N Á R O D N Á R A D A S L O V E N S K E J R E P U B L I K YIX. volebné obdobie
N á v r h
skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky
n a p r i j a t i e
uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým sa pripája k záverom zo zasadnutia Európskej rady z dní 26. a 27. októbra 2023, ktoré za Slovenskú republiku podporil predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico vo veci odsúdenia útočnej vojny Ruska proti Ukrajine a odsúdenia Hamasu za brutálne a nerozlišujúce teroristické útoky v Izraeli Ľubomír GALKO v.r.
Lukáš BUŽO v.r.
Gábor GRENDEL v.r.
Július JAKAB v.r.
Marek KRAJČÍ v.r.
Rastislav KRÁTKY v.r.
Igor MATOVIČ v.r.
Roman MIKULEC v.r.
Peter POLLÁK v.r.
Jozef PROČKO v.r.
Veronika REMIŠOVÁ v.r.
Michal ŠIPOŠ v.r.
Anežka ŠKOPOVÁ v.r.
Viliam TANKÓ v.r.
Richard VAŠEČKA v.r.
1. Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky 2. Odôvodnenie
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKYIX. volebné obdobie
Návrh
UZNESENIE
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
z ... 2023,
ktorým sa pripája k záverom zo zasadnutia Európskej rady z dní 26. a 27. októbra 2023, ktoré za Slovenskú republiku podporil predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico vo veci odsúdenia útočnej vojny Ruska proti Ukrajine a odsúdenia Hamasu za brutálne a nerozlišujúce teroristické útoky v Izraeli
Národná rada Slovenskej republiky:
A) Naďalej čo najdôraznejšie odsudzuje vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine ako nevyprovokovaný a neoprávnený akt bezdôvodnej vojenskej agresie v rozpore s medzinárodným právom. Národná rada Slovenskej republiky rešpektuje právo na obranu a územnú celistvosť Ukrajiny a právo na sebaurčenie ukrajinského národa. Národná rada Slovenskej republiky deklaruje, že neuznáva voľby, ktoré boli Ruskou federáciou uskutočnené na dočasne okupovaných územiach na území Ukrajiny.
B) Vyzýva kompetentné orgány, aby Ukrajine a jej obyvateľom naďalej poskytovali významnú finančnú, hospodársku, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú podporu, a to tak dlho, ako to bude potrebné.
C) Vyzýva kompetentné orgány, aby Ukrajine v prvom rade naďalej poskytovali udržateľnú vojenskú podporu, najmä prostredníctvom Európskeho mierového nástroja a vojenskej pomocnej misie Európskej únie, ako aj dvojstrannej pomoci. Národná rada podčiarkuje význam úsilia členských štátov Európskej únie, ako aj to, že z bezprostredného hľadiska je potrebné urýchliť poskytovanie vojenskej podpory Ukrajine s cieľom pomôcť uspokojiť jej naliehavé vojenské a obranné potreby vrátane riadených striel a munície, najmä
prostredníctvom iniciatívy „milión kusov delostreleckej munície“, ako aj systémov protivzdušnej obrany na ochranu jej obyvateľstva a jej kritickej a energetickej infraštruktúry.Národná rada Slovenskej republiky vyzýva kompetentné orgány, aby z dlhodobého hľadiska spolu s partnermi prispeli k budúcim bezpečnostným záväzkom voči Ukrajine, ktoré jej pomôžu brániť sa, odolávať úsiliu o destabilizáciu a odrádzať od aktov agresie v budúcnosti. Národná rada Slovenskej republiky vyzýva vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, aby na základe rámca, ktorý má schváliť Európska rada, viedol s Ukrajinou konzultácie o budúcich bezpečnostných záväzkoch EÚ a aby o výsledku týchto diskusií informoval na decembrovom zasadnutí Európskej rady. Pri poskytovaní vojenskej podpory a bezpečnostných záväzkov sa bude plne rešpektovať bezpečnostná a obranná politika určitých členských štátov a budú sa zohľadňovať bezpečnostné a obranné záujmy všetkých členských štátov.
D) Vzhľadom na pokračujúce útoky Ruska na civilnú a kritickú infraštruktúru Ukrajiny vyzýva kompetentné orgány na zintenzívnenie poskytovanie humanitárnej pomoci a pomoci v oblasti civilnej ochrany Ukrajine vrátane vybavenia, ako sú elektrické generátory a výkonové transformátory, mobilné vykurovacie jednotky a vysokonapäťové a osvetľovacie zariadenia, s cieľom pomôcť Ukrajine a jej obyvateľom zvládnuť ďalšiu zimu vo vojnovom stave.
E) Vyzýva Európsku úniu a kompetentné orgány na pokračovanie v zintenzívnenom diplomatickom úsilí a v spolupráci s Ukrajinou a ďalšími krajinami, aby zabezpečili čo najširšiu medzinárodnú podporu pre komplexný, spravodlivý a trvácny mier a pre kľúčové zásady a ciele mierového plánu Ukrajiny v kontexte svetového mierového samitu.
F) Vyhlasuje, že Rusko nesie zodpovednosť za obrovské škody spôsobené svojou útočnou vojnou proti Ukrajine. V koordinácii s partnermi je potrebné dosiahnuť zásadný pokrok v súvislosti s otázkou, ako by sa mimoriadne príjmy súkromných subjektov, ktoré pochádzajú priamo z imobilizovaných aktív Ruska, mohli v súlade s platnými zmluvnými záväzkami a s právom Európskej únie a medzinárodným právom nasmerovať na podporu Ukrajiny a jej obnovy a rekonštrukcie. Národná rada Slovenskej republiky vyzýva vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a Komisiu, aby urýchlili prácu s cieľom predložiť návrhy. Národná rada Slovenskej republiky je naďalej odhodlaná v koordinácii s medzinárodnými partnermi podporovať oživenie, obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny vrátane odmínovania. Národná rada Slovenskej republiky v tejto súvislosti víta výsledky Medzinárodnej darcovskej konferencie o humanitárnom odmínovaní na Ukrajine, ktorá sa konala 11. a 12. októbra 2023 v Záhrebe, vrátane podpory účinného riadenia boja proti mínam.
G) Vyhlasuje, že Rusko a jeho vedúci predstavitelia musia niesť plnú zodpovednosť za vedenie útočnej vojny proti Ukrajine a za ďalšie najzávažnejšie trestné činy podľa medzinárodného práva. Národná rada Slovenskej republiky vyzýva, aby sa pokračovalo – okrem iného aj v
rámci hlavnej skupiny – v úsilí o zriadenie tribunálu na stíhanie trestného činu agresie voči Ukrajine, ktorý by mal čo najširšiu medziregionálnu podporu a legitimitu, ako aj v úsilí o zriadenie budúceho mechanizmu odškodňovania. Národná rada Slovenskej republiky okrem toho vyjadruje podporu práci Medzinárodného trestného súdu a odsudzuje pokusy Ruska o oslabenie jeho medzinárodného mandátu a fungovania. H) Čo najdôraznejšie odsudzuje skutočnosť, že Rusko nezákonne deportovalo a presunulo ukrajinské deti a iných civilistov do Ruska a Bieloruska, a naliehavo vyzýva Rusko a Bielorusko, aby okamžite zaistili ich bezpečný návrat.
I) Vyhlasuje, že v úzkej spolupráci s partnermi a spojencami je potrebné ďalej oslabovať schopnosť Ruska viesť útočnú vojnu, a to aj ďalším posilňovaním sankcií a prostredníctvom ich úplného a účinného vykonávania a predchádzania ich obchádzaniu, najmä v prípade vysokorizikového tovaru. Národná rada Slovenskej republiky odsudzuje pokračujúcu vojenskú podporu útočnej vojny Ruska, ktorú poskytujú Irán a Bielorusko. Taktiež naliehavo vyzýva všetky krajiny, najmä Kórejskú ľudovodemokratickú republiku, aby materiálne ani iným spôsobom nepodporovali útočnú vojnu Ruska. Národná rada Slovenskej republiky vyzýva Európsku úniu, aby zintenzívnila spoluprácu s partnermi v boji proti falošným ruským naratívom a dezinformáciám o vojne.
J) Je hlboko sklamaná, že ruský parlament prijal zákon o stiahnutí ratifikácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) zo strany Ruskej federácie.
K) Vyjadruje presvedčenie, že jednostranné rozhodnutie Ruska ukončiť vykonávanie Čiernomorskej iniciatívy pre obilniny a jeho úmyselné útoky na ukrajinské skladovacie a vývozné zariadenia, ako aj činnosti vedúce k narušeniu slobody plavby v Čiernom mori svedčia o tom, že Rusko naďalej využíva potraviny ako zbraň a podkopáva celosvetovú potravinovú bezpečnosť. Národná rada Slovenskej republiky zdôrazňuje význam bezpečnosti a stability v Čiernom mori, ktoré sú nevyhnutné pre udržateľný vývoz obilnín. Podporuje všetko úsilie vrátane úsilia OSN o uľahčenie vývozu ukrajinských obilnín a iných poľnohospodárskych výrobkov do krajín, ktoré ich najviac potrebujú, najmä v Afrike a v širšom regióne Blízkeho východu. Národná rada Slovenskej republiky vyzýva na ďalšie zvýšenie kapacity koridorov solidarity EÚ s cieľom uľahčiť tranzit a vývoz do týchto krajín a vyzýva Komisiu, aby na tento účel navrhla nové opatrenia.
L) Víta predĺženie dočasnej ochrany vysídlených osôb z Ukrajiny do marca 2025. Národná rada Slovenskej republiky je naďalej odhodlaná podporovať vysídlené osoby na Ukrajine na území Slovenskej republiky, a vyzýva Európsku úniu, aby aj naďalej v tomto úsilí podporovala členské štáty a to aj prostredníctvom primeranej a flexibilnej finančnej pomoci členským štátom, ktoré znášajú najväčšie bremeno nákladov na lekársku starostlivosť, vzdelávanie a živobytie utečencov.
M) Bude podporovať Moldavskú republiku pri riešení výziev, ktorým čelí v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine.
N) Bude v prípade potreby spolupracovať s Ukrajinou, Moldavskou republikou a Gruzínskom a podporovať ich v reformnom úsilí na európskej ceste.
O) Potvrdzuje vyhlásenie členov Európskej rady z 15. októbra 2023 a čo najdôraznejšie odsudzuje Hamas za brutálne a nerozlišujúce teroristické útoky v Izraeli. Používanie civilistov ako ľudských štítov zo strany Hamasu je obzvlášť odsúdeniahodnou krutosťou.
Národná rada Slovenskej republiky dôrazne podčiarkuje, že Izrael má právo brániť sa v súlade s medzinárodným právom a medzinárodným humanitárnym právom a vyzýva Hamas, aby okamžite a bezpodmienečne prepustil všetkých rukojemníkov.
Národná rada Slovenskej republiky zdôrazňuje, že je dôležité zabezpečiť nepretržitú ochranu všetkých civilistov v súlade s medzinárodným humanitárnym právom. Vyjadruje poľutovanie nad všetkými stratami na životoch civilistov.
Národná rada Slovenskej republiky vyzýva Európsku radu, aby preskúmala aktuálny stav a nadväzné kroky v rôznych oblastiach činnosti vrátane spoločného úsilia zameraného na pomoc občanom európskej únie.
P) Vyjadruje hlboké znepokojenie nad zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou v Gaze a vyzýva na nepretržitý, rýchly, bezpečný a neobmedzený prístup humanitárnej pomoci a na jej poskytnutie ľuďom v núdzi prostredníctvom všetkých potrebných opatrení vrátane humanitárnych koridorov a prímerí na humanitárne účely. Národná rada Slovenskej republiky vyzýva Európsku úniu, aby úzko spolupracovala s partnermi v regióne s cieľom chrániť civilné obyvateľstvo, poskytovať pomoc a uľahčovať prístup k potravinám, vode, zdravotnej starostlivosti, palivu a možnosti úkrytu, pričom bude zabezpečovať, aby takúto pomoc nezneužívali teroristické organizácie.
Q) Pripomína, že je potrebné zabrániť regionálnej eskalácii a v tejto súvislosti spolupracovať s partnermi vrátane Palestínskej samosprávy.
R) Podporuje Európsku úniu pri jej snahách prispieť k oživeniu politického procesu, ktorý vychádza z riešenia založeného na existencii dvoch štátov, okrem iného aj prostredníctvom iniciatívy Úsilie o deň mieru, a víta diplomatické mierové a bezpečnostné iniciatívy a podporuje skoré usporiadanie medzinárodnej mierovej konferencie. S) Zdôrazňuje, že je potrebné bojovať proti šíreniu dezinformácií a nezákonného obsahu a v tejto súvislosti zdôrazňuje právnu zodpovednosť platforiem.
DÔVODOVÁ SPRÁVANavrhuje sa prijatie uznesenia Národnou radou Slovenskej republiky, ktorou v duchu zásad, na ktorých je Slovenská republika postavená a ktoré presadzuje smerom dovnútra aj navonok, potvrdzuje svoju civilizačnú a hodnotovú príslušnosť k Západu a odsudzuje útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine a teroristické útoky hnutia Hamas na štát Izrael.
Národná rada Slovenskej republiky v minulom volebnom období prijala niekoľko uznesení, ktorými odsúdila útočnú vojnu, ktorú vedie Rusko proti Ukrajine. Navrhuje sa, aby aj novo zložená Národná rada Slovenskej republika vyjadrila svoj postoj k tejto vojne. Zároveň hnutie Hamas zaútočilo na štát Izrael a pri teroristických útokoch zabili stovky civilistov, pričom k týmto skutkom Národná rada Slovenskej republiky zatiaľ neprijala žiadne uznesenie.
Schválenie uznesenia vyšle jasný signál našim partnerom, ako aj zúčastneným stranám, že aj novozvolení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky sú proti zmenám hraníc na základe vojenskej sily, odsudzujú útočné vojny a rovnako tak teroristické útoky na civilistov a vyzývajú na prísne dodržiavanie medzinárodného práva.
Uznesenie vychádza zo záverov zasadnutia Európskej rady z 26. a 27. októbra 2023, za ktoré hlasoval aj predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico. Národná rada Slovenskej republiky sa schválením uznesenia pripája k záverom zasadnutia Európskej rady. Neschválenie uznesenia by tak znamenalo aj vyjadrenie politickej nedôvery samotnému predsedovi vlády Slovenskej republiky.