vplyvu odvodu v prvých troch rokoch od účinnosti zákona.
16. Zníženie základu odvodu o výnos štátneho dlhopisu
Opatrenie by sa malo pozitívne dotknúť cca 58 subjektov. Údaje o počte subjektov sme čerpali z NBS a FR SR.
Výpočet vplyvov bol získaný od Inštitútu finančnej politiky a ide o priemer čistého vplyvu odvodu v prvých troch rokoch od účinnosti zákona.
51
3.1.4 Odôvodnenie goldplatingu podľa bodu 4 časti III jednotnej metodiky a ďalšie
doplňujúce informácie2
Požadované informácie uveďte osobitne ku každému identifikovanému goldplatingu (ku každej hodnotenej regulácii s goldplatingom osobitne).
3.2 Vyhodnotenie konzultácií s podnikateľskými subjektmi pred predbežným pripomienkovým konaním
Uveďte formu konzultácií vrátane zdôvodnenia jej výberu a trvanie konzultácií, termíny stretnutí. Uveďte spôsob oslovenia dotknutých subjektov, zoznam konzultujúcich subjektov, tiež link na webovú stránku, na ktorej boli konzultácie zverejnené.
Uveďte hlavné body konzultácií a ich závery.
Uveďte zoznam predložených alternatívnych riešení problematiky od konzultujúcich subjektov, ako aj návrhy od konzultujúcich subjektov na zníženie nákladov regulácií na PP, ktoré neboli akceptované a dôvod neakceptovania.
Alternatívne namiesto vypĺňania bodu 3.2 môžete uviesť ako samostatnú prílohu tejto analýzy Záznam z konzultácií obsahujúci požadované informácie.
3.3 Vplyvy na konkurencieschopnosť a produktivitu
Konkurencieschopnosť:
Na základe uvedených odpovedí zaškrtnite a popíšte, či materiál konkurencieschopnosť:
zvyšuje nemení znižuje
Zákon o dani z príjmov
Úprava výšky zníženej sadzby dane - znížená sadzba dane sa znižuje z 15 % na 10 % pre právnické osoby
Opatrenie je zamerané na podporu malých firiem (cca 22 tisíc firiem).
Zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane z úrovne 60 000 eur na 100 000 eur pre fyzické a právnické osoby.
Opatrenie je zamerané na podporu malých firiem (cca 10 tisíc SZČO a cca 22 tisíc právnických osôb). V
Nová sadzba dane z príjmov 22% pre právnické osoby so zdaniteľnými príjmami nad 1 000 000 eur
2 Informácie sa uvádzajú iba v prípade, ak sa predkladaným návrhom regulácie vykonáva transpozícia smernice a bol identifikovaný goldplating podľa tabuľky zhody alebo sa vykonáva implementácia nariadenia s goldplatingom. Informácie sa uvádzajú aj v prípade (ak nejde o transpozíciu smernice alebo implementáciu nariadenia EÚ), ak sa predloženým návrhom odstraňuje goldplating, ktorého pôvod je v skoršom zachovaní existujúcej právnej úpravy (existujúcich vnútroštátnych požiadaviek).
52
Opatrenie je zamerané na veľké podniky dosahujúce vysoké tržby (negatívne ovplyvní cca 21,5 tisíc firiem).
Zákon o DPH
Navrhovanými úpravami v zákone o DPH nedochádza k vytvoreniu bariér pre vstup na trh pre nové zdaniteľné osoby. Návrhom zákona zavádzané povinností nijakým spôsobom nezasahujú do oblastí upravujúcich podmienky, ktoré musia byť splnené, aby mohla tuzemská zdaniteľná osoba v tuzemsku podnikať. Návrh zákona nepredpokladá ani vplyv na vyvolanie cezhraničných investícií.
Vo vzťahu k plneniam poskytovaných registrovanými sociálnymi podnikmi za podmienok ustanovených v zákone o DPH, na ktoré sa bude vzťahovať druhá znížená sadzba dane - 5 % zo základu dane, sa predpokladá zvýšenie ich konkurencieschopnosti. V súčasnosti sa na ich plnenia uplatňuje znížená sadzba dane 10 % zo základu dane.
Produktivita:
Na základe uvedenej odpovede zaškrtnite a popíšte, či materiál produktivitu:
zvyšuje nemení znižuje
Návrh zákona nemá vplyv na zmenu pomeru medzi produkciou podnikov a ich nákladmi.
3.4 Iné vplyvy na podnikateľské prostredie
Žiadne.
53
Analýza sociálnych vplyvov
Vplyvy na hospodárenie domácností, prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám, sociálnu inklúziu, rovnosť príležitostí a rovnosť žien a mužov a vplyvy na zamestnanosť
(Ak v niektorej z hodnotených oblastí sociálnych vplyvov (bodov 4.1 4.4) nebol identifikovaný vplyv, uveďte v príslušnom riadku analýzy poznámku „Bez vplyvu.“.)
4.1 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na hospodárenie domácností a špecifikujte ovplyvnené skupiny domácností, ktoré budú pozitívne/negatívne ovplyvnené.
Vedie návrh k zvýšeniu alebo zníženiu príjmov alebo výdavkov domácností?
Ktoré skupiny domácností/obyvateľstva sú takto ovplyvnené a akým spôsobom?
Sú medzi potenciálne ovplyvnenými skupinami skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia?
(V prípade vyššieho počtu hodnotených opatrení doplňte podľa potreby do tabuľky pred bod 4.2 ďalšie sekcie - 4.1.1 Pozitívny vplyv/4.1.2 Negatívny vplyv).
a)
4.1.1 Pozitívny vplyv
b)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zvýšenie príjmov alebo zníženie výdavkov:
1.Úprava daňového bonusu na dieťa
-menia sa vekové parametre pre poskytovanie daňového bonusu,
-upravuje sa percentuálny limit základu dane (v závislosti od počtu detí) a spôsob výpočtu daňového bonusu tak, aby daňovník s nižším dosiahnutým príjmom mohol získať nárok na plnú (resp. vyššiu) sumu daňového bonusu,
-zvýši sa disponibilný príjem nízkopríjmových domácnosti s deťmi.
2.Zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane
-hranica zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane z príjmov pre fyzické osoby-podnikateľov sa zvyšuje z úrovne 60 000 eur na 100 000 eur, čím sa rozšíri počet osôb, ktorých príjmy budú zdaňované nižšou sadzbou dane,
-zvýši sa disponibilný príjem domácností a rodín u týchto osôb.
3.Podpora elektromobility
-znižuje sa výška nepeňažného príjmu, ktorý je súčasťou zdaniteľnej mzdy zamestnanca používajúceho motorové vozidlo s elektrickým pohonom (PHEV, BEV) na služobné a súkromné účely z 1 % na 0,5 % zo vstupnej ceny tohto vozidla, čím dochádza k nižšiemu zdaňovaniu tohto príjmu v porovnaní s používaním motorového vozidla PHL- benzín, nafta,
-zvýši sa disponibilný príjem zamestnanca.
4.Použitie podielu zaplatenej dane pre rodiča (ov)
-úprava asignácie dane umožní fyzickým osobám, aby okrem súčasnej možnosti poukázať 2 % (resp. 3%, ak daňovník vykonával dobrovoľnícku činnosť) zo zaplatenej dane občianskym združeniam, neziskovým organizáciám... mohli poukázať podiel zaplatenej dane aj rodičovi (spolu môžu poukázať obom rodičom 4 % , t. j. 2 % otcovi + 2 % matke), výška asignovanej dane je minimálne 3 eurá pre jedného rodiča,
-zvýšenie príjmu u rodiča (ov) daňovníka.
5.Úprava sadzby dane z podielov na zisku
-sadzba dane z podielov na zisku vyplácaných fyzickým osobám sa znižuje z 10 % na 7 %, uplatní sa na podiely na zisku (dividendy) vykázané z hospodárskeho výsledku vyčísleného za zdaňovacie obdobie, ktoré začína najskôr 1. januára 2025,
54
-znížením sadzby dane z podielov na zisku vyplácaných fyzickým osobám sa zvýši disponibilný príjem rodín.
6.Oslobodenie odmeny športového reprezentanta za dosiahnutý výsledok na deaflympiáde
-od dane z príjmov sa oslobodzuje aj odmena športového reprezentanta za dosiahnutý výsledok na medzinárodnej súťaži, ktorá je v pôsobnosti Medzinárodného výboru športu nepočujúcich,
-zvýši sa disponibilný príjem fyzickej osoby – športovca so zdravotným znevýhodnením.
7. Úprava sadzieb dane - zákon o dani z pridanej hodnoty
- na potraviny, lieky, zdravotnícke pomôcky, reštauračné a stravovacie služby pozostávajúce z poskytovania pripravovaných alebo nepripravovaných jedál a na edukačné publikácie, na ktoré sa doteraz uplatňovala znížená sadzba dane z pridanej hodnoty vo výške 10 % zo základu dane, sa bude uplatňovať druhá znížená sadzba dane vo výške 5 % zo základu dane,
- zároveň sa na potraviny určené na ľudskú konzumácia a na dodanie elektrickej energie, na ktoré sa doteraz uplatňovala základná sadzba dane vo výške 20 % zo základu dane, bude uplatňovať prvá znížená sadzba dane vo výške 19 % zo základu dane,
- druhá znížená sadzba dane z pridanej hodnoty vo výške 5 % zo základu dane sa bude uplatňovať aj na dodanie edukačných publikácií vo forme elektronicky poskytovanej služby (tzv. e-knihy).
