NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VIII. volebné obdobie
________________________________________________________________
1563
VLÁDNY NÁVRH
ZÁKON
z .............. 2023
o ochrane svedka a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Základné ustanovenia
§ 1
(1)Tento zákon upravuje
a)poskytovanie ochrany a pomoci ohrozenému svedkovi a chránenému svedkovi,
b) vykonávanie programu ochrany chráneného svedka (ďalej len „program ochrany“) a predbežné vykonávanie programu ochrany,
c) kontrolu dodržiavania programu ochrany a kontrolu predbežného vykonávania programu ochrany,
d) medzinárodnú spoluprácu pri ochrane svedka.
(2)Podľa tohto zákona sa postupuje, ak bezpečnosť ohrozeného svedka a chráneného svedka nie je možné zabezpečiť iným spôsobom.
(3)Program ochrany a predbežné vykonávanie programu ochrany sa vykonáva na základe dobrovoľnosti ohrozeného svedka a chráneného svedka.
(4)Na vykonávanie programu ochrany nie je právny nárok.
§ 2
(1)Ohrozeným svedkom je svedok, ktorý v trestnom konaní o obzvlášť závažnom zločine, zločine spáchanom organizovanou skupinou, zločineckou skupinou, teroristickou skupinou alebo extrémistickou skupinou, trestnom čine spáchanom z osobitného motívu podľa § 140 písm. e) Trestného zákona alebo o trestnom čine terorizmu poskytol takú svedeckú výpoveď alebo iný dôkaz o páchateľovi alebo okolnosti tohto trestného činu, na základe čoho u tohto svedka vzniká dôvodná obava ohrozenia jeho života alebo zdravia.
2
(2)Za ohrozeného svedka sa považuje aj blízka osoba1) ohrozeného svedka podľa odseku 1 uvedená v návrhu na začatie programu ochrany.
(3)Chráneným svedkom je ohrozený svedok podľa odseku 1, voči ktorému sa vykonáva program ochrany.
(4)Za chráneného svedka sa považuje aj ohrozený svedok podľa odseku 2, voči ktorému sa vykonáva program ochrany.
(5)Programom ochrany je súbor opatrení a úkonov, ktorými útvar Policajného zboru (ďalej len „útvar“) poskytuje ochranu a pomoc ohrozenému svedkovi a chránenému svedkovi.
§ 3
Návrh na začatie programu ochrany
(1)Návrh na začatie programu ochrany vypracuje a komisii prostredníctvom útvaru podá
a)v prípravnom konaní prokurátor alebo vyšetrovateľ s písomným súhlasom prokurátora,
b)v konaní pred súdom samosudca, predseda senátu (ďalej len „sudca“) alebo prokurátor.
(2)Návrh na začatie programu ochrany obsahuje
a)meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu ohrozeného svedka,
b)opis trestného činu uvedeného v § 2 ods. 1,
c)uvedenie nebezpečenstva, na základe ktorého vzniká u ohrozeného svedka dôvodná obava ohrozenia jeho života alebo zdravia,
d)odôvodnenie významu svedeckej výpovede alebo iného dôkazu poskytnutého ohrozeným svedkom pre trestné konanie o trestnom čine uvedenom v § 2 ods. 1,
e)osobné a majetkové pomery ohrozeného svedka,
f)súhlas ohrozeného svedka so zámerom vykonávať voči nemu program ochrany a s návrhom povinností uvedených v § 7,
g)návrh na predbežné vykonávanie programu ochrany, ak je bezprostredne ohrozený život alebo zdravie ohrozeného svedka,
h)ďalšie údaje potrebné na posúdenie návrhu na začatie programu ochrany.
§ 4
Komisia
(1)O návrhu na začatie programu ochrany a návrhu na ukončenie programu ochrany rozhoduje komisia.
