N Á R O D N Á R A D A S L O V E N S K E J R E P U B L I K Y
IX. volebné obdobie
N á v r h
skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky
n a p r i j a t i e
uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k porušovaniu základných práv a slobôd z dôvodu rasy, farby pleti a príslušnosti k národnosti či etnickej skupine garantovaných Ústavou Slovenskej republiky a medzinárodnými zmluvami
P r e d k l a d a j ú :
Návrh na uznesenie:
Peter POLLÁK v.r.
Lukáš BUŽO v.r.
Ľubomír GALKO v.r.
Gábor GRENDEL v.r.
Július JAKAB v.r.
Marek KRAJČÍ v.r.
Igor MATOVIČ v.r.
Roman MIKULEC v.r.
Rastislav KRÁTKY v.r.
Jozef PROČKO v.r.
Veronika REMIŠOVÁ v.r.
Michal ŠIPOŠ v.r.
Anežka ŠKOPOVÁ v.r.
Viliam TANKÓ v.r.
Richard VAŠEČKA v.r.
1. Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky
2. Odôvodnenie
Bratislava november 2023
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
IX. volebné obdobie
Návrh
UZNESENIE
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
z ... 2023,
k porušovaniu základných práv a slobôd z dôvodu rasy, farby pleti a príslušnosti k národnosti či etnickej skupine garantovaných Ústavou Slovenskej republiky a medzinárodnými zmluvami
Národná rada Slovenskej republiky:
A) dôrazne odsudzuje
všetky prípady porušovania základných práv a slobôd a diskriminácie z dôvodu rasy, farby pleti a príslušnosti k národnosti či etnickej skupine garantovaných
1.Ústavou Slovenskej republiky,
2.Chartou Organizácie Spojených národov,
3.Všeobecnou deklaráciou ľudských práv,
4.Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd,
5.Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach,
6.Medzinárodným paktom o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach,
7.Medzinárodným dohovorom o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie, a
8.Rámcovým dohovorom na ochranu práv národnostných menšín.
B) vyzýva
vládu Slovenskej republiky, aby prijala rázne opatrenia na zabezpečenie dodržiavania Ústavy Slovenskej republiky a medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná.
C) zaväzuje
vládu Slovenskej republiky informovať Národnú radu Slovenskej republiky o prijatých opatreniach, o stave dodržiavania základných ľudských práv a slobôd v súvislosti s elimináciou diskriminácie z dôvodu rasy, farby pleti a príslušnosti k národnosti či etnickej skupine garantovaných Ústavou Slovenskej republiky a medzinárodnými zmluvami do 31. decembra 2024.
DÔVODOVÁ SPRÁVA
Navrhuje sa prijatie uznesenia Národnou radou Slovenskej republiky, ktorým poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dôrazne a jednomyseľne odsúdia porušovanie základných práv a slobôd a diskrimináciu z dôvodu rasy, farby pleti a príslušnosti k národnosti či etnickej skupine garantovaných Ústavou Slovenskej republiky.
Slovenská republika sa ako zvrchovaný, demokratický a právny štát v zmysle Ústavy Slovenskej republiky zaviazala dodržiavať všeobecné pravidlá medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy, ktorými je viazaná, a svoje ďalšie medzinárodné záväzky.
Podľa všeobecne uznávanej teórie práva je demokracia typ politického zriadenia, ktoré je okrem iného založené na dodržiavaní základných ľudských práv a slobôd a princípoch slobody a rovnosti občanov.
Základným princípom právneho štátu je princíp vlády práva, resp. právnym štátom je len taký štát, v ktorom vládne právo. V právnom štáte musia byť ľudské práva a slobody zaručené a štát ich musí garantovať.
Slovenská republika sa na základe rozhodnutia príslušných orgánov rozhodla pristúpiť k ľudskoprávnym medzinárodným zmluvám, ktorými je tak viazaná. Medzi tieto medzinárodné zmluvy patrí najmä
Charta Organizácie spojených národov, ktorá bola prijatá vyhláškou ministra zahraničných vecí č. 30/1947 Zb. o charte Spojených národov a štatúte Medzinárodného súdneho dvora, dohodnutých dňa 26. júna 1945 na konferencii Spojených národov o medzinárodnej organizácii, ktorá sa konala v San Francisku, v Článku I definuje ako ciele Organizácie Spojených národov posilňovanie: „úcty k ľudským právam a základným slobodám pre všetkých bez rozdielu rasy, pohlavia, jazyka alebo náboženstva“.
Podľa Článku 13 Charty bode 1 písm. b): „Valné zhromaždenie dáva podnet k štúdiu a robí odporúčanie za tým cieľom, aby sa uľahčilo uskutočňovanie ľudských práv a základných slobôd pre všetkých bez rozdielu rasy, pohlavia, jazyka alebo náboženstva.“.