Ovplyvnená skupina č. 1
„pracujúce“ domácnosti s deťmi
Ovplyvnená skupina č. 2
fyzické osoby - podnikatelia
Ovplyvnená skupina č. 3
zamestnanci
Ovplyvnená skupina č. 4
dôchodcovia - rodičia pracujúcich detí
Ovplyvnená skupina č. 5
fyzické osoby, ktorým sú vyplácané podiely na zisku (dividendy)
Ovplyvnená skupina č. 6
športoví reprezentanti so zdravotným (sluchovým) znevýhodnením
c)
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 7
fyzické osoby a domácnosti ako koneční spotrebitelia tovarov a služieb.
d)
Kvantifikujte rast príjmov alebo pokles výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
Ovplyvnená skupina č. 1
nízkopríjmové pracujúce domácnosti s deťmi
kvôli rýchlejšiemu nábehu si prilepší 85,7 tisíc domácností (14,9%) v priemere si prilepšia o 276,34 eur ročne cca 23 eur mesačne
Ovplyvnená skupina č. 2
fyzické osoby-podnikatelia
- rast príjmov FO v celkovej sume 4 mil. eur
- cca 10 tis. fyzických osôb,
e)
-priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 3
zamestnanci
- nie je možné kvantifikovať
55
Ovplyvnená skupina č. 4
dôchodcovia - rodičia pracujúcich detí
- nie je možné kvantifikovať, nakoľko sa nedá zohľadniť skutočnosť, že rovnakému rodičovi môže asignovať viacero detí
Ovplyvnená skupina č. 5
fyzické osoby, ktorým sú vyplácané podiely na zisku (dividendy)
- nie je možné kvantifikovať
Ovplyvnená skupina č. 6
športoví reprezentanti so zdravotným (sluchovým) znevýhodnením
- nie je možné kvantifikovať
Ovplyvnená skupina č. 7
Zníženie sadzieb dane z pridanej hodnoty v prípade uvedených tovarov a služieb môže znížiť cenu dotknutých tovarov a služieb. Nižšia cena dotknutých tovarov a služieb sa premietne v poklese výdavkov potrebných na ich obstaranie konečnými spotrebiteľmi. Pokles výdavkov nemožno jednoznačne kvantifikovať a závisí aj od nákupného správania ovplyvnenej skupiny, avšak pokles výdavkov sa očakáva, keďže zníženie sadzieb dane sa týka predovšetkým tovarov, ktoré sú konzumované každodenne.
f)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
uvádza sa v tabuľke
g)
4.1.1.1 Z toho pozitívny vplyv na skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia
(V prípade významných vplyvov na príjmy alebo výdavky domácností v riziku chudoby, identifikujte a kvantifikujte pozitívny vplyv na chudobu obyvateľstva (napr. znižovanie miery rizika chudoby, priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine)
h)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zvýšenie príjmov alebo zníženie výdavkov:
1. Úprava daňového bonusu na dieťa
-menia sa vekové parametre pre poskytovanie daňového bonusu,
-upravuje sa percentuálny limit základu dane (v závislosti od počtu detí) a spôsob výpočtu daňového bonusu tak, aby daňovník s nižším dosiahnutým príjmom mohol získať nárok na plnú (resp. vyššiu) sumu daňového bonusu,
-zvýši sa disponibilný príjem nízkopríjmových domácnosti s deťmi.
i)
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
nízkopríjmové pracujúce domácnosti s deťmi
j)
Kvantifikujte rast príjmov alebo pokles výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
k)
-priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
nízkopríjmové pracujúce domácnosti s deťmi
kvôli rýchlejšiemu nábehu si prilepší 85,7 tisíc domácností (14,9%) v priemere si prilepšia o 276,34 eur ročne cca 23 eur mesačne
l)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
a)
4.1.2 Negatívny vplyv
b)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zníženie príjmov alebo zvýšenie výdavkov:
1.Úprava daňového bonusu na dieťa
-ruší sa nárok na daňový bonus na dieťa staršie ako 18 rokov,
-u daňovníka s vyšším príjmom sa zavádza nábeh na postupné znižovanie nároku na daňový bonus, až do úplného zániku tohto nároku,
-upravuje sa podmienka dosahovania aspoň 90 % zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky pre všetkých daňovníkov (bude sa týkať aj daňových rezidentov SR),
-zavádza sa povinnosť prepočítania daňového bonusu na dieťa za zdaňovacie obdobie, t. j. daňovník bude povinný vrátiť správcovi dane rozdiel vyplývajúci z vyššie vyplateného daňového bonusu v priebehu zdaňovacieho obdobia oproti výške daňového bonusu, vypočítaného na základe ročného zúčtovania preddavkov na daň alebo v daňovom priznaní,
-zníži sa disponibilný príjem v niektorých domácnostiach.
56
2.Použitie podielu zaplatenej dane pre rodiča (ov)
-zavedenie asignácie dane rodičom má v kombinácii so zrušením doterajšieho systému vyplácania rodičovského dôchodku negatívny dopad na príjem rodičov, ktorí sú poberateľmi dôchodku.
3.Úprava sadzieb dane - zákon o dani z pridanej hodnoty
-zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty zo súčasných 20 % na 23 % zo základu dane predstavuje negatívny vplyv na hospodárenie domácností. Na tovary a služby sa bude po novom vzťahovať základná sadzba dane vo výške 23 % zo základu dane, a tak domácnosti budú musieť na tieto tovary a služby vynakladať vyššie výdavky oproti doterajšiemu hospodáreniu. Netýka sa to však tovarov a služieb, na ktoré sa bude uplatňovať znížená sadzba dane vo výške 19 % zo základu dane (tovary uvedené v prílohe č. 7 prvom bode) a vo výške 5 % zo základu dane (tovary uvedené v prílohe č. 7 bodoch 2 a 3),
-na služby, ktoré sú uvedené v prílohe č. 7a k zákonu o DPH sa ich vypustením z prílohy č. 7a už nebude vzťahovať znížená sadzba 10 % zo základu dane, ale sadzba dane vo výške 23 % zo základu dane.
-v prípade reštauračných a stravovacích služieb pozostávajúcich z poskytovania nealkoholických nápojov sa už nebude uplatňovať znížená sadzba 10 % zo základu dane, ale sadzba dane vo výške 19 % zo základu dane.
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
- pracujúce domácnosti s deťmi staršími ako 18 rokov, kde nárok na daňový bonus zaniká,
- vysokopríjmové pracujúce domácnosti s deťmi, týka sa daňovníkov, s príjmom vyšším ako 1,5-násobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov (v roku 2025 je hranica vyklesávania nároku na daňový bonus na dieťa 2477 eur).
- všetci daňovníci, ktorí si uplatňujú nárok na daňový bonus - týka sa vrátenia rozdielu vyplývajúci z vyššie vyplateného daňového bonusu v priebehu roka oproti sume daňového bonusu, vypočítaného na základe ročného zúčtovania preddavkov na daň alebo v daňovom priznaní,
- pracujúce domácnosti s nezaopatrenými deťmi, ktorých rodičia nedosahujú minimálne 90 % svojich zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky.
Ovplyvnená skupina č. 2
- dôchodcovia - rodičia pracujúcich detí
c)
Ovplyvnená skupina č. 3
Fyzické osoby a domácnosti ako koneční spotrebitelia tovarov a služieb.
d)
Kvantifikujte pokles príjmov alebo rast výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
Pracujúce domácnosti s nezaopatrenými deťmi, ktorých rodičia majú hrubú mzdu vyššiu ako 1,5-násobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov (v roku 2025 je hranica vyklesávania nároku na daňový bonus na dieťa 2477 eur).
Nárok na daňový bonus sa zníži u 116,5 tisíc domácností (20,2%), v priemere o 665,51 eur ročne cca 55 eur mesačne.
Nárok na daňový bonus stratí až 117,3 tisíc domácností (20,3%).
e)
Ovplyvnená skupina č. 2
dôchodcovia - rodičia pracujúcich detí
- s ohľadom na výšku priemernej mzdy v roku 2025 sa odhaduje suma asignovanej dane na jedného rodiča, ktorý je poberateľom dôchodku v sume 38,96 eur (na dvoch takýchto rodičov v sume 77,92 eur), čo v porovnaní s potenciálne vyplatených rodičovským dôchodkom v roku 2026 jednému rodičovi v sume 257,40 eur (pre obidvoch rodičov v sume 514,18 eur) predstavuje nižší disponibilný príjem 436,26 eur.
57
- nie je možné kvantifikovať, nakoľko sa nedá zohľadniť skutočnosť, že rovnakému rodičovi môže asignovať viacero detí
Ovplyvnená skupina č. 7
Zvýšenie sadzieb dane z pridanej hodnoty môže mať negatívny vplyv na ceny dotknutých tovarov a služieb. Nemožno jednoznačne kvantifikovať, akým spôsobom dodávatelia tovarov a služieb premietnu zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty do predajných cien.
f)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
g)
4.1.2.1 Z toho negatívny vplyv na skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia
(V prípade významných vplyvov na príjmy alebo výdavky domácností v riziku chudoby, identifikujte a kvantifikujte negatívny vplyv na chudobu obyvateľstva (napr. zvyšovanie miery rizika chudoby, priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine)
h)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zníženie príjmov alebo zvýšenie výdavkov:
1. Použitie podielu zaplatenej dane pre rodiča (ov)
-zavedenie asignácie dane rodičom má pozitívny sociálny vplyv, avšak v kombinácii so zrušením doterajšieho systému vyplácania rodičovského dôchodku je dopad na príjem dôchodcov negatívny,
-zníženie disponibilného príjmu rodičov, ktorí sú poberateľmi dôchodku.
i)
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
dôchodcovia - rodičia pracujúcich detí
j)
Kvantifikujte pokles príjmov alebo rast výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
k)
-priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
dôchodcovia - rodičia pracujúcich detí
- nie je možné kvantifikovať, nakoľko sa nedá zohľadniť skutočnosť, že rovnakému rodičovi môže asignovať viacero detí
l)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
4.2 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám u jednotlivých ovplyvnených skupín obyvateľstva a vplyv na sociálnu inklúziu.
