Odôvodnenienávrhu na vydanie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky
k uznaniu hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932-1933 za genocídu
Uznesenie reaguje na 90. výročie hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932-1933 v kontexte agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine.
Holodomor v rokoch 1932 – 1933 zapríčinil smrť miliónov Ukrajincov a Ukrajiniek, bol cynicky naplánovaný a kruto vykonaný sovietskym režimom s cieľom presadiť sovietsku politiku kolektivizácie poľnohospodárstva a potlačiť ukrajinské obyvateľstvo a ich národnú identitu. Podobné kruté metódy používal sovietsky režim aj v iných častiach Sovietskeho zväzu, najmä v Kazachstane, Bielorusku, na severnom Kaukaze a inde, no práve Ukrajinci a Ukrajinky boli hladomorom najviac postihnutí. Existujú dôkazy o tom, že sovietsky režim zámerne skonfiškoval zozbieranú úrodu obilnín a zavrel hranice, aby Ukrajincom zabránil utiecť pred vyhladovaním. V rokoch 1932 a 1933 Sovietsky zväz vyvážal z územia Ukrajiny obilie, zatiaľ čo tamojší obyvatelia hladovali a umierali. Zabíjanie prevažne vidieckych Ukrajincov často sprevádzala propaganda, ktorá roľníkov ako tzv. kulakov označovala za vinníkov hladomoru. Prebiehajúca ruská agresívna vojna proti Ukrajine, ničenie jej energetickej a poľnohospodárskej infraštruktúry, blokovanie vývozu ukrajinského obilia a krádež miliónov ton obilia zo strany Ruska obnovili obavy z rozsiahleho umelo vyvolaného hladomoru, najmä na globálnom Juhu, ktorý je závislý od cenovo dostupného ukrajinského obilia.
V nadväznosti na uznesenie Európskeho parlamentu z 15. decembra 2022 o 90 rokoch po Holodomore: uznanie masového zabíjania vyhladovaním za genocídu (2022/3001(RSP)) a na ďalšie obdobné vyhlásenia vo svete dopĺňa uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky č. 700 z 12. decembra 2007 k Deklarácii Národnej rady Slovenskej republiky k hladomoru v rokoch 1932 – 1933 v bývalom Sovietskom zväze, zvlášť na Ukrajine (tlač 467 – upravené znenie) tak, že jasne označuje Holodomor, teda umelo vyvolaný hladomor na Ukrajine v rokoch 1932-1933 spôsobený zámernou politikou sovietskeho režimu na čele s Josifom Vissarionovičom Stalinom, za genocídu.
Návrh textu jednotlivých bodov je inšpirovaný predovšetkým vyššie menovaným uznesením Európskeho parlamentu s niektorými úpravami adaptovanými na Slovensko. Doplnené sú body 7 a 8, ktoré odrážajú slovenské špecifiká. Bod 9 je inšpirovaný uznesením nemeckého Spolkového snemu a zdôrazňuje európsku solidaritu s Ukrajinou.
Uznesenie sa navrhuje prijať nielen s ohľadom na 90. výročie hladomoru na Ukrajine, ktorý predstavuje spoločne s holokaustom najtragickejšiu udalosť proti ľudskosti na európskom kontinente, a na obdobné uznesenia Európskeho parlamentu a iných krajín, ale aj v dôsledku pretrvávajúcej agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine, v ktorej chce Rusko opäť zničiť ukrajinskú národnú identitu a fyzicky zlikvidovať Ukrajincov a Ukrajinky ako národ, s cieľom jasne pomenovať minulé činy a upozorniť na tieto činy širokú verejnosť, postaviť sa jasne na stranu Ukrajiny v minulosti i v súčasnosti a urobiť všetko preto, aby sa podobné činy na Ukrajine či kdekoľvek vo svete už nikdy neopakovali.