1
DÔVODOVÁ SPRÁVA
Všeobecná časť
Návrh zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „návrh zákona“) je v prvom rade implementáciou niektorých ustanovení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1114 z 31. mája 2023 o trhoch s kryptoaktívami a o zmene nariadení (EÚ) č. 1093/2010 a (EÚ) č. 1095/2010 a smerníc 2013/36/EÚ a (EÚ) 2019/1937 (Ú. v. L 150, 9.6.2023) v platnom znení (ďalej len „nariadenie MiCA“).
Nariadenie MiCA je prvým európskym komplexným harmonizovaným rámcom pre trhy s kryptoaktívami, ktorým sa upravuje ponúkanie kryptoaktív verejnosti, stanovujú sa osobitné pravidlá pre kryptoaktíva a súvisiace služby a činnosti. Poskytovatelia služieb súvisiacich s kryptoaktívami budú po novom licencovanými subjektami.
Verejná ponuka kryptoaktív a ich prijatie na obchodovanie na obchodnej platforme nie v súčasnosti v slovenskom právnom poriadku špeciálne regulované. Takisto aj poskytovanie služieb súvisiacich s kryptoaktívami je regulované len veľmi okrajovo. Momentálne je poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny a poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny viazanou živnosťou podľa prílohy č. 2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov. Osoby poskytujúce tieto služby potom povinnými osobami podľa § 5 ods. 1 písm. o) a p) zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Hoci nariadenie MiCA bude priamo účinné, návrh zákona obsahuje niektoré ustanovenia, ktoré nevyhnutné k harmonizácii slovenského právneho poriadku s týmto nariadením. Je napríklad potrebné ustanoviť orgán dohľadu, ktorý bude dohliadať na dodržiavanie ustanovených povinností podľa nariadenia MiCA. Týmto príslušným orgánom s potrebnými právomocami bude Národná banka Slovenska, ktorá bude v súlade s nariadením MiCA oprávnená udeľovať povolenie emitentom tokenov naviazaných na aktíva a poskytovateľom služieb kryptoaktív. Národná banka Slovenska bude tiež oprávnená udeľovať sankcie za porušenie povinností vyplývajúcich z nariadenia MiCA. Cieľom niektorých ďalších ustanovení návrhu zákona týkajúcich sa napríklad rezervy aktív vydavateľov tokenov naviazaných na aktíva alebo tokenov elektronických peňazí je hladká aplikácia nariadenia MiCA v Slovenskej republike.
Súčasťou návrhu zákona budú aj novely ďalších zákonov súvisiace s implementáciou nariadenia MiCA, ďalej úpravy súvisiace so spresnením transpozície smerníc v oblasti bankovníctva a platobných služieb, ako aj legislatívne úpravy spočívajúce v spresnení niektorých platných ustanovení s cieľom reagovať na poznatky a skúsenosti z aplikačnej praxe.
Prijatie navrhovaného zákona bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, bude mať pozitívne aj negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie a pozitívne vplyvy na informatizáciu spoločnosti. Návrh zákona nemá sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, na služby verejnej správy pre občana a nemá vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
Predložený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi, nálezmi ústavného súdu, inými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, s právom Európskej únie a s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.
2
Doložka vybraných vplyvov
1.Základné údaje
Názov materiálu
Návrh zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Predkladateľ (a spolupredkladateľ)
Vláda Slovenskej republiky
Materiál nelegislatívnej povahy
Materiál legislatívnej povahy
Charakter predkladaného materiálu
Transpozícia/ implementácia práva EÚ
V prípade transpozície/implementácie uveďte zoznam transponovaných/implementovaných predpisov:
Implementácia niektorých ustanovení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1114 z 31. mája 2023 o trhoch s kryptoaktívami a o zmene nariadení (EÚ) č. 1093/2010 a (EÚ) č. 1095/2010 a smerníc 2013/36/EÚ a (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „nariadenie MiCA“),
transpozícia čl. 146 nariadenia MiCA, ktorým sa novelizuje smernica 2013/36/EÚ z 26. júna 2013 o prístupe k činnosti úverových inštitúcií a prudenciálnom dohľade nad úverovými inštitúciami, o zmene smernice 2002/87/ES a o zrušení smerníc 2006/48/ES a 2006/49/ES,
spresnenie transpozície čl. 62 smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2034 z 27. novembra 2019 o prudenciálnom dohľade nad investičnými spoločnosťami a o zmene smerníc 2002/87/ES, 2009/65/ES, 2011/61/ES, 2013/36/EÚ, 2014/59/EÚ a 2014/65/EÚ,
spresnenie transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/878 z 20. mája 2019, ktorou sa mení smernica 2013/36/EÚ, pokiaľ ide o oslobodené subjekty, finančné holdingové spoločnosti, zmiešané finančné holdingové spoločnosti, odmeňovanie, opatrenia a právomoci v oblasti dohľadu a opatrenia na zachovanie kapitálu,
spresnenie transpozície niektorých ustanovení smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2366 z 25. novembra 2015 o platobných službách na vnútornom trhu, ktorou sa menia smernice 2002/65/ES, 2009/110/ES a 2013/36/EÚ a nariadenie (EÚ) č. 1093/2010 a ktorou sa zrušuje smernica 2007/64/ES v platnom znení,
spresnenie transpozície niektorých ustanovení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/36/EÚ z 26. júna 2013 o prístupe k činnosti úverových inštitúcií a prudenciálnom dohľade nad úverovými inštitúciami, o zmene smernice 2002/87/ES a o zrušení smerníc 2006/48/ES a 2006/49/ES,
spresnenie transpozície niektorých ustanovení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/110/ES zo 16. septembra 2009 o začatí a vykonávaní činností a dohľade nad obozretným podnikaním inštitúcií elektronického peňažníctva, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice 2005/60/ES a 2006/48/ES a zrušuje smernica 2000/46/ES v platnom znení,
spresnenie transpozície niektorých ustanovení smernice 2001/24/ES Európskeho parlamentu a Rady zo 4. apríla 2001 o reorganizácii a likvidácii úverových inštitúcií.
3
Termín začiatku a ukončenia PPK
7. 2. 2024 – 16. 2. 2024
Predpokladaný termín predloženia na pripomienkové konanie
február 2024
Predpokladaný termín začiatku a ukončenia ZP**
Predpokladaný termín predloženia na rokovanie vlády SR*
2.Definovanie problému
Uveďte základné problémy, ktoré dôvodom vypracovania predkladaného materiálu (dôvody majú presne poukázať na problém, ktorý existuje a je nutné ho predloženým materiálom riešiť).
Navrhovaná právna úprava reaguje na prijatie nariadenia MiCA. Hoci je toto nariadenie priamo účinné, niektoré jeho ustanovenia musia byť implementované do slovenského právneho poriadku prostredníctvom tohto návrhu zákona, aby sa dosiahla hladká aplikácia nariadenia MiCA v Slovenskej republike. Týka sa to napríklad určenia orgánu dohľadu, ktorý bude vykonávať dohľad nad dodržiavaním ustanovení nariadenia MiCA. Týmto orgánom je Národná banka Slovenska, ktorá bude oprávnená udeľovať povolenia verejne ponúkať tokeny naviazané na aktíva a žiadať o ich prijatie na obchodovanie, udeľovať povolenie poskytovateľom služieb kryptoaktív.
Návrh zákona obsahuje aj novely ďalších zákonov súvisiace s implementáciou nariadenia MiCA, ďalej úpravy súvisiace so spresnením transpozície smerníc v oblasti bankovníctva a platobných služieb, ako aj legislatívne úpravy spočívajúce v spresnení niektorých platných ustanovení s cieľom reagovať na poznatky a skúsenosti z aplikačnej praxe.
3.Ciele a výsledný stav
Uveďte hlavné ciele predkladaného materiálu (aký výsledný stav má byť prijatím materiálu dosiahnutý, pričom dosiahnutý stav musí byť odlišný od stavu popísaného v bode 2. Definovanie problému).
Hlavným cieľom návrhu je adaptovať slovenský právny poriadok na priamo účinné nariadenie MiCA. Táto povinnosť Slovenskej republiky vyplýva z jej členstva v Európskej únii.
4.Dotknuté subjekty
Uveďte subjekty, ktorých sa zmeny predkladaného materiálu dotknú priamo aj nepriamo:
Národná banka Slovenska, banky a pobočky zahraničných bánk na Slovensku, inštitúcie elektronických peňazí na Slovensku a iné finančné subjekty, ktoré budú oprávnené poskytovať služby kryptoaktív podľa nariadenia MiCA, osoby oprávnené poskytovať služby zmenárne virtuálnej meny alebo služby peňaženky virtuálnej meny. Zmeny v čl. XI sa dotknú aj platobných inštitúcií, limitovaných poskytovateľov, poskytovateľov platobných služieb v obmedzenom rozsahu a inštitúcií elektronických peňazí v obmedzenom rozsahu.
5.Alternatívne riešenia
Aké alternatívne riešenia vedúce k stanovenému cieľu boli identifikované a posudzované pre riešenie definovaného problému?
Nulový variant - uveďte dôsledky, ku ktorým by došlo v prípade nevykonania úprav v predkladanom materiáli a alternatívne riešenia/spôsoby dosiahnutia cieľov uvedených v bode 3.
Nulovým variantom je neimplementovanie nariadenia MiCA a netransponovanie čl. 146 nariadenia MiCA, ktorým sa novelizuje smernica 2013/36/EÚ, čím by Slovenská republika
4
nesplnila svoje povinnosti a vystavila sa tak nebezpečenstvu začatia konania podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní (ZFEÚ) pre nesplnenie zmluvných povinností (infringement proceedings).
Vzhľadom na vyššie uvedené, alternatívne riešenia neboli zvažované.
K splnomocňovaciemu ustanoveniu na vydanie Opatrenia Národnej banky Slovenska uvádzame, že bez detailných, presných a správnych informácií o finančnom trhu nebude Národná banka Slovenska môcť účinne prispievať k stabilite finančného systému Slovenskej republiky, ako ani napĺňať ostatné svoje úlohy. Z tohto dôvodu ako aj z dôvodu, že iné formy zberu údajov podľa definovaných vzorov (tzv. agregátne) neposkytujú dostatočnú informáciu o trendoch a rizikách, alternatívne riešenia tejto oblasti nie sú. Na základe zásadnej pripomienky Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky bolo toto splnomocňovacie ustanovenie z návrhu zákona vypustené.
6.Vykonávacie predpisy
Predpokladá sa prijatie/zmena vykonávacích predpisov?
Áno
Nie
Ak áno, uveďte ktoré oblasti budú nimi upravené, resp. ktorých vykonávacích predpisov sa zmena dotkne:
-Podľa čl. I 4 ods. 2) návrhu zákona, ktorý implementuje čl. 81 ods. 7 nariadenia MiCA, Národná banka Slovenska môže vydať opatrenie, ktorým sa ustanovia kritériá na posúdenie vedomostí a schopností fyzických osôb poskytujúcich poradenstvo alebo informácie o kryptoaktívach alebo služby kryptoaktív v mene poskytovateľa služieb kryptoaktív, ako aj spôsob preukazovania splnenia ustanovených kritérií.
-Národná banka Slovenska vydá opatrenie, ktoré upresní vykazovacie povinnosti v súvislosti s nariadením MiCA (pozri čl. I - § 5 návrhu zákona).
7.Transpozícia/implementácia práva EÚ
Uveďte, či v predkladanom návrhu právneho predpisu dochádza ku goldplatingu podľa tabuľky zhody, resp. či ku goldplatingu dochádza pri implementácii práva EÚ.
Áno Nie
Ak áno, uveďte, ktorých vplyvov podľa bodu 9 sa goldplating týka:
8.Preskúmanie účelnosti
Uveďte termín, kedy by malo dôjsť k preskúmaniu účinnosti a účelnosti predkladaného materiálu.
Uveďte kritériá, na základe ktorých bude preskúmanie vykonané.
Podľa čl. 140 nariadenia MiCA do 30. júna 2027 Komisia vykoná hodnotenie a po konzultácii s orgánmi EBA a ESMA predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o uplatňovaní nariadenia MiCA, vo vhodných prípadoch spolu s legislatívnym návrhom. Správa podľa prvej vety bude okrem iného obsahovať aj
-posúdenie fungovania trhov s kryptoaktívami v Únii vrátane vývoja trhu a trendov na trhu, pričom sa zohľadnia skúsenosti orgánov dohľadu, počet poskytovateľov služieb kryptoaktív, ktorým bolo udelené povolenie, a ich príslušný priemerný podiel na trhu;
-posúdenie úrovne ochrany držiteľov kryptoaktív a klientov poskytovateľov služieb kryptoaktív, najmä retailových držiteľov;
-posúdenie požiadaviek uplatniteľných na emitentov kryptoaktív a poskytovateľov služieb kryptoaktív a ich vplyvu na prevádzkovú odolnosť, integritu trhu, finančnú stabilitu a ochranu klientov a držiteľov kryptoaktív;
5
-hodnotenie uplatňovania článku 81 a možnosti zavedenia testov primeranosti do článkov 78, 79 a 80 s cieľom lepšie chrániť klientov poskytovateľov služieb kryptoaktív, najmä retailových držiteľov;
-posúdenie toho, či je rozsah služieb kryptoaktív, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie, primeraný a či je potrebná úprava vymedzenia pojmov stanovených v tomto nariadení, ako aj to, či je potrebné zahrnúť do rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia akékoľvek ďalšie inovatívne formy kryptoaktív;
-vyhodnotenie toho, či treba vykonať nejaké zmeny opatrení stanovených v tomto nariadení na zabezpečenie ochrany klientov a držiteľov kryptoaktív, integrity trhu a finančnej stability;
Preskúmanie účelnosti návrhu zákona bude prebiehať paralelne s týmto preskúmaním účelnosti regulácie Európskej únie (nariadenia MiCA) vrátane 6 mesiacov po vydaní správy podľa prvej vety.
* vyplniť iba v prípade, ak materiál nie je zahrnutý do Plánu práce vlády Slovenskej republiky alebo Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky.
** vyplniť iba v prípade, ak sa záverečné posúdenie vybraných vplyvov uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. jednotnej metodiky.
*** posudzovanie sa týka len zmien v I. a II. pilieri univerzálneho systému dôchodkového zabezpečenia s identifikovaným dopadom od 0,1 % HDP (vrátane) na dlhodobom horizonte.
9.Vybrané vplyvy materiálu
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho
vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
v tom vplyvy na rozpočty obcí a vyšších územných celkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
Vplyv na dlhodobú udržateľnosť verejných financií v prípade vybraných opatrení ***
Áno
Nie
Vplyvy na limit verejných výdavkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na podnikateľské prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho vplyvy na MSP
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Mechanizmus znižovania byrokracie
a nákladov sa uplatňuje:
Áno
Nie
Sociálne vplyvy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na životné prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Materiál je posudzovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Áno
Nie
Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na služby verejnej správy pre občana, z toho
vplyvy služieb verejnej správy na občana
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
6
vplyvy na procesy služieb vo verejnej správe
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
10.Poznámky
V prípade potreby uveďte doplňujúce informácie k identifikovaným vplyvom a ich analýzam.
Ak predkladaný materiál marginálny (zanedbateľný) vplyv na niektorú zo sledovaných oblastí v bode 9 a z tohto dôvodu je tento vplyv označený ako žiadny vplyv, uveďte skutočnosti vysvetľujúce, prečo je tento vplyv marginálny (zanedbateľný).
Informácie v tejto časti slúžia na zhrnutie vplyvov alebo aj na vyjadrenie sa k marginálnym vplyvom a nie ako náhrada za vypracovanie príslušných analýz vybraných vplyvov.
V prípade, že je materiál posudzovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov, uveďte internetový odkaz na tento proces.
Nariadenie MiCA zavádza dve nové kategórie licencovaných subjektov (emitent tokenov naviazaných na aktíva a poskytovateľ služieb kryptoaktív). Subjekty, ktoré emitujú tokeny naviazané na aktíva alebo poskytujú služby kryptoaktív, budú musieť vynaložiť náklady súvisiace s licenčným konaním. Nariadenie MiCA naviac zavádza novú kategóriu emitentov tokenov elektronických peňazí. Jedná sa o už licencované subjekty (banky a inštitúcie elektronických peňazí), ktoré budú po novom musieť plniť dodatočné podmienky dané nariadením, ak emitujú tokeny elektronických peňazí. Niektoré ďalšie podmienky budú musieť splniť aj osoby ponúkajúce kryptoaktíva podľa hlavy II nariadenia MiCA alebo osoby usilujúce sa o prijatie týchto kryptoaktív na obchodovanie. Vyššie uvedené náklady však pramenia z priamo uplatniteľného nariadenia MiCA, nie v tomto návrhu zákona upravené, to znamená, že nie vyvolané týmto návrhom zákona. Obdobne je to aj so sankciami a inými správnymi opatreniami, ktoré keďže vyplývajú priamo z nariadenia MiCA, nie obsahom tohto návrhu zákona, a preto nie je možné ich zahrnúť do doložky vybraných vplyvov.
Návrh zákona v čl. I 4 ods. 2 a § 5), ktorý je implementáciou nariadenia MiCA predpokladá, že Národná banka Slovenska
-vydá opatrenie, ktorým sa ustanovia kritériá na posúdenie vedomostí a schopností fyzických osôb poskytujúcich poradenstvo alebo informácie o kryptoaktívach alebo služby kryptoaktív v mene poskytovateľa služieb kryptoaktív, ako aj spôsob preukazovania splnenia ustanovených kritérií,
-vydá opatrenie, ktoré upresní vykazovacie povinnosti v súvislosti s nariadením MiCA.