Má návrh vplyv na prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám?
Popíšte hodnotené opatrenie, špecifikujte ovplyvnené skupiny obyvateľstva a charakter zmeny v prístupnosti s ohľadom na dostupnosť finančnú, geografickú, kvalitu, organizovanie a pod. Uveďte veľkosť jednotlivých ovplyvnených skupín.
a)
Rozumie sa najmä na prístup k:
-sociálnej ochrane, sociálno-právnej ochrane, sociálnym službám (vrátane služieb starostlivosti o deti, starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím),
-kvalitnej práci, ochrane zdravia, dôstojnosti a bezpečnosti pri práci pre zamestnancov a existujúcim zamestnaneckým právam,
-pomoci pri úhrade výdavkov súvisiacich so zdravotným postihnutím,
-zamestnaniu, na trh práce (napr. uľahčenie zosúladenia rodinných a pracovných povinností, služby zamestnanosti), k školeniam, odbornému vzdelávaniu a príprave na trh práce,
-zdravotnej starostlivosti vrátane cenovo dostupných pomôcok pre občanov so zdravotným postihnutím,
-k formálnemu i neformálnemu vzdelávaniu a celoživotnému vzdelávaniu,
-bývaniu a súvisiacim základným komunálnym službám,
Bez vplyvu.
58
-doprave,
-ďalším službám najmä službám všeobecného záujmu a tovarom,
-spravodlivosti, právnej ochrane, právnym službám,
-informáciám,
-k iným právam (napr. politickým).
b)
návrh významný vplyv na niektorú zo zraniteľných skupín obyvateľstva alebo skupín v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia?
Špecifikujte ovplyvnené skupiny v riziku chudoby a sociálneho vylúčenia a popíšte vplyv na ne. Je tento vplyv väčší ako vplyv na iné skupiny či subjekty? Uveďte veľkosť jednotlivých ovplyvnených skupín.
c)
Zraniteľné skupiny alebo skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia sú napr.:
-domácnosti s nízkym príjmom (napr. žijúce iba zo sociálnych príjmov, alebo z príjmov pod hranicou rizika chudoby, alebo s príjmom pod životným minimom, alebo patriace medzi 25% domácností s najnižším príjmom),
-nezamestnaní, najmä dlhodobo nezamestnaní, mladí nezamestnaní a nezamestnaní nad 50 rokov,
-deti (0 – 17),
-mladí ľudia (18 – 25 rokov),
-starší ľudia, napr. ľudia vo veku nad 65 rokov alebo dôchodcovia,
-ľudia so zdravotným postihnutím,
-marginalizované rómske komunity
-domácnosti s 3 a viac deťmi,
-jednorodičovské domácnosti s deťmi (neúplné rodiny, ktoré tvoria najmä osamelé matky s deťmi),
-príslušníci tretích krajín, azylanti, žiadatelia o azyl,
-iné zraniteľné skupiny, ako napr. bezdomovci, ľudia opúšťajúci detské domovy alebo iné inštitucionálne zariadenia
1. Daňovníci nízkopríjmových domácnosti s deťmi budú mať nárok na vyšší daňový bonus, resp. plnú sumu daňového bonusu v závislosti od sumy dosiahnutého príjmu.
(Pozn. Aj daňovník s príjmom vo výške polovice minimálnej mzdy s 1 jedným dieťaťom do 15 rokov bude mať nárok na 100% sumy daňového bonusu, t.j. 100 eur).
2. Starší ľudia, napr. ľudia vo veku nad 65 rokov alebo dôchodcovia
- zavedenie asignácie dane rodičom má pozitívny sociálny vplyv, avšak v kombinácii so zrušením doterajšieho systému vyplácania rodičovského dôchodku je dopad na disponibilný príjem dôchodcov negatívny.
4.3 Identifikujte a popíšte vplyv na rovnosť príležitostí.
Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na rovnosť žien a mužov.
a)
4.3.1 Dodržuje návrh povinnosť rovnakého zaobchádzania so skupinami alebo jednotlivcami na základe pohlavia, rasy, etnicity, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie alebo iného statusu? Mohol by viesť k nepriamej diskriminácii niektorých skupín obyvateľstva? Ak áno, ktoré skupiny takto ovplyvnené a akým spôsobom?
b)
Zavedením (doplnením) oslobodenia od dane odmeny športového reprezentanta za dosiahnutý výsledok na deaflympiáde, ktorá je v pôsobnosti Medzinárodného výboru športu nepočujúcich dochádza k zrovnoprávneniu so spôsobom zdaňovania/oslobodenia tohto príjmu s odmenami, ktoré za dosiahnutý výsledok získavajú športoví reprezentanti na ostatných medzinárodných súťažiach v pôsobnosti Medzinárodného olympijského výboru a Medzinárodného paralympijského výboru.
Týmto opatrením (oslobodením od dane) sa zvýši disponibilný príjem fyzickej osoby – športovca so zdravotným (sluchovým) znevýhodnením.
c)
4.3.2 Môže návrh viesť k zväčšovaniu nerovností medzi ženami a mužmi? Podporuje návrh rovnosť príležitostí? Má návrh odlišný vplyv na ženy a mužov? Popíšte vplyvy.
d)
Popíšte riziká návrhu, ktoré môžu viesť k zväčšovaniu nerovností:
Bez vplyvu.
e)
Popíšte pozitívne vplyvy návrhu na dosahovanie rovnosti žien a mužov, rovnosti
Bez vplyvu.
59
príležitostí žien a mužov, prípadne vplyvy na ženy a mužov, ak sú odlišné:
f)
návrh významné vplyvy na niektorú zo zraniteľných skupín obyvateľstva? Ak áno, aké? Akým spôsobom? Zraniteľnou skupinou obyvateľstva sa rozumejú najmä ženy ohrozené viacnásobnou diskrimináciou, tehotné matky, seniorky, ženy patriace do marginalizovaných skupín obyvateľstva, migrantky, ženy a dievčatá so zdravotným postihnutím, obete násilia a pod.
Bez vplyvu.
g)
Pri identifikovaní vplyvov na rovnosť žien a mužov treba vziať do úvahy existujúce rozdiely medzi ženami a mužmi, ktoré relevantné k danej politike. Podpora rovnosti žien a mužov nespočíva len v odstraňovaní obmedzení a bariér pre plnohodnotnú účasť na ekonomickom, politickom a sociálnom živote spoločnosti ako aj rodinnom živote, ale taktiež v podpore rovnosti medzi nimi.
V ktorých oblastiach podpory rovnosti žien a mužov návrh odstraňuje prekážky a/alebo podporuje rovnosť žien a mužov? Medzi oblasti podpory rovnosti žien a mužov okrem iného patria:
-podpora slobodného výberu povolania a ekonomickej činnosti
-podpora vyrovnávania ekonomickej nezávislosti,
-zosúladenie pracovného, súkromného a rodinného života,
-podpora rovnosti príležitostí pri participácii na rozhodovaní,
-boj proti domácemu násiliu, násiliu na ženách a obchodovaniu s ľuďmi,
-podpora vnímania osobnej starostlivosti o dieťa za rovnocennú s ekonomickou činnosťou a podpora neviditeľnej práce v domácnosti ako takej,
-rešpektovanie osobných preferencií pri výbere povolania a zosúlaďovania pracovného a rodinného života.
Bez vplyvu.
4.4 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na zamestnanosť a na trh práce.
V prípade kladnej odpovede pripojte odôvodnenie v súlade s Metodickým postupom pre analýzu sociálnych vplyvov.
a)
Uľahčuje návrh vznik nových pracovných miest? Ak áno, ako? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu.
b)
Identifikujte, v ktorých sektoroch a odvetviach ekonomiky, v ktorých regiónoch, pre aké skupiny zamestnancov, o aké typy zamestnania /pracovných úväzkov pôjde a pod.
Bez vplyvu.
c)
Vedie návrh k zániku pracovných miest? Ak áno, ako a akých? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu
d)
Identifikujte, v ktorých sektoroch a odvetviach ekonomiky, v ktorých regiónoch, o aké typy zamestnania /pracovných úväzkov pôjde a pod. Identifikujte možné dôsledky, skupiny zamestnancov, ktoré budú viac ovplyvnené a rozsah vplyvu.
Bez vplyvu.
e)
Ovplyvňuje návrh dopyt po práci? Ak áno, ako?
f)
Dopyt po práci závisí na jednej strane na produkcii tovarov a služieb v ekonomike a na druhej strane na cene práce.
Bez vplyvu.
g)
Má návrh dosah na fungovanie trhu práce? Ak áno, aký?
60
h)
Týka sa makroekonomických dosahov ako je napr. participácia na trhu práce, dlhodobá nezamestnanosť, regionálne rozdiely v mierach zamestnanosti. Ponuka práce môže byť ovplyvnená rôznymi premennými napr. úrovňou miezd, inštitucionálnym nastavením (napr. zosúladenie pracovného a súkromného života alebo uľahčovanie rôznych foriem mobility).
