DÔVODOVÁ SPRÁVAVšeobecná časť
Na Slovensku má podľa odhadov 400 000 obyvateľov problém s nadmernou konzumáciou alkoholu. Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia, narušenie vzťahov či rozpad rodín. Často je aj príčinou domáceho násilia. Navyše v období a po období obmedzení súvisiacich s pandémiou ochorenia COVID-19, ako aj období zvyšujúcej sa ekonomickej neistoty je predpoklad ďalšieho prehlbovania takýchto problémov.
Alkohol tiež výrazným spôsobom prispieva k dopravnej nehodovosti. Každoročne sú evidované stovky dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka nehody, pričom pri množstve z týchto dopravných nehôd dochádza k usmrteniu osôb, poškodeniu zdravia a / alebo poškodeniu majetku.
Podľa § 2 ods. 1 písm. b) sa zakazuje „podávať alkoholické nápoje alebo inak umožňovať ich bezprostredné požitie vodičom.“ Tento zákaz platí všade, aj na čerpacích staniciach pohonných hmôt. Pritom, ak sa na čerpacích staniciach pohonných hmôt umožňuje predaj alkoholických nápojov vodičom, súčasne sa vodičom umožňuje aj ich bezprostredné požitie. Navrhovaný zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach pohonných hmôt zakáže predaj alkoholických nápojov, čo je logickým predpokladom pre to, aby vodiči mali bezprostredne pred jazdou sťažený prístup k alkoholickým nápojom.
Jedným zo základných a najefektívnejších opatrení na obmedzovanie zneužívania alkoholických nápojov je znižovanie jeho dostupnosti. Z uvedeného dôvodu sa navrhuje zákaz predaja alkoholických nápojov v prevádzkach na diaľničných odpočívadlách a parkoviskách a v ich bezprostrednej blízkosti a tiež predaj alkoholických nápojov prostredníctvom predajných automatov a predaj alkoholických nápojov (okrem piva a vína) prostredníctvom donáškovej služby.
Kľúčovou v boji proti alkoholizmu je aj ochrana maloletých a mladistvých, keďže u vysokého počtu osôb závislých na alkohole sa závislosť postupne vyvíjala už od veľmi mladého veku a prístup k alkoholu v detstve vysoko zvyšuje riziko vzniku závislosti alebo iných negatívnych zdravotných a spoločenských dôsledkov. Z tohto dôvodu sa navrhuje zákaz predaja a ponúkania alkoholu neplnoletými osobami, okrem prípadov, kedy je predaj alebo podávanie alkoholických nápojov súčasťou ich sústavnej prípravy na budúce povolanie.
Vzhľadom na pretrvávajúce negatívne dopady rozšírenej nadmernej konzumácie alkoholických nápojov navrhujeme, aby boli reklamy na alkoholické nápoje zakázané. Už v súčasnosti sú zakázané napr. reklamy na lieky obsahujúce omamné, psychotropné a iné návykové látky, hoci je všeobecne známe, že zneužívanie alkoholu má veľmi podobné účinky a je v spoločnosti dokonca oveľa častejšie a viac spoločensky tolerované.
Ďalším negatívnym spoločenským javom je aj patologické hráčstvo, resp. gambling. Obzvlášť od obdobia pandémie vzrastá počet hazardných hráčov. Hoci uplynulých obdobia boli prijaté určité opatrenia smerujúce k obmedzeniu dostupnosti hazardu v kamenných prevádzkach, online hazard funguje len s minimálnou reguláciou a narastá na popularite. Online hazard je tiež predmetom masívnych reklamných a marketingových kampaní, a to dokonca aj v hlavnom vysielacom čase, čím pôsobí aj na maloletých a osoby ohrozené patologickým hráčstvom. Potreba prísnejšej regulácie online hazardu vyplýva o. i. aj z Odporúčania Európskej komisie o