Podľa Článku 55 písm. c): „Aby sa vytvorili podmienky stability a blahobytu, ktoré potrebné pre mierové a priateľské styky medzi národmi, založené na úcte k zásade rovnoprávnosti a sebaurčenia národov, Organizácia Spojených národov bude pracovať pre všeobecnú úctu k ľudským právam a základným slobodám pre všetkých bez rozdielu rasy, pohlavia, jazyka alebo náboženstva a pre ich zachovávanie.“.
Podľa Článku 76 písm. c): „Základné úlohy poručenskej sústavy v zhode s cieľmi Organizácie Spojených národov, ktoré určuje článok 1 tejto Charty, posilňovať úctu k ľudským právam a základným slobodám pre všetkých bez rozdielu rasy, pohlavia, jazyka alebo náboženstva a rozvíjať vedomie vzájomnej závislosti národov sveta medzi sebou.“.
Všeobecná deklarácia ľudských práv, kde podľa Článkov 1 a 2: „Všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti aj právach. obdarení rozumom a svedomím a majú sa k sebe správať v duchu bratstva.
Každý je oprávnený na všetky práva a slobody, ktoré stanovuje táto deklarácia, bez akéhokoľvek rozdielu rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia.“.
Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ku ktorému Česká a Slovenská Federatívna republika pristúpila oznámením Federálneho ministerstva zahraničných vecí č. 209/1992 Zb., kde podľa Článku 14: „Užívanie práv a slobôd priznaných týmto dohovorom musí byť zabezpečené bez diskriminácie založenej na akomkoľvek dôvode, ako je pohlavie, rasa, farba pleti, jazyk, náboženstvo, politické alebo iné zmýšľanie, národnostný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnostnej menšine, majetok, rod alebo iné postavenie.“.
Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, ku ktorému Československá federatívna republika pristúpila vyhláškou ministra zahraničných vecí č. 120/1976 Zb. o Medzinárodnom pakte o občianskych a politických právach a Medzinárodnom pakte o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, kde podľa Článku 2: „Každý štát, ktorý je zmluvnou stranou paktu, sa zaväzuje rešpektovať práva uznané v tomto Pakte a zabezpečiť tieto práva všetkým jednotlivcom na svojom území podliehajúcim jeho jurisdikcii bez akéhokoľvek rozlišovania podľa rasy, farby, pohlavia, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia.“.
Podľa Článku 20 bodu 2: „Akákoľvek národná, rasová alebo náboženská nenávisť, ktorá predstavuje podnecovanie k diskriminácii, nepriateľstvu alebo násiliu, musí byť zakázaná zákonom.“.
Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach taktiež v Článku 2 zaručuje všetky práva v tomto pakte pre všetkých vez ohľadu na rasu a národnostný pôvod.
Medzinárodný dohovor o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie, ku ktorému Československá socialistická republika pristúpila vyhláškou ministra zahraničných vecí č. 95/1974 Zb. o Medzinárodnom dohovore o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie, kde podľa Článku 2: „Zmluvné štáty odsudzujú rasovú diskrimináciu a zaväzujú sa, že budú vykonávať bez meškania a všetkými vhodnými spôsobmi politiku smerujúcu k odstráneniu rasovej diskriminácie vo všetkých jej formách a k rozvoju porozumenia medzi všetkými rasami.“.
Rámcový dohovor na ochranu práv národnostných menšín Slovenská republika ratifikovala 14.9.1995 ako tretia členská krajina Rady Európy v poradí, kde podľa Článku 4: „Strany sa zaväzujú zaručiť osobám patriacim k národnostným menšinám právo rovnosti
pred zákonom a rovnakú ochranu zo zákona. V tomto ohľade sa zakazuje akákoľvek diskriminácia založená na príslušnosti k národnostnej menšine.“.
Slovenská republika ako demokratický a právny štát je zároveň povinná dodržiavať a vynucovať vnútroštátne právne predpisy.
Podľa Čl. 12 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov: Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.“.
Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov: Dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania spočíva v zákaze diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu.“.
Nato, aby bola Slovenská republika demokratickým a právnym štátom nestačí právne predpisy len formálne schváliť, je nevyhnutné ich aj dodržiavať a dôsledne vynucovať. Dlhodobé problémy Slovenskej republiky s uplatňovaním a dodržiavaním horeuvedených právnych predpisov, ale aj udalosti posledných mesiacov však jasne poukazujú na nedostatky v ich aplikácii.
Z týchto dôvodov Národná rada Slovenskej republiky a jej poslanci odsudzujú všetky prípady porušovania základných práv a slobôd a diskrimináciu z dôvodu rasy, farby pleti a príslušnosti k národnosti či etnickej skupine garantovaných Ústavou Slovenskej republiky a medzinárodnými zmluvami a vyzýva vládu Slovenskej republiky ako vrcholný orgán výkonnej moci na prijatie krokov, ktoré zlepšia vynucovanie dodržiavania legislatívy v tejto oblasti a zaväzuje ju predložiť Národnej rade Slovenskej republiky do 31. decembra 2024 správu o tom, aké kroky v tejto oblasti vykonala a aký je stav dodržiavania základných práv a slobôd v Slovenskej republike.