Bez vplyvu.
i)
Má návrh špecifické negatívne dôsledky pre isté skupiny profesií, skupín zamestnancov či živnostníkov? Ak áno, aké a pre ktoré skupiny?
j)
Návrh môže ohrozovať napr. pracovníkov istých profesií favorizovaním špecifických aktivít či technológií.
Bez vplyvu.
k)
Ovplyvňuje návrh špecifické vekové skupiny zamestnancov? Ak áno, aké? Akým spôsobom?
l)
Identifikujte, či návrh môže ovplyvniť rozhodnutia zamestnancov alebo zamestnávateľov a môže byť zdrojom neskoršieho vstupu na trh práce alebo predčasného odchodu z trhu práce jednotlivcov.
Bez vplyvu.
61
Analýza vplyvov na informatizáciu spoločnosti
Budovanie základných pilierov informatizácie
Biznis vrstva
A – nová služba
B – zmena služby C-zvýšené používanie služby
Kód koncovej služby
Názov koncovej služby
Úroveň elektronizácie – pre C odhad počtu podaní
6.1. Predpokladá predložený návrh zmenu existujúcich koncových služieb verejnej správy, vytvorenie nových služieb pre občana alebo podnikateľa alebo má vplyv na zvýšené používanie existujúcich služieb?
B
ks_336077
eKasa - rozhranie
4
Aplikačná a technologická vrstva
A – nový systém
B – zmena systému
Kód systému
Názov systému
Vo vládnom cloude – áno / nie
6.2. Predpokladá predložený návrh zmenu existujúceho alebo vytvorenie nového informačného systému verejnej správy? Predpokladá správca umiestnenie informačného systému vo vládnom cloude?
B
isvs_7714
Integrovaný systém Finančnej správy - správa daní (ISFS-SD)
nie
B
isvs_7149
DR SCAN
nie
B
isvs_7146
Data Warehouse (DWH)
nie
B
isvs_7148
Kontrolný výkaz DPH (KV DPH)
nie
B
isvs_7213
Portál finančnej správy (PFS)
nie
B
isvs_7156
Virtuálna registračná pokladnica (VRP)
nie
Financovanie procesu informatizácie
Rezortná úroveň
Nadrezortná úroveň
A - z prostriedkov EÚ B - z ďalších zdrojov financovania
6.3. Vyžaduje si proces informatizácie finančné investície?
(Uveďte príslušnú úroveň financovania a kvantifikáciu finančných výdavkov uveďte v analýze vplyvov na rozpočet verejnej správy.)
X
Zjednodušenie prístupu ku konaniu a odstraňovanie byrokracie
Elektronické konanie
6.4.1. Predpokladá predložený návrh vedenie konania o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb?
Áno
Nie
(Uveďte, o aké konanie ide.)
6.4.2. Je dané konanie možné v celku vykonať elektronicky?
Áno
Nie
(Ak sú niektoré úkony v konaní, alebo celé konanie viazané na listinnú podobu
62
komunikácie, uveďte o aké ide a z akého dôvodu.)
6.4.3. Je úprava konania kompatibilná s inštitútmi zákona o e-Governmente a je na dané konanie zákon o e-Governmente možné použiť?
Áno
Nie
(Ak úprava konania je odlišná od úpravy v zákone o e-Governmente alebo ak je použitie zákona o e-Governmente vylúčené, uveďte čoho sa to týka a z akého dôvodu.)
Zásada „jedenkrát a dosť“
6.5.1. Predpokladá predložený návrh predkladanie dokumentov, informácií alebo preukazovanie skutočností (ďalej len „údaje“) orgánu, ktorý konanie vedie?
Áno
Nie
V prípade zberu údajov ako prípravnú fázu na proces predvypĺňania daňových priznaní, je nutné, aby zamestnávatelia doručovali údaje zamestnancov finančnej správe vo forme e-mzdového listu.
6.5.2. Predpokladá predložený návrh, aby sa predkladali údaje, ktoré sa nachádzajú v zákonom ustanovenej evidencii vedenej orgánom, ktorý konanie vedie alebo iným orgánom?
Áno
Nie
6.5.3. Budú údaje poskytované režimom podľa zákona č. 177/2018 Z.z. v znení neskorších predpisov alebo iným obdobným spôsobom, ktorý zabezpečí, aby si údaje orgán, ktorý konanie vedie, získaval z úradnej moci a nemuseli mu byť predkladané subjektom súkromného práva, navrhovateľom, žiadateľom, účastníkom konania (ďalej len „účastník konania“)?
Áno
Nie
6.5.4. Ak si orgán, ktorý konanie vedie, údaje nebude získavať z úradnej moci ale mu budú predkladané účastníkom konania, je v návrhu upravené prechodné obdobie, po ktorého uplynutí si údaje orgán, ktorý konanie vedie, bude získavať z úradnej moci?
Áno
Nie
Výmena údajov medzi orgánmi verejnej moci
6.6.1. Predpokladá predložený návrh zriadenie novej evidencie údajov alebo upravuje vedenie evidencie údajov?
Áno
Nie
6.6.2. Umožňuje predložený návrh poskytovanie údajov z evidencie iným orgánom verejnej moci, resp. iným osobám na plnenie ich zákonom ustanovených úloh bez obmedzenia subjektu (teda vo všetkých prípadoch, kedy tieto údaje na plnenie zákonom ustanovených úloh potrebujú)?
Áno
Nie
6.6.3. Je zabezpečené poskytovanie údajov z evidencie elektronicky a automatizovaným spôsobom?
Áno
Nie
6.6.4. Je na poskytovanie údajov z evidencie využitý režim podľa zákona č. 177/2018 Z.z. v znení neskorších predpisov?
Áno
Nie
Referenčné údaje
6.7.1. Predpokladá predložený návrh zriadenie novej evidencie údajov alebo upravuje vedenie evidencie údajov, ktoré budú navrhnuté na zaradenie do zoznamu referenčných údajov podľa § 51 zákona č. 305/2013 Z.z. o e-Governmente?
Áno
Nie
63
6.7.2. Kedy je plánované zaradenie údajov z evidencie do zoznamu referenčných údajov podľa § 51 zákona č. 305/2013 Z.z. o e-Governmente?
Analýza vplyvov na životné prostredie
V prípade, že je predkladaný materiál posudzovaný podľa Zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov (EIA/SEA), tak nie je nutné vypĺňať túto analýzu. Proces EIA/SEA nahrádza Analýzu vplyvov na životné prostredie podľa Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov. Túto informáciu je potrebné uviesť v Doložke vybraných vplyvov a v Poznámkach uviesť odkaz na proces. Pred predložením do PPK je však nutné mať Záverečné stanovisko z EIA/SEA procesu.
5.1 Ktoré zložky životného prostredia (najmä klimatickú zmenu, ovzdušie, voda, horniny, pôda, organizmy) budú predkladaným materiálom ovplyvnené, a aký bude ich vplyv?
(Typ, veľkosť a rozsah vplyvu. Popíšte základné vplyvy na jednotlivé zložky životného prostredia)
Navrhované opatrenie je súčasťou balíka opatrení na zníženie znečisťovania prírody, najmä ovzdušia. Samotné autá na konvenčný pohon produkujú emisie priamo v miestach koncentrácie obyvateľstva, čím vytvárajú horšie podmienky pre život a väčšiu záťaž na zdravotný systém. Rovnakým a často zabúdaným problémom je hluk z dopravy, ten je oveľa vyšší v autách so spaľovacím motorom, ako pri autách s elektromotorom. Pri správnom energetickom mixe tvoria elektromobily oveľa menšie množstvo emisií/km. Jednou z ďalších výhod prechodu na elektrinu patrí zníženie závislosti na fosílnych palivách, predovšetkým rope, ktorá sa postupne míňa, jej ďalšie ťaženie je prílišná environmentálna záťaž.
5.1.1 Vplyvy na ovzdušie (množstvo očakávaných navýšených alebo ušetrených emisií ovzdušie znečisťujúcich látok):
Využívaním elektromobilov sa predpokladá znižovanie emisií ovzdušie znečisťujúcich látok.
5.1.2 Vplyvy na vodu vrátane odpadových vôd (množstvo pitnej a úžitkovej vody, akým spôsobom a odkiaľ budú vodné zdroje získavané, množstvo a spôsob likvidácie/nakladania s odpadovými vodami a pod.):
Bez vplyvu.
5.1.3 Vplyvy na pôdu a horninové prostredie:
Bez vplyvu.
5.1.4 Vplyvy na organizmy:
Bez vplyvu.
64
5.1.5 Vplyvy na odpady (koľko akého druhu odpadu bude prijatím a realizovaním predkladaného materiálu produkované, ako s ním bude nakladané a ako prispeje materiál k rozvoju a posilneniu obehovej ekonomiky):
Možný negatívny vplyv so zvyšovaním množstva odpadu v súvislosti s likvidáciou použitých a vybitých autobatérií.
5.2 Bude mať predkladaný materiál vplyv na chránené územia a ak áno, aký?
Popíšte typ, veľkosť a rozsah vplyvu. Popíšte na ktoré chránené územia môže mať predkladaný materiál vplyvy (Natura 2000, národné parky, CHKO a pod.) Do ktorých stupňov ochrany bude prekladaný materiál zasahovať.
Bez vplyvu.