(2)Komisia sa skladá z piatich členov, z ktorých jeden je predsedom komisie. Predsedu komisie, jedného člena komisie a ich náhradníkov vymenúva a odvoláva minister vnútra Slovenskej republiky z príslušníkov Policajného zboru. Dvoch členov komisie a ich náhradníkov vymenúva a odvoláva minister spravodlivosti Slovenskej republiky zo zamestnancov Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky s praxou v oblasti súdnictva a väzenstva. Jedného člena komisie a jeho náhradníka vymenúva a odvoláva generálny prokurátor Slovenskej republiky z prokurátorov Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Člen komisie alebo jeho náhradník musia byť oprávnení oboznamovať sa s utajovanými
1) § 116 Občianskeho zákonníka.
3
skutočnosťami. Člena komisie zastupuje v čase jeho neprítomnosti náhradník, ktorý počas zastupovania postavenie člena komisie.
(3)Rokovanie komisie podľa potreby zvoláva a vedie predseda komisie.
(4)Komisia môže pred hlasovaním o návrhu na začatie programu ochrany alebo návrhu na ukončenie programu ochrany požadovať vysvetlenie od predkladateľa návrhu na začatie programu ochrany podľa § 3 ods. 1 alebo predkladateľa návrhu na ukončenie programu ochrany podľa § 14 ods. 2 alebo ods. 3.
(5) Ak sa rozhodlo o predbežnom vykonávaní programu ochrany, komisia sa s rozhodnutím oboznámi pred vydaním rozhodnutia o začatí programu ochrany.
(6)Komisia môže rokovať, ak prítomní najmenej štyria jej členovia. Komisia rozhodne o začatí programu ochrany alebo ukončení programu ochrany, ak za návrh hlasovali najmenej traja prítomní členovia komisie.
(7)O rokovaní komisie sa vyhotoví zápisnica, ktorá sa doručí útvaru.
(8)Komisia o návrhu na začatie programu ochrany alebo návrhu na ukončenie programu ochrany rozhodne do 60 dní od podania návrhu.
(9) Ak komisia nerozhodla o začatí programu ochrany, nový návrh na začatie programu ochrany v tej istej veci je možné podať, len ak obsahuje nové skutočnosti, ktoré môžu viesť k začatiu programu ochrany.
(10)Podrobnosti o činnosti komisie určí rokovací poriadok, ktorý vydá minister vnútra Slovenskej republiky po dohode s ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky a generálnym prokurátorom Slovenskej republiky.
§ 5
Predbežné vykonávanie programu ochrany
(1)Predseda komisie na základe návrhu podľa § 3 ods. 2 písm. g) bezodkladne písomne rozhodne o predbežnom vykonávaní programu ochrany pred vydaním rozhodnutia o začatí programu ochrany komisiou; v neprítomnosti predsedu komisie o predbežnom vykonávaní programu ochrany rozhoduje jeho náhradník.
(2)Predbežné vykonávanie programu ochrany útvar začne vykonávať bezodkladne po doručení rozhodnutia podľa odseku 1.
(3)Predbežné vykonávanie programu ochrany útvar bezodkladne ukončí, ak
a)komisia nerozhodla o začatí programu ochrany,
b)ohrozený svedok nesúhlasil s programom ochrany alebo
c)sa začal vykonávať program ochrany.
(4)Na predbežné vykonávanie programu ochrany sa primerane použijú ustanovenia o programe ochrany.
4
Program ochrany
§ 6
(1)Výsledok hlasovania komisie o návrhu na začatie programu ochrany útvar bezodkladne písomne oznámi predkladateľovi návrhu na začatie programu ochrany podľa § 3 ods. 1.
(2)Ak komisia rozhodla o začatí programu ochrany, útvar určí ohrozenému svedkovi podmienky a spôsob vykonávania programu ochrany, pričom zohľadní aj skutočnosti podľa § 3 ods. 2 písm. c) a e) a bezodkladne oboznámi ohrozeného svedka s programom ochrany; súčasťou programu ochrany môže byť aj zmena totožnosti chráneného svedka.
(3)Na vykonávanie programu ochrany je potrebný písomný súhlas ohrozeného svedka s programom ochrany, ktorý si od ohrozeného svedka vyžiada útvar.
