DOLOŽKA PREDNOSTImedzinárodnej zmluvy pred zákonmi
(čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky)
1.Gestor zmluvy:
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
2.Názov zmluvy:
Protokol doplňujúci Dohovor o potláčaní protiprávneho zmocnenia sa lietadiel (ďalej len „protokol“), prijatý 10.septembra 2010 počas diplomatickej konferencie o leteckej bezpečnosti v Pekingu.
3.Účel a predmet zmluvy a jeho úprava v právnom poriadku Slovenskej republiky:
Účelom protokolu je reagovať na nové hrozby súvisiace s bezpečnosťou medzinárodného civilného letectva a zefektívniť postupy a spoluprácu zmluvných strán prostredníctvom moderného medzinárodnoprávneho nástroja, ktorý má prispieť k potláčaniu protiprávneho zmocnenia sa alebo výkonu kontroly nad lietadlom. Vnútroštátne právne predpisy (najmä zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších právnych predpisov) poskytujú priestor na postihovanie protiprávnych konaní ustanovených v Haagskom dohovore modifikovaných týmto protokolom (ide najmä o skutkové podstaty trestných činov ohrozenia bezpečnosti vzdušného dopravného prostriedku a lode (§ 291), nadržovania (§ 339), nebezpečného vyhrážania (§ 360), teroristického útoku (§ 419) a pod.).
4.Priama úprava práv alebo povinností fyzických osôb alebo právnických osôb:
Článok X protokolu (spravodlivé zaobchádzanie, práva a záruky)
5.Úprava predmetu medzinárodnej zmluvy v práve EÚ:
Právo EÚ neupravuje predmet protokolu.
6.Kategória zmluvy podľa čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky (vyžaduje pred ratifikáciou súhlas Národnej rady Slovenskej republiky):
V súlade s čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky je protokol medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy, na vykonanie ktorej je potrebný zákon, a zároveň medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb.
7.Kategória zmluvy podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky (má prednosť pred zákonmi):
V súlade s čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky je protokol medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo upravuje práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a ktorá má prednosť pred zákonmi SR.
8.Vplyvy prijatia medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi, na slovenský právny poriadok (uvedú sa právne predpisy alebo ich jednotlivé ustanovenia, ktorých sa medzinárodná zmluva týka; potreba ich zrušenia alebo zmeny z dôvodu duplicity):
V súvislosti s prístupom SR k protokolu nie je v súčasnosti potrebné prijať novú legislatívnu úpravu.