5.3 Bude mať predkladaný materiál vplyv na zmenu klímy a ak áno, aký? (typ, veľkosť a rozsah vplyvu).
Popíšte, akým spôsobom (pozitívne, negatívne) sa bude predkladaný materiál podieľať na znižovaní emisií skleníkových plynov a na adaptácii na zmenu klímy.
Navrhovaný materiál za cieľ doteraz vo vysokej miere používané vozidlá so spaľovacím motorom nahradiť elektromobilmi, ktoré ekologickejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu.
5.4 Bude mať predkladaný materiál vplyvy na životné prostredie presahujúce štátne hranice? (ktoré zložky a ako budú najviac ovplyvnené)?
Popíšte typ, veľkosť a rozsah cezhraničných vplyvov.
Bez vplyvu.
5.5 Aké opatrenia budú prijaté na zmiernenie negatívneho vplyvu na životné prostredie?
Uveďte konkrétne všetky kompenzačné opatrenia, ktoré budú prijaté na zmiernenie uvádzaných vplyvov.
Bez vplyvu.
Analýza vplyvov na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Vplyvy na rodinné prostredie, vzájomnú súdržnosť členov rodiny, výchovu detí, práva rodičov voči deťom, základné zásady zákona o rodine, uzavieranie manželstva a na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín
8.1 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na rodinné prostredie a špecifikujte pozitívne/negatívne vplyvy na rodinné prostredie.
8.1.1 Spôsobí predložený návrh zmenu rodinného prostredia? Ak áno, v akom rozsahu? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu, prípadne dôvod chýbajúcej kvantifikácie.
Bez vplyvu.
65
8.1.2 Môže dôjsť predloženým návrhom k narušeniu zdravého rodinného prostredia?
Bez vplyvu.
8.1.3 Má predložený návrh vplyv na demografický rast? Ak áno, aký je vplyv vzhľadom k úrovni záchovnej hodnoty populácie?
Bez vplyvu.
8.1.4 Má predložený návrh vplyv na odstraňovanie prekážok, ktoré bránia pracujúcim rodičom dosiahnuť želaný počet detí?
Bez vplyvu.
8.1.5 Má predložený návrh vplyv na množstvo času alebo príležitostí pre rodičov alebo pre deti na realizáciu rodinného života?
Bez vplyvu.
8.1.6 Má predložený návrh vplyv na prenikanie látkových alebo nelátkových závislostí do rodín?
Bez vplyvu.
8.2 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na vzájomnú súdržnosť členov rodiny.
8.2.1 Má preložený návrh vplyv na vzájomnú súdržnosť členov rodiny? Ak áno, aký? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu, prípadne dôvod chýbajúcej kvantifikácie.
Bez vplyvu.
8.2.2 Má predložený návrh vplyv na posilňovanie väzieb medzi členmi rodiny?
Bez vplyvu.
8.2.3 Má predložený návrh vplyv na obnovovanie alebo záchranu rodín?
Bez vplyvu.
8.2.4 Má predložený návrh vplyv na vznik či pretrvávanie konfliktov medzi členmi rodiny?
Bez vplyvu.
8.2.5 Má predložený návrh vplyv na rozpad rodín?
Bez vplyvu.
8.2.6 Má predložený návrh vplyv na poskytovanie pomoci pri odkázanosti niektorého z členov rodiny na pomoc?
Bez vplyvu.
8.3 Identifikujte a popíšte vplyvy na výchovu detí.
8.3.1 Má predložený návrh vplyv na výchovu detí? Ak áno, aký?
Bez vplyvu.
8.3.2 Má predložený návrh vplyv na výchovu detí v rodinách?
66
Bez vplyvu.
8.3.3 Má predložený návrh vplyv na výchovu detí k manželstvu a rodičovstvu?
Bez vplyvu.
8.4 Identifikujte a popíšte vplyvy na práva rodičov voči deťom.
8.4.1 Má predložený návrh vplyv na práva alebo zodpovednosť rodičov voči deťom? Ak áno, aký?
Bez vplyvu.
8.5 Identifikujte a popíšte vplyvy na základné zásady zákona o rodine.
8.5.1 Má predložený návrh vplyv na chránené záujmy obsiahnuté v základných zásadách zákona o rodine? Ak áno, aký?
Bez vplyvu.
8.6 Identifikujte a popíšte vplyvy na uzavieranie manželstva.
8.6.1 Má predložený návrh vplyv na uzavieranie manželstva? Ak áno, aký?
Bez vplyvu.
8.6.2 Má predložený návrh vplyv na preferovaný čas vstupu do manželstva?
Bez vplyvu.
8.6.3 Má predložený návrh vplyv na informovanosť ohľadom povahy manželstva a záväzkov medzi manželmi a založenia rodiny?
Bez vplyvu.
8.6.4 Má predložený návrh vplyv na predchádzanie rozpadom manželstiev?
Bez vplyvu.
8.7 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín.
8.7.1 Má predložený návrh vplyv na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín? Ak áno, špecifikujte tento vplyv s prihliadnutím na počet detí v rodine, ich špeciálne potreby vzhľadom k veku, zdravotnému stavu a prípadne iným okolnostiam. Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu, prípadne dôvod chýbajúcej kvantifikácie.
Úprava daňového bonusu na dieťa
Predloženým návrhom sa menia viaceré parametre pri poskytovaní daňového bonusu na vyživované dieťa.
Vplyv na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín je pozitívny v prípade daňovníkov s nižším dosiahnutým zdaniteľným príjmom vzhľadom na úpravu percentuálneho limitu základu dane (v závislosti od počtu detí). Daňovník s nižším príjmom môže získať nárok na vyššiu (plnú) sumu daňového bonusu. Nárok na plný daňový bonus vo výške 100 eur na dieťa do veku 15 rokov budú mať aj ľudia pracujúci na polovičnom úväzku za minimálnu mzdu.
Predložený návrh bude mať aj negatívny vplyv na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín. Ide o daňovníkov s vyšším zdaniteľným príjmom, nakoľko sa zavádza nábeh na postupné znižovanie nároku na daňový bonus, do úplného zániku tohto nároku. Ak súčasťou domácností aj vyživované deti s vekom 18 rokov a viac, nárok na daňový bonus na tieto deti zaniká.
67
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
vládneho návrhu zákona s právom Európskej únie
4.Navrhovateľ zákona:
Vláda Slovenskej republiky.
5.Názov návrhu zákona:
Vládny návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií.
6.Predmet návrhu zákona je upravený v práve Európskej únie:
a)Primárne právo:
-čl. 106, čl. 110 113, čl. 122 ods. 1, čl. 194, čl. 349 a čl. 355 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ C 202, 7. 6. 2016) v platnom znení,
-čl. 52 Zmluvy o Európskej únii (Ú. v. EÚ C 202, 7. 6. 2016) v platnom znení.
b)Sekundárne právo:
-smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 347, 11. 12. 2006) v platnom znení, gestor: MF SR,
-smernica Rady 2009/47/ES z 5. mája 2009, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o znížené sadzby dane z pridanej hodnoty (Ú. v. L 116, 9. 5. 2009), gestor: MF SR,
-smernica Rady (EÚ) 2018/912 z 22. júna 2018, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o povinnosť uplatňovať minimálnu štandardnú sadzbu (Ú. v. EÚ L 162, 27.6.2018), gestor: MF SR,
-smernica Rady (EÚ) 2022/542 z 5. apríla 2022, ktorou sa menia smernice 2006/112/ES a (EÚ) 2020/285, pokiaľ ide o sadzby dane z pridanej hodnoty (Ú. v. L 107, 6. 4. 2022), gestor: MF SR,
-nariadenie Rady (EHS) č. 2658/87 23. júla 1987 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku (Ú. v. ES L 256, 7.9.1987; Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 2/zv. 2) v platnom znení, gestor: MF SR, MH SR,
-nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činností (CPA) a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (EHS) č. 3696/93 (Ú. v. L 145, 4. 6. 2008) v platnom znení, gestor: ŠÚ SR,
-nariadenie Európskeho Parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 z 20. decembra 2006, ktorým sa zavádza štatistická klasifikácia ekonomických činností NACE Revision 2 a ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (EHS) č. 3037/90 a niektoré nariadenia ES o osobitných oblastiach štatistiky (Ú. v. L 393, 30.12.2006), v platnom znení, gestor: ŠÚ SR,
-vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (prepracované znenie) (Ú. v. L 77, 23. 3. 2011) v platnom znení, gestor: MF SR.
68
c)Judikatúra Súdneho dvora Európskej únie:
-rozhodnutie Súdneho dvora (tretia komora) vo veci C‑360/11 Európska komisia proti Španielskemu kráľovstvu, [2013]
Výrok rozhodnutia:
„1. Španielske kráľovstvo si tým, že uplatňovalo znížené sadzby dane z pridanej hodnoty na:
– liečivé látky, ktoré možno používať obvyklým a vhodným spôsobom pri výrobe liekov,
– lekárske pomôcky, materiál, vybavenie a zariadenia, ktoré možno objektívne používať len na prevenciu, diagnostikovanie, liečenie, zmiernenie alebo vyliečenie chorôb alebo ochorení ľudí či zvierat, ktoré ale nie bežne určené na uľahčenie alebo ošetrenie zdravotného postihnutia na výlučne osobné použitie postihnutými osobami,
– pomôcky a vybavenie, ktoré možno používať prevažne alebo hlavne na zmiernenie telesného postihnutia zvierat, a
– pomôcky a vybavenie, ktoré sa prevažne alebo hlavne používajú na zmiernenie zdravotného postihnutia ľudí, ktoré ale nie určené na výlučne osobné použitie postihnutými osobami,
nesplnilo povinnosti, ktoré mu vyplývajú z článku 98 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v spojení s prílohou III tejto smernice.
