D ô v o d o v á s p r á v aA.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Marián Viskupič.
Cieľom predloženého návrhu zákona je zmierniť dopady rastúcich cien pohonných hmôt. Návrhom zákona sa pre 1,5-ročné prechodné obdobie, ktoré sa začne 1. júla 2024 a skončí 31. decembra 2025, znižuje spotrebná daň z bezolovnatého motorového benzínu zo súčasných 514 eur/1000 l na 359 eur/1 000 l a spotrebná daň z plynového oleja (tzv. nafty) sa znižuje z 368 eur/1000 l na 330 eur/1000 l.
V prípade bezolovnatého motorového benzínu bude zníženie približne 30%-né, čo v prepočte na 1 liter bezolovnatého motorového benzínu bude predstavovať 0,155 eura. V prípade plynového oleja (tzv. nafty) bude zníženie približne 10%-né a v prepočte na 1 liter plynového oleja (tzv. nafty) bude predstavovať 0,038 eura.
Predložený návrh ide na hranu toho, čo európska legislatíva pre oba druhy pohonných hmôt umožňuje; smernica Rady č. 2003/96/ES z 27. októbra 2003 o reštrukturalizácii právneho rámca Spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny (Ú. v. EÚ L 283, 31. 10. 2003) v platnom znení stanovuje spodnú hranicu pri bezolovnatom benzíne na úrovni 359 eur a pri plynovom oleji (nafte) na 330 eur. Predložený návrh zákona tieto sumy kopíruje. V § 46zb ods. 1 písm. b), c), e), f) a g) zostávajú jednotlivé sumy oproti súčasnému stavu nezmenené.
Predložený návrh zákona bude mať súčasnom objeme nakupovaných palív negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. V súčasnosti však mnoho motoristov tankuje v zahraničí. Takisto motoristi tranzitujúci našou krajinou s väčšou pravdepodobnosťou natankujú mimo územia Slovenska. Znížením spotrebnej dane podľa tohto návrhu budú ceny pohonných hmôt najnižšie v regióne V4 a je výrazný predpoklad zvýšenia predaja pohonných hmôt (dynamické efekty), čo bude znižovať negatívny vplyv na verejné financie. Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie. Predložený návrh zákona bude mať pozitívny sociálny vplyv (lacnejší nákup pohonných hmôt pre obyvateľstvo). Návrh zákona nebude mať vplyv na životné prostredie. Návrh zákona nebude mať vplyv na informatizáciu spoločnosti a ani vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu. Návrh zákona tiež nebude mať negatívny vplyv na služby verejnej správy pre občana.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
B.Osobitná časť
K čl. I
Navrhuje sa vloženie nového § 46zb upravujúceho prechodné obdobie medzi 1. júlom 2024 a 31. decembrom 2025, v rámci ktorého sa bude na vybrané druhy minerálnych olejov uplatňovať znížená spotrebná daň z minerálneho oleja; v uvedenom období sa bude uplatňovať znížená spotrebná daň z bezolovnatého motorového benzínu zo súčasných 514 eur/1000 l na 359 eur/1 000 l a znížená spotrebná daň z plynového oleja (tzv. nafty) z 368 eur/1000 l na 330 eur/1000 l (§ 46zb ods. 1 písm. a) a d). V § 46zb ods. 1 písm. b), c), e), f) a g) zostávajú jednotlivé sumy oproti súčasnému stavu nezmenené.
K čl. II
Navrhuje sa nadobudnutie účinnosti návrhu zákona na 1. júla 2024.