B. Osobitná časťK bodu 1
V súčasnosti platný inštitút „právo na vyjadrenie“ sa navrhuje nahradiť inštitútom „právo na opravu“. Právo na opravu sa vzťahuje na periodickú publikáciu a agentúrny servis a dáva dotknutej osobe právo na opravu voči skutkovému tvrdeniu, ktoré sa dotklo jej cti, dôstojnosti alebo súkromia v prípade fyzickej osoby alebo dobrej povesti v prípade právnickej osoby.
Podľa navrhovaného zákona je predmetom práva na opravu nepravdivé alebo neúplné skutkové tvrdenie o konkrétnej fyzickej alebo právnickej osobe.
Ustanovuje sa lehota doručenia žiadosti o uverejnenie opravy, ktorá sa musí doručiť vydavateľovi periodickej publikácie, prevádzkovateľovi spravodajského webového portálu alebo tlačovej agentúre do ôsmich dní od uverejnenia nepravdivého alebo neúplného skutkového tvrdenia, inak právo na opravu zaniká. Žiadosť môže byť doručená v listinnej podobe na adresu ich sídla alebo v elektronickej podobe. Taktiež sa umožňuje doručiť žiadosť o uverejnenie opravy na adresu elektronickej pošty vydavateľa periodickej publikácie, prevádzkovateľa spravodajského webového portálu alebo tlačovej agentúry.
Zavádza sa povinnosť pre prevádzkovateľa spravodajského webového portálu zriadiť samostatnú adresu elektronickej pošty na účel uplatnenia práva na opravu.
Stanovujú sa základné náležitosti, ktoré musí obsahovať žiadosť o uverejnenie opravy, a to návrh znenia opravy, identifikáciu vydania alebo agentúrneho servisu, v ktorom bolo skutkové tvrdenie uverejnené, popis skutkového tvrdenia s uvedením, v čom je skutkové tvrdenie nepravdivé alebo neúplné a v čom zasahuje do cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby alebo dobrej povesti právnickej osoby a uvedenie pravdivého skutkového tvrdenia.
Oprava musí byť uverejnená v rovnakej periodickej publikácii alebo rovnakom agentúrnom servise, na rovnocennom mieste a rovnakým písmom, akým bolo uverejnené nepravdivé skutkové tvrdenie a s označením „oprava“, a to bezodkladne, najneskôr do troch dní odo dňa doručenia žiadosti o uverejnenie opravy alebo v inej primeranej lehote, ktorá zodpovedá periodicite vydávania periodickej publikácie, a ktorá nesmie byť dlhšia ako 60 dní odo dňa doručenia žiadosti o opravu.
Povinné osoby sú od povinnosti uverejniť vyjadrenie oslobodené v taxatívne stanovených prípadoch. Ide o prípady, kedy vydavateľ periodickej publikácie, prevádzkovateľ spravodajského webového portálu a tlačová agentúra môžu dokázať pravdivosť napádaného skutkového tvrdenia, ak žiadosť nemá predpísané náležitosti, ak už bola oprava uverejnená z vlastného podnetu, ak by bol uverejnením vyjadrenia spáchaný trestný čin, priestupok, iný správny delikt alebo by došlo k rozporu s dobrými mravmi alebo ak by uverejnenie vyjadrenia predstavovalo neoprávnený zásah do práv a záujmov tretej osoby.