2. Španielske kráľovstvo je povinné nahradiť trovy konania.“,
-rozhodnutie Súdneho dvora (šiesta komora) vo veci C‑499/16 AZ proti Minister Finansów, [2017]
Výrok rozhodnutia:
„Článok 98 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty sa vykladať v tom zmysle, že nebráni, pokiaľ je dodržaná zásada daňovej neutrality, čo prináleží preskúmať vnútroštátnemu súdu, vnútroštátnej právnej úprave, o akú ide vo veci samej, ktorá uplatňuje zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty na čerstvé cukrárske výrobky a múčniky výlučne na základe kritéria „minimálnej doby trvanlivosti“, resp. „dátumu spotreby“.“,
-rozhodnutie Súdneho dvora (desiata komora) vo veci C‑331/19 Staatssecretaris van Financiën proti X, [2020]
Výrok rozhodnutia:
„Pojmy „potraviny určené na ľudskú spotrebu“ a „výrobky obvykle určené ako doplnok alebo náhrada potravín“ uvedené v prílohe III bode 1 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty sa majú vykladať v tom zmysle, že sa vzťahujú na všetky výrobky obsahujúce stavebné, energetické a regulačné živiny potrebné pre prežitie, fungovanie a vývoj ľudského organizmu, ktoré sú konzumované s cieľom dodať mu tieto živiny.“.
7.Záväzky Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskej únii:
a)Lehota na prebratie smernice 2006/112/ES bola stanovená do 1. 1. 2008.
Lehota na prebratie smernice 2009/47/ES nebola stanovená, ide o dobrovoľnú transpozíciu.
Lehota na prebratie smernice (EÚ) 2018/912 bola stanovená do 1. 9. 2018.
Lehota na prebratie smernice (EÚ) 2022/542 je stanovená do 31. 12. 2024.
69
b)Proti Slovenskej republike nebolo začaté konanie v rámci „EÚ Pilot“, ani nebol začatý postup EK ako aj nebolo začaté konanie Súdneho dvora proti SR podľa čl. 258 260 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.
c)Smernica 2006/112/ES bola prebratá do zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
Smernica 2009/47/ES bola prebratá do zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
Smernica (EÚ) 2018/912 bola prebratá do zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
Smernica (EÚ) 2022/542 bola prebratá do zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
8.Návrh zákona je zlučiteľný s právom Európskej únie:
a)úplne.
70
B. Osobitná časť
K čl. I (zákon č. 328/2002 Z. z.)
K bodom 1 až 4 [§ 1 ods. 2, šiesta časť, § 84a a § 94 ods. 1 písm. b) štrnásty bod)]
Ide o legislatívno-technické zmeny, ktoré súvisia s vypustením rodičovského dôchodku zo sociálneho poistenia a zo zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a jeho nahradením asignáciou podielu zaplatenej dane z príjmov pre rodičov.
K bodom 5 až 8 [§ 94 ods. 1 písm. c), § 94 ods. 2, § 94 ods. 4 a § 95 písm. f)]
Navrhuje sa, aby podiel zaplatenej dane z príjmov pre rodičov osobám, ktorých dôchodok vyplácajú príslušné útvary sociálneho zabezpečenia „silových rezortov“, vyplácali tieto útvary sociálneho zabezpečenia. Súčasne sa navrhuje, aby náklady útvarov sociálneho zabezpečenia „silových rezortov“, ktoré v tejto súvislosti vzniknú, nahradil štát.
K bodu 9 (§ 115a)
Navrhuje sa, aby príslušné útvary sociálneho zabezpečenia „silových rezortov“ viedli register poberateľov výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu a poberateľov invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu a fyzických osôb vychovaných poberateľom dôchodku. Následne budú zo svojho informačného systému poskytovať Finančnému riaditeľstvu Slovenskej republiky osobné údaje aj bez súhlasu dotknutých osôb na účely asignácie podielu zaplatenej dane podľa osobitného predpisu.
Navrhuje sa, aby sa útvarom sociálneho zabezpečenia a Vojenskému úradu sociálneho zabezpečenia uložila povinnosť poukázať podiel príslušnej časti dane rodičom (poberateľom výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu a poberateľom invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu), a to do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom boli finančné prostriedky určené na tento účel pripísané na ich účet.
K bodu 10 (§ 143ar)
Navrhuje sa, aby sa o nároku na rodičovský dôchodok, ktorý vznikol pred 1. januárom 2025, rozhodovalo podľa právneho stavu účinného pred 1. januárom 2025. Uvedené ustanovenie umožňuje, aby oprávneným osobám bol aj po 31. decembri 2024 vyplatený rodičovský dôchodok, na ktorý vznikol nárok podľa právnych predpisov účinných pred 1. januárom 2025.
K čl. II (zákon č. 461/2003 Z. z.)
K bodom 1 a 2 [§ 13 ods. 2 písm. a) piaty bod a prvá časť tretia hlava tretí diel]
Navrhuje sa vypustiť rodičovský dôchodok zo sociálneho poistenia a jeho nahradenie podielom zaplatenej dane z príjmov asignovanej pre rodičov. Preto sa z vecného rozsahu dôchodkových dávok uvedená dávka vypúšťa. Zároveň sa vypúšťajú aj ustanovenia upravujúce podmienky nároku a určenie sumy rodičovského dôchodku.
71
K bodom 3 9, 11 14 a 18 [§ 77b ods. 4, § 81 ods. 6, § 82 ods. 10, § 109 ods. 2, § 115, § 116 ods. 3 a 7, § 148 ods. 1 písm. b) ods. 4, § 151 ods. 3, § 162 ods. 1 písm. d), § 170 ods. 2, § 233 ods. 11]
Ide o legislatívno-technické zmeny, ktoré súvisia s vypustením rodičovského dôchodku zo sociálneho poistenia a jeho nahradením podielom zaplatenej dane z príjmov asignovanej pre rodičov.
K bodu 10 (§ 138 ods. 10 až 12)
Navrhuje sa zvýšenie maximálneho mesačného vymeriavacieho základu na platenie poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie (starobné poistenie, invalidné poistenie), poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie, na financovanie podpory v čase skrátenej práce a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity zo 7-násobku na 11-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov. Zvýšený maximálny mesačný vymeriavací základ sa navrhuje pre zamestnanca, povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu, dobrovoľne nemocensky poistenú osobu, dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu alebo dobrovoľne poistenú osobu v nezamestnanosti, zamestnávateľa, Sociálnu poisťovňu a pre dodatočné doplatenie poistného na dôchodkové poistenie.
K bodom 15 a 17 [§ 170 ods. 30, § 226 ods. 1 písm. r)]
Navrhuje sa, aby Sociálna poisťovňa zo svojho informačného systému poskytovala Finančnému riaditeľstvu Slovenskej republiky osobné údaje aj bez súhlasu dotknutých osôb, a to na účely podielu zaplatenej dane podľa osobitného predpisu. V tejto súvislosti sa zároveň navrhuje, aby Sociálna poisťovňa viedla register poberateľov starobného dôchodku a invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku obsahujúceho údaje o fyzických osobách vychovaných poberateľom dôchodku.
K bodu 16 a 20 [§ 179 ods. 1, § 285 písm. p)]
Navrhuje sa, aby podiel zaplatenej dane z príjmov pre rodičov osobám, ktorých dôchodok vypláca Sociálna poisťovňa, vyplácala Sociálna poisťovňa. Podiel zaplatenej dane z príjmov asignovanej rodičom sa poukáže rovnako, ako sa oprávnenej osobe - dôchodcovi poukazuje dôchodok, a to každoročne do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom boli finančné prostriedky určené na tento účel pripísané na účet Sociálnej poisťovne. Súčasne sa navrhuje, aby náklady Sociálnej poisťovne, ktoré v súvislosti s výplatou asignovanej časti dane vzniknú, nahradil štát.
K bodu 19 (§ 229a)
Na vedenie registra poistencov, z ktorého Sociálna poisťovňa poskytovať údaje Finančnému riaditeľstvu Slovenskej republiky, sa navrhuje umožniť adresovať výzvu fyzickej osobe, ktorá si uplatňuje právo na asignáciu časti dane, na preukázanie splnenia podmienky výchovy.
K bodu 21 (§ 293gk)
Navrhuje sa, aby sa o nároku na rodičovský dôchodok, ktorý vznikol pred 1. januárom 2025 rozhodovalo podľa právneho stavu účinného pred 1. januárom 2025. Uvedené ustanovenie umožňuje, aby oprávneným osobám bol aj po 31. decembri 2024 vyplatený rodičovský dôchodok, na ktorý vznikol nárok podľa právnych predpisov účinných pred 1. januárom 2025.
72
K čl. III (zákon č. 595/2003 Z. z.)
K bodu 1 - § 5 ods. 3 písm. a)
Navrhovaná úprava vyplýva z Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR a vzťahuje sa k nepeňažnému príjmu zamestnanca, ktorý používa motorové vozidlo zamestnávateľa na služobné aj súkromné účely. V súčasnosti je nepeňažný príjem zamestnanca bez ohľadu na druh paliva stanovený vo výške 1 % vstupnej ceny vozidla postupne znižovanej počas 8 bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov. Uvedenou úpravou sa navrhuje pri motorových vozidlách, ktoré majú v osvedčení o evidencii časti II v položke 18.3 Druh paliva/zdroj energie uvedenú skratku BEV alebo PHEV znížiť tento nepeňažný príjem na 0,5 % vstupnej ceny vozidla postupne znižovanej počas 8 bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov.