(4)Ak ohrozený svedok s programom ochrany nesúhlasí, program ochrany sa nezačne vykonávať, čo sa písomne oznámi predkladateľovi návrhu na začatie programu ochrany podľa § 3 ods. 1 a predsedovi komisie.
§ 7
Povinnosti chráneného svedka
(1)Chránený svedok je povinný
a)dodržiavať program ochrany,
b)riadiť sa pokynmi príslušníkov Policajného zboru zaradených na útvare a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ďalej len „zbor“),
c)bezodkladne informovať útvar a zbor o všetkých nových skutočnostiach a zmenách, ktoré môžu byť významné pre program ochrany,
d)zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel počas vykonávania programu ochrany, a to aj po jeho ukončení,
e)ekonomicky sa osamostatniť,
f)neudržiavať a nenadväzovať styky s osobami z kriminálneho prostredia, a to akýmkoľvek spôsobom,
g)nevyvíjať činnosť, ktorá by mohla ohroziť jeho bezpečnosť alebo narušiť program ochrany.
(2)Vykonávanie programu ochrany nezbavuje chráneného svedka povinnosti plniť si svoje záväzky.
§ 8
Program ochrany vykonáva útvar bez poskytovania informácií, ak v § 4 ods. 4, § 9, § 10 ods. 1 až 3, § 11 a 18 nie je ustanovené inak.
§ 9
Každý je povinný na požiadanie útvaru poskytnúť súčinnosť počas vykonávania programu ochrany, ak mu v tom nebránia dôvody ustanovené inými všeobecne záväznými právnymi predpismi.
5
§ 10
Oprávnenia útvaru
(1)Útvar je oprávnený chránenému svedkovi zabezpečovať duševnú, sociálnu, právno-poradenskú, rekvalifikačnú podporu a podporu vo vzdelávaní s cieľom uľahčiť jeho začlenenie do spoločnosti.
(2) Ak ide o konanie pred súdom v občianskoprávnych veciach a uznanie nárokov, ktoré vznikli počas programu ochrany, je útvar oprávnený potvrdzovať, že osoba, ktorej totožnosť bola ako chránenému svedkovi zmenená, je identická s osobou pred touto zmenou totožnosti.
(3) Ak ide o konanie pred orgánom sociálneho poistenia, orgánom sociálneho zabezpečenia alebo dôchodkovou správcovskou spoločnosťou,2) je útvar oprávnený vykonávať právne úkony smerujúce k zachovaniu nadobudnutých práv chráneného svedka.
(4) Útvar môže chránenému svedkovi určiť a poskytovať pravidelný mesačný finančný príspevok do výšky priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za kalendárny rok, ktorý predchádzal kalendárnemu roku, v ktorom sa začal program ochrany voči chránenému svedkovi vykonávať. Na poskytnutie pravidelného mesačného finančného príspevku nie je právny nárok.
(5) V odôvodnených prípadoch útvar môže poskytnúť chránenému svedkovi mimoriadny finančný príspevok. Na poskytnutie mimoriadneho finančného príspevku nie je právny nárok.
(6) Ak sa počas vykonávania programu ochrany zistí, že chránenému svedkovi vznikli pred začatím programu ochrany záväzky, ktoré nebude uhrádzať štát, útvar môže poskytnúť chránenému svedkovi peňažnú pôžičku na vysporiadanie týchto záväzkov. Na poskytnutie peňažnej pôžičky nie je právny nárok.
(7) Útvar môže v odôvodnených prípadoch osobe, ktorej sa skončil program ochrany, umožniť zastierať jej skutočnú totožnosť, využívať vytvorenú legendu a krycie doklady alebo poskytnúť inú obdobnú pomoc.
(8) Útvar môže v odôvodnených prípadoch voči osobe, ktorej sa skončil program ochrany a trvalo sa zdržiava v zahraničí, vykonávať úkony smerujúce k zaisteniu jej bezpečnosti.
§ 11
Vykonávanie programu ochrany
počas výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody
(1)Počas výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody vykonáva program ochrany zbor v spolupráci s útvarom.