Keďže presné znenie týchto opatrení v súčasnosti nie je známe, všetky prípadné vplyvy týchto budúcich opatrení nie predmetom tohto návrhu zákona a budú analyzované v rámci legislatívnych konaní k týmto opatreniam.
Súčasťou návrhu je v čl. V aj splnomocňovacie ustanovenie na vydanie Opatrenia Národnej banky Slovenska týkajúceho sa zberu údajov o úveroch od bánk a pobočiek zahraničných bánk na pravidelnej báze, pričom táto problematika bola diskutovaná s bankovým sektorom. Pretože rozsah, forma, spôsob a termíny predkladania údajov o úveroch a metodika na ich vypracúvanie bude bližšie špecifikovaná v opatrení, ktoré vydá Národná banka Slovenska, všetky vplyvy tohto opatrenia budú analyzované v rámci legislatívneho konania k tomuto opatreniu. Na základe zásadnej pripomienky Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky bolo toto splnomocňovacie ustanovenie z návrhu zákona vypustené.
Vzhľadom na to, že nariadenie MiCA obsahuje definíciu kryptoaktíva, je nutné zohľadniť túto novú definíciu kryptoaktíva, ako aj nahradiť pojem „virtuálna mena“ pojmom „kryptoaktívum“. Z tohto dôvodu je nutné upraviť existujúce informačné systémy
7
Finančného riaditeľstva SR. Je však nutné zdôrazniť, že podstata zdaňovania kryptoaktív zostáva rovnaká ako pri zdaňovaní virtuálnej meny, z tohto dôvodu ďalšie daňové vplyvy na podnikateľov a občanov neočakávame.
Vzhľadom na vyššie uvedené návrh zákona predpokladá negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, predpokladá pozitívne aj negatívne vplyvy podnikateľské prostredie, pozitívne vplyvy na informatizáciu spoločnosti, návrh zákona nemá sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, vplyvy na služby verejnej správy pre občana, ani vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
11.Kontakt na spracovateľa
Uveďte údaje na kontaktnú osobu, ktorú je možné kontaktovať v súvislosti s posúdením vybraných vplyvov.
Ing. Anna Bartíková
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
12.Zdroje
Uveďte zdroje (štatistiky, prieskumy, spoluprácu s odborníkmi a iné), z ktorých ste pri príprave materiálu a vypracovávaní doložky, analýz vplyvov vychádzali. V prípade nedostupnosti potrebných dát pre spracovanie relevantných analýz vybraných vplyvov, uveďte danú skutočnosť.
Nariadenie MiCA je prvým európskym komplexným harmonizovaným rámcom pre trhy s kryptoaktívami, ktorým sa upravuje ponúkanie kryptoaktív verejnosti, stanovujú sa osobitné pravidlá pre kryptoaktíva a súvisiace služby a činnosti. Poskytovatelia služieb súvisiacich s kryptoaktívami budú po novom licencovanými subjektami.
Verejná ponuka kryptoaktív a ich prijatie na obchodovanie na obchodnej platforme nie v súčasnosti v slovenskom právnom poriadku špeciálne regulované. Takisto je to aj v prípade poskytovania služieb súvisiacich s kryptoaktívami. Z tohto dôvodu nie dostupné potrebné údaje, štatistiky pre spracovanie relevantných analýz.
Pri určení počtu dotknutých subjektov sme vychádzali z údajov, ktoré nám poskytlo MV SR, o počte podnikateľských subjektov (za obdobie do 24.11.2023), ktoré majú živnostenské oprávnenie (vrátane pozastavených živnostenských oprávnení) na prevádzkovanie živnosti s predmetom podnikania poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny (82a) a poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny (82b).
Taktiež boli využité verejne dostupné údaje Národnej banky Slovenska o subjektoch finančného trhu (banky, pobočky zahraničných bánk).
Čo sa týka vplyvov na štátny rozpočet, kvantifikácia opatrenia na úpravu informačných systémov vychádza z údajov, ktoré vyčíslilo a dodalo Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky na základe vlastných údajov a výpočtov.
13.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov z PPK č. 016_1/2024
(v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 8.1 Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
II. Pripomienky a návrhy zmien: Komisia uplatňuje k materiálu nasledovné pripomienky a odporúčania:
8
K doložke vybraných
Komisia žiada predkladateľa o vyznačenie uplatňovania mechanizmu znižovania byrokracie a nákladov v Doložke vybraných vplyvov.
Odôvodnenie: Návrh materiálu zavádza regulácie a náklady na ktoré vzťahuje mechanizmus
znižovania byrokracie a nákladov podľa Analýzy vplyvov na podnikateľské prostredie.
Vyjadrenie predkladateľa:
Pripomienka bola akceptovaná a zapracovaná do Doložky vybraných vplyvov.
Komisia žiada predkladateľa o odstránenie označenia pozitívneho vplyvu na MSP v bode 9 Doložky vybraných vplyvov, keďže ani v priloženej Analýze vplyvov na podnikateľské prostredie nie je možné identifikovať konkrétny pozitívny vplyv na MSP.
Vyjadrenie predkladateľa:
Vyčíslené pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie napr. pri reguláciách č. 9 a 11 majú pozitívne vplyvy na poskytovateľov platobných služieb v obmedzenom rozsahu pre jednotlivé druhy platobných služieb a na inštitúcie elektronických peňazí v obmedzenom rozsahu, pričom oba tieto typy spoločností môžu byť aj malými a strednými podnikateľmi.
Z tohto dôvodu s pripomienkou nesúhlasíme a ponechávame označenie pozitívneho vplyvu na MSP v bode 9 Doložky vybraných vplyvov.
K vplyvom na podnikateľské prostredie
Komisia žiada predkladateľa o dopracovanie Analýzy vplyvov na podnikateľské prostredie v časti 3.1.2 a 3.4 a zároveň Kalkulačky nákladov
Odôvodnenie: Do analýzy je potrebné doplniť administratívne vplyvy vyplývajúce z § 5
Informačné povinnosti a z Čl. V. §20ab ods. 8 povinnosť poskytnúť informácie na požiadanie NBS. Ďalej je potrebné doplniť dôvod zvolenej frekvencie plnenia povinnosti k regulácií č. 8 a Komisia zároveň odporúča doplniť do tejto časti zdroje počtu subjektov ako uvedené v Doložke vybraných vplyvov v bode 12. Do časti 3.4 bude potrebné uviesť vplyvy týkajúce za pokút a sankcií (§ 8).
Vyjadrenie predkladateľa:
Pripomienka bola zapracovaná. Do Kalkulačky nákladov, ako aj do Analýzy vplyvov na podnikateľské prostredie bola doplnená regulácia súvisiaca s § 20ab ods. 8 zákona o bankách. Takisto bolo do Analýzy vplyvov na podnikateľské prostredie doplnené vysvetlenie dôvodu zvolenej frekvencie plnenia povinnosti k regulácii č. 8 a zdroje počtu subjektov. V bode 10 Doložky vybraných vplyvov boli doplnené vysvetlenia k informačným povinnostiam (§ 5 čl. I) a k pokutám a sankciám (§ 8 čl. I).
Ku goldplatingu
K tabuľke zhody 07e_TZ_2015-2366_PPK: Pri transponovaní článku 32 ods. 1 veta 1 smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2366 z 25. novembra 2015 sa Komisia domnieva, že dochádza ku goldplatingu typu b) tým, že Slovenská republika stanovila podmienku splatného peňažného vkladu do základného imania poskytovateľa platobných služieb nad rámec smernice. Vzhľadom na uvedené Komisia žiada náležite vyplniť stĺpce (9) a (10) tabuľky zhody a pod tabuľkou zhody v poznámke „Vyjadrenie k opodstatnenosti goldplatingu a jeho odôvodnenie“ doplniť odôvodnenie takejto úpravy.
9
Odôvodnenie: Slovenská republika v predkladanom návrhu právneho predpisu v čl. XI §79a
ods. 2 stanovila podmienky nad rámec smernice 2015/2366. Smernica neustanovuje takúto podmienku; dochádza tým ku goldplatingu typu b).
Vyjadrenie predkladateľa:
Navrhovaným znením § 79a ods. 2 dochádza k zníženiu požiadavky na počiatočný kapitál na polovicu súčasného stavu. Smernica síce umožňuje neuplatňovať túto požiadavku, takýto stav by však z prudenciálneho hľadiska nebol žiaduci a nebol by ani v súlade s aplikačnou praxou NBS. Z tohto dôvodu nepovažujeme úpravu za goldplating.
K tabuľke zhody 07f_TZ_2009-110_PPK: Pri transponovaní článku 9 veta 1 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/110/ES zo 16. septembra 2009 sa Komisia domnieva, že dochádza ku goldplatingu typu b) tým, že Slovenská republika stanovila podmienku splatného peňažného vkladu do základného imania inštitúcie elektronických peňazí nad rámec smernice. Vzhľadom na uvedené Komisia žiada náležite vyplniť stĺpce (9) a (10) tabuľky zhody a pod tabuľkou zhody v poznámke „Vyjadrenie k opodstatnenosti goldplatingu a jeho odôvodnenie“ doplniť odôvodnenie takejto úpravy.
Odôvodnenie: Slovenská republika v predkladanom návrhu právneho predpisu v čl. XI § 87
ods. 2 stanovila podmienky nad rámec smernice 2009/110. Smernica neustanovuje takúto podmienku; dochádza tým ku goldplatingu typu b).
Vyjadrenie predkladateľa:
Navrhovaným znením § 87 ods. 2 dochádza k zníženiu požiadavky na počiatočný kapitál na polovicu súčasného stavu. Smernica síce umožňuje neuplatňovať túto požiadavku, takýto stav by však z prudenciálneho hľadiska nebol žiaduci a nebol by ani v súlade s aplikačnou praxou NBS. Z tohto dôvodu nepovažujeme úpravu za goldplating.
K tabuľke zhody s nariadením (EÚ) 2023/1114: V čl. 148 nariadenia (EÚ) 2023/114 sa ustanovuje transpozičná lehota pre zmeny smerníc 2013/36/EÚ a smernice (EÚ) 2019/1937 na 30. december 2024, pričom slovenská právna úprava ustanovuje transpozičnú lehotu na 30.
jún 2024. V uvedenom prípade Komisia upozorňuje, že dochádza ku goldplatingu a to -
„skoršia transpozícia“, kedy sa ustanovuje v slovenskom právnom poriadku skoršia transpozícia pred termínom, ktorý ustanovuje smernica. V zmysle uvedeného Komisia žiada náležite vyplniť stĺpce (9) a (10) tabuľky zhody, pod tabuľkou zhody uviesť „Vyjadrenie k opodstatnenosti goldplatingu a jeho odôvodnenie“ a uvedené reflektovať v doložke vybraných vplyvov.
Vyjadrenie predkladateľa:
Návrh zákona v čl. XIII sa navrhuje účinnosť ustanovení, ktoré transponujú čl. 146 nariadenia MiCA (zmena Prílohy I smernice 2013/36/EÚ), v súlade s čl. 149 nariadenia MiCA na 30. decembra 2024, tzn. nedochádza k skoršej transpozícii. Z tohto dôvodu nedochádza ku goldplatingu. Preklep v príslušnej tabuľke zhody bol opravený.
14.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov zo záverečného posúdenia č. .......... (v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
10
Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy,
na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Tabuľka č. 1/A
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2024
2025
2026
2027
Príjmy verejnej správy celkom
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť
0
0
0
0
z toho:
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
Rozpočtové prostriedky
0
0
0
0
EÚ zdroje
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Výdavky verejnej správy celkom
198 290
0
0
0
v tom: Ministerstvo financií SR / program 0EK 0D
198 290
0
0
0
z toho:
- vplyv na ŠR
198 290
0
0
0
Rozpočtové prostriedky
198 290
0
0
0
EÚ zdroje
0
0
0
0
spolufinancovanie
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na počet zamestnancov
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na mzdové výdavky
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Financovanie zabezpečené v rozpočte
198 290
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy / program zvlášť
-Ministerstvo financií SR / program 0EK 0D
198 290
0
0
0
11
Iné ako rozpočtové zdroje
0
0
0
0
Rozpočtovo nekrytý vplyv / úspora
0
0
0
Tabuľka č. 1/B
2024
2025
2026
2027
Vplyvy na limit verejných výdavkov verejnej správy celkom (v metodike ESA 2010)
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť / program zvlášť
0
0
0
0
z toho:
vplyv na limit verejných výdavkov ŠR
0
0
0
0
vplyv na limit verejných výdavkov ostatných subjekty verejnej správy
0
0
0
0
vplyv na limit verejných výdavkov ďalších súčastí rozpočtu verejnej správy
2.1.1. Financovanie návrhu - Návrh na riešenie úbytku príjmov alebo zvýšených výdavkov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy:
Plnenie návrhu zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov je podmienené úpravami informačných systémov Finančného riaditeľstva SR v predpokladanej sume 198 290 eur. Ide o:
- Integrovaný systém Finančnej správy správa daní (ISFS-SD) v sume 125 284 eur (podprogram medzirezortného programu 0EK 0D Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu Ministerstvo financií SR, kapitálové výdavky, položka 718 rekonštrukcia a modernizácia),
- DR SCAN v sume 50 148 eur (podprogram medzirezortného programu 0EK 0D Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu Ministerstvo financií SR, kapitálové výdavky, položka 718 rekonštrukcia a modernizácia),
- Portál finančnej správy (PFS) v sume 22 858 eur (podprogram medzirezortného programu 0EK 0D Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu Ministerstvo financií SR, kapitálové výdavky, položka 710 Obstaranie kapitálových aktív).
2.2. Popis a charakteristika návrhu
2.2.1. Popis návrhu:
Vzhľadom na to, že nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1114 z 31. mája 2023 o trhoch s kryptoaktívami a o zmene nariadení (EÚ) č. 1093/2010 a (EÚ) č. 1095/2010 a smerníc 2013/36/EÚ a (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „nariadenie MiCA“) obsahuje definíciu kryptoaktíva, je nutné zohľadniť túto novú definíciu kryptoaktíva, ako aj nahradiť pojem „virtuálna mena“ pojmom „kryptoaktívum“. Z tohto dôvodu je nutné upraviť existujúce informačné systémy Finančného riaditeľstva SR. Je nutné zdôrazniť, že podstata zdaňovania kryptoaktív zostáva rovnaká ako pri zdaňovaní virtuálnej meny, z tohto dôvodu ďalšie vplyvy neočakávame.
2.2.2. Charakteristika návrhu:
zmena sadzby
zmena v nároku
nová služba alebo nariadenie (alebo ich zrušenie)
12
kombinovaný návrh
X iné
2.2.3. Predpoklady vývoja objemu aktivít:
Jasne popíšte, v prípade potreby použite nižšie uvedenú tabuľku. Uveďte aj odhady základov daní a/alebo poplatkov, ak sa ich táto zmena týka.
Tabuľka č. 2
Odhadované objemy
Objem aktivít
2024
2025
2026
2027
Indikátor ABC
Indikátor KLM
Indikátor XYZ
2.2.4. Výpočty vplyvov na verejné financie
Kvantifikácia opatrenia na úpravu informačných systémov vychádza z údajov, ktoré vyčíslilo a dodalo Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky na základe vlastných údajov a výpočtov.
13
Tabuľka č. 3
1 – príjmy rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Príjmy (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Daňové príjmy (100)1
Nedaňové príjmy (200)1
Granty a transfery (300)1
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
Vplyv na príjmy verejnej správy celkom
0
0
0
0
14
Tabuľka č. 4/A
2 – výdavky rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Výdavky (v eurách)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Bežné výdavky (600)
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
Tovary a služby (630)2
Bežné transfery (640)2
Splácanie úrokov a ostatné platby súvisiace s úverom, pôžičkou, návratnou finančnou výpomocou a finančným prenájmom (650)2
Kapitálové výdavky (700)
198 290
Obstarávanie kapitálových aktív (710) podprogram medzirezortného programu 0EK 0D Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu – Ministerstvo financií SR)2
198 290
Rekonštrukcia a modernizácia (718) podprogram medzirezortného programu 0EK 0D Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu – Ministerstvo financií SR)2
198 290
Kapitálové transfery (720)2
Výdavky z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (800)
Vplyv na výdavky verejnej správy celkom
198 290
0
0
0
15
Tabuľka č. 4/B
2 – výdavky rozpísať až do podpoložiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na limit verejných výdavkov subjektu verejnej správy
Vplyvy (v metodike ESA 2010)
2024
2025
2026
2027
poznámka
Kapitálové príjmy (230)
Bežné výdavky (600)
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
Tovary a služby (630)2
Bežné transfery (640)2
Splácanie úrokov a ostatné platby súvisiace s úverom, pôžičkou, návratnou finančnou výpomocou a finančným prenájmom (650)2
Kapitálové výdavky (700)
Obstarávanie kapitálových aktív (710)2
Kapitálové transfery (720)2
Vplyv na limit verejných výdavkov subjektu verejnej správy celkom
0
0
0
0
16
Tabuľka č. 5
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Zamestnanosť
2024
2025
2026
2027
poznámka
Počet zamestnancov celkom
z toho vplyv na ŠR
Priemerný mzdový výdavok (v eurách)
z toho vplyv na ŠR
Osobné výdavky celkom (v eurách)
0
0
0
0
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
z toho vplyv na ŠR
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
z toho vplyv na ŠR
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt. Ak sa týka rôznych skupín zamestnancov, je potrebné počty, mzdy a poistné rozpísať samostatne podľa spôsobu odmeňovania (napr. policajti, colníci ...).
Priemerný mzdový výdavok je tvorený podielom mzdových výdavkov na jedného zamestnanca na jeden kalendárny mesiac bežného roka.