K bodu 2 - § 9 ods. 2 písm. ac)
Za účelom odstránenia nerovnakých podmienok zdaňovania odmien za dosiahnutý výsledok športových reprezentantov so sluchovým postihnutím na deaflympiáde oproti ostatným športovým reprezentantom sa takéto odmeny sluchovo postihnutých športových reprezentantov zaraďujú medzi príjem oslobodený od dane.
K bodu 3 - § 15 písm. a) druhý a tretí bod a písm. b) bod 1a.
Za účelom podpory malých firiem a živnostníkov sa navrhuje zvýšiť hranicu výšky zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane zo 60 000 eur na 100 000 eur.
K bodu 4 - § 15 písm. a) piaty bod a § 43 ods. 1 písm. a)
Navrhuje sa zníženie sadzby dane pre podiely na zisku vyplácané fyzickým osobám zo sadzby dane 10 % na 7 %.
K bodu 5 - § 15 písm. b) podbod 1a.
Navrhovanou úpravou sa za účelom podpory malého a stredného podnikania znižuje sadzba dane u právnických osôb z 15 % na 10 % a to u daňovníkov, ktorých zdaniteľné príjmy za príslušné zdaňovacie obdobie nepresiahnu 100 000 eur.
K bodom 6 a 7 - § 15 písm. b) podbod 1b. a 1c.
S cieľom konsolidácie verejných financií sa v § 15 písm. b) podbode 1c. zavádza nová sadzba dane pre právnické osoby vo výške 22 %. Uvedená sadzba dane sa bude vzťahovať na právnické osoby, ktoré v príslušnom zdaňovacom období dosiahnu zdaniteľné príjmy vyššie ako 1 mil. eur. V tejto súvislosti je vykonaná legislatívno-technická úprava v podbode 1b.
K bodom 8 a 9 – 19 ods. 2 písm. l) body 3 a 4
Ide o jedno z opatrení na podporu elektromobility. Z dôvodu zjednodušenia a právnej istoty pre daňovníkov sa zavádza ďalší zo spôsobov preukázania výdavkov na PHL pri elektromobiloch. Ak sa daňovník rozhodne, pri domácom nabíjaní môže výdavky na spotrebovanú elektrickú energiu ako PHL uplatniť vo výške násobku priemernej mesačnej ceny a spotrebovanej elektrickej energie podľa dokladu k motorovému vozidlu v súvislosti s prejazdenými kilometrami.
K bodom 10 až 14 - § 33 ods. 1, 6, 8, 9, 11, § 35 ods. 5 a § 40 ods. 2
Navrhovaná úprava zavádza zmeny v daňovom bonuse na dieťa ako:
-obmedzením možnosti nároku na daňový bonus len pre vyživované deti do 18 rokov veku,
73
-obmedzením výšky nároku na daňový bonus na vyživované dieťa v prípade vysokopríjmových skupín rodičov,
-zvýšením percentuálneho limitu výšky základu dane pre uplatnenie plného nároku na daňový bonus v závislosti od počtu detí,
-obmedzením možnosti uplatnenia nároku na daňový bonus pre daňovníkov len v prípade, ak 90 % svojich celosvetových zdaniteľných príjmov dosahujú na území SR a to bez ohľadu na skutočnosť, či ide o daňovníka s obmedzenou alebo neobmedzenou daňovou povinnosťou.
Navrhovaná úprava týkajúca sa obmedzenia nároku na daňový bonus pre vysokopríjmových daňovníkov spočíva v zavedení postupného vyklesávania výšky nároku na daňový bonus a to v prípade, ak daňovníkov základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 5 alebo z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ich úhrn je vyšší ako 1,5 násobok priemernej mzdy v hospodárstve vyhlásenej Štatistickým úradom SR za rok, ktorý 2 roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom si daňovník uplatní daňový bonus (za rok 2025 je to priemerná mzda vyhlásená za rok 2023).
K bodu 15 - § 50aa
V nadväznosti na zrušenie rodičovského dôchodku sa pri zachovaní použitia podielu zaplatenej dane pre neziskové organizácie podľa § 50 zavádza použitie podielu zaplatenej dane rodičovi alebo rodičom pre každého z nich vo výške 2 %. To znamená, že ak sa rozhodne daňovník poukázať len jednému ním určenému rodičovi, poukáže mu podiel vo výške 2 % a ak sa rozhodne daňovník poukázať obidvom rodičom, každému z nich poukáže sumu vo výške 2 %. Daňovník bude poukazovať podiel zaplatenej dane rodičovi na tlačive vyhlásenia k poukazovaniu podielu zaplatenej dane podľa § 50, ktorého vzor bude upravený aj na poukazovanie podielu zaplatenej dane rodičovi. Podiel zaplatenej dane rodičovi alebo rodičom bude vyplácaný prostredníctvom Sociálnej poisťovne alebo príslušných útvarov sociálneho zabezpečenia. Za účelom vyplatenia podielu zaplatenej dane bude správca dane poskytovať Sociálnej poisťovni a útvarom sociálneho zabezpečenia údaje o rodičovi v rozsahu stanovenom zákonom o dani z príjmov vrátane sumy podielu zaplatenej dane pre rodiča, ktorá sa mu poukázať. Ak sociálna poisťovňa alebo útvar sociálneho zabezpečenia neprevedie na rodiča podiel zaplatenej dane pre rodiča, ktorý bol správcom dane prevedený na tieto inštitúcie (napr. z dôvodu úmrtia rodiča), tieto inštitúcie povinné do 30 dní od uplynutia lehoty na prevedenie podielu zaplatenej dane na rodiča vrátiť správcovi dane neprevedenú sumu podielu zaplatenej dane pre rodiča. Nárok na vyplatenie podielu zaplatenej dane pre rodiča zaniká smrťou rodiča.
K bodu 16 - § 52zzzb
Odsek 1- Použitie zníženého percenta z 1 % na 0,5 % pri zákonom vymedzených motorových
vozidlách pri výpočte nepeňažného príjmu zamestnanca, ktorý mu vyplýva z používania motorového vozidla zamestnávateľa na služobné aj súkromné účely sa použije prvýkrát pri výpočte tohto nepeňažného príjmu za mesiac január 2025.
Odsek 2 Uplatnenie oslobodenia na odmeny sluchovo postihnutých športových
reprezentantov za dosiahnutý výsledok na deaflympiáde sa uplatní prvýkrát na odmeny, ktoré budú zdaňované podaním daňového priznania k dani z príjmov po 31. decembri 2024.
Odsek 3 Zmena doby odpisovania z dôvodu preradenia majetku do inej odpisovej skupiny sa
týka aj elektrobicyklov, elektrokolobežiek, trolejbusov a elektrobusov, ktoré zaradené do užívania aj pred 1. 1. 2025. Daňové odpisy uplatnené na tento majetok do 31. 12. 2024 sa spätne neupravujú.
Odsek 4 Zmena hranice výšky zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane
zo 60 000 eur na 100 000 eur, zníženie sadzby dane pre právnické osoby so zdaniteľnými
74
príjmami do 100 000 eur a zavedenie sadzby dane pre právnické osoby vo výške 22 % sa prvýkrát uplatnia za zdaňovacie obdobie, ktoré začína najskôr 1. januára 2025.
Odsek 5 - Zníženie sadzby na podiely na zisku (dividendy) sa uplatní pri podieloch na zisku
vykázaných z hospodárskeho výsledku vyčísleného za zdaňovacie obdobie, ktoré začína najskôr 1. januára 2025. V prípade podielov na likvidačnom zostatku uvedené zníženie nastáva, ak vstúpi spoločnosť alebo družstvo do likvidácie najskôr 1. januára 2025. Obdobne sa postupuje aj pri vyrovnacích podieloch.
Odsek 6 Uplatnenie podmienok daňového bonusu na dieťa v znení účinnom od 1. januára
2025 sa prvýkrát uplatní za január 2025.
Odsek 7 - Asignácia dane pre rodičov sa prvýkrát bude poukazovať z dane vypočítanej za
zdaňovacie obdobie 2025, t. j. v roku 2026.
K bodom 17 a 19 - Príloha č. 1 odpisové skupiny 0 a 1
Za účelom rozvoja elektromobility na Slovensku dochádza k preradeniu bicyklov a kolobežiek s pomocným elektrickým motorčekom do odpisovej skupiny 0 s dobou odpisovania 2 roky.
K bodom 18 a 20 – Príloha č. 1 odpisová skupina 1
V súlade s uznesením vlády SR k udržateľnosti výroby automobilov v SR v kontexte prechodu na výrobu elektromobilov a k vybraným problémom rozvoja elektromobility dochádza k preradeniu trolejbusov a elektrobusov z odpisovej skupiny 2 s dobou odpisovania 6 rokov do odpisovej skupiny 1 s dobou odpisovania 4 roky.
K čl. IV (zákon č. 601/2003 Z. z.)
Ide o legislatívno-technické zmeny súvisiace so zavedením asignácie podielu zaplatenej dane z príjmov pre rodičov a s vypustením rodičovského dôchodku zo sociálneho poistenia.
K čl. V (zákon č. 43/2004 Z. z.)
K bodom 1 až 4
V nadväznosti na návrh na vypustenie rodičovského dôchodku zo sociálneho poistenia a jeho nahradenie asignáciou podielu zaplatenej dane z príjmov pre rodičov (čl. I) sa navrhujú príslušné vecné a legislatívno-technické úpravy v starobnom dôchodkovom sporení.