(2)Podmienky a spôsob vykonávania programu ochrany podľa § 6 ods. 2 počas výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody určuje útvar v spolupráci so zborom. Ohrozeného svedka s programom ochrany bezodkladne oboznamuje útvar v spolupráci so zborom.
2) Zákon č.
328/2002 Z. z.
o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Zákon č.
461/2003 Z. z.
o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Zákon č.
43/2004 Z. z.
o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
6
(3)Zbor rozhodne o umiestnení ohrozeného svedka a chráneného svedka počas výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody v súlade s predpismi upravujúcimi výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody.
§ 12
Vykonávanie programu ochrany
v prípravnom konaní a v konaní pred súdom
(1)V prípravnom konaní prokurátor alebo vyšetrovateľ písomne oznámi útvaru dátum a miesto konania úkonu s plánovanou účasťou chráneného svedka a spoločne si dohodnú ďalší postup pri vykonaní úkonu.
(2)V konaní pred súdom sudca písomne oznámi útvaru dátum a miesto konania hlavného pojednávania, na ktorom bude nevyhnutná účasť chráneného svedka a spoločne si dohodnú ďalší postup pri zabezpečení účasti chráneného svedka na hlavnom pojednávaní.
(3)Sudca zabezpečí administratívne opatrenia a prostredníctvom útvaru aj technické opatrenia pri výsluchu chráneného svedka pred súdom.
(4)Ochranu chráneného svedka v prípravnom konaní a v konaní pred súdom zabezpečuje útvar v spolupráci so zborom a v súčinnosti s inými útvarmi Policajného zboru.
Ukončenie programu ochrany
§ 13
(1)Útvar ukončí program ochrany, ak
a) chránený svedok doručil útvaru písomné oznámenie o ukončení programu ochrany,
b) komisia rozhodla o ukončení programu ochrany podľa § 15 alebo
c) chránený svedok zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho.
(2)Ukončenie programu ochrany podľa odseku 1 písm. a) do nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o trestnom čine uvedenom v § 2 ods. 1 útvar podľa štádia trestného konania písomne oznámi vyšetrovateľovi, prokurátorovi alebo sudcovi.
§ 14
Návrh na ukončenie programu ochrany
(1)Návrh na ukončenie programu ochrany obsahuje najmä
a)meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu chráneného svedka,
b)opis trestného činu uvedeného v § 2 ods. 1,
c)odôvodnenie významu svedeckej výpovede alebo iného dôkazu poskytnutého chráneným svedkom pre trestné konanie o trestnom čine uvedenom v § 2 ods. 1,
d)dôvod ukončenia programu ochrany podľa odsekov 4 a 5.
(2)Návrh na ukončenie programu ochrany vypracuje a komisii prostredníctvom útvaru podá
a)v prípravnom konaní prokurátor alebo vyšetrovateľ s písomným súhlasom prokurátora,
b)v konaní pred súdom sudca alebo prokurátor.
7
(3)Návrh na ukončenie programu ochrany komisii môže podať aj útvar.
(4)Predkladateľ návrhu na ukončenie programu ochrany podľa odseku 2 môže podať návrh na ukončenie programu ochrany, ak
a)zistí, že pominuli dôvody vykonávania programu ochrany, alebo
b)chránený svedok
1.odmietol poskytnúť alebo neposkytol svedeckú výpoveď alebo iný dôkaz o páchateľovi alebo okolnosti trestného činu uvedeného v § 2 ods. 1, alebo
2.úmyselne uviedol nepravdu o páchateľovi alebo okolnosti, ktorá podstatný význam pre rozhodnutie o trestnom čine uvedenom v § 2 ods. 1, alebo takú okolnosť zamlčal, alebo predložil dôkaz, o ktorom vedel, že je sfalšovaný alebo pozmenený.
