N Á R O D N Á R A D A S L O V E N S K E J R E P U B L I K Y
IX. volebné obdobie
N á v r h
skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky
n a p r i j a t i e
uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k členstvu Slovenskej republiky v Severoatlantickej aliancii
P r e d k l a d a j ú :
Návrh na uznesenie:
Ľubomír GALKO v.r.
Lukáš BUŽO v.r.
Gábor GRENDEL v.r.
Július JAKAB v.r.
Marek KRAJČÍ v.r.
Rastislav KRÁTKY v.r.
Igor MATOVIČ v.r.
Roman MIKULEC v.r.
Peter POLLÁK v.r.
Jozef PROČKO v.r.
Veronika REMIŠOVÁ v.r.
Michal ŠIPOŠ v.r.
Anežka ŠKOPOVÁ v.r.
Viliam TANKÓ v.r.
Richard VAŠEČKA v.r.
1. Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky
2. Odôvodnenie
Bratislava november 2023
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
IX. volebné obdobie
Návrh
UZNESENIE
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
z ... 2023,
k členstvu Slovenskej republiky v Severoatlantickej aliancii
Národná rada Slovenskej republiky:
A) sa s hrdosťou hlási k členstvu Slovenskej republiky v Severoatlantickej aliancii (NATO) a naďalej podporuje naše členstvo ako suverénneho a stabilného partnera,
B) bude podporovať rozvoj vzájomných vzťahov s jednotlivými členskými štátmi Severoatlantickej aliancie v oblasti obrany, bude konštruktívnym a zodpovedným partnerom pri riešení výziev, ktoré nás čakajú a rešpektuje všetky záväzky, ktoré Slovenskej republike z jej členstva v Severoatlantickej aliancii vyplývajú,
C) nebude podnikať žiadne kroky, ktoré by viedli k oslabeniu nášho členstva v Severoatlantickej aliancii alebo k vystúpeniu Slovenskej republiky zo Severoatlantickej aliancie.
DÔVODOVÁ SPRÁVA
Navrhuje sa prijatie uznesenia Národnou radou Slovenskej republiky, ktorou v duchu zásad, na ktorých je Slovenská republika postavená a ktoré presadzuje smerom dovnútra aj navonok, potvrdzuje svoju zahraničnopolitickú a obrannú príslušnosť k Severoatlantickej aliancii a deklaruje dôležitosť členstva v Severoatlantickej aliancii a Severoatlantickú alianciu považuje za garanta svojej bezpečnosti a obranyschopnosti.
Slovenská republika sa stala členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO) 29. marca 2004. Vstupom Slovenskej republiky do Severoatlantickej aliancie sa výrazne zvýšila obranyschopnosť Slovenskej republiky a to vďaka článku 5 Severoatlantickej zmluvy: Zmluvné strany sa dohodli, že ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým z nich v Európe alebo Severnej Amerike, bude považovaný za útok proti všetkým, a preto odsúhlasili, že ak nastane taký ozbrojený útok, každá z nich uplatní právo na individuálnu alebo kolektívnu obranu, uznané článkom 51 Charty Spojených národov, pomôže zmluvnej strane alebo stranám takto napadnutým tým, že bezodkladne podnikne sama a v súlade s ostatnými stranami takú akciu, akú bude považovať za potrebnú, včítane použitia ozbrojenej sily, s cieľom obnoviť a udržať bezpečnosť severoatlantickej oblasti.“. Od vstupu Slovenskej republiky do Severoatlantickej aliancie získala Slovenská republika množstvo schopností a spôsobilostí od ďalších členských štátov v oblasti obrany a bezpečnosti a mier sa stal samozrejmosťou každodenného života občanov Slovenskej republiky.
Severoatlantickú alianciu v súčasnosti tvorí 31 členských štátov, pričom pri mnohých témach môžu mať rôzne záujmy, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch vzájomne nezlučiteľné. Slovenská republika ako hrdý a suverénny členský štát bude naďalej, aj prostredníctvom Národnej rady Slovenskej republiky, presadzovať svoje záujmy v súlade so zásadami a princípmi, na ktorých je Severoatlantická aliancia založená.
Národná rada Slovenskej republiky a jej poslanci si uvedomujú bezpečnosť, ktorú nám členstvo Slovenskej republiky v Severoatlantickej aliancii prináša a budú naďalej ako zodpovedný partner s rešpektom pristupovať aj k záväzkom a povinnostiam, ktoré nám z členstva v Severoatlantickej aliancii vyplývajú.
Národná rada Slovenskej republiky a jej poslanci sa hlásia k členstvu Slovenskej republiky v Severoatlantickej aliancii a nebudú vyvíjať žiadne aktivity, ktoré by naše členstvo spochybňovali alebo priami vyzývali na vystúpenie zo Severoatlantickej aliancie.