a neprijateľné zmluvné podmienky. Problematika nekalých obchodných praktík, resp. neprijateľných podmienok je založená na všeobecne stanovených skutkových podstatách, ktoré je možné aplikovať naprieč širokým spektrom oblastí trhu, avšak nevyhnutnou súčasťou tejto aplikácie je znalosť daného sektoru vrátane špecifickej právnej regulácie, ktorá sa na neho vzťahuje. Bez potrebných vedomostí danej problematiky nie je možné adekvátne a kvalifikovanej posúdiť napr. otázku, či tá-ktorá podmienka nezakladá značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán v neprospech spotrebiteľa.
Pre riadne zabezpečenie výkonu novej pôsobnosti SOI je potrebné vytvorenie 20 systematizovaných štátnozamestnaneckých miest v nasledovnom zaradení:
1.na Ústrednom inšpektoráte SOI – 4 štátnozamestnanecké miesta v 7. platovej triede:
a)2 štátnozamestnanecké miesta – metodik pre elektronické komunikácie (potrebné vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa technického zamerania alebo právnické vzdelanie a prax najmenej 3 roky)
Metodici budú vykonávať koncepčnú a metodickú činnosť pri tvorbe a realizácii štátnej kontroly vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a trhového dohľadu na úrovni orgánu štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou, čo zahŕňa činnosti ako tvorba koncepcie štátnej kontroly vnútorného trhu v oblasti ochrany oprávnených záujmov spotrebiteľa, tvorba metodických usmernení a pokynov ku kontrolným akciám a vykonávanie inštruktáží a podávanie výkladov k nim, spolupráca pri tvorbe právnych predpisov na úseku ochrany spotrebiteľa v rámci medzirezortného pripomienkového konania, vedenie kontrolnej skupiny pri overovaní nových metodík kontrol v teréne, analýza kontrolnej činnosti, vyhodnocovanie účinnosti metodických usmernení a pokynov v praxi, vrátane navrhovania opatrení a zlepšení, koordinovanie systému štátnej kontroly vnútorného trhu, pri predaji výrobkov a poskytovaní služieb na celoštátnej, resp. medzinárodnej úrovni, koordinovanie kontrolnej činnosti s inými kontrolnými orgánmi a orgánmi štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou, spracovávanie informácií, správ, prehľadov a tabuliek z výsledkov celoštátnych kontrolných akcií.
b)2 štátnozamestnanecké miesta – právnik (potrebné vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa v študijnom odbore právo a odborná prax najmenej 2 roky)
Právnici na úrovni Ústredného inšpektorátu SOI budú zabezpečovať prípravu rozhodnutí v 2. stupni správneho konania v osobitne zložitých prípadoch a vykonávať metodickú činnosť v oblasti správneho konania na úrovni kontrolného orgánu štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. To zahŕňa najmä spracovávanie rozhodnutí v odvolacom správnom konaní v osobitne zložitých prípadoch, vedenie mimoodvolacieho konania a obnovy konania, spracovanie žalôb, právne zastupovanie SR v konaní pred súdmi SR, tvorbu zásadných materiálov a opatrení s celoštátnym dosahom na oblasť ochrany spotrebiteľa a ich koordinovanie, koncepčné, systémové spracúvanie poznatkov daného systému štátnej kontroly s vyústením návrhov do legislatívneho riešenia, metodickú a kontrolnú činnosti voči prvostupňovým správnym orgánom.
2.na jednotlivých inšpektorátoch SOI (8) po 2 inšpektoroch pre oblasť elektronických komunikácií – t. j. 16 štátnozamestnaneckých miest v 6. platovej triede (potrebné vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa technického zamerania a odborná prax najmenej 2 roky)
Inšpektori budú vykonávať kontrolnú a inšpekčnú činnosť v oblasti elektronickej komunikácie, čo znamená najmävedenie kontrolnej skupiny pri kontrolách v oblasti ochrany spotrebiteľa (oblasť elektronickej komunikácie), vykonávanie kontrolnej činnosti, zabezpečovanie a vykonávanie cielených akcií zameraných na kontrolu plnenia predpísaných požiadaviek, kontrolovanie plnenia uložených opatrení na odstránenie