Dôvodová správa
A.Všeobecná časť
Predkladaný návrh zákona, bol vypracovaný v súlade s cieľmi a míľnikmi Plánu obnovy a odolnosti, Komponentu 11, Reformy 3 „Centralizácia riadenia najväčších nemocníc“, ktorá podmieňuje časť Investície 3.
Návrh zákona je v súlade s Programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2021-2024, ktoré v časti „Zlepšenie starostlivosti o zdravie obyvateľstva“ obsahuje záväzok vlády, dôkladne sa venovať dlhodobým, štrukturálnym problémom zdravotného systému. Jedným z bodov programového vyhlásenia, ktoré súvisí s návrhom zákona, je záväzok vlády SR, že začne štátne nemocnice riadiť koordinovane pod jednotným vedením a bude naplno využívať úspory z rozsahu. Vláda Slovenskej republiky sa zároveň v Programovom vyhlásení zaviazala, že sa zasadí o transparentný a nepolitický výber riaditeľov nemocníc a o zavedenie osobnej zodpovednosti manažmentu nemocníc pri nehospodárnom nakladaní s majetkom štátnych nemocníc, ako aj pri nedodržiavaní personálnych normatívov.
Návrh zákona reaguje na zadlženosť organizácií v zriaďovateľskej a zakladateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „organizácie v pôsobnosti ministerstva“), a s tým súvisiacu nereflektovanú potrebu koordinovať a podporovať riadiace procesy, a to najmä v zmysle koncepčného a systematického využívaní úspor z rozsahu pri podpore riadenia väčšieho počtu organizácií v pôsobnosti ministerstva.
Predkladaný návrh zákona vyplýva z nereflektovanej potreby Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstva zdravotníctva“) ako zriaďovateľa, koordinovať a podporovať riadiace procesy v organizáciách a rovnako aj z potrieb vedení organizácií v pôsobnosti ministerstva, súvisiacich s koordináciou ich riadenia zriaďovateľom.
Podkladom pre prípravu tohto návrhu zákona bola analýza existujúceho stavu a návrh riešenia. Analýzu pripravilo ministerstvo zdravotníctva v rámci projektu Technickej pomoci Európskej komisie v rokoch 2021-23. Na základe zistení z analýzy boli identifikované nasledovné kľúčové výzvy riadenia organizácií v pôsobnosti ministerstva:
1.Koordinované zapojenie organizácií v pôsobnosti ministerstva do prípravy strategických rozhodnutí ministerstva zdravotníctva, ktoré sa týkajú ich pôsobnosti a včasná a dostatočná informovanosť o týchto rozhodnutiach.
2.Implementovať jednotný systém finančného plánovania a to pre všetky organizácie v pôsobnosti ministerstva, vrátane príspevkových organizácií.
3.Štandardizovať reportingový proces, vrátane zadefinovania jedného kontaktného bodu na úrovni ministerstva zdravotníctva pre organizácie v pôsobnosti ministerstva a ostatných stakeholderov. Zistenia z reportingu využívať aj pre implementáciu potrebných opatrení na zlepšenie existujúceho stavu.
4.Zriadiť na úrovni ministerstva zdravotníctva útvar, ktorý bude i) posudzovať strategické investičné projekty a inovácie z celorezortného strategického pohľadu; ii) vytvorí a bude spravovať zásobník týchto projektov, vrátane neschválených projektov, použiteľných v ďalšom období; iii) vyhodnocovať strategické investičné projekty po ich ukončení a to z technického, ekonomického a pod. hľadiska a prijímať na základe nich potrebné opatrenia; iv) koordinovať zdieľanie informácií a najlepšej praxe o implementácii strategických projektov medzi organizáciami v