Kategórie 610 a 620 sú z tejto prílohy prenášané do príslušných kategórií prílohy „výdavky“.
2.2.5. Výpočet vplyvov na dlhodobú udržateľnosť verejných financií
Uveďte model, ktorý bol použitý na stanovenie vplyvov na príjmy a výdavky v dlhodobom horizonte, ako aj predpoklady, z ktorých ste vychádzali a boli v modeli zahrnuté. Popíšte použitý model spolu s jeho modifikáciami, ak boli pri výpočte vykonané.
17
Tabuľka č. 6
Vplyv na verejné financie
Dlhodobá udržateľnosť
d
d + 10
d + 20
d + 30
d + 40
Poznámka
Vplyv na výdavky v p. b. HDP
Vplyv na príjmy v p. b. HDP
Vplyv na bilanciu v p. b. HDP
Poznámka:
Písmeno „d“ označuje prvý rok nasledujúcej dekády.
Tabuľka sa vypĺňa pre každé opatrenie samostatne. V prípade zavádzania viacerých opatrení sa vyplní aj tabuľka obsahujúca aj kumulatívny efekt zavedenia všetkých opatrení súčasne.“
18
Analýza vplyvov na podnikateľské prostredie
Názov materiálu: Návrh zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Predkladateľ: Vláda Slovenskej republiky
3.1 Náklady regulácie
3.1.1 Súhrnná tabuľka nákladov regulácie
Tabuľka č. 1: Zmeny nákladov (ročne) v prepočte na podnikateľské prostredie (PP), vyhodnotenie mechanizmu znižovania byrokracie a nákladov, náklady goldplatingu1 na podnikateľské prostredie.
Nahraďte rovnakou tabuľkou po vyplnení Kalkulačky nákladov podnikateľského prostredia, ktorá je povinnou prílohou tejto analýzy a nájdete ju na
webovom sídle MH SR
, (ďalej len „Kalkulačka nákladov“):
TYP NÁKLADOV
Zvýšenie nákladov v € na PP
Zníženie nákladov v € na PP
A.Dane, odvody, clá a poplatky, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality
0
0
B. Iné poplatky
0
0
C. Sankcie a pokuty
0
0
D. Nepriame finančné náklady
0
0
E. Administratívne náklady
33 914
51 568
Spolu = A+B+C+D+E
33 914
51 568
Harmonizácia práva EÚ
Zvýšenie nákladov v € na PP
Zníženie nákladov v € na PP
F. Úplná harmonizácia práva EÚ(okrem daní, odvodov, ciel a poplatkov, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality)
33 853
0
G. Goldplating
0
0
VÝPOČET PRAVIDLA 1in2out:
IN
OUT
H. Náklady okrem výnimiek = B+D+E-F
61
51 568
1 Definícia goldplatingu je uvedená v bode 4 časti III. jednotnej metodiky.
19
3.1.2 Výpočty vplyvov jednotlivých regulácií na zmeny v nákladoch podnikateľov
Tabuľka č. 2: Výpočet vplyvov jednotlivých regulácií (nahraďte rovnakou tabuľkou po vyplnení Kalkulačky nákladov):
P.č.
Zrozumiteľný a stručný opis regulácie (dôvod zvýšenia/zníženia nákladov na PP a dôvod ponechania nákladov na PP, ktoré su goldplatingom)
Číslo normy(zákona, vyhlášky a pod.)
Lokalizácia(§, ods., čl.,...)
Pôvod regulácie: SK/EÚ úplná harm./goldplating
Účinnosť regulácie
Kategória dotk. subjektov
Počet dotk. subjektov spolu
Vplyv na 1 podnik. v €
Vplyv na kategóriu dotk. subjektov v €
Druh vplyvuIn (zvyšuje náklady) / Out (znižuje náklady) / Nemení sa
1in2out celkom
Goldplating celkom
1
oboznámenie sa s legislatívou
.../2024
čl. I
2. EÚ úplná harmonizácia
30.12.24
poskytovateľ služby zmenárne virtuálnej meny
556
16
8 807
In (zvyšuje náklady)
0
0
2
oboznámenie sa s legislatívou
.../2024
čl. I
2. EÚ úplná harmonizácia
30.12.24
poskytovateľ služby peňaženky virtuálnej meny
477
16
7 555
In (zvyšuje náklady)
0
0
3
oboznámenie sa s legislatívou
.../2024
čl. V
2. EÚ úplná harmonizácia
30.12.24
banky a pobočky zahraničných bánk
24
5
116
In (zvyšuje náklady)
0
0
4
súhlas na výkon funkcie osoby podľa osobitného predpisu
483/2001
§ 122yg
2. EÚ úplná harmonizácia
30.06.24
banky a pobočky zahraničných bánk
24
11
264
In (zvyšuje náklady)
0
0
5
oboznámenie sa s legislatívou
.../2024
čl. VI
2. EÚ úplná harmonizácia
01.01.25
poskytovateľ služby zmenárne virtuálnej meny a poskytovateľ služby peňaženky virtuálnej meny
1 033
8
8 537
In (zvyšuje náklady)
0
0
20
6
oboznámenie sa s legislatívou
.../2024
čl. VII
2. EÚ úplná harmonizácia
01.01.25
poskytovateľ služby zmenárne virtuálnej meny a poskytovateľ služby peňaženky virtuálnej meny
1 033
8
8 537
In (zvyšuje náklady)
0
0
7
Zamestnanec zodpovedný za výkon vnútornej kontroly je povinný predkladať Národnej banke Slovenska do 30. júna kalendárneho roka písomnú správu o plnení plánu kontrolnej činnosti za predchádzajúci kalendárny rok.
492/2009
§ 70 ods. 5
1.SK
30.06.24
platobná inštitúcia
10
5,509375
55,09375
In (zvyšuje náklady)
55,09375
0
8
Navrhuje sa spresnenie, že ustanovenia §72 ods. 1 až 5 sa nevzťahujú na platobnú inštitúciu, ktorá poskytuje výlučne platobné služby podľa § 2 ods. 1 písm. g) alebo h), tzn. aj len jednu z daných platobných služieb alebo obe zároveň.
492/2009
§ 72 ods. 6
1.SK
30.06.24
platobná inštitúcia
10
5 157
51 568
Out (znižuje náklady)
51 568
0
9
Navrhuje sa spresnenie výšky základného imania pre poskytovateľov
492/2009
§ 79a ods. 2
2. EÚ úplná harmonizácia
30.06.24
poskytovatelia platobných služieb v
-
0
0
Out (znižuje náklady)
0
0
21
platobných služieb v obmedzenom rozsahu pre jednotlivé druhy platobných služieb.
obmedzenom rozsahu
10
Zamestnanec zodpovedný za výkon vnútornej kontroly je povinný predkladať Národnej banke Slovenska do 30. júna kalendárneho roka písomnú správu o plnení plánu kontrolnej činnosti za predchádzajúci kalendárny rok.
492/2009
§ 85g ods. 5
1.SK
30.06.24
inštitúcie elektronických peňazí
1
6
6
In (zvyšuje náklady)
6
0
11
Navrhuje sa spresnenie výšky základného imania pre inštitúciu elektronických peňazí v obmedzenom rozsahu.
492/2009
§ 87 ods. 2
2. EÚ úplná harmonizácia
30.06.24
inštitúcie elektronických peňazí v obmedzenom rozsahu
-
0
0
Out (znižuje náklady)
0
0
12
Limitovaný poskytovateľ je povinný bezodkladne oznámiť Národnej banke Slovenska skončenie poskytovania služieb podľa § 1 ods. 3 písm. k) prvého bodu alebo druhého bodu
492/2009
§ 97a ods. 3
2. EÚ úplná harmonizácia
30.06.24
limitovaní poskytovatelia
27
1
37
In (zvyšuje náklady)
0
0
22
13
Žiadosť o výnimku podľa § 20aa
483/2001
§ 20aa ods. 1
2. EÚ úplná harmonizácia
30.06.24
finančná holdingová spoločnosť, zmiešaná finančná holdingová spoločnosť
-
0
0
In (zvyšuje náklady)
0
0
14
Žiadosť Národnej banky Slovenska o poskytnutie informácií
483/2001
§ 20ab ods. 8 a 9
2. EÚ úplná harmonizácia
30.06.24
finančná holdingová spoločnosť, zmiešaná finančná holdingová spoločnosť
-
0
0
In (zvyšuje náklady)
0
0
23
3.1.3 Doplňujúce informácie k spôsobu výpočtu vplyvov jednotlivých regulácií na zmenu
nákladov
Osobitne pri každej regulácii s vplyvom na PP zhodnotenom v tabuľke č. 2 uveďte doplňujúce informácie tak, aby mohol byť skontrolovaný spôsob a správnosť výpočtov. Uveďte najmä, ako ste vypočítali vplyvy a z akého zdroja ste čerpali početnosti (uveďte aj link na konkrétne štatistiky, ak dostupné na internete). Jednotlivé regulácie môžu mať jeden alebo viac typov nákladov (A. Dane, odvody, clá a poplatky, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality, B. Iné poplatky, C. Sankcie, D. Nepriame finančné náklady, E. Administratívne náklady). Rozčleňte ich a vypočítajte v súlade s metodickým postupom.
Nariadenie MiCA je prvým európskym komplexným harmonizovaným rámcom pre trhy s kryptoaktívami, ktorým sa upravuje ponúkanie kryptoaktív verejnosti, stanovujú sa osobitné pravidlá pre kryptoaktíva a súvisiace služby a činnosti. Poskytovatelia služieb súvisiacich s kryptoaktívami budú po novom licencovanými subjektami. Verejná ponuka kryptoaktív a ich prijatie na obchodovanie na obchodnej platforme nie v súčasnosti v slovenskom právnom poriadku špeciálne regulované. Takisto je to aj v prípade poskytovania služieb súvisiacich s kryptoaktívami. Z tohto dôvodu nie dostupné potrebné údaje, štatistiky pre spracovanie relevantných analýz.
Pri určení počtu dotknutých subjektov sme vychádzali z týchto údajov:
údajov poskytnutých MV SR o počte podnikateľských subjektov (za obdobie do 24.11.2023), ktoré majú živnostenské oprávnenie (vrátane pozastavených živnostenských oprávnení) na prevádzkovanie živnosti s predmetom podnikania poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny (82a) a poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny (82b),
verejne dostupných údajov Národnej banky Slovenska o subjektoch finančného trhu (banky, pobočky zahraničných bánk),
čo sa týka vplyvov na štátny rozpočet, kvantifikácia opatrenia na úpravu informačných systémov vychádza z údajov, ktoré vyčíslilo a dodalo Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky na základe vlastných údajov a výpočtov.
V predkladanom návrhu zákona bolo identifikovaných 14 regulácií s vplyvom na podnikateľské prostredie. Predmetom kalkulačky nákladov regulácie, ktoré zvyšujú/znižujú administratívnu záťaž subjektov finančného trhu v oblasti kryptoaktív.
Opatrenia (opis regulácií) č. 1 – 14:
1.Oboznámenie sa s legislatívou (regulácie č. 1, 2, 3, 5, 6)
Zavedenie novej regulácie a novelizácia existujúcej legislatívy v súvislosti s nariadením MiCA sa dotkne podnikateľov, ktorí majú platné živnostenské oprávnenie na poskytovanie služby zmenárne virtuálnej meny (556) a služby peňaženky virtuálnej meny (477). Vzhľadom na rozsah návrhu zákona predpokladáme malú časovú náročnosť. Obdobne sa oboznámenie so znením čl. V týka aj bánk a pobočiek zahraničných bánk (24).
2.Povinnosť získať súhlas Národnej banky Slovenska na výkon funkcie osoby podľa osobitného predpisu (regulácia č. 4)
Novelou zákona o bankách sa rozširuje zoznam funkcií, ktoré podliehajú schvaľovaniu Národnou bankou Slovenska/Európskou centrálnou bankou, o osobu podľa osobitných predpisov (podľa § 20 ods. 2 písm. h) zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov), ktorá zabezpečuje plnenie úloh pri ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a financovaním terorizmu. Príslušná banka bude povinná podať Národnej
24
banke Slovenska žiadosť o schválenie. Ide o jednorazový administratívny náklad so štandardnou časovou náročnosťou.
3.Povinnosť predkladať písomnú správu o plnení plánu kontrolnej činnosti (regulácia č. 7 a 10)
Navrhuje sa spresnenie povinnosti zamestnanca zodpovedného za výkon vnútornej kontroly predkladať správu o plnení kontrolnej činnosti. Zamestnanec zodpovedný za výkon vnútornej kontroly je povinný predkladať Národnej banke Slovenska do 30. júna kalendárneho roka písomnú správu o plnení plánu kontrolnej činnosti za predchádzajúci kalendárny rok. Doteraz sa táto správa predkladala len dozornej rade a štatutárnemu orgánu. Ide o každoročný administratívny náklad s malou časovou náročnosťou, pričom správa sa môže predkladať elektronicky.
4.Spresnenie ustanovenia § 72 ods. 6 zákona č. 492/2009 Z. z. (regulácia č. 8)
Na základe aplikačnej praxe sa navrhuje sa spresnenie, že ustanovenia odsekov 1 5 sa nevzťahujú na platobnú inštitúciu, ktorá poskytuje výlučne platobné služby podľa § 2 ods. 1 písm. g) alebo h), tzn. aj len jednu z daných platobných služieb alebo obe zároveň. Regulácia si vyžiada štandardnú zmenu vnútorných procesov v platobných inštitúciách. Keďže v tomto prípade ide o kontinuálny proces, tak sa pri výpočte nákladov zvolila najčastejšia frekvencia plnenia, ktorú je možné v kalkulačke nákladov použiť.
5.Spresnenie výšky základného imania (regulácia č. 9 a 11)
Navrhuje sa zníženie na polovicu výšky základného imania pre poskytovateľov platobných služieb v obmedzenom rozsahu pre jednotlivé druhy platobných služieb a pre inštitúciu elektronických peňazí v obmedzenom rozsahu. V súčasnosti v Slovenskej republike nepôsobia žiadne inštitúcie elektronických peňazí v obmedzenom rozsahu, ani poskytovatelia platobných služieb v obmedzenom rozsahu.
Je potrebné uviesť, že navrhovaným znením § 79a ods. 2 a § 87 ods. 2 zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov dochádza k zníženiu požiadavky na počiatočný kapitál na polovicu súčasného stavu. Smernica (EÚ) 2015/2366 a smernica 2009/110/ES síce umožňujú neuplatňovať túto požiadavku, takýto stav by však z prudenciálneho hľadiska nebol žiaduci a nebol by ani v súlade s aplikačnou praxou NBS.
6.Povinnosť informovať Národnú banku Slovenska (regulácia č. 12)
Limitovaný poskytovateľ je povinný bezodkladne elektronicky oznámiť Národnej banke Slovenska skončenie poskytovania služieb podľa § 1 ods. 3 písm. k) prvého bodu alebo druhého bodu zákona č. 492/2009 Z. z. Účelom opatrenia je, aby Národná banka Slovenska na účely dohľadu nad finančným trhom disponovala všetkými relevantnými informáciami. Ide o jednorazový administratívny náklad s malou časovou náročnosťou.
7.Povinnosť požiadať Národnú banku Slovenska o výnimku z povinnosti získať súhlas na vykonávanie činnosti finančnej holdingovej spoločnosti a zmiešanej finančnej holdingovej spoločnosti (regulácia č. 13)
Na základe poznatkov aplikačnej praxe sa precizuje transpozícia čl. 21a a 21b smernice CRD. Národná banka Slovenska ako orgán dohľadu bude schvaľovať výnimku z povinnosti získať súhlas podľa § 20a na vykonávanie činnosti finančnej holdingovej spoločnosti a zmiešanej
25
finančnej holdingovej spoločnosti. V súčasnosti v Slovenskej republike nepôsobia žiadne finančné holdingové spoločnosti alebo zmiešané finančné holdingové spoločnosti, ktoré spĺňajú podmienky podľa zákona a museli by žiadať o takúto výnimku. Ide o jednorazový administratívny náklad so štandardnou časovou náročnosťou.
8.Povinnosť poskytnúť na písomné vyžiadanie Národnej banky Slovenska informácie potrebné na posúdenie, či sa na výkon činnosti príslušnej osoby vyžaduje udelenie súhlasu na vykonávanie činnosti finančnej holdingovej spoločnosti a zmiešanej finančnej holdingovej spoločnosti alebo udelenie výnimky z povinnosti získať súhlas na vykonávanie činnosti finančnej holdingovej spoločnosti a zmiešanej finančnej holdingovej spoločnosti (regulácia č. 14)
Na zabezpečenie všetkých relevantných informácií sa dopĺňa Národnej banke Slovenska oprávnenie písomne žiadať informácie na účely zisťovania, či sa na výkon činnosti príslušnej osoby vyžaduje udelenie súhlasu na vykonávanie činnosti finančnej holdingovej spoločnosti a zmiešanej finančnej holdingovej spoločnosti, alebo udelenie výnimky z povinnosti získať súhlas na vykonávanie činnosti finančnej holdingovej spoločnosti a zmiešanej finančnej holdingovej spoločnosti. V súčasnosti v Slovenskej republike nepôsobia žiadne finančné holdingové spoločnosti alebo zmiešané finančné holdingové spoločnosti, ktoré spĺňajú podmienky podľa zákona a museli by žiadať o takúto výnimku. Ide o nepravidlený administratívny náklad so štandardnou časovou náročnosťou.
3.1.4 Odôvodnenie goldplatingu podľa bodu 4 časti III jednotnej metodiky a ďalšie
doplňujúce informácie2
Požadované informácie uveďte osobitne ku každému identifikovanému goldplatingu (ku každej hodnotenej regulácii s goldplatingom osobitne).
