Dôvodová správaA.Všeobecná časť
Poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky, Simona Petrík a Lucia Plaváková, predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Cieľom predkladaného návrhu je odstrániť sociálnu diskrimináciu voči ženám a mužom, ktoré a ktorí nevychovali žiadne dieťa. Takéto ženy a muži musia čakať až do dosiahnutia dôchodkového veku, aby mali opätovne nárok na výplatu vdovského dôchodku v prípade, že ich manžel/ka zomrie. V súčasnosti majú nárok na vdovský a vdovecký dôchodok ženy a muži bez dieťaťa len v období dvoch rokov od smrti manžela/manželky a následne až po dosiahnutí dôchodkového veku. Cieľom je vrátiť do systému spravodlivosť aj pre bezdetné vdovy a vdocov, ktoré a ktorí jediní aktuálne nemajú nárok na plnohodnotný vdovský a vdovecký dôchodok oproti ostatným ovdoveným osobám, a to tak, že bezdetné vdovy a vdovci by mali nárok na vdovský a vdovecký dôchodok od dovŕšenia 59. roku života.
V súčasnosti má vdova/vdovec nárok na výplatu vdovského/vdoveckého dôchodku po dvoch rokoch od smrti manžela/ky len v prípade, ak sa vdova/vdovec stará o nezaopatrené dieťa, je invalidná/ý z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, vychoval/a aspoň tri deti, dovŕšil/a vek 52 rokov a vychoval/a dve deti, dovŕšil/a vek 57 rokov a vychovala jedno dieťa, alebo ak dovŕšil/a dôchodkový vek. Neexistuje žiaden relevantný dôvod, prečo by vdovec/vdova bez detí, nemal/a mať nárok na vdovský/vdovecký dôchodok už počas jej/jeho aktívneho života, kedy trpí stratou partnera/ky a jeho/jej príjmu v rodine rovnako ako matka/otec jedného, dvoch či viacerých detí.
Nakoľko súčasné znenie zákona o sociálnom poistení neobsahuje úpravu ohľadom nároku žien a mužov, ktoré/í sú sú bezdetné/í, na vdovský/vdovecký dôchodok po dvoch rokoch od smrti manžela/ky, prijatím predkladaného návrhu by sa napravil súčasný neodôvodnený a diskriminačný právny stav.
Napriek tomu, že návrh zákona myslí pri svojej úprave aj na mužov, úprava sa pozitívne dotkne najmä žien, pretože ony sú tie, ktoré vo väčšine prípadov poberajú vdovský dôchodok. Podľa údajov Sociálnej poisťovne zo septembra 2023 bol počet vyplatených vdovských dôchodkov v tomto mesiaci na úrovni 287 993, pričom počet vyplatených vdoveckých dôchodkov bol na úrovni 52 674. Existuje teda oprávnený predpoklad, že aj v rodine bez dieťaťa sa vo vyššej miere stane vdovou práve žena. V kontexte ťažkej ekonomickej situácie, v ktorej sa Slovensko aktuálne nachádza z dôvodu rastu cien energií či potravín, sa toto opatrenie javí ako ešte naliehavejšie, keďže táto situácia dostala do ťažkej životnej, finančnej a sociálnej situácie veľké množstvo rodín. Na hranici chudoby je aktuálne na Slovensku takmer 900 000 ľudí. Je teda veľmi pravdepodobné, že medzi takýmito nízkopríjmovými domácnosťami sú aj ovdovelé osoby, väčšinou ženy. Popri 13. dôchodkoch, ktoré prioritizuje súčasná vláda, je teda žiaduce, aby bola vyriešená aj dôchodková situácia ovdovelých osôb.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a inými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná.