Uvedené konanie zakladá vážne aj trestno-právne podozrenia, že tak urobil z jediného dôvodu, aby Šimečkovcom a ďalším dúhovým projektom účelovo zabezpečil financovanie zo štátnych zdrojov.
Podľa prvých výsledkov auditu na Ministerstve spravodlivosti SR bola celá organizácia poskytovania dotácie v oblasti ľudských práv v rukách dvoch osôb na ministerstve spravodlivosti, u ktorých sa kumulovali rôzne postavenia. Riaditeľ Odboru ľudských práv bol súčasne aj predsedom hodnotiacej komisie a administrátor žiadostí bol súčasne aj tajomníkom hodnotiacej komisie a zároveň aj podriadeným zamestnancom riaditeľovi Odboru ľudských práv. V rukách dvoch osôb sa teda zbiehali rôzne oprávnenia a povinnosti, ktoré mali vplyv na udeľovanie dotácií žiadateľom. Absencia akéhokoľvek vnútorného predpisu v tomto prípade, otvorila cestu možným netransparentným postupom.
Bolo preukázané, že v zrušenej výzve bolo až 37 žiadostí v rozpore so zákonom zaradených do procesu hodnotenia, aj keď nespĺňali zákonom stanovené kritéria, dokonca boli aj úspešné – keď v prvom kole získali viac ako 60 bodov medzi nimi aj Nadácia Milana Šimečku a napr. aj Slovenské LGBTI divadlo NOMANTINELS.
C.Michal Šimečka zneužíva ústavné demokratické práva na ochranu svojich osobných záujmov
Medzi základné politické práva chránené ústavou patrí aj právo občanov zhromažďovať sa a slobodne prejavovať svoj názor. Uvedené právo treba naďalej ochraňovať a rešpektovať, ako dôležitú súčasť demokracie.
Avšak Michal Šimečka zneužil právo občanov zhromažďovať sa na ochranu financovania svojej rodiny. Ako predseda Progresívneho Slovenska organizoval a stojí za verejnými protestami na odvolanie ministerky kultúry a ministra spravodlivosti napriek tomu, že síce neporušili žiaden zákon, ale začali kontrolovať a poukazovať na dotačný systém rodiny Šimečkovcov. Protestujúcich zámerne neinformoval, že z týchto rezortov jeho rodina získala za roky 2020 až 2024 viac, ako milión eur.
Michal Šimečka, ako predseda opozičnej strany Progresívne Slovensko zvolával protesty na ochranu finančných záujmov inštitúcií, ktoré sú spojené s jeho rodinou. Protesty, ktoré sa niesli často vo veľmi silovom slovníku na adresu vládnych politikov, kde boli prednesené výzvy, aby boli konkrétni vládni politici pozatváraní. Protesty, ktoré mali vyzerať ako prejav demokracie, kde však išlo len o to, aby si pán Šimečka, a aj ďalší opoziční politici ako napr. pani Kolíková chránili finančné záujmy vlastných rodín.
V demokratickej spoločnosti, je takéto účelové zneužívanie nástrojov demokracie zo strany predsedu politickej strany a súčasne podpredsedu NR SR na ochranu osobných a finančných záujmov jeho rodiny nemorálne a neetické.
D.Milan Šimečka otec Michala Šimečku, ako spolu-akcionár Denníka N predstavuje dôvodné riziko narušenia „zdravej“ politickej súťaže, ako jedného zo základných pilierov demokracie. Z obsahu verejnosti poskytovaných informácií je Denník N „hlásnou trúbou“ politickej strany Progresívne Slovensko, ktorej predsedá Michal Šimečka. Denník N doslova denne ovplyvňuje a manipuluje verejnú mienku práve v prospech Progresívneho Slovenska
Existuje dôvodné podozrenie, že Michal Šimečka má prostredníctvom svojho otca priamy vplyv na činnosť Denníka Na že tento vplyv zneužíva na prospech svojej politickej agendy, čo je v priamom rozpore so zásadami demokratického vládnutia.