Uveďte odôvodnenie goldplatingu z hľadiska jeho nespochybniteľnej nevyhnutnosti. Odôvodnenie doložte dôkladným hodnotením prínosov a nákladov. Uveďte zvážené alternatívne riešenia..
Zároveň uveďte konkrétne informácie súvisiace s kategóriou goldplatingu podľa jednotnej metodiky, najmä: na aké subjekty sa nad rámec navrhuje rozšíriť pôsobnosť smernice a z akého dôvodu; aké požiadavky sa navyšujú a na aké subjekty nad rámec minimálnych požiadaviek smernice; aká menej prísnejšia výnimka alebo úprava vyplývajúca zo smernice nebola využitá a prečo; z akého dôvodu sa navrhujú prísnejšie sankčné režimy; z akého dôvodu sa navrhuje skoršia transpozícia; z akého dôvodu sa ponechávajú v platnosti existujúce prísnejšie vnútroštátne požiadavky.
Využitie goldplatingu pri transpozícii alebo implementácii legislatívy je v zásade nežiadúce, keďže takýto postup môže viesť k zníženiu konkurencieschopnosti domácich podnikov v porovnaní s podnikmi z krajín, kde právne predpisy nie natoľko prísne. Využitie goldplatingu predkladateľom je preto prípustné iba vo výnimočných prípadoch, riadne odôvodnených a vysvetlených v analýze vplyvov na podnikateľské prostredie z hľadiska jeho nevyhnutnosti, spoločenského významu, nákladov, prekonzultovaných s dotknutými podnikateľmi a posúdených Komisiou.
Vzhľadom na to, že ide o úplnú transpozíciu/implementáciu, goldplating nebol identifikovaný.
3.2 Vyhodnotenie konzultácií s podnikateľskými subjektmi pred predbežným pripomienkovým konaním
Uveďte formu konzultácií vrátane zdôvodnenia jej výberu a trvanie konzultácií, termíny stretnutí. Uveďte spôsob oslovenia dotknutých subjektov, zoznam konzultujúcich subjektov, tiež link na webovú stránku, na ktorej boli konzultácie zverejnené.
Uveďte hlavné body konzultácií a ich závery.
2 Informácie sa uvádzajú iba v prípade, ak sa predkladaným návrhom regulácie vykonáva transpozícia smernice a bol identifikovaný goldplating podľa tabuľky zhody alebo sa vykonáva implementácia nariadenia s goldplatingom. Informácie sa uvádzajú aj v prípade (ak nejde o transpozíciu smernice alebo implementáciu nariadenia EÚ), ak sa predloženým návrhom odstraňuje goldplating, ktorého pôvod je v skoršom zachovaní existujúcej právnej úpravy (existujúcich vnútroštátnych požiadaviek).
26
Uveďte zoznam predložených alternatívnych riešení problematiky od konzultujúcich subjektov, ako aj návrhy od konzultujúcich subjektov na zníženie nákladov regulácií na PP, ktoré neboli akceptované a dôvod neakceptovania.
Alternatívne namiesto vypĺňania bodu 3.2 môžete uviesť ako samostatnú prílohu tejto analýzy Záznam z konzultácií obsahujúci požadované informácie.
Dňa 12. decembra 2023 bola zverejnená predbežná informácia podľa § 9 zákona č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov k návrhu zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov. (
https://www.slov-
lex.sk/legislativne-procesy/SK/pi/2023/333
) Pripomienkové konanie k predbežnej informácii
trvalo od 12. decembra 2023 do 8. januára 2024.
Základným cieľom návrhu zákona je implementácia niektorých ustanovení nariadenia MiCA. Hoci bude nariadenie MiCA priamo účinné, návrh zákona bude obsahovať niektoré ustanovenia, ktoré nevyhnutné k harmonizácii slovenského právneho poriadku s týmto nariadením. Bude potrebné ustanoviť orgán dohľadu, ktorý bude dohliadať na dodržovanie ustanovených povinností podľa nariadenia MiCA. Súčasťou návrhu aj novely ďalších zákonov súvisiace s implementáciou nariadenia MiCA, úpravy súvisiace s dosiahnutím plnej transpozície smerníc v oblasti bankovníctva a platobných služieb, ako aj ďalšie úpravy vyplývajúce z aplikačnej praxe. K predbežnej informácii neboli doručené žiadne podnety ani návrhy.
K návrhu nariadenia MiCA sa uskutočnili konzultácie s trhom v rámci Centra pre finančné inovácie Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Dňa 14. 12. 2023 sa uskutočnila online konzultácia k návrhu zákona, ktorej sa zúčastnili zástupcovia Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, Národnej banky Slovenska, FinTech Asociácie Slovenska, Slovenskej bankovej asociácie a Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Návrh zákona bol vypracovaný v spolupráci s odborom finančných technológií a inovácií Národnej banky Slovenska.
3.3 Vplyvy na konkurencieschopnosť a produktivitu
Dochádza k vytvoreniu resp. k zmene bariér na trhu?
Bude sa s niektorými podnikmi alebo produktmi zaobchádzať v porovnateľnej situácii rôzne (napr. špeciálne režimy pre mikro, malé a stredné podniky tzv. MSP)?
Ovplyvňuje zmena regulácie cezhraničné investície (príliv/odliv zahraničných investícií resp. uplatnenie slovenských podnikov na zahraničných trhoch)?
Ovplyvní dostupnosť základných zdrojov (financie, pracovná sila, suroviny, mechanizmy, energie atď.)?
Ovplyvňuje zmena regulácie inovácie, vedu a výskum?
Ak bol identifikovaný goldplating, prispieva k zníženiu konkurencieschopnosti a produktivity? Akým spôsobom?
Ako prispieva zmena regulácie k cieľu Slovenska mať najlepšie podnikateľské prostredie spomedzi susediacich krajín EÚ?
Konkurencieschopnosť:
Na základe uvedených odpovedí zaškrtnite a popíšte, či materiál konkurencieschopnosť:
zvyšuje X nemení znižuje
Produktivita:
Aký má materiál vplyv na zmenu pomeru medzi produkciou podnikov a ich nákladmi?
Na základe uvedenej odpovede zaškrtnite a popíšte, či materiál produktivitu:
zvyšuje X nemení znižuje
27
3.4 Iné vplyvy na podnikateľské prostredie
Ak materiál vplyvy na PP, ktoré nemožno zaradiť do predchádzajúcich častí, či pozitívne alebo negatívne, tu ich uveďte. Patria sem:
a)vplyvy súvisiace so žiadosťami o alebo prijímaním dotácií, fondov, štátnej pomoci a čerpaním iných obdobných foriem podpory zo strany štátu, keďže sprievodným javom uchádzania sa či získania benefitov, na ktoré nie je právny nárok priamo zo zákona, ale vzniká na základe prejavu vôle dotknutého subjektu;
b)regulované ceny podľa zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách;
c)iné vplyvy, ktoré predpokladá materiál, ale nemožno ich zaradiť do častí 3.1 a 3.3.,
d)iné vplyvy podľa písm. a) až c), ktoré sú goldplatingom.
Iné vplyvy návrhu zákona neboli identifikované.
28
Analýza vplyvov na informatizáciu spoločnosti
Budovanie základných pilierov informatizácie
Biznis vrstva
A – nová služba
B – zmena služby C-zvýšené používanie služby
Kód koncovej služby
Názov koncovej služby
Úroveň elektronizácie – pre C odhad počtu podaní
6.1. Predpokladá predložený návrh zmenu existujúcich koncových služieb verejnej správy ,vytvorenie nových služieb pre občana alebo podnikateľa alebo má vplyv na zvýšené používanie existujúcich služieb?
Aplikačná a technologická vrstva
A – nový systém
B – zmena systému
Kód systému
Názov systému
Vo vládnom cloude – áno / nie
6.2. Predpokladá predložený návrh zmenu existujúceho alebo vytvorenie nového informačného systému verejnej správy? Predpokladá správca umiestnenie informačného systému vo vládnom cloude?
B
B
B
isvs_7714
isvs_7149
isvs_7213
Integrovaný systém finančnej správy – správa daní (ISFS-SD)
DR SCAN
Portál Finančnej správy (PFS)
Nie
Nie
Nie
Financovanie procesu informatizácie
Rezortná úroveň
Nadrezortná úroveň
A - z prostriedkov EÚ B - z ďalších zdrojov financovania
6.3. Vyžaduje si proces informatizácie finančné investície?
(Uveďte príslušnú úroveň financovania a kvantifikáciu finančných výdavkov uveďte v analýze vplyvov na rozpočet verejnej správy.)
X
B
Zjednodušenie prístupu ku konaniu a odstraňovanie byrokracie
Elektronické konanie
29
6.4.1. Predpokladá predložený návrh vedenie konania o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb?
Áno
Nie
(Uveďte, o aké konanie ide.)
6.4.2. Je dané konanie možné v celku vykonať elektronicky?
Áno
Nie
(Ak sú niektoré úkony v konaní, alebo celé konanie viazané na listinnú podobu komunikácie, uveďte o aké ide a z akého dôvodu.)
6.4.3. Je úprava konania kompatibilná s inštitútmi zákona o e-Governmente a je na dané konanie zákon o e-Governmente možné použiť?
Áno
Nie
(Ak úprava konania je odlišná od úpravy v zákone o e-Governmente alebo ak je použitie zákona o e-Governmente vylúčené, uveďte čoho sa to týka a z akého dôvodu.)
Zásada „jedenkrát a dosť“
6.5.1. Predpokladá predložený návrh predkladanie dokumentov, informácií alebo preukazovanie skutočností (ďalej len „údaje“) orgánu, ktorý konanie vedie?
Áno
Nie
(Uveďte, o aké údaje ide a v akom konaní.)
6.5.2. Predpokladá predložený návrh, aby sa predkladali údaje, ktoré sa nachádzajú v zákonom ustanovenej evidencii vedenej orgánom, ktorý konanie vedie alebo iným orgánom?
Áno
Nie
(Uveďte, o akú evidenciu ide.)
6.5.3. Budú údaje poskytované režimom podľa zákona č. 177/2018 Z.z. v znení neskorších predpisov alebo iným obdobným spôsobom, ktorý zabezpečí, aby si údaje orgán, ktorý konanie vedie, získaval z úradnej moci a nemuseli mu byť predkladané subjektom súkromného práva, navrhovateľom, žiadateľom, účastníkom konania (ďalej len „účastník konania“)?
Áno
Nie
(Uveďte, akým spôsobom budú údaje v konaní predkladané/preukazované. Ak sa vyžaduje predloženie účastníkom konania, uveďte dôvod.)
6.5.4. Ak si orgán, ktorý konanie vedie, údaje nebude získavať z úradnej moci ale mu budú predkladané účastníkom konania, je v návrhu upravené prechodné obdobie, po ktorého uplynutí si údaje orgán, ktorý konanie vedie, bude získavať z úradnej moci?
Áno
Nie
(Uveďte, akým spôsobom budú údaje v konaní predkladané/preukazované v budúcnosti. Ak sa vyžaduje predloženie účastníkom konania, uveďte dôvod.)
Výmena údajov medzi orgánmi verejnej moci
6.6.1. Predpokladá predložený návrh zriadenie novej evidencie údajov alebo upravuje vedenie evidencie údajov?
Áno
Nie
(Uveďte, aká nová evidencia údajov sa zriaďuje, resp. akú evidenciu údajov návrh upravuje.)
30
6.6.2. Umožňuje predložený návrh poskytovanie údajov z evidencie iným orgánom verejnej moci, resp. iným osobám na plnenie ich zákonom ustanovených úloh bez obmedzenia subjektu (teda vo všetkých prípadoch, kedy tieto údaje na plnenie zákonom ustanovených úloh potrebujú)?
Áno
Nie
(Uveďte, ktorým orgánom verejnej moci, resp. iným osobám nie je možné údaje z evidencie poskytnúť, aj ak ich na plnenie zákonných úloh potrebujú a z akého dôvodu.)
6.6.3. Je zabezpečené poskytovanie údajov z evidencie elektronicky a automatizovaným spôsobom?
Áno
Nie
(Uveďte, akým spôsobom je zabezpečené poskytovanie údajov z evidencie pre iné subjekty na plnenie ich zákonných úloh. Ak sa na poskytovanie údajov nepoužíva modul procesnej integrácie a integrácie údajov, uveďte dôvod. Ak je elektronické alebo automatizované poskytovanie vylúčené, uveďte dôvod.)
6.6.4. Je na poskytovanie údajov z evidencie využitý režim podľa zákona č. 177/2018 Z.z. v znení neskorších predpisov?
Áno
Nie
(Uveďte, ako je na zákonnej úrovni inštitucionalizované elektronické a automatizované poskytovanie údajov z evidencie, akým režimom sa riadi. Ak je použitie zákona č. 177/2018 Z.z. v znení neskorších predpisov vylúčené, uveďte dôvod.)
Referenčné údaje
6.7.1. Predpokladá predložený návrh zriadenie novej evidencie údajov alebo upravuje vedenie evidencie údajov, ktoré budú navrhnuté na zaradenie do zoznamu referenčných údajov podľa § 51 zákona č. 305/2013 Z.z. o e-Governmente?
Áno
Nie
(Uveďte, aká nová evidencia údajov sa zriaďuje, resp. akú evidenciu údajov návrh upravuje a ktoré údaje z nej budú navrhnuté na zaradenie do zoznamu referenčných údajov. Ak sa neplánuje zaradenie žiadnych údajov, uveďte dôvod)
6.7.2. Kedy je plánované zaradenie údajov z evidencie do zoznamu referenčných údajov podľa § 51 zákona č. 305/2013 Z.z. o e-Governmente?
(Uveďte, kedy sa plánuje zaradenie vyššie uvedených údajov do zoznamu referenčných údajov.)
*obsah materiálu nemá vplyv na body 6.4.1. až 6.7.2
31
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
návrhu zákona s právom Európskej únie
1.Navrhovateľ zákona:
Vláda Slovenskej republiky.
2.Názov návrhu zákona:
Návrh zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
3.Predmet návrhu zákona je upravený v práve Európskej únie:
a)v primárnom práve
-čl. 3 ods. 1 písm. b), čl. 4, čl. 26 ods. 2, čl. 49 66, čl. 107 109, čl. 114 a čl. 127 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016) v platnom znení,
-čl. 3 Zmluvy o Európskej únii (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016) v platnom znení,
-Protokol č. 4 o Štatúte Európskeho systému centrálnych bánk a Európskej centrálnej banky pripojený k Zmluve o fungovaní Európskej únie (Ú. v. C 202, 7.6.2016) v platnom znení.
b)v sekundárnom práve
-smernica 2001/24/ES Európskeho parlamentu a Rady zo 4. apríla 2001
o reorganizácii a likvidácii úverových inštitúcií (Ú. v. ES L 125, 5.5.2001; Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 6/zv. 4) v platnom znení, gestor: MF SR, spolugestor: NBS,
-smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/110/ES zo 16. septembra 2009
o začatí a vykonávaní činností a dohľade nad obozretným podnikaním inštitúcií elektronického peňažníctva, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice 2005/60/ES a 2006/48/ES a zrušuje smernica 2000/46/ES (Ú. v. L 267, 10.10. 2009) v platnom znení, gestor: MF SR, spolugestor: NBS, MV SR,
-smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013
o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS (Ú. v. EÚ L 182, 29.6.2013) v platnom znení, gestor: MF SR,
-smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/36/EÚ z 26. júna 2013 o prístupe
k činnosti úverových inštitúcií a prudenciálnom dohľade nad úverovými inštitúciami, o zmene smernice 2002/87/ES a o zrušení smerníc 2006/48/ES a 2006/49/ES (Ú. v. L 176, 27.6.2013) v platnom znení, gestor: MF SR, spolugestor: NBS,
-smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2366 z 25. novembra 2015
o platobných službách na vnútornom trhu, ktorou sa menia smernice 2002/65/ES, 2009/110/ES a 2013/36/EÚ a nariadenie (EÚ) č. 1093/2010 a ktorou sa zrušuje smernica 2007/64/ES (Ú. v. L 337, 23.12.2015) v platnom znení, gestor: MF SR, spolugestor: NBS,
-smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/878 z 20. mája 2019, ktorou sa
mení smernica 2013/36/EÚ, pokiaľ ide o oslobodené subjekty, finančné holdingové spoločnosti, zmiešané finančné holdingové spoločnosti, odmeňovanie, opatrenia a právomoci v oblasti dohľadu a opatrenia na zachovanie kapitálu (Ú. v. L 150, 7.6.2019) v platnom znení, gestor: MF SR, spolugestor: NBS,
32
-smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2034 z 27. novembra 2019
o prudenciálnom dohľade nad investičnými spoločnosťami a o zmene smerníc 2002/87/ES, 2009/65/ES, 2011/61/ES, 2013/36/EÚ, 2014/59/EÚ a 2014/65/EÚ (Ú. v. EÚ L 314, 5.12.2019) v platnom znení, gestor: MF SR, spolugestor: NBS,
-nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1114 z 31. mája 2023
o trhoch s kryptoaktívami a o zmene nariadení (EÚ) č. 1093/2010 a (EÚ) č. 1095/2010 a smerníc 2013/36/EÚ a (EÚ) 2019/1937 (Ú. v. L 150, 9.6.2023), v platnom znení, gestori: MF SR, NBS,
-nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1230 zo 14. júla 2021
o cezhraničných platbách v Únii (kodifikované znenie) (Ú. v. L 274, 30.7.2021) v platnom znení, gestori: MF SR, NBS,
-nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013
o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012 (Ú. v. EÚ L 176, 27.6.2013) v platnom znení, gestori: MF SR, NBS,
-nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1095/2010 z 24. novembra 2010,
ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre cenné papiere a trhy) a ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 716/2009/ES a zrušuje rozhodnutie Komisie 2009/77/ES (Ú. v. L 331, 15.12.2010) v platnom znení, gestori: MF SR, NBS,
-nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1093/2010 z 24. novembra 2010,
ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre bankovníctvo) a ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 716/2009/ES a zrušuje rozhodnutie Komisie 2009/78/ES (Ú. v. L 331, 15.12.2010) v platnom znení, gestori: MF SR, NBS,
-nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1092/2010 z 24. novembra 2010
o makroprudenciálnom dohľade Európskej únie nad finančným systémom a o zriadení Európskeho výboru pre systémové riziká (Ú. v. L 331, 15. 12. 2010) v platnom znení, gestori: MF SR, NBS,
-nariadenie Rady (ES) č. 2533/98 z 23. novembra 1998 o zbere štatistických
informácií Európskou centrálnou bankou (Ú. v. ES, L 318, 27. 11. 1998; Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 1/zv. 3) v platnom znení, gestori: MF SR, NBS.
c)v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie
-rozsudok Súdneho dvora vo veci C-452/04, Fidium Finanz AG proti Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht, [2006],
Výrok rozhodnutia:
Vnútroštátna právna úprava, podľa ktorej členský štát na výkon činnosti poskytovania úverov v rámci podnikateľskej činnosti na jeho území spoločnosťou usadenou v treťom štáte vyžaduje predchádzajúce povolenie a podľa ktorej sa takéto povolenie musí zamietnuť najmä vtedy, ak uvedená spoločnosť nemá svoje ústredie alebo pobočku na tomto území, zasahuje prevažne do výkonu slobodného poskytovania služieb v zmysle článku 49 a nasl. ES. Spoločnosť usadená v treťom štáte sa nemôže odvolávať na tieto ustanovenia.
