Dôvodová správa
A.Všeobecná časť
Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Tomáš Šudík predkladá na schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 39/2007 Z.z., o veterinárnej starostlivosti, v znení neskorších predpisov (ďalej len „návrh zákona“).
I.Etické výhrady chovu
Za posledné roky u európskych občanov a občaniek vzrástlo povedomie a znepokojenie ohľadom dobrých životných podmienok zvierat a problémov životného prostredia. V dôsledku toho spotrebitelia na európskom trhu požadujú etickejšie potraviny, teda vajcia vyprodukované v systémoch s vyššími štandardmi dobrých životných podmienok zvierat, z ktorých niektoré opísané v tejto správe. Podľa osobitného prieskumu Eurobarometra 442: Postoj Európanov k dobrým životným podmienkam zvierat, 94% európskych občanov považuje ochranu a dobré životné podmienky hospodárskych zvierat (vrátane nosníc) za dôležité. Aj najnižší priemer, zistený v Maďarsku, Chorvátsku, Poľsku, v Bulharsku a na Slovensku, bol stále drvivou väčšinou dobré životné podmienky zvierat tu považuje za dôležité 86 - 88 % respondentov1. Prieskum agentúry Focus z decembra 20192 ukázal podporu pre zákaz klietkového chovu sliepok u 60,3 % ľudí na Slovensku.
Táto silná verejná podpora kulminovala v júni 2021, kedy, na základe viac ako milión overených podpisov občanov Európskej únie, Európska komisia sa zaviazala k revízií
1 Osobitný prieskum Eurobarometra 442: Postoj Európanov k dobrým životným podmienkam zvierat. Dostupné z:
https://data.europa.eu/data/datasets/s2096_84_4_442_eng?locale=sk
2 Výsledky prieskumu agentúry Focus z decembra 2019:
https://humannypokrok.sk/klietkovy-chov-odmieta-uz-
viac-nez-60-ludi-na-slovensku/
aktuálneho právneho rámca a k zrušeniu klietkového chovu nosníc do roku 20273. Medzičasom vyjadrilo podporu zákazu klietkového chovu sliepok na Slovensku viac ako 43 000 ľudí4.
II.Chov nosníc na Slovensku
Väčšina slovenských nosníc je stále chovaných v klietkovom chove, a to aj napriek tomu, že väčšina Slovákov a Sloveniek podporuje zákaz klietkového chovu nosníc na Slovensku. Podiel nosníc v klietkovom chove na Slovensku v priebehu posledných troch rokov klesol o takmer 8 % a v súčasnosti ešte stále tvorí 75,3 % nosníc. Z výhľadovej správy o vajciach pravidelne zverejňovanou Európskou komisiou5 vyplýva, že v žije v klietkových chovoch iba 44,9 % sliepok Z tejto správy je zrejmé aj to, že vo voľnom výbehu a v ekologickom chove žije v 19,4 % nosníc, pričom na Slovensku je to iba 2,4 %. Slovensko tak za Európou v ochrane nosníc výrazne zaostáva. Únia hydinárov Slovenska sa napriek tomu zaviazala v memorande spolu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, že do roku 2030 prestavajú všetky svoje klietkové chovy na podstielkové, voliérové alebo voľnovýbehové chovy6.
III.Budúci vývoj na trhu
Väčšina obchodných reťazcov na Slovensku sa zaviazalo, že najneskôr do roku 2025 vajcia z klietkového chovu prestanú predávať. medzi nimi reťazce Tesco, Lidl, Kaufland, Billa, Terno, Kraj a Delia, ktoré pokrývajú 75 % trhu s potravinami na Slovensku, pričom rovnaké záväzky prijali aj veľkoobchod Metro a viacero reštaurácií a výrobcov potravín7. Tieto reťazce svoje záväzky začali aktívne napĺňať8 a v priemere u nich v roku 2021 tvorili
3 OZNÁMENIE KOMISIE týkajúce sa európskej iniciatívy občanov (EIO) „End the Cage Age“, dostupné z:
https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=C(2021)4747&lang=sk
4 Petícia za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku:
www.zakazklietok.sk
6 Tlačová beseda Produkcia vajec na Slovensku. Dostupné z:
https://www.biznis.sk/article/tlacova-beseda-
produkcia-vajec-na-slovensku/5e4114d0503fa5aa678b8baf
7 Iniciatíva „Viac neznesiem!“, Humánny Pokrok o.z. Dostupné z:
https://viacneznesiem.sk/#retazce
8Slovensko na ceste ku koncu klietkového chovu: Správa o stave trhu s vajcami za rok 2021. Dostupné z:
https://humannypokrok.sk/wp-content/uploads/2022/12/Slovensko-na-ceste-ku-koncu-klietkoveho-chovu-Sprava-
o-stave-trhu-s-vajcami-za-rok-2021-web.pdf
vacia z alternatívnych chovov viac ako 60 % ponuky, pričom najúspešnejší z reťazcov dosiahol 100 % a na druhom mieste je reťazec s 87% naplnenosťou záväzku. Toto kopíruje vývoj v zahraničí, kde sa k ukončeniu používania vajec z klietkového chovu zaviazali tisícky firiem vrátane najväčších potravinárskych firiem sveta ako Nestle, Unilever či Mondelez. Viac ako 1400 firiem prijalo záväzky týkajúce sa Európy, pričom tieto záväzky prichádzajú od lídrov naprieč všetkými sektormi služieb a výroby potravín, vrátane maloobchodného trhu (Carrefour, Tesco, Lidl, Kaufland, Aldi, Billa, Metro, Marks&Spencer...), hotelov (Hilton, Wyndