N Á R O D N Á R A D A S L O V E N S K E J R E P U B L I K YIX. volebné obdobie
198
NÁVRH VLÁDY
na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Vláda Slovenskej republiky predkladá návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „vládny návrh zákona“).
V Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky na obdobie 2023-2027 sa vláda Slovenskej republiky zaviazala zabezpečiť urýchlenie výstavby strategických investícii, ktorých výstavba v podmienkach Slovenskej republiky je zdĺhavá. Práve zdĺhavá výstavba predmetných stavieb negatívne vplýva na hospodárstvo Slovenskej republiky, čo sa prejavuje aj na životnej úrovni obyvateľstva. Na základe problémov so zdĺhavou výstavbou sa tak vládnym návrhom zákona zabezpečia efektívnejšie procesy smerujúce k uskutočneniu stavieb vymedzených navrhovanou právnou úpravou, čo bude pozitívne vplývať na hospodárstvo Slovenskej republiky a životnú úroveň obyvateľstva.
Návrhom zákona sa upravujú podmienky na prípravu, uskutočňovanie a dokončovanie investičných projektov, o ktorých vláda Slovenskej republiky rozhodne, že sú strategickou investíciou a ich realizácia je vo verejnom záujme. Vládny návrh zákona ďalej upravuje práva a povinnosti držiteľa osvedčenia o strategickej investícií, pôsobnosť orgánov štátnej správy, ako aj osobitosti povoľovacích a vyvlastňovacích konaní. Pôjde o investície, ktoré sú financované z verejných zdrojov.
Predmetnou právnou úpravou sa má taktiež odstrániť transpozičný deficit a transponuje sa smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1187 zo 7. júla 2021 o zefektívňujúcich opatreniach na dosiahnutie pokroku pri realizácii transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) (Ú. v. EÚ L 258, 20.07.2021) (ďalej len „smernica“).
Návrhom zákona sa upravujú postupy pri environmentálnom posudzovaní projektov, udeľovaní povolení, a postupy pri cezhraničnom obstarávaní. Cieľom je upraviť oblasť povoľovania projektov transeurópskej dopravnej siete (TEN-T), ktoré sú vnímané ako hlavné dopravné koridory v Slovenskej republike s medzinárodným či národným významom. Vládny návrh zákona sleduje zabezpečenie včasného dokončenia projektov transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) v lehote štyroch rokov. Uvedená lehota platí pri dostatočne pripravených projektoch, pričom neplynie počas konaní o riadnych opravných prostriedkoch a počas správnych súdnych konaní.
Projekty transeurópskej dopravnej siete (TEN-T), ktoré patria do rozsahu pôsobnosti návrhu zákona boli vymedzené v jeho prílohách, pričom sú vymedzené nad rámec minimálnych požiadaviek smernice. Takýto prístup smernica členským štátom Európskej únie
2
umožňuje. Vymedzené projekty transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) budú v jednotlivých procesoch uprednostňované pred inými projektami.Na základe uvedených skutočností je potrebné podľa § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, z dôvodu, že hrozia štátu značné hospodárske škody, navrhnúť Národnej rade Slovenskej republiky, aby sa uzniesla na skrátenom legislatívnom konaní o vládnom návrhu zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V Bratislave, 14. februára 2024
Robert Fico, v. r.
predseda vlády Slovenskej republiky
Jozef Ráž, v. r.
minister dopravy Slovenskej republiky