-rozsudok Súdneho dvora vo veci C-52/17, VTB Bank (Austria) AG proti Finanzmarktaufsichtsbehörde, [2018].
33
Výrok rozhodnutia:
1. Článok 64 a článok 65 ods. 1 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/36/EÚ z 26. júna 2013 o prístupe k činnosti úverových inštitúcií a prudenciálnom dohľade nad úverovými inštitúciami a investičnými spoločnosťami, o zmene smernice 2002/87/ES a o zrušení smerníc 2006/48/ES a 2006/49/ES, ako aj článok 395 ods. 1 a 5 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012, sa majú vykladať v tom zmysle, že bránia vnútroštátnej právnej úprave, podľa ktorej sa v prípade prekročenia limitov expozície stanovených v článku 395 ods. 1 nariadenia č. 575/2013 úverovej inštitúcii automaticky ukladajú zrážkové úroky, hoci táto inštitúcia spĺňa podmienky stanovené v článku 395 ods. 5 tohto nariadenia, ktoré jej umožňujú prekročiť uvedené limity.
2. Článok 48 ods. 3 nariadenia Európskej centrálnej banky (EÚ) č. 468/2014 zo 16. apríla 2014 o rámci pre spoluprácu v rámci jednotného mechanizmu dohľadu medzi Európskou centrálnou bankou, príslušnými vnútroštátnymi orgánmi a určenými vnútroštátnymi orgánmi (nariadenie o rámci JMD) sa má vykladať v tom zmysle, že v zmysle tohto ustanovenia nemožno postup vo veci dohľadu považovať za formálne začatý, ani keď úverová inštitúcia oznámi vnútroštátnemu orgánu dohľadu prekročenie limitov stanovených v článku 395 ods. 1 nariadenia č. 575/2013, ani keď tento orgán prijal rozhodnutie v paralelnom konaní týkajúcom sa podobných porušení.
-rozsudok Súdneho dvora vo veci C-594/16, Enzo Buccioni proti Banca d’Italia za účasti Banca Network Investimenti SpA, [2018].
Výrok rozhodnutia:
Článok 53 ods. 1 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/36/EÚ z 26. júna 2013 o prístupe k činnosti úverových inštitúcií a prudenciálnom dohľade nad úverovými inštitúciami a investičnými spoločnosťami, o zmene smernice 2002/87/ES a o zrušení smerníc 2006/48/ES a 2006/49/ES, sa vykladať v tom zmysle, že nebráni tomu, aby príslušné orgány členských štátov sprístupnili dôverné informácie osobe, ktorá o ne požiada, na účely začatia občianskoprávneho alebo obchodného súdneho konania zameraného na ochranu majetkových záujmov, ktoré mali byť poškodené v dôsledku začatia nútenej likvidácie úverovej inštitúcie. Žiadosť o sprístupnenie informácií sa však musí vzťahovať na informácie, v súvislosti s ktorými žiadateľ predložil presné a súhlasné indície nasvedčujúce tomu, že uvedené informácie sa ukazujú ako relevantné na účely občianskoprávneho alebo obchodného súdneho konania, ktorého predmet musí byť žiadateľom presne identifikovaný, pričom predmetné informácie sa nesmú použiť mimo takého konania. Príslušným orgánom a súdom prináleží, aby pred sprístupnením každej z požadovaných dôverných informácií zaručili rovnováhu medzi záujmom žiadateľa na disponovanie dotknutými informáciami a záujmami súvisiacimi so zachovaním dôvernosti informácií, na ktoré sa vzťahuje povinnosť zachovávať služobné tajomstvo.
34
4.Záväzky Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskej únii:
a)Lehota na prebratie čl. 146 nariadenia (EÚ) 2023/1114, ktorým sa novelizuje smernica 2013/36/EÚ, je stanovená do 30. decembra 2024.
Lehota na prebratie smernice (EÚ)2019/2034 bola stanovená do 26. júna 2021 s výnimkou článku 64 bod 5, pri ktorom bola stanovená lehota do 26. marca 2020.
Lehota na prebratie smernice (EÚ) 2019/878 bola stanovená do 28. decembra 2020 s výnimkou niektorých bodov v článku 1.
Lehota na prebratie smernice (EÚ) 2015/2366 bola stanovená do 13. januára 2018.
Lehota na prebratie smernice 2013/36/EÚ bola stanovená do 31. decembra 2013.
Lehota na prebratie smernice 2013/34/EÚ bola určená do 20. júla 2015.
Lehota na prebratie smernice 2009/110/ES bola stanovená do 30. apríla 2011.
Lehota na prebratie smernice 2001/24/ES bola stanovená do 5. mája 2004.
b)Proti SR nebolo začaté konanie v rámci „EÚ Pilot“, ani nebol začatý postup Európskej komisie, alebo konanie Súdneho dvora Európskej únie proti Slovenskej republike podľa čl. 258 až 260 Zmluvy o fungovaní Európskej únie v platnom znení.
c)Smernica (EÚ) 2019/2034 bola prebratá do zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách
a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov, do zákona č. 429/2002 Z. z. o burze cenných papierov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 371/2014 Z. z. o riešení krízových situácií na finančnom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 423/2015 Z. z. o štatutárnom audite a o zmene a doplnení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov, do zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov a do zákona č. 203/2011 Z. z. o kolektívnom investovaní v znení neskorších predpisov.
Smernica (EÚ) 2019/878 bola prebratá do zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene
a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov, do zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 371/2014 Z. z. o riešení krízových situácií na finančnom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov, do zákona č. 39/2015 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do opatrenia Národnej banky Slovenska č. 4/2015 z 31. marca 2015 o ďalších druhoch rizík, o podrobnostiach o systéme riadenia rizík banky a pobočky zahraničnej banky a ktorým sa ustanovuje čo sa rozumie náhlou a neočakávanou zmenou úrokových mier na trhu (oznámenie č. 81/2015 Z. z.) v znení neskorších predpisov, do opatrenia Národnej banky Slovenska č. 6/2010 z 11. mája 2010, ktorým sa ustanovujú náležitosti žiadosti o predchádzajúci súhlas Národnej banky.
35
Smernica (EÚ) 2015/2366 bola prebratá do zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných
službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov, do zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok v znení neskorších predpisov, do zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok v znení neskorších predpisov, do zákona č. 391/2015 Z. z. o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov, do zákona č. 266/2005 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a do zákona č. 460/1992 Zb. Ústava Slovenskej republiky.
Smernica 2013/36/EÚ v platnom znení bola prebratá do zákona č. 483/2001 Z. z.
o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov, do zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov, do zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov, do zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 423/2015 Z. z. o štatutárnom audite a o zmene a doplnení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 371/2014 Z. z. o riešení krízových situácií na finančnom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 39/2015 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do opatrenia Národnej banky Slovenska z 28. októbra 2008 č. 18/2008 o likvidite bánk a pobočiek zahraničných bánk a o postupe riadenia rizika likvidity bánk a likvidity pobočiek zahraničných bánk a o zmene opatrenia Národnej banky Slovenska č. 11/2007 o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na účely vykonávania dohľadu a na štatistické účely v znení neskorších predpisov, do opatrenia Národnej banky Slovenska č. 6/2010 z 11. mája 2010, ktorým sa ustanovujú náležitosti žiadosti o predchádzajúci súhlas Národnej banky Slovenska podľa § 28 ods. 1 zákona o bankách v znení neskorších predpisov, do opatrenia Národnej banky Slovenska z 31. marca 2015 č. 4/2015 o ďalších druhoch rizík, o podrobnostiach o systéme riadenia rizík banky a pobočky zahraničnej banky a ktorým sa ustanovuje čo sa rozumie náhlou a neočakávanou zmenou úrokových mier na trhu, do opatrenia Národnej banky Slovenska z 12. decembra 2017 č. 13/2017 o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ bankami a pobočkami zahraničných bánk na účely vykonávania dohľadu v znení neskorších predpisov, do opatrenia Národnej banky Slovenska č. 13/2014 z 29. júla 2014 o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na účely vykonávania dohľadu v znení neskorších predpisov, do opatrenia Národnej banky Slovenska č. 16/2014 z 2. septembra 2014 o uverejňovaní
36
informácií bankami a pobočkami zahraničných bánk v znení neskorších predpisov a do opatrenia Národnej banky Slovenska z 31. marca 2015 č. 4/2015 o ďalších druhoch rizík, o podrobnostiach o systéme riadenia rizík banky a pobočky zahraničnej banky a ktorým sa ustanovuje čo sa rozumie náhlou a neočakávanou zmenou úrokových mier na trhu.
Smernica 2013/34/EÚ bola prebratá do zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení
neskorších predpisov, do zákona č. 333/2014 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, do zákona č. 423/2015 Z. z. o štatutárnom audite a o zmene a doplnení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a do zákona č. 500/2001 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.
Smernica 2009/110/ES bola prebratá do zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných službách
a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, do zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov a do zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Smernica 2001/24/ES bola prebratá do zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene
a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a do zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
5.Návrh zákona je zlučiteľný s právom Európskej únie:
a)úplne.
37
DÔVODOVÁ SPRÁVA
Osobitná časť
K čl. I
Návrh zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov
K § 1:
Návrh zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „návrh zákona“) je implementáciou nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1114 z 31. mája 2023 o trhoch s kryptoaktívami a o zmene nariadení (EÚ) č. 1093/2010 a (EÚ) č. 1095/2010 a smerníc 2013/36/EÚ a (EÚ) 2019/1937 (Ú. v. L 150, 9.6.2023) v platnom znení (ďalej len „nariadenie MiCA“). Vzhľadom na to, že nariadenie MiCA je priamo účinné, návrh zákona obsahuje ustanovenia, ktoré nevyhnutné na hladkú aplikáciu nariadenia MiCA v Slovenskej republike. Návrh zákona teda upravuje len niektoré práva a povinnosti osôb, na ktoré sa priamo vzťahuje nariadenie MiCA a dohľad nad tými osobami v Slovenskej republike v rozsahu podľa nariadenia MiCA. Návrh zákona primárne rieši pôsobnosť Národnej banky Slovenska ako určeného príslušného orgánu dohľadu a jej právomoci a ustanovuje sankcie za porušenie nariadenia MiCA alebo návrhu zákona.
K § 2:
Ustanovenia odsekov 1 a 2 reagujú na článok 36 ods. 2 nariadenia MiCA, podľa ktorého v záujme majiteľov tokenov naviazaných na aktíva musí byt rezerva aktív emitenta tokenov naviazaných na aktíva v súlade s príslušným právom (t. j. národným právom jednotlivých členských štátov) oddelená od majetku tohto emitenta, ako aj od rezervy aktív iných tokenov naviazaných na aktíva tohto emitenta tak, aby veritelia emitenta nemali žiadny nárok na túto rezervu aktív, najmä v prípade platobnej neschopnosti. Rezerva aktív tak nepodlieha výkonu rozhodnutia podľa Správneho poriadku, nepodlieha exekúcii ani vymáhaniu súdnych pohľadávok. Taktiež sa upravuje, aby rezerva aktív nebola zahrnutá do konkurznej podstaty emitenta alebo nemali na ňu právo iní veritelia. V praxi to bude znamenať, že z predmetnej rezervy aktív sa budú prednostne uhrádzať platby pre držiteľov tokenov naviazaných na aktíva, ktorí majú právo na vyplatenie svojich pohľadávok z rezervy aktív v okamihu, keď je spustený plán spätnej výmeny podľa čl. 47 nariadenia MiCA. Keďže rezerva aktív môže byť v súlade s čl. 38 nariadenia MiCA investovaná, ani výnosy z investovania tejto rezervy aktív nepodliehajú výkonu rozhodnutia a nie dotknuté vyhlásením konkurzu na majetok emitenta tokenov naviazaných na aktíva, povolením jeho reštrukturalizácie alebo zastavením platieb (napríklad v prípade nútenej správy ak emitentom tokenov naviazaných na aktíva bude banka alebo obchodník s cennými papiermi).
Odseky 3 5 upravujú obdobný postup aj pri rezerve aktív inštitúcie elektronických peňazí emitujúcej významné tokeny elektronických peňazí (čl. 58 ods. 1 nariadenia MiCA) alebo ak rezervu aktív musia na základe rozhodnutia Národnej banky Slovenska v súlade s čl. 58 ods. 2 nariadenia MiCA tvoriť inštitúcie elektronických peňazí emitujúce tokeny elektronických peňazí.
K § 3
Ustanovenia súvisia s čl. 75 ods. 7 nariadenia MiCA, ktorý sa zaoberá ochranou majetku klientov (zverených prostriedkov) pri poskytovaní úschovy a správy kryptoaktív v mene
38
klientov. Poskytovateľ služieb kryptoaktív je povinný podľa nariadenia MiCA zabezpečiť, aby kryptoaktíva držané v úschove v mene svojich klientov boli oddelené od jeho vlastných podielov. Takisto musí zabezpečiť, aby tieto kryptoaktíva držané v úschove boli prevádzkovo oddelené od jeho majetku. V tejto súvislosti je potrebné implementovať čl. 75 ods. 7 druhý pododsek nariadenia MiCA, preto sa ustanovuje, že kryptoaktíva držané v úschove netvoria súčasť majetku poskytovateľa služieb kryptoaktív poskytujúceho úschovu a správu kryptoaktív v mene klientov a ani nepodliehajú výkonu rozhodnutia podľa Správneho poriadku, nepodliehajú exekúcii ani vymáhaniu súdnych pohľadávok. Rovnako ako pri rezerve aktív tieto zverené kryptoaktíva nebudú zahrnuté do konkurznej podstaty emitenta, ani na ne nebudú mať právo iní veritelia.
K § 4
Vzhľadom na to, že nariadenie MiCA priamo ustanovuje požiadavky na poskytovanie sprostredkovania a poradenstva v oblasti kryptoaktív, nie je možné riadiť sa v tejto oblasti národnou úpravou v zákone č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a poradenstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Ustanovenie odseku 1 preto upravuje, že na poskytovanie poradenstva v oblasti kryptoaktív, ktoré sa poskytuje podľa nariadenia MiCA, sa neuplatňuje zákon č. 186/2009 Z. z.
Ustanovením odseku 2 sa v súlade s nariadením MiCA (napr. čl. 60 ods. 7 písm. i), čl. 62 ods. 2 písm. q)) vyžaduje, aby fyzické osoby, ktoré poskytujú poradenstvo alebo informácie o kryptoaktívach alebo služby kryptoaktív v mene poskytovateľa služieb kryptoaktív, mali potrebné odborné znalosti a schopnosti na plnenie svojich povinností, pričom terminológia použitá v ustanoveniach tohto paragrafu vychádza z anglického znenia nariadenia MiCA.
Nariadenie MiCA v čl. 81 ods. 7 požaduje, aby členské štáty uverejnili kritériá, ktoré sa majú používať na posudzovanie odborných znalostí a schopností fyzických osôb, ktoré poskytujú poradenstvo alebo informácie o kryptoaktívach alebo služby kryptoaktív v mene poskytovateľov služieb kryptoaktív poskytujúcich poradenstvo v oblasti kryptoaktív. Vzhľadom na to, že tieto kritériá môžu byť veľmi podrobné a môžu sa veľmi dynamicky meniť spolu s tým, ako sa vyvíja trh s kryptoaktívami, je vhodné ich stanoviť podzákonnou normou opatrením, ktoré vydá Národná banka Slovenska. V odseku 3 je preto splnomocňovacie ustanovenie na vydanie tohto opatrenia.
