(2) Okolnosťami podľa odseku 1 písm. c) sa rozumejú najmä pôsobenie na oprávnenú osobu v podobe akéhokoľvek nátlaku, donútenia či presviedčania, aby sa zdravotnému úkonu zabraňujúcemu plodnosti podrobila a skutočnosť, že oprávnená osoba nebola zrozumiteľným spôsobom a v dostatočnom rozsahu informovaná o svojom zdravotnom stave a o účele, povahe, predpokladanom prínose, možných dôsledkoch a rizikách navrhovaného zdravotného úkonu a o iných možných riešeniach zdravotného stavu, ich vhodnosti, prínosoch a rizikách.
(3) Sterilizáciou v rozpore s právom sa na účely tohto zákona rozumie aj zdravotný úkon zabraňujúci plodnosti, v súvislosti s ktorým bola oprávnenej osobe podľa predpisov o sociálnom zabezpečení1) vyplácaná sociálna dávka alebo bolo poskytnuté iné plnenie, ktorého poskytnutie bolo viazané na podstúpenie sterilizácie.
§ 4
Spôsob uplatnenia nároku na odškodnenie
(1) Oprávnené osoby majú nárok na poskytnutie jednorazového finančného odškodnenia.
(2) Nárok podľa odseku 1 je potrebné uplatniť vo forme písomnej žiadosti o odškodnenie (ďalej len „žiadosť“) na Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo") najneskôr do 31. decembra 2025, inak nárok zaniká.
(3) Žiadosť podľa odseku 2 musí okrem všeobecných náležitostí podania podľa všeobecného predpisu o správnom konaní2) obsahovať aj popis rozhodujúcich skutočností prípadu a okolností, za ktorých došlo k sterilizácii v rozpore s právom, vrátane označenia zdravotníckeho zariadenia a údajov o tom, kedy došlo k sterilizácii v rozpore s právom. K žiadosti sa pripojí zdravotná dokumentácia alebo iné doklady preukazujúce rozhodujúce skutočnosti pre záver, že ide o oprávnenú osobu, alebo vyhlásenie, že takýmito dokladmi oprávnená osoba nedisponuje.
(4) Ak žiadosť nemá náležitosti podľa odseku 3, ministerstvo vyzve žiadateľa na doplnenie žiadosti v lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako 30 dní. Ak žiadateľ v stanovenej lehote žiadosť nedoplní, ministerstvo odškodnenie neprizná.
(5) Ministerstvo priamo alebo prostredníctvom vlastnej príspevkovej organizácie, Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity, úrady práce, sociálnych vecí a rodiny a Centrum právnej pomoci sú povinné prijímať žiadosti o priznanie nároku a poskytnúť asistenciu žiadateľom pri podaní žiadosti a pri jej doplnení podľa odseku 4.
(6) Žiadosť sa podáva na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; tlačivá žiadosti sú k dispozícii na ministerstve, ktoré ich zverejní na svojom webovom sídle.
(7) Subjekty podľa odseku 5 sú oprávnené spracovávať osobné údaje v rozsahu potrebnom na riadne plnenie ich úloh podľa tohto zákona.
§ 5
Výška odškodnenia
Výška odškodnenia je 5 000 eur.
§ 6
1) Napríklad Vyhláška Ministerstva zdravotníctva a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky č. 151/1988 Zb. zo 6. septembra 1988, ktorou sa vykonáva zákon o sociálnom zabezpečení a zákon Slovenskej národnej rady o pôsobnosti orgánov Slovenskej socialistickej republiky v sociálnom zabezpečení.2) Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.