DÔVODOVÁ SPRÁVA
A.VŠEOBECNÁ ČASŤ:
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Mária Šofranko a Igor Matovič predkladajú do legislatívneho procesu návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „návrh zákona“).
Predkladaný návrh zákona ako iniciatívny návrh zavádza povinnosť obce s počtom obyvateľov vyšším ako 500 umiestniť a zabezpečiť funkčnosť verejne prístupného automatického externého defibrilátora.
Mimonemocničné náhle zastavenie krvného obehu sa v Európe vyskytne každé dve minúty. Približne 23 % náhlych zastavení obehu má defibrilovateľný rytmus. Fibrilácia srdca je stav, kedy sa srdcový sval nekontrolovateľne chveje a nedokáže pumpovať krv do životne dôležitých orgánov. Odstrániť tento stav - fibriláciu dokáže len elektrický výboj – defibrilácia. Defibrilácia do 3 – 5 minút od kolapsu môže zvýšiť prežívanie na 50 – 70 %. Včasnú defibriláciu však nie je možné zabezpečiť posádkami záchrannej zdravotnej služby, ktorých by namiesto súčasných viac ako 300 muselo byť na území Slovenska aspoň 3000.
Defibrilovať dokáže nie len záchranná zdravotná služba, ale aj laický záchranca s pomocou prístroja – AED (automatizovaného externého defibrilátora). Európske aj svetové krajiny preto zavádzajú programy verejne prístupnej defibrilácie a po krajinách sa rozmiestňujú prístroje tak, aby boli dostupné širokej verejnosti, ktorá dokáže prístroj zobrať a použiť do piatich minút od kolapsu osoby. Spolu s oživovaním (resuscitáciou) dokáže laik obnoviť krvný obeh ešte pred príchodom záchrannej služby.
Na Slovensku tvoria choroby obehovej sústavy (srdcovo-cievne ochorenia) takmer polovicu príčin všetkých úmrtí. Ročne takto na Slovensku zomrie viac ako 25 000 ľudí. Ku viac ako 8 000 zastavení krvného obehu za rok je na Slovensku vysielaná záchranná zdravotná služba. Ochorenie srdca spôsobuje zastavenie obehu až do 83% prípadov. Defibrilovateľný rytmus má najmenej 23% postihnutých osôb. Teda najmenej ku 2 000 osobám za rok by bolo potrebné na Slovensku vyslať a použiť AED a vyškoleného laického záchrancu.
Verejných defibrilátorov je na Slovensku málo. Spolu je evidovaných 2574 AED (vrátane tých vo firmách, zdravotníckych zariadeniach), verejne prístupných je len 385 spolu. Verejne prístupný defibrilátor je taký, ktorý dokáže použiť ktokoľvek kedykoľvek 24 hodín denne, bez odomykania, hlásenia či iných procedúr.
Defibrilátory AED eviduje vo verejnej databáze Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR. Evidencia je dôležitá, pretože v prípade volania na tiesňovú linku 155 dokáže operátor laikovi nie len dávať inštrukcie k prvej pomoci a resuscitácii ale aj vyslať volajúceho po najbližší dostupný defibrilátor. Takto sa zlepšuje reťaz prežitia a šanca na prežitie stúpa ešte pred príchodom záchrannej služby.
Predkladaným návrhom zákona bude rozmiestnených približne 2088 defibrilátorov do konca roka 2024.
Návrh zákona má negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, nemá vplyvy na podnikateľské