Odsekom 4 sa zakladá povinnosť pre poskytovateľov služieb kryptoaktív, aby zabezpečovali odbornú prípravu fyzických osôb, ktoré v jeho mene poskytujú poradenstvo alebo informácie o kryptoaktívach alebo o službách kryptoaktív, pričom táto odborná príprava musí byť rozsahu kritérií ustanovených v opatrení Národnej banky Slovenska najmenej raz ročne a vždy pred tým, ako takáto fyzická osoba začne poskytovať poradenstvo alebo informácie o kryptoaktívach alebo o službách kryptoaktív v mene tohto poskytovateľa služieb kryptoaktív. Dodržiavanie týchto povinností je poskytovateľ služieb kryptoaktív povinný preukázať na požiadanie Národnej banke Slovenska.
K § 5
Stanovuje sa povinnosť pre poskytovateľov služieb kryptoaktív, emitentov tokenov naviazaných na aktíva, banky, ktoré oprávnené emitovať tokeny naviazané na aktíva, banky a inštitúcie elektronických peňazí, ktoré oprávnené emitovať tokeny elektronických peňazí, a finančné subjekty, ktoré oprávnené poskytovať služby kryptoaktív, predkladať Národnej banke Slovenska v súlade s čl. 94 ods. 1 písm. a) nariadenia MiCA informácie (výkazy, hlásenia a iné správy), na základe ktorých by Národná banka Slovenska ako orgán dohľadu mohla posudzovať, či dané subjekty spĺňajú nariadenie MiCA. Z tohto dôvodu sa do zákona dopĺňa splnomocňovacie ustanovenie pre Národnú banku Slovenska na vydanie opatrenia, ktoré upraví
39
ich vzory, štruktúru, rozsah, obsah, formu, členenie, termíny, spôsob, postup a miesto predkladania týchto informácií vrátane metodiky na ich vypracúvanie.
Ďalej sa ustanovuje, že ak predložené výkazy, hlásenia a iné správy nezodpovedajú ustanovenej metodike alebo ak vzniknú dôvodné pochybnosti o ich správnosti alebo úplnosti, povinné osoby musia na vyžiadanie Národnej banky Slovenska predložiť podklady a podať vysvetlenia v ňou určených lehotách.
K § 6
Ustanovením tohto paragrafu sa implementujú požiadavky čl. 42 ods. 3 a čl. 84 ods. 3 nariadenia MiCA, teda, že členské štáty nesmú uložiť žiadne predchádzajúce podmienky v súvislosti s výškou kvalifikovaného podielu, ktorý je potrebné nadobudnúť podľa nariadenia MiCA (Slovenská republika žiadne takéto podmienky neustanovila), a najmä nesmú povoliť svojim príslušným orgánom dohľadu skúmať navrhované nadobudnutie z hľadiska hospodárskych potrieb trhu.
K § 7
V súlade s čl. 93 sa Národná banka Slovenska ustanovuje za orgán dohľadu nad dodržiavaním povinností podľa nariadenia MiCA. Vzhľadom na to, že v Slovenskej republike je jednotný dohľad nad finančným trhom vykonávaný práve Národnou bankou Slovenska, je jej zvolenie za príslušný orgán podľa nariadenia MiCA pochopiteľné. Zároveň sa Národnej banke Slovenska odsekom 1 udeľujú všetky právomoci v oblasti dohľadu nad dodržiavaním ustanovení nariadenia MiCA.
Národná banka Slovenska uplatňuje tieto právomoci v oblasti dohľadu a vyšetrovania vo vzťahu k osobám ponúkajúcim kryptoaktíva verejnosti alebo poskytovateľom služieb kryptoaktív a tiež vo vzťahu k osobám, na ktoré sa vzťahuje hlava VI nariadenia MiCA, ktoré sa týka predchádzaniu a zákazu zneužívania trhu zahŕňajúceho kryptoaktíva.
Odsekom 3 sa implementuje čl. 115 ods. 3 druhá veta nariadenia MiCA, podľa ktorej členské štáty zabezpečia, aby príslušné orgány dostali informácie a konečný rozsudok v súvislosti s každou udelenou trestnou sankciou a následne ich predložili Európskemu orgánu dohľadu Európskemu orgánu dohľadu pre bankovníctvo a Európskemu orgánu pre cenné papiere a trhy. Národná banka Slovenska ako orgán dohľadu udeľujúci povolenie k činnosti podľa nariadenia MiCA je podľa § 23 zákona č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov informovaná jednak o začatí trestného stíhania proti právnickej osobe, ktorá spadá pod dohľad Národnej banky Slovenska, ale aj o právoplatnom skončení trestného stíhania. Po takomto upovedomení Národná banka Slovenska zabezpečí vyžiadanie tohto rozsudku, proti ktorému nie je prípustný opravný prostriedok. Tento konečný rozsudok je Národná banka Slovenska povinná predložiť príslušnému Európskemu orgánu dohľadu (Európskemu orgánu pre bankovníctvo a Európskemu orgánu pre cenné papiere a trhy).
K § 8
Ustanovujú sa právomoci Národnej banky Slovenska ukladať opatrenia na nápravu a pokuty. Ak osoba, na ktorú sa vzťahuje tento zákon a nariadenie MiCA, poruší niektorú z povinností danú týmito právnymi predpismi, môže Národná banka Slovenska v súlade s čl. 111 nariadenia MiCA uložiť opatrenie na nápravu alebo pokutu. Pri určovaní druhu a úrovne sankcie berie Národná banka Slovenska do úvahy všetky relevantné okolnosti podľa čl. 112 nariadenia MiCA, tak aby uložené sankcie boli účinné, primerané a odrádzajúce. Vzhľadom na to, že správne sankcie a iné správne opatrenia v nariadení MiCA dostatočne upravené a jasne rozpísané, na základe dohody s Národnou bankou Slovenska ako príslušným orgánom bolo rozhodnuté, že nie je účelné ich duplicitne regulovať v zákone. Obdobný postup v oblasti
40
finančného trhu sa využíva aj pri iných nariadeniach obsahujúcich ustanovenia o sankciách, ktoré ukladá Národná banka Slovenska za porušenie povinností podľa týchto nariadení. V súlade s čl. 111 ods. 6 nariadenia MiCA sa rozširujú právomoci príslušného orgánu a Národná banka Slovenska môže ukladať opatrenia a sankcie aj podľa zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Medzi opatrenia a sankcie v zmysle zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktoré rozsahovo presahujú správne sankcie a iné správne opatrenia podľa nariadenia MiCA, patrí napríklad uloženie pokuty v blokovom konaní v zmysle § 35b, vydanie rozkazu o uložení sankcie v zmysle § 35c a uloženie poriadkovej pokuty v zmysle § 38 zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
K § 9
Účelom navrhovaného ustanovenia § 9 je zabezpečenie legislatívneho rámca implementujúceho do slovenského právneho poriadku právomoc vydávať opatrenia a naliehavé dočasné opatrenia, ktorú Národná banka Slovenska nadobudne podľa článku 105 nariadenia MiCA. Navrhované ustanovenie reflektuje na judikatúru Súdneho dvora ES v známej právnej kauze Variola [v rozsudku vo veci Fratelli Variola, S.p.A. v. Administrazione italiana delle finanze dello Stato C-34/73 z 10. 10. 1973, Zbierka ECR 1973, 981], ale taktiež v kauze Komisia proti Talianskej republike [v rozsudku vo veci C-272/83 z 28. 3. 1985, Zbierka ECR 1985, 1057], podľa ktorej je možné do vnútroštátneho právneho poriadku členského štátu preniesť a začleniť aj obsah a prvky niektorých ustanovení záväzných právnych aktov EÚ/ES (nariadení), pokiaľ sa to vykoná precízne bez zastierania ich komunitárneho pôvodu a bez modifikácie ich obsahu. Pre úplnosť možno uviesť, že táto judikatúra Súdneho dvora ES bola v SR využitá napríklad aj v rámci tzv. generálneho zákona o eure (zákona č. 659/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov).
V odseku 1 ustanovenia sa v súlade so znením čl. 105 nariadenia MiCA upravuje podstata právomocí, t. j. právomoc zakázať alebo obmedziť uvádzanie na trh, distribúciu alebo predaj príslušných kryptoaktív alebo kryptoaktív s určitými vlastnosťami alebo zakázať alebo obmedziť určitú finančnú činnosť alebo postup dohliadaného subjektu, resp. inej osoby (vyplývajúcej z nariadenia MiCA). Podmienky, kedy je Národná banka Slovenska ako príslušný orgán oprávnená vydať rozhodnutie, vymedzené v článku 105 ods. 2 nariadenia MiCA. Takéto opatrenie je správnym aktom sui generis, ktorý na rozdiel od správneho rozhodnutia upravuje povinnosti relatívne neurčitej množiny adresátov. Obsahové náležitosti takéhoto rozhodnutia vymedzené v odseku 2 ustanovenia s odkazom na príslušné ustanovenia nariadenia MiCA.
V odseku 3 je upravená otázka zverejňovania rozhodnutí o vydaní opatrenia alebo rozhodnutí o vydaní dočasného naliehavého opatrenia. Tieto rozhodnutia sa bezodkladne zverejňujú na webovom sídle Národnej banky Slovenska.
Národná banka Slovenska bude mať povinnosť (podľa odseku 4 ustanovenia) zrušiť takéto rozhodnutie v prípade, ak pominuli dôvody na jeho vydanie (uvedené v rozhodnutí).
Vzhľadom na zvláštnu povahu rozhodnutia, ktoré nie je výsledkom konania vedeného s určitými účastníkmi administratívneho (resp. správneho) konania, odsek 5 vylučuje aplikáciu ustanovení o konaní vo veciach dohľadu podľa zákona č. 747/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov a osobitných predpisov, resp. aplikáciu všeobecných predpisov o správnom konaní na rozhodovanie o vydaní takéhoto opatrenia alebo o vydaní dočasného naliehavého opatrenia.
Otázka nadobudnutia záväznosti, právoplatnosti a vykonateľnosti spomínaných rozhodnutí je upravená v odseku 6. V súlade so základnými princípmi právneho štátu nemôže
41
rozhodnutie nikoho zaväzovať skôr, ako mal možnosť sa s ním zoznámiť. Pokiaľ sa nejedná o dočasné naliehavé opatrenie, dotknuté subjekty by mali dostať primeranú lehotu na to, aby svoje správanie prispôsobili novým povinnostiam uloženým v rozhodnutí. Vzhľadom na osobitnú povahu takéhoto rozhodnutia sa zároveň navrhuje, aby voči takýmto rozhodnutiam nebol prípustný opravný prostriedok. V súlade s čl. 113 nariadenia MiCA rozhodnutia o vydaní opatrenia a rozhodnutia o vydaní dočasného naliehavého opatrenia preskúmateľné správnym súdom.
V záujme zabezpečenia vysokej transparentnosti ohľadom pripravovaného opatrenia (nie však dočasného naliehavého opatrenia, pri ktorom, z povahy veci, takýto postup nie je možný) sa v odseku 7 navrhuje, aby Národná banka Slovenska mohla zverejniť návrh takéhoto rozhodnutia o vydaní opatrenia a stanoviť lehotu, do ktorej môže verejnosť, resp. týmto opatrením dotknuté osoby, podávať vo vzťahu k takémuto návrhu podnety. Národná banka Slovenska následne bude mať povinnosť uviesť v odôvodnení vydaného opatrenia ako sa s podnetmi vysporiadala a v prípade, ak to uzná za opodstatnené, bude môcť pripravované opatrenie pred jeho vydaním upraviť. Predmetná konzultácia nevyplýva z vyššie uvedených ustanovení nariadenia MiCA a odlišuje sa od povinnej konzultácie podľa nariadenia MiCA.
K § 10
Ustanovením sa implementuje čl. 94 ods. 1 písm. aa) nariadenia MiCA, podľa ktorého ak nie k dispozícii žiadne iné účinné prostriedky na dosiahnutie ukončenia porušovania tohto nariadenia a aby sa zabránilo riziku závažného poškodenia záujmov klientov alebo držiteľov kryptoaktív, môže Národná banka Slovenska za okolností a podmienok presne vymedzených v nariadení MiCA vydať opatrenie, cieľom ktorého je v súlade s nariadením MiCA
odstrániť alebo obmedziť prístup k online rozhraniu alebo nariadiť výslovné zobrazenie upozornenia klientom a držiteľom kryptoaktív pri prístupe k online rozhraniu,
nariadiť poskytovateľovi hostingových služieb, aby odstránil, deaktivoval alebo obmedzil prístup k online rozhraniu, alebo
nariadiť registrom alebo registrátorom domén, aby vymazali presne stanovený názov domény a umožnili dotknutému príslušnému orgánu zaregistrovať ho.
Obsahové náležitosti takéhoto rozhodnutia vymedzené v odseku 2 najmä s odkazom na čl. 94 ods. 1 písm. aa) nariadenia MiCA. Rozhodnutie teda musí obsahovať
a)presné vymedzenie online rozhrania alebo domény, na ktoré sa opatrenie vzťahuje,
b)určenie jedného alebo viacerých cieľov opatrenia podľa čl. 94 ods. 1 písm. aa) body i) až iii) nariadenia MiCA,
c)určenie, či rozhodnutie vykoná Národná banka Slovenska, alebo o jeho vykonanie požiada tretiu stranu alebo verejný orgán, napríklad Národný bezpečnostný úrad,
d)odôvodnenie obsahujúce identifikáciu porušovania nariadenia MiCA, rizika závažného poškodenia záujmov klientov alebo držiteľov kryptoaktív vyplývajúce z tohto porušovania, účinných prostriedkov na dosiahnutie ukončenia tohto porušovania, ktoré Národná banka Slovenska využila a splnenie ďalších podmienok podľa čl. 94 ods. 1 písm. aa) nariadenia MiCA,
e)poučenie o opravnom prostriedku, preskúmateľnosti správnym súdom a podmienkach pre zrušenie opatrenia.
V odseku 3 je upravená otázka zverejňovania rozhodnutí o týchto opatreniach. Rozhodnutie o opatrení sa oznámi verejnosti zverejnením na webovom sídle Národnej banky Slovenska, kde sa zverejní celé rozhodnutie.
Podľa odseku 4 Národná banka Slovenska bude mať povinnosť zrušiť takéto rozhodnutia v prípade, ak pominuli dôvody na ich vydanie.
42
Vzhľadom na zvláštnu povahu rozhodnutia, ktoré nemusí byť výsledkom konania vedeného s určitými účastníkmi administratívneho (resp. správneho) konania, odsek 5 vylučuje aplikáciu ustanovení o konaní vo veciach dohľadu podľa zákona č. 747/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov a osobitných predpisov, resp. aplikáciu všeobecných predpisov o správnom konaní na rozhodovanie o vydaní alebo zrušení opatrenia.
Otázka nadobudnutia záväznosti, právoplatnosti a vykonateľnosti spomínaných rozhodnutí je upravená v odseku 6. Vzhľadom na osobitnú povahu takéhoto rozhodnutia sa zároveň navrhuje, aby voči takýmto rozhodnutiam nebol prípustný opravný prostriedok a v súlade s čl. 113 nariadenia MiCA boli takéto rozhodnutia o vydaní opatrenia preskúmateľné správnym súdom.
Vzhľadom na to, že reálne vykonanie tejto právomoci sa môže uskutočniť v súčinnosti s Národným bezpečnostným úradom podľa § 27c zákona č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, odseky 7 a 8 riešia takýto postup.
Odsekom 9 sa ustanovuje, že na účely identifikácie porušovania nariadenia MiCA, napríklad čo sa týka overenia, či podozrivý subjekt umožňuje registráciu slovenským klientom, je zamestnanec Národnej banky Slovenska pri výkone dohľadu oprávnený používať identifikačné údaje inej fyzickej osoby s jej súhlasom alebo údaje fiktívnej osoby.
K § 11
Ak nie je v zákone a nariadení MiCA ustanovené inak, na konanie podľa tohto zákona a nariadenia MiCA sa vzťahuje zákon č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
K § 12
Prechodným ustanovením sa implementuje čl. 143 ods. 3 nariadenia MiCA, podľa ktorého poskytovatelia služieb kryptoaktív, ktorí poskytovali svoje služby v súlade so živnostenským zákonom pred 30. decembrom 2024, môžu v tom pokračovať do 1. júla 2026 alebo dovtedy, pokiaľ im nebude udelené alebo odmietnuté udelenie povolenia podľa článku 63 nariadenia MiCA, podľa toho, čo nastane skôr.
Na základe odporúčania Národnej banky Slovenska dôvodom využitia maximálnej lehoty podľa čl. 143 ods. 3 nariadenia MiCA bolo, že subjekty, ktoré v súčasnosti poskytujú v súlade so živnostenským zákonom služby peňaženky a služby zmenárne virtuálnej meny alebo služby a činnosti, ktoré svojím obsahom spĺňajú znaky služieb kryptoaktív, doteraz na rozdiel od subjektov s obdobnou činnosťou v iných členských štátoch, nemali skúsenosť s reguláciou finančného trhu. Ide väčšinou o malé subjekty s limitovanými zdrojmi. Z týchto dôvodov sa predpokladať, že na splnenie požiadaviek vyplývajúcich z prichádzajúcej regulácie, budú potrebovať určitý čas. Skrátenie prechodného obdobia by mohlo spôsobiť, že mnohé z týchto subjektov by nestihli získať povolenie na poskytovanie služieb kryptoaktív v prechodnom období a museli by do získania príslušného povolenia ukončiť svoju činnosť.
43
K čl. II, III, VI, VII a XII
Vzhľadom na to, že nariadenie MiCA obsahuje definíciu kryptoaktíva, boli identifikované zákony, v ktorých bolo taktiež treba zohľadniť túto novú definíciu kryptoaktíva, ako aj nahradiť pojem „virtuálna mena“ pojmom „kryptoaktívum“, ktoré v sebe subsumuje aj pojem virtuálna mena. V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že definícia kryptoaktíva ako takého nie je obmedzená rozsahom pôsobnosti nariadenia MiCA. Tzn. že hoci sa na niektoré kryptoaktíva nariadenie MiCA nevzťahuje, tieto kryptoaktíva spadajú pod definíciu kryptoaktíva podľa čl. 3 ods. 1 bod 5 nariadenia MiCA. Z tohto dôvodu sa preto v osobitných článkoch II, III, VI, VII a XII novelizujú zákony, v ktorých sa vyskytuje pojem virtuálna mena.
Pri posudzovaní obsahového vymedzenia pojmu „kryptoaktívum“ treba na účely trestných kódexov vychádzať z čl. 3 ods. 5 nariadenia MiCA: kryptoaktívum je digitálne vyjadrenie hodnoty alebo práva, ktoré možno prevádzať a elektronicky uchovávať použitím technológie distribuovanej databázy transakcií alebo podobnej technológie“, pretože ide o priamo aplikovateľný právny akt EÚ.
K čl. IV
Novela zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
K bodu 1, 2 a 3 [§ 3 ods. 2 písm. a), § 80ao, príloha č. 2]
Na základe nariadenia MiCA, ktoré predstavuje harmonizovaný rámec pre trhy s kryptoaktívami a ktorým sa ustanovujú osobitné pravidlá pre kryptoaktíva a súvisiace služby a činnosti vrátane povoľovania s pôsobnosťou pre celú Európsku úniu, budú emitenti tokenov naviazaných na aktíva, poskytovatelia služieb kryptoaktív a iné osoby oprávnené vykonávať činnosť v oblasti kryptoaktív potrebovať povolenie od Národnej banky Slovenska na výkon definovaných činností súvisiacich s kryptoaktívami. Z tohto dôvodu je nutné činnosť týchto osôb vyňať spod pôsobnosti živnostenského zákona. Činnosť poskytovateľov služieb kryptoaktív a činnosť emitentov tokenov naviazaných na aktíva a emitentov tokenov elektronických peňazí sa pridáva do § 3 ods. 2 písm. a), t. j. medzi činnosti, ktoré nie živnosťou.
Živnostenské oprávnenie nebude pre služby spadajúce do pôsobnosti nariadenia MiCA dostačujúce, avšak v súlade s prechodným ustanovením bude možné poskytovať služby na základe platného živnostenského oprávnenia (oprávnenie na poskytovanie služby zmenárne virtuálnej meny alebo služby peňaženky virtuálnej meny alebo služby a činnosti, ktoré svojím obsahom spĺňajú znaky služieb kryptoaktív podľa nariadenia MiCA) po obmedzenú dobu v súlade s čl. 143 ods. 3 nariadenia MiCA do 1. júla 2026 alebo do dňa udelenia povolenia alebo odmietnutia udelenia povolenia na činnosť poskytovateľa služieb kryptoaktív podľa nariadenia MiCA, podľa toho, čo nastane skôr.
Z uvedeného vyplýva, že je potrebné doplniť prechodné ustanovenie v živnostenskom zákone tak, aby existujúce osoby so živnostenským oprávnením vydaným do 30. decembra 2024, ktoré uskutočňujú svoju podnikateľskú činnosť s predmetom činnosti definovaným podľa živnostenského zákona ako živnosť, ktorá svojím obsahom spĺňa znaky poskytovania služieb zmenárne virtuálnej meny alebo poskytovania služieb peňaženky virtuálnej meny alebo poskytovania služby alebo činnosti, ktorá svojím obsahom spĺňa znaky služieb kryptoaktíva podľa nariadenia MiCA, mohli vykonávať svoju podnikateľskú činnosť do udelenia povolenia podľa nariadenia MiCA, najneskôr však do 1. júla 2026.
44
V súlade s príslušnými ustanoveniami nariadenia MiCA priamo aplikovateľnej definície služieb kryptoaktív (čl. 3, bod 16 a nasl.) je potrebné sa vysporiadať nielen so subjektami uskutočňujúcimi svoju podnikateľskú činnosť v predmetoch podnikania viazaných regulovaných živností „poskytovanie služby zmenárne virtuálnej meny“ a „služby peňaženky virtuálnej meny“, ale aj a o to precíznejšie i s podnikateľskými subjektami podnikajúcimi v oblasti voľných živností, tak a) definične nespadajúcich pod vymedzenie čl. 3, bod 16 a nasl. nariadenia, ako i b) obsahovo aktuálne podobnými novej legislatívnej definícii (nahradzujúcej pojem virtuálna mena pojmom kryptoaktívum), ktoré boli vydané subjektom pred účinnosťou novelizácie prostredníctvom zákona č. 279/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, s účinnosťou od 1. novembra 2020, ktorým sa predmetné živnosti č. 82a a 82b stali viazanými živnosťami. Aj napriek tomu, že sa živnosti č. 82a a 82b stali viazanými, pričom ich súčasne navrhovaný zákon ruší, existuje stále riziko, že bude zo strany podnikateľských subjektov snaha obchádzať tento zákon prostredníctvom slobody formulácie predmetu podnikania voľných živností. Preto prechodné ustanovenie obsahuje formuláciu „poskytovanie služby a činnosti, ktoré svojím obsahom spĺňajú znaky služieb kryptoaktív“ podľa nariadenia MiCA, ktoré by mali rovnako podliehať povoleniu vydanému Národnou bankou Slovenska. Uvedené je žiadúce a významné najmä s ohľadom na zabránenie obchádzania plnenia regulačných požiadaviek záujemcov o podnikanie prostredníctvom slobody formulácie predmetu podnikania voľných živností.
K čl. V
Novela zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
K bodu 1, 2, 3 a 42 [§ 2 ods. 2 písm. o) až q), § 2 ods. 18 až 20, § 122yh]
Ustanovenia transpozíciou čl. 146 nariadenia MiCA, ktorým sa rozširuje príloha smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/36/EÚ z 26. júna 2013 o prístupe k činnosti úverových inštitúcií a prudenciálnom dohľade nad úverovými inštitúciami, o zmene smernice 2002/87/ES a o zrušení smerníc 2006/48/ES a 2006/49/ES (Ú. v. L 176, 27.6.2013) v platnom znení (ďalej len „smernica CRD“) o nové vzájomne uznávané činnosti bánk.
Zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách bankové povolenie v SR historicky koncipuje tak, že všetky bankové činnosti z prílohy I smernice 2013/36/EÚ (zoznam vzájomne uznávaných bankových činností) sa zapisujú do bankového povolenia. Ide o systém tzv. „užšej licencie“, kedy banky pred vykonávaním nejakej činnosti z tejto prílohy musia požiadať NBS o udelenie povolenia na výkon tejto činnosti. Z tohto dôvodu nové činnosti súvisiace s kryptoaktívami, o ktoré sa rozšírila príloha smernice 2013/36/EÚ, musia mať slovenské banky zapísané v bankovom povolení, ak ich chcú vykonávať. Uvedené je v súlade aj s recitálom 44 nariadenia MiCA, ako aj s odpoveďou Európskej komisie, ktorú v tejto súvislosti oslovilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky. Národná banka Slovenska vzniesla v rámci pripomienkového konania pripomienku, v odôvodnení ktorej poukázala na kompetenciu Európskej centrálnej banky udeľovať a odoberať bankové povolenia v krajinách zúčastnených v tzv. jednotnom mechanizme dohľadu, čo by znamenalo administratívne a časovo náročný licenčný proces pre banky. Keďže banky majú v kontexte nariadenia MiCA najprivilegovanejšie postavenie, pretože budú môcť bez osobitnej licencie podľa nariadenia MiCA vykonávať všetky základné okruhy činnosti podľa MiCA, z týchto vyššie uvedených dôvodov sa pristúpilo k zjednodušenému postupu rozšírenia bankovej licencie na vykonávanie činnosti podľa § 2 ods. 2 písm. o) q) t. j. činnosti vydávania tokenov elektronických peňazí, činnosti vydávania
45
tokenov naviazaných na aktíva a na poskytovanie služieb kryptoaktív podľa nariadenia MiCA. To znamená, že banka pred tým, ako začne vykonávať tieto činnosti, oznámi Národnej banke Slovenska svoj zámer vykonávať činnosť podľa § 2 ods. 2 písm. o), p) alebo q) a Národná banka Slovenska tejto banke túto činnosť zapíše do bankového povolenia. Samozrejme banka pri vykonávaní takýchto činností musí dodržiavať všetky povinnosti, ktoré jej vyplývajú z nariadenia MiCA. Zároveň sa na základe pripomienky Národnej banky Slovenska v súlade s nariadením MiCA a smernicou CRD do § 2 dopĺňa ustanovenie, podľa ktorého zahraničnej banky z tretej krajiny (t. j. mimo územia SR) nemôže udeliť povolenie podľa § 8 pre jej pobočku na vykonávanie bankových činností vydávanie tokenov elektronických peňazí, vydávanie tokenov naviazaných na aktíva, ani poskytovanie služieb kryptoaktív.
Vzhľadom na zmenu názvu aktuálne existujúcej bankovej činnosti podľa § 2 ods. 2 písm. o), je potrebné z dôvodu právnej istoty doplniť aj prechodné ustanovenie.
K bodu 4 [§ 3 ods. 1]
Z hľadiska zrozumiteľnosti sa precizuje ustanovenie, podľa ktorého podnikať v oblasti prijímania vkladov a iných návratných zdrojov od verejnosti sa môže v Slovenskej republike len na základe bankového povolenia.
K bodom 5 11, 41 a 42 7 ods. 2 písm. e), § 7 ods. 14, § 8 ods. 2 písm. c), § 9 ods. 4, § 9 ods. 5, § 50 ods. 11 a § 122yg]
Osoba zabezpečujúca plnenie úloh pri ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a pred financovaním terorizmu podľa § 20 ods. 2 písm. h) zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa dopĺňa do zoznamu funkcií, ktoré podliehajú schvaľovaniu Národnou bankou Slovenska/Európskou centrálnou bankou. Účelom je najmä obozretný dohľad, pretože táto osoba zodpovedá za dôležitú oblasť v banke a pobočke zahraničnej banky. V tejto súvislosti sa legislatívne upravujú aj súvisiace ustanovenia zákona o bankách. Zároveň sa dopĺňa aj prechodné ustanovenie, podľa ktorého banky a pobočky zahraničných bánk podľa § 8 povinné požiadať Národnú banku Slovenska o súhlas na výkon funkcie takejto osoby, ktorá túto činnosť vykonáva pred účinnosťou novely. Účelom je, aby aj existujúce osoby, ktoré zabezpečujú plnenie úloh pri ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a pred financovaním terorizmu, boli posúdené z hľadiska zákonných požiadaviek a schválené Národnou bankou Slovenska.
K bodom 12 až 23 [§ 20a, 20aa, 20ab, 20b a 20c]
Na základe poznatkov aplikačnej praxe sa precizuje transpozícia čl. 21a a 21b smernice CRD. Doterajšie ustanovenie § 20a ods. 8 sa presúva do samostatného § 20aa, tzn. Národná banka Slovenska ako orgán dohľadu bude schvaľovať výnimku z povinnosti získať súhlas podľa § 20a. V súčasnosti takúto výnimku neschvaľuje a § 20a ods. 8 sa spolieha na sebavyhodnotenie finančnej holdingovej spoločnosti alebo zmiešanej finančnej holdingovej spoločnosti a následné konkludentné odsúhlasenie výnimky, čo by v aplikačnej praxi mohlo spôsobovať problémy. Presunutie ustanovenia § 20a ods. 8 do samostatného § 20aa si vyžiadalo aj presun ustanovení § 20a ods. 12 19 do samostatného § 20ab a následné legislatívno-technické úpravy v § 20a, 20b a 20c. Niektoré ustanovenia z § 20a boli presunuté bez vecných zmien do § 20aa a § 20ab. Čo sa týka odôvodnenia § 20a, zostáva v platnosti odôvodnenie, ktoré bolo k § 20a uvedené v zákone č. 340/2020 Z. z., ktorým sa tento paragraf doplnil do zákona o bankách.
Podľa § 20aa postupuje finančná holdingová spoločnosť a zmiešaná finančná holdingová spoločnosť, ktorá podá Národnej banke Slovenska žiadosť o udelenie výnimky z povinnosti získať súhlas na vykonávanie činnosti finančnej holdingovej spoločnosti
46
a zmiešanej finančnej holdingovej spoločnosti. Ak takáto spoločnosť spĺňa podmienky uvedené v § 20aa ods. 2, Národná banka Slovenska jej takúto výnimku udelí. Udelenie takejto výnimky neznamená, že tieto spoločnosti vyňaté z rozsahu konsolidácie podľa tohto zákona alebo nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012 (Ú. v. L 176, 27.6.2013) v platnom znení (ďalej len „nariadenie CRR“).
Ustanovenia § 20ab ods. 1 5 transpozíciou čl. 21a ods. 8 a 9 smernice CRD upravujú výmenu informácií a spoluprácu medzi Národnou bankou Slovenska s príslušnými orgánmi v inom členskom štáte na účely prijímania spoločných rozhodnutí, riešenia situácie, keď sa nepodarí dosiahnuť spoločné rozhodnutie vrátane príslušných lehôt. § 20ab ods. 6 sa transponuje ustanovenie čl. 21a ods. 10 smernice CRD a upravuje sa ním dĺžka trvania konania. § 20a ods. 7 transpozíciou čl. 21a ods. 5 smernice CRD a zaisťuje monitorovanie dodržiavania podmienok, za ktorých bol udelený súhlas. Taktiež je doplnené oprávnenie Národnej banky Slovenska žiadať od finančnej holdingovej spoločnosti alebo zmiešanej finančnej holdingovej spoločnosti informácie potrebné na zisťovanie dodržiavania podmienok udelenia súhlasu podľa § 20a alebo výnimky podľa § 20aa. Zároveň je upravené aj vymieňanie týchto informácií medzi Národnou bankou Slovenska a príslušnými orgánmi dohľadu v inom členskom štáte. § 20ab ods. 8 a 9 transpozíciou čl. 21a ods. 2 písm. e) smernice CRD a upravujú poskytovanie informácií Národnej banke Slovenska na účely dohľadu. Náležitosti žiadosti o udelenie súhlasu podľa § 20a ods. 1 a žiadosti o udelenie výnimky podľa § 20aa ods. 1 a dokladov prikladaných k žiadosti, ako aj ďalšie informácie potrebné na posúdenie splnenia podmienok podľa § 20a ods. 5 a § 20aa ods. 2 sa upraví Opatrením Národnej banky, na vydanie ktorého ju splnomocňuje ustanovenie § 20ab ods. 10.
Zmeny v § 20b ods. 1 legislatívno-technického charakteru a súvisia s opravou vnútorných odkazov v zákone. Zmeny v § 20c ods. 5 súvisia s úplnou transpozíciou čl. 21b ods. 5 smernice CRD a ustanovuje metodiku určovania celkovej hodnoty aktív na účely odsekov 4, 6, 7 a § 122yd.
K bodu 24 [§ 27 ods. 7]
Precizovaním ustanovenia sa dosiahne spresnenie transpozície čl. 104b ods. 1 smernice CRD, tzn. že banka je povinná mať vlastný systém hodnotenia primeranosti vnútorného kapitálu, ktorý považuje za primeraný na krytie rizík, ktorým je alebo môže byť vystavená, a potenciálnych strát vyplývajúcich zo stresových scenárov vrátane tých, ktoré boli zistené stresovými testami podľa § 6 ods. 27.
K bodu 25 [§ 33d ods. 13]
Precizovaním ustanovenia sa dosiahne spresnenie transpozície úvodnej vety čl. 131 ods. 10 smernice CRD. Národná banka Slovenska teda na základe posúdenia s využitím podkategórií a hraničných výsledkov podľa odseku 12 môže pristúpiť k postupu vymedzenému v § 33d ods. 13 písm. a) až c).
K bodu 26 [§ 40 ods. 2]
Cieľom navrhovanej zmeny je odstrániť nadbytočnú špecifikáciu konkrétnej časti registra účtovných závierok, do ktorej sa ukladajú jednotlivé dokumenty. Predmetná špecifikácia je upravená v § 23 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, na ktorý ustanovenie odkazuje. Zároveň sa aktualizuje poznámka pod čiarou k odkazu 40 s ohľadom na legislatívnu zmenu – zákon č. 540/2007 Z. z. bol zrušený zákonom 423/2015 Z. z.
47
K bodom 27 až 32 [§ 44 ods. 5, 6, 9, 10, 11 a 14]
Novým znením § 44 ods. 5 a 6 a vypustením odseku 7 sa úplne transponuje čl. 119 ods. 2 smernice CRD. Ak sa dcérska spoločnosť, ktorá je bankou, nezahrnie do dohľadu na konsolidovanom základe v rámci jedného z prípadov ustanovených v článku 19 nariadenia (EÚ) č. 575/2013, príslušné orgány dohľadu členského štátu, v ktorom sídlo táto dcérska spoločnosť, môžu požiadať materskú spoločnosť o informácie, ktoré môžu uľahčiť ich dohľad nad touto dcérskou spoločnosťou. Zároveň bolo potrebné zapracovať legislatívno-technické úpravy pri vnútorných odkazoch v súvislosti s vypustením odseku 7.
K bodu 33 [§ 44 ods. 15]
Dopĺňa sa nové ustanovenie s cieľom dôslednej transpozície čl. 2 ods. 6 smernice CRD, ktoré ustanovuje, že so subjektami uvedenými v čl. 2 ods. 5 bodoch 3 24 smernice CRD sa na účely dohľadu na konsolidovanom základe zaobchádza ako s finančnými inštitúciami.