K čl. VI (zákon č. 106/2004 Z. z.)
V záujme právnej istoty dotknutých subjektov sa precizujú dotknuté ustanovenia pri dodržaní cieľa dosiahnutia konsolidačného úsilia.
K čl. VII (zákon č. 222/2004 Z. z.)
K bodom 1, 2, 4 - § 27 ods. 1 až 3, prílohy č. 7 a 7a
Navrhovaným článkom sa v zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. upravuje výška sadzieb dane z pridanej hodnoty, ako aj zoznam tovarov a služieb, na ktoré sa navrhuje uplatňovať znížené sadzby dane. Od 1. januára 2025 sa zvyšuje základná sadzba dane zo súčasných 20 % na 23 % zo základu dane. Taktiež sa navrhuje nahradiť súčasnú prvú zníženú sadzbu dane vo výške 10 % zo základu dane zníženou sadzbou dane vo výške 19 % zo
75
základu dane, pričom druhú zníženú sadzbu dane vo výške 5 % zo základu dane sa navrhuje zachovať. Prvá znížená sadzba dane (19 % zo základu dane) sa bude uplatňovať na tovar uvedený v bode 1 prílohy č. 7, a to na všetky potraviny určené na ľudskú konzumáciu, s výnimkou potravín uvedených v bode 2 prílohy č. 7, na dodanie elektriny a na služby uvedené v bode 1 prílohy č. 7a (reštauračné a stravovacie služby pozostávajúce z poskytovania nealkoholických nápojov). Druhá znížená sadzba dane (5 % zo základu dane) sa navrhuje uplatňovať na potraviny uvedené v bode 2 prílohy č. 7, na tovary uvedené v bode 3 prílohy č. 7 (lieky, zdravotnícke pomôcky a edukačné publikácie, avšak len, ak schválené príslušným ústredným orgánom štátnej správy podľa § 13 školského zákona), na služby uvedené v bode 2 prílohy č. 7a (reštauračné a stravovacie služby pozostávajúce z poskytovania jedla, edukačné publikácie, avšak len, ak schválené príslušným ústredným orgánom štátnej správy, dodané ako elektronicky poskytovaná služba) a na plnenia poskytované registrovaným sociálnym podnikom za podmienok ustanovených v § 27 ods. 3 písm. c) zákona č. 222/2004 Z. z. Súčasne sa navrhuje zachovať uplatňovanie zníženej sadzby dane vo výške 5 % zo základu dane na ustanovené plnenia poskytované v rámci štátnej podpory nájomného bývania.
K bodu 3 - § 85ko
V prechodnom ustanovení sa ustanovuje postup týkajúci sa opravy základu dane a opravy odpočítanej dane v prípade, že po 31. decembri 2024 dôjde k zníženiu základu dane pri dodaní tovaru alebo služby, pri ktorom vznikla daňová povinnosť do 31. decembra 2024 (napr. pri prijatí preddavkovej platby za budúce dodanie tovaru) a súčasne po 31. decembri 2024 (vo zvyšnej časti pri dodaní tohto tovaru).
K čl. VIII (zákon č. 564/2004 Z. z.)
K bodu 1 až 3
Návrh v bode 1 a 2 zohľadňuje úpravu výšky podielu samospráv na výnose DPFO, kedy sa zníži podiel na výnose DPFO zo „70 %“ na „55,1 %“ poukazovaný obciam a podiel poukazovaný vyšším územným celkom (ďalej len „VÚC“) z „30 %“ na „29,5 %“. Zníženie reflektuje u obcí zmenu financovania materských škôl v zmysle legislatívy rezortu školstva a ďalej u obcí a VÚC aj presun vyššieho výnosu DPFO z dôvodu konsolidačných opatrení do štátneho rozpočtu na zníženie schodku rozpočtu verejnej správy. Suma podielu obcí a vyšších územných celkov vyplývajúca z doterajších prognóz pritom zostáva zachovaná, to znamená, že percento podielu na DPFO sa znižuje len vo výške objemu konsolidačných opatrení prijímaných za účelom konsolidácie verejných financií.
Zároveň sa v bode 3 dopĺňa ustanovenie, ktoré ma technicko-legislatívny charakter a podrobnejšie stanovuje začiatok prvého použitia navrhovanej zmeny.
K čl. IX (zákon č. 578/2004 Z. z.)
V záujme konsolidácie verejných výdavkov Slovenskej republiky sa navrhuje zníženie súčasne platných základných zložiek miezd na 97 % súčasnej hodnoty.
K čl. X (zákon č. 447/2008 Z. z.)
K bodu 1
76
Legislatívno-technická zmena súvisiaca s vypustením rodičovského dôchodku zo sociálneho poistenia a jeho nahradenie asignáciou podielu zaplatenej dane z príjmov pre rodičov.
K bodu 2
V súvislosti s nahradením rodičovského dôchodku asignáciou podielu zaplatenej dane z príjmov pre rodičov sa navrhuje, aby na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu sa rodičovský dôchodok, na ktorý vznikol nárok pred 1. januárom 2025, naďalej nepovažoval za príjem.
K čl. XI (zákon č. 235/2012 Z. z.)
K bodu 1
Aktualizácia poznámky pod čiarou.
K bodom 2, 3 a 13 (§ 3, § 16 ods. 1 až 5)
Nakoľko kompetencia na vydávanie povolenia na zaobchádzanie s liekmi prešla z Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, je potrebné doplniť túto kompetentnú osobu do zákona, a to v záujme zabezpečenia rovnakého zaťaženia osôb, ktoré vykonávajú činnosť v oblasti farmácie, bez ohľadu na to, ktorý regulátor vydal na výkon tejto činnosti povolenie. Zároveň sa v tejto súvislosti upravuje aj poznámka pod čiarou.
K bodom 4, 5, 6, 8 a 13 [§ 3, § 6 písm. d) a § 16 ods. 1 až 6]
Navrhuje sa doplnenie ďalšieho odvetvia, ktoré sa považuje na účely zákona o osobitnom odvode za regulovanú činnosť, a to výroba výrobkov z ropy a jej chemického spracovania. Zároveň sa pre toto odvetvie zavádza osobitná sadzba, ktorá sa prvýkrát použije po 31. decembri 2024.
K bodu 7 (§ 5 ods. 6)
Navrhuje sa, aby sa pri výpočte základu osobitného odvodu odpočítal úrokový výnos štátneho dlhopisu, a to ešte pred vynásobením koeficientom.
K bodu 8 a 13 [§ 6 písm. b) a § 16 ods. 6]
Navrhuje sa osobitná sadzba pre celý energetický sektor zahŕňajúci tak výrobcov, ako aj distribútorov energie, pričom táto nová sadzba sa prvýkrát použije na odvodové obdobie začínajúce po 31. decembri 2024.
K bodom 8 a 13 (§ 6 písm. c) a § 16 ods. ods. 6 a 7)
Navrhuje sa osobitná sadzba pre činnosť pre odvetvie elektronických komunikácií, ktoré zahŕňa aj mobilných operátorov. Uplatňovanie tejto osobitnej sadzby sa navrhuje dočasne.
K bodu 9 [§ 6 písm. e)]
Legislatívno-technická úprava súvisiaca s doplnením ďalších osobitných sadzieb odvodu.
K bodu 10 (§ 8 ods. 1, 2 a 4)
Legislatívno-technická úprava, ktorej cieľom je zabezpečiť jednoznačnosť vyrubenia osobitného odvodu a na toto vyrubenie nadväzujúcu povinnosť platiť osobitný odvod.
K bodu 11 a 12 (§ 8 ods. 3, § 9 ods. 1)
Nadväzne na úpravu spôsobu výpočtu základu odvodu spočívajúcu v nezahrnutí úrokových výnosov štátnych dlhopisov je potrebné upraviť aj písomné oznámenie o vyrubení odvodu a oznámenie k zúčtovaniu odvodov.
77
K čl. XII (zákon č. 417/2013 Z. z.)
Legislatívno-technická zmena súvisiaca s nahradením rodičovského dôchodku asignáciou podielu zaplatenej dane z príjmov pre rodičov.
K čl. XIII (zákon č. 519/2022 Z. z.)
Navrhujú sa legislatívno-technické úpravy, prostredníctvom ktorých sa zavŕši transformácia solidárneho príspevku z opatrenia európskeho na opatrenie vnútroštátne. Spresňujú sa ustanovenia upravujúce vstupné kritériá pre určenie povinných osôb, výpočet príspevku a jeho použitie.
K čl. XIV (zákon č. .../2024 Z. z.)
V záujme právnej istoty dotknutých subjektov sa precizuje a sprehľadňuje ustanovenie pri dodržaní cieľa dosiahnutia konsolidačného úsilia.
K čl. XV
Tento zákon nadobúda účinnosť 30. novembra 2024 okrem čl. VI bodov 1, 3 5, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. decembra 2024, čl. XI a XIII, ktoré nadobúdajú účinnosť 31. decembra 2024, čl. I, čl. II bodov 1 9 a bodov 11 21, čl. III a IV, čl. V bodov 1, 2 a 4, čl. VII X a čl. XII, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2025, čl. VI bodu 2, ktorý nadobúda účinnosť 1. februára 2025 a okrem čl. II bodu 10 a čl. V bodu 3, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2026.
V Bratislave dňa 18. septembra 2024.
Robert Fico v. r.
predseda vlády Slovenskej republiky
Ladislav Kamenický v. r.
minister financií Slovenskej republiky