Dôvodová správa
I.Všeobecná časť
Poslanec za Ľudovú stranu Naše Slovensko Martin Beluský predkladá do Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 152/1995 Z. z. o potravinách.
Cieľom predloženého návrhu zákona je jasné označovanie potravín s obsahom hmyzích bielkovín a ich predaj iba v špecializovaných obchodoch.
Európska únia vykonávacím nariadením komisie (EÚ) 2023/5 z 3. januára 2023 povolila umiestnenie čiastočne odtučneného prášku zo svrčka domového Acheta domesticus ako novej potraviny na trh. Toto nariadenie vyvolalo množstvo negatívnych reakcií u spotrebiteľov, ktorí sa oprávnene obávajú konzumácie potravín s obsahom hmyzích bielkovín.
Medzi vedeckými štúdiami sa uverejnili dôkazy, ktoré prepojili konzumáciu druhu Acheta domesticus s viacerými prípadmi anafylaxie. Anafylaxia je najťažšia alergická reakcia. Ide o búrlivý prejav odpovede organizmu, ktorý väčšinou začína intenzívnym svrbením na celom tele, kožnou reakciou a často aj sťaženým dýchaním. Reakcia sa môže spustiť niekoľko desiatok sekúnd po zjedení potraviny, alebo po aplikácii lieku injekčne či ústne a v priebehu niekoľkých minút môže končiť šokovým stavom. Ak nie je podaná okamžitá liečba (adrenalín, zaistenie dýchania a obehu) môže končiť smrteľne.
Na základe dôkazov o tom, že druh Acheta domesticus obsahuje niekoľko potenciálne alergénnych bielkovín, dospel Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vo svojom stanovisku k záveru, že konzumácia tejto novej potraviny môže viesť k senzibilizácii na bielkoviny druhu Acheta domesticus.
Úrad vo svojom stanovisku takisto dospel k záveru, že konzumácia čiastočne odtučneného prášku zo svrčka domového Acheta domesticus môže vyvolať alergické reakcie u osôb, ktoré alergické na kôrovce, mäkkýše a prachové roztoče. Úrad ďalej poznamenal, že v novej potravine sa môžu objaviť ďalšie alergény, ak tieto alergény prítomné v substráte, ktorým sa hmyz kŕmi. Preto je vhodné, aby sa potraviny s obsahom čiastočne odtučneného prášku zo svrčka domového Acheta domesticus náležite označovali.
Maďarsko a Taliansko pristúpili k úprave svojej legislatívy a špecifikovali označovanie týchto potravín ako aj ich umiestňovanie v obchodoch a na osobitne označených regáloch. Preto predkladateľ tejto novely zákona navrhuje, aby sa všetky potraviny obsahujúce hmyzie bielkoviny označovali nápisom „Pozor! Tento výrobok obsahuje hmyzie bielkoviny“.
Novelou zákona sa taktiež zakazuje predaj výrobkov s obsahom hmyzích bielkovín, ak sa v danej predajni predávajú aj výrobky v rovnakej kategórii bez hmyzích bielkovín. To znamená, že predaj výrobkov s obsahom hmyzích bielkovín bude možný iba v špecializovaných predajniach,
kde sa nebude dať kúpiť alternatívny produkt. Ide o nasledovné kategórie: viaczrnný chlieb a rožky, krekry a chlebové tyčinky, cereálne tyčinky, premixy na pečenie, sušienky, výrobky na báze cestovín, výrobky na báze plnených cestovín, omáčky, spracované zemiakové výrobky, strukovinové a zeleninové jedlá, pizza, výrobky na báze cestovín, sušená srvátka, analógy mäsa, polievky a polievkové koncentráty alebo prášky, snacky na báze kukuričnej múky, nápoje podobné pivu, čokoládové cukrovinky, orechy a olejnaté semená, iné snacky než lupienky a mäsové prípravky.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, inými zákonmi, nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.
II. Osobitná časť
Čl. I
K ods. 1
Zavádza sa špeciálna povinnosť označovania potravín s obsahom hmyzích bielkovín.
K ods. 2
Zavádza sa zákaz predaja potravín s hmyzími bielkovinami s potravinami, ktoré ich neobsahujú a sú v rovnakej kategórii. Napr. nebude možné predávať chlieb s hmyzími aj bez hmyzích bielkovín, čím nedôjde k zámene a zákazník bude jasne informovaný o tom, čo si kupuje a čo daný výrokov obsahuje.
Čl. II
Navrhuje sa účinnosť zákona pätnástym dňom po jeho vyhlásení v Zbierke zákonov.