K bodu 34 [§ 46 ods. 5]
Doplnením nového ustanovenia sa dosiahne úplná transpozícia čl. 109 ods. 5 smernice CDR. S cieľom zabrániť obchádzaniu pravidiel týkajúcich sa odmeňovania je potrebné, aby sa požiadavky ustanovené v § 23a 23d uplatňovali na zamestnancov dcérskych spoločností, na ktoré sa nevzťahuje táto smernica, na individuálnom základe, ak:
a)dcérska spoločnosť je buď správcovskou spoločnosťou alebo obchodníkom s cennými papiermi, ktorý poskytuje investičné služby a vykonáva investičné činnosti uvedené v § 6 ods. 1 písm. b) až d), f) a g) zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch, a
b)títo zamestnanci boli poverení výkonom profesionálnych činností, ktoré majú priamy významný vplyv na rizikový profil alebo podnikanie inštitúcií v rámci skupiny
K bodom 35 a 36 [§ 47 ods. 1 a 5]
Legislatívno-technické úpravy súvisiace s doplnením nových ustanovení v § 47 ods. 19 až 21.
K bodom 37 až 39 [§ 47 ods. 15 písm. c) a m) a § 47 ods. 16]
Úpravou a doplnením príslušných ustanovení sa dosiahne úplná harmonizácia čl. 113 ods. 3 a 4 smernice CDR. Ustanovujú sa prípady, kedy sa Národná banka Slovenska neobráti na Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre bankovníctvo). A dopĺňa sa, že lehota podľa § 47 ods. 15 písm. c) sa považuje za lehotu na zmierenie v zmysle nariadenia (EÚ) č. 1093/2010.
K bodu 40 [§ 47 ods. 19 až 21]
Doplnením nových ustanovení v odsekoch 19 21 sa dosiahne úplná transpozícia čl. 111 ods. 1 prvý a druhý pododsek a čl. 111 ods. 2 smernice CRD. Ustanovujú sa prípady, kedy je Národná banka Slovenska orgánom na konsolidovanom základe.
K bodu 43 [príloha bod 14]
Dopĺňa sa transpozičná príloha o nariadenie MiCA, ktoré v čl. 146 novelizuje smernicu CRD, ktorá je transponovaná do zákona o bankách.
48
K čl. VIII
Novela zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
K bodu 1 [Poznámka pod čiarou k odkazu 1]
Rozšírením poznámky pod čiarou k odkazu 1 sa implementuje čl. 93 ods. 1 nariadenia MiCA.
K bodu 2 [§ 1 ods. 3 písm. a)]
Úpravou ustanovenia sa implementuje čl. 94 ods. 2 nariadenia MiCA a do zákona o dohľade sa dopĺňa, že Národná banka Slovenska v rámci dohľadu nad finančným trhom vykonáva dohľad nad poskytovateľmi služieb kryptoaktív a emitentmi tokenov naviazaných na aktíva, ako aj nad inými osobami, ktorým nariadenie MiCA v oblasti trhu s kryptoaktívami ukladá povinnosti.
K čl. IX
Novela zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
K bodu 1 [§ 176 ods. 5]
Po nadobudnutí účinnosti nariadenia MiCA sa medzi subjekty, ktoré musia mať povolenie od Národnej banky na výkon určitých činností, zaradia aj poskytovatelia služieb kryptoaktív a emitenti tokenov naviazaných na aktíva, ktorí nie bankou. Z tohto dôvodu je potrebné zaradiť ich medzi subjekty, na ktoré sa uplatňuje § 176 ods. 1 4 zákona č. 7/2005 Z. z.
K bodu 2 [§ 192 ods. 1 až 3]
Ide o dôslednú transpozíciu čl. 25 27 smernice 2001/24/ES Európskeho parlamentu a Rady zo 4. apríla 2001 o reorganizácii a likvidácii úverových inštitúcií (Ú. v. L 125, 5.5.2001; Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 6/zv. 4) v platnom znení.
K čl. X
Novela zákona č. 266/2005 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Na základe nariadenia MiCA by poskytovanie služieb kryptoaktív, emitovanie tokenov naviazaných na aktíva a emitovanie tokenov elektronických peňazí malo byť považované za finančnú službu v zmysle zákona č. 266/2005 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na to, že vyššie uvedené služby môžu poskytovať aj nové dohliadané subjekty podľa nariadenia MiCA (poskytovatelia služieb kryptoaktív a emitenti tokenov naviazaných na aktíva), je potrebné doplniť tieto subjekty do vymedzenia finančnej služby v § 2 písm. b) zákona č. 266/2005 Z. z.
V aktuálne platnom znení § 2 písm. b) ôsmom bode je vzhľadom na ustanovenia § 12 návrhu zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov vhodné ponechať odkaz na inú osobou s obdobným predmetom
49
činnosti, ako majú osoby uvedené v prvom siedmom bode. V prípade doplnenia odkazu aj na ôsmy bod by za finančnú službu museli byť považované aj služby zmenárne virtuálnej meny a služby peňaženky virtuálnej meny, ktoré budú môcť do 1. júla 2026 naďalej poskytovať nedohliadané subjekty, ktoré disponujú iba viazanou živnosťou. Zároveň je v zákone č. 266/2005 Z .z. vhodné špecifikovať, že ustanovenia tohto zákona sa v súlade s recitálom 79 nariadenia MiCA vzťahujú na služby kryptoaktív, iba ak nariadenie MiCA neustanovuje inak.
K čl. XI
Novela zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
K bodu 1, 8, 20, 21, 25 27 1 ods. 2, § 30 ods. 5, § 80 ods. 3 písm. a),§ 80 ods. 15, § 82 ods. 2 písm. j), § 82 ods. 4 písm. h), § 86 ods. 19 a 29 a § 86a ods. 1]
V súvislosti so zmenou názvu vzájomne uznávaných činností bánk uvedených v prílohe I smernice CRD, ktorá vyplýva z čl. 146 nariadenia MiCA, je potrebné zosúladiť pojmy aj v príslušných ustanoveniach zákona o platobných službách.
K bodu 2 [§ 1 ods. 3 písm. k) tretí bod]
Navrhovaná právna úprava sa viaže k spresneniu služieb založených na osobitných platobných prostriedkoch alebo obdobných technických prostriedkoch vymedzených v § 1 ods. 3 písm. k) tretieho bodu. Ide o osobitné platobné prostriedky, ktoré môžu byť vydávané na žiadosť orgánu štátnej správy alebo podniku, ktorý nemusí byť orgánom štátnej správy. Aplikačná prax potvrdila existenciu aj podnikov poskytujúcich takéto služby, ktoré nie štátnymi orgánmi.
K bodu 3 [§ 1 ods. 3 písm. o)]
Legislatívno-technická úprava, nakoľko sa dopĺňa nové ustanovenie § 97c pre strany poskytujúce službu menovej konverzie v bankomate alebo v mieste predaja. Ak poskytovateľ služieb týkajúcich sa výberu finančných prostriedkov v hotovosti prostredníctvom bankomatov podľa § 1 ods. 3 písm. o) ponúka službu menovej konverzie, vzťahujú sa na neho povinnosti podľa § 97c.
K bodom 4 a 5 [§ 2 ods. 43, § 2 ods. 44 § 3a ods. 1, § 3b ods. 1]
Navrhuje sa spresnenie možnosti poskytovania služby informovania o platobnom účte. V súvislosti s touto zmenou je potrebné vykonať legislatívno-technické zmeny v ďalších ustanoveniach.
K bodu 6 [§ 3 ods. 4]
Na základe aplikačnej praxe sa navrhuje bližšie zosúladenie so znením čl. 59 ods. 2 smernice (EÚ) 2015/2366 a novo navrhovaným § 97c. Pred poskytnutím služby menovej konverzie je strana ponúkajúca služby menovej konverzie povinná platiteľovi vopred poskytnúť informácie o všetkých poplatkoch vrátane výmenného kurzu a mať súhlas platiteľa s takouto službou.
K bodu 7 [§ 28c ods. 2]
Navrhuje sa spresnenie povinnosti predkladať správy o komplexnom posúdení riadenia prevádzkového rizika a bezpečnostného rizika súvisiacich s poskytovaním platobných služieb.
50
K bodom 13 a 24 [§ 70 ods. 5 a § 85g ods. 5]
Navrhuje sa spresnenie povinnosti zamestnanca zodpovedného za výkon vnútornej kontroly predkladať správu o plnení kontrolnej činnosti.
K bodu 9 [§ 43 ods. 6]
Na základe aplikačnej praxe sa navrhuje bližšie zosúladenie so znením čl. 60 ods. 2 smernice (EÚ) 2015/2366.
K bodom 10 12, 17, 18, 22 a 23 64 ods. 2 písm. e), § 64 ods. 3 písm. c), § 66 ods. 1 písm. b), § 79a ods. 3, § 79b ods. 3, § 82 ods. 2 písm. e), § 82 ods. 3 písm. c), § 85 ods. 1 písm. b)]
Cieľom je zníženie administratívnej záťaže pre platobné inštitúcie a inštitúcie elektronických peňazí a zároveň nákladov regulovaného subjektu. Ide o zjednocujúcu právnu úpravu vo vzťahu k členom dozornej rady a posudzovaniu ich dôveryhodnosti a odbornej spôsobilosti pre platobnú inštitúciu, poskytovateľa platobných služieb v obmedzenom rozsahu, poskytovateľa služieb informovania o platobnom účte, inštitúciu elektronických peňazí a inštitúciu elektronických peňazí v obmedzenom rozsahu.
K bodu 14 [§ 72 ods. 6]
Na základe aplikačnej praxe sa navrhuje spresnenie, že ustanovenia odsekov 1 5 sa nevzťahujú na platobnú inštitúciu, ktorá poskytuje výlučne platobné služby podľa § 2 ods. 1 písm. g) alebo h), tzn. aj len jednu z daných platobných služieb alebo obe zároveň.
K bodom 15, 30 37 74 ods. 1 písm. f), § 97a ods. 2, § 97a ods. 3, § 97a ods. 4, 5, 7 10]
Navrhované zmeny sa viažu k limitovanému poskytovateľovi, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe. Dôvodom zmien v § 97a je prehodnotenie limitovaných poskytovateľov na základe usmernenia EBA/GL/2020/02, z ktorého vyplynuli zmeny spojené s vypustením informácií, ktoré sa v aplikačnej praxi ukázali ako nevyužívané. V § 97a ods. 2 sa vypúšťa oznamovacia povinnosť limitovaného poskytovateľa pred plánovaným dňom začatia vykonávania služieb podľa § 1 ods. 3 písm. k) prvého bodu a druhého bodu a nahrádza sa oznamovacou povinnosťou podľa § 97a ods. 9.
V nadväznosti na vypustenie 97a ods. 3 a 8 je potrebné prečíslovať niektoré vnútorné odkazy.
V § 97a ods. 4 sa spresňuje, že limitovaný poskytovateľ je povinný oznamovať len podstatné zmeny. Za podstatnú zmenu sa považuje napríklad:
a)zmena, ktorá podstatný vplyv na oznámené informácie, a to v spojitosti so zmenu osobitného platobného prostriedku (ide o zmenu takých informácií, ktoré v spojitosti s osobným platobným prostriedkom limitovaný poskytovateľ oznámil Národnej banke Slovenska na základe prvého oznámenia),
b)zámer limitovaného poskytovateľa zvýšiť počet poskytovateľov tovaru alebo služieb,
c)zámer limitovaného poskytovateľa rozšíriť svoje pôsobenie aj v inom členskom štáte (napríklad ak limitovaný poskytovateľ pôsobil napríklad len v Trenčianskom kraji a zámer pôsobiť aj v Bratislavskom kraji alebo limitovaný poskytovateľ pôsobil len na území Slovenskej republiky a má zámer pôsobiť aj v Českej republike),
d)zámer limitovaného poskytovateľa poskytovať ďalší osobitný platobný prostriedok (napríklad ak limitovaný poskytovateľ používal osobitný platobný prostriedok kartu v hmotnej podobe a rozhodne sa používať aj virtuálnu kartu, mobilnú aplikáciu a pod.),
e)zámer limitovaného poskytovateľa zmeniť sortiment tovarov alebo služieb (napríklad ak limitovaný poskytovateľ okrem doteraz poskytovaného sortimentu služieb viažuceho sa
51
k dopravnej karte, ktorú je možné použiť výlučne na platbu cestovného (ako platobný prostriedok) a len v obmedzenej sieti má zámer poskytovať aj stravovacie služby a pod.).
K bodu 16 [§ 79a ods. 2]
Navrhuje sa spresnenie výšky základného imania pre poskytovateľov platobných služieb v obmedzenom rozsahu pre jednotlivé druhy platobných služieb. Navrhovanou zmenou dochádza k zníženiu požiadavky na počiatočný kapitál na polovicu súčasného stavu. Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2366 z 25. novembra 2015 o platobných službách na vnútornom trhu, ktorou sa menia smernice 2002/65/ES, 2009/110/ES a 2013/36/EÚ a nariadenie (EÚ) č. 1093/2010 a ktorou sa zrušuje smernica 2007/64/ES (Ú. v. L 337, 23.12.2015) v platnom znení síce umožňuje neuplatňovať túto požiadavku, takýto stav by však z prudenciálneho hľadiska nebol žiaduci a nebol by ani v súlade s aplikačnou praxou Národnej banky Slovenska.
K bodu 19 [§ 79b ods. 8]
Na základe aplikačnej praxe sa spresňuje aplikácia predchádzajúceho súhlasu pre poskytovateľa platobnej služby informovania o platobnom účte.
K bodu 28 [§ 87 ods. 2]
Navrhuje sa spresnenie výšky základného imania pre inštitúciu elektronických peňazí v obmedzenom rozsahu. Navrhovanou zmenou dochádza k zníženiu požiadavky na počiatočný kapitál na polovicu súčasného stavu. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/110/ES zo 16. septembra 2009 o začatí a vykonávaní činností a dohľade nad obozretným podnikaním inštitúcií elektronického peňažníctva, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice 2005/60/ES a 2006/48/ES a zrušuje smernica 2000/46/ES (Ú. v. L 267, 10.10.2009) v platnom znení síce umožňuje neuplatňovať túto požiadavku, takýto stav by však z prudenciálneho hľadiska nebol žiaduci a nebol by ani v súlade s aplikačnou praxou Národnej banky Slovenska.
K bodu 29 [§ 96 ods. 2 písm. b)]
Navrhuje sa doplnenie splnomocňovacieho ustanovenia o poskytovateľov platobných služieb podľa § 79a a § 79b.
K bodom 38 [§ 97b ods. 1 a 2]
Navrhovanou zmenou v § 97b ods. 1 sa spresňuje termín predkladania overenia štatutárneho audítora s cieľom zabezpečiť jeho jednotné predkladanie. V § 97b ods. 2 ide o legislatívno-technickú zmenu, ktorá súvisí so zmenou v § 97a ods. 2. Národná banka Slovenska ustanoví formulár oznámenia pre poskytovateľov elektronických komunikačných sietí, kde sa uvedú aj identifikačné údaje.
K bodu 39 [§ 97c]
Navrhovanou úpravou sa ustanovujú oznamovacie povinnosti pre existujúce strany ponúkajúce službu menovej konverzie v bankomate alebo na mieste predaja ako aj pre tie strany, ktoré len začnú takého služby poskytovať. Oznamovacie povinnosti podľa § 97c sa nevzťahujú na poskytovateľa platobných služieb ponúkajúceho službu menovej konverzie, ktorý je dohliadaný Národnou bankou Slovenska. Zároveň sa požaduje od strany ponúkajúcej služby menovej konverzie v bankomate alebo na mieste predaja poskytovať Národnej banke Slovenska podklady a informácie o splnení si informačnej povinnosti. Národná banka Slovenska na účely jednotného predkladania oznámení, ako aj na účely predkladania podkladov a informácii zverejní na svojom webom sídle elektronický formulár. Navrhovanou úpravou v odseku 3 sa Národnej banke Slovenska umožňuje sankcionovať stranu ponúkajúcu služby
52
menovej konverzie v bankomate alebo v mieste predaja (článok 12 nariadenia (EÚ) 2021/1230) v prípade nedodržania povinnosti, ktoré jej vyplývajú z toho zákona ako aj z nariadenia.
K čl. XIII
Článok 149 nariadenia MiCA vyžaduje, aby ustanovenia, ktoré sa súvisia s implementáciou hlavy III a IV tohto nariadenia, nadobudli účinnosť 30. júna 2024. Vzhľadom na harmonogram schôdzí Národnej rady Slovenskej republiky to nie je možné, preto sa upravuje účinnosť návrhu zákona tak, že tieto ustanovenia spolu s ustanoveniami, ktoré spresňujú transpozíciu smerníc v oblasti bankovníctva a platobných služieb, nadobudnú účinnosť 15. októbra 2024. Zvyšné ustanovenia návrhu zákona, ktoré implementujú ostatné články nariadenia MiCA vrátane čl. 146 novelizujúceho smernicu CRD, nadobudnú účinnosť 30. decembra 2024. Vzhľadom na to, že novou definíciou kryptoaktíva sa značne rozšíri rozsah uplatnenia ustanovení aj na iné podskupiny kryptoaktív ako je virtuálna mena, pri čl. VI a VII, ktoré obsahujú novelizácie zákona o účtovníctve a zákona o dani z príjmov, sa navrhuje účinnosť od 1. januára 2025.
V Bratislave dňa 2. mája 2024
Robert F i c o v. r.
predseda vlády Slovenskej republiky
Ladislav K a m e n i c k ý v. r.
minister financií Slovenskej republiky