(5)Útvar môže podať návrh na ukončenie programu ochrany, ak
a)pominuli dôvody vykonávania programu ochrany, alebo
b)chránený svedok
1.úmyselne uviedol nepravdu alebo zamlčal skutočnosti, a malo to podstatný význam pre rozhodnutie komisie o začatí programu ochrany,
2.trpí trvalou duševnou poruchou, ktorá vylučuje dodržiavanie programu ochrany a jeho dodržiavanie nemožno zabezpečiť inak,
3.porušil program ochrany alebo povinnosť podľa § 7, alebo
4.počas programu ochrany sa dopustil konania, ktoré odôvodňuje jeho trestné stíhanie za úmyselný trestný čin.
§ 15
Výsledok hlasovania komisie o návrhu na ukončenie programu ochrany útvar bezodkladne písomne oznámi predkladateľovi návrhu na ukončenie programu ochrany podľa § 14 ods. 2. Ukončenie programu ochrany podľa § 13 ods. 1 písm. b) útvar ústne oznámi chránenému svedkovi.
§ 16
Kontrola
Útvar je oprávnený vykonávať kontrolu dodržiavania predbežného vykonávania programu ochrany ohrozeným svedkom a kontrolu dodržiavania programu ochrany chráneným svedkom.
§ 17
Obvinený a obžalovaný
Ustanovenia tohto zákona sa primerane použijú aj na obvineného a na obžalovaného, ktorý v trestnom konaní o trestnom čine uvedenom v § 2 ods. 1 poskytol takú svedeckú výpoveď alebo iný dôkaz o páchateľovi alebo okolnosti tohto trestného činu, na základe čoho u neho vzniká dôvodná obava ohrozenia jeho života alebo zdravia.
§ 18
Medzinárodná spolupráca
(1)Útvar spolupracuje pri vykonávaní programu ochrany s príslušnými orgánmi iných štátov a medzinárodnými organizáciami na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je
8
Slovenská republika viazaná alebo na základe požiadavky ministra vnútra Slovenskej republiky.
(2)Ustanovenia tohto zákona sa primerane použijú aj pri zabezpečovaní a poskytovaní ochrany a pomoci svedkovi, ako aj na kontrolu dodržiavania povinností svedka, ktoré útvar vykonáva
a)v spolupráci s príslušnými orgánmi alebo na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná o poskytnutí ochrany a pomoci svedkovi, voči ktorému orgán cudzieho štátu rozhodol o obdobných opatreniach a úkonoch ako program ochrany,
b)so súhlasom prezidenta Policajného zboru na žiadosť oprávneného orgánu cudzieho štátu, ktorý voči tomuto svedkovi rozhodol o obdobných opatreniach a úkonoch podľa právneho poriadku tohto štátu ako program ochrany,
c)so súhlasom ministra vnútra Slovenskej republiky na žiadosť Medzinárodného trestného súdu,3) ktorý voči tomuto svedkovi rozhodol o obdobných opatreniach a úkonoch ako program ochrany.
Spoločné ustanovenia
§ 19
Ak je ohrozeným svedkom alebo chráneným svedkom maloletá osoba, osoba, ktorej súd rozhodnutím obmedzil spôsobilosť na právne úkony, alebo osoba, ktorá trpí duševnou poruchou, úkony súvisiace s programom ochrany vykonáva jej zákonný zástupca,4) ak tým nie je ohrozený život alebo zdravie maloletej osoby, osoby, ktorej súd rozhodnutím obmedzil spôsobilosť na právne úkony, alebo osoby, ktorá trpí duševnou poruchou. Zákonný zástupca zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel v súvislosti s programom ochrany.
§ 20
Informácie týkajúce sa ohrozeného svedka, chráneného svedka, komisie a programu ochrany sa nesprístupňujú, ak § 8 neustanovuje inak.
§ 21
Náklady podľa tohto zákona znáša štát, ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.
§ 22
Na konanie podľa tohto zákona sa nevzťahuje správny poriadok. Rozhodnutia podľa tohto zákona nie sú preskúmateľné správnym súdom.
3) Napríklad čl. 93 ods. 1 písm. j) Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 333/2002 Z. z.).
4) § 26 a 27 Občianskeho zákonníka.
§ 31 ods. 1, § 39 ods. 2, § 56 ods. 1, § 57 ods. 4 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
9
§ 23
Prechodné ustanovenie
Program ochrany vykonávaný podľa zákona č. 256/1998 Z. z. o ochrane svedka a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa považuje za program ochrany vykonávaný podľa tohto zákona.
§ 24
Zrušovacie ustanovenie
Zrušuje sa zákon č. 256/1998 Z. z. o ochrane svedka a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 490/2001 Z. z., zákona č. 457/2003 Z. z., zákona č. 255/2006 Z. z., zákona č. 180/2009 Z. z. a zákona č. 444/2015 Z. z.
Čl. II
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č.
171/1993 Z. z.
o Policajnom zbore v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č.
251/1994 Z. z.
, zákona Národnej rady Slovenskej republiky č.
233/1995 Z. z.
, zákona Národnej rady Slovenskej republiky č.
315/1996
Z. z.
, zákona č.
353/1997 Z. z.
, zákona č.
12/1998 Z. z.
, zákona č.
73/1998 Z. z.
, zákona č.
256/1998 Z. z.
, zákona č.
116/2000 Z. z.
, zákona č.
323/2000 Z. z.
, zákona č.
367/2000 Z. z.
, zákona č.
490/2001 Z. z.
, zákona č.
48/2002 Z. z.
, zákona č.
182/2002 Z. z.
, zákona č.
422/2002
Z. z.
, zákona č.
155/2003 Z. z.
, zákona č.
166/2003 Z. z.
, zákona č.
458/2003 Z. z.
, zákona č.
537/2004 Z. z.
, zákona č.
69/2005 Z. z.
, zákona č.
534/2005 Z .z.
, zákona č.
558/2005 Z. z.
, zákona č.
255/2006 Z. z.
, zákona č.
25/2007 Z. z.
, zákona č.
247/2007 Z. z.
, zákona č.
342/2007
Z. z.
, zákona č.
86/2008 Z. z.
, zákona č.
297/2008 Z. z.
, zákona č.
491/2008 Z. z.
, zákona č.
214/2009 Z. z.
, nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č.
290/2009 Z. z.
, zákona č.
291/2009 Z. z.
, zákona č.
495/2009 Z. z.
, zákona č.
594/2009 Z. z.
, zákona č.
547/2010 Z. z.
, zákona č.
192/2011 Z. z.
, zákona č.
345/2012 Z. z.
, zákona č.
75/2013 Z. z.
, zákona č.
307/2014
Z. z.
, nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č.
139/2015 Z. z.
, zákona č.
397/2015 Z. z.
, zákona č.
444/2015 Z. z.
, zákona č.
125/2016 Z. z.
, zákona č.
82/2017 Z. z.
, zákona č.
18/2018
Z. z.
, zákona č. 68/2018 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 6/2019 Z. z., zákona č. 35/2019 Z. z., zákona č. 395/2019 Z. z., zákona č. 217/2021 Z. z., zákona č. 187/2022 Z. z. a zákona č. 252/2022 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1.V § 2 ods. 1 písmeno m) znie:
„m) poskytuje ochranu a pomoc ohrozenému svedkovi a chránenému svedkovi a vykonáva kontrolu podľa osobitného predpisu,2a)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 2a znie:
2a) Zákon č. ..../2023 o ochrane svedka a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov.“.
2.V § 11 ods. 1 písm. d) sa slová „podľa osobitného predpisu,“ nahrádzajú slovami alebo kontrolu podľa osobitného predpisu,2a)“.
3.V § 36 sa za slová „chránenému svedkovi“ vkladajú slová „a pri kontrole“.
4.V § 38a ods. 1 sa za slová „chránenému svedkovi“ vkladajú slová „a vykonávania kontroly podľa osobitného predpisu2a)“.
10
5.V § 76a ods. 3 sa slová „podľa osobitného predpisu,“ nahrádzajú slovami a vykonávaní kontroly podľa osobitného predpisu,2a)“.
Čl. III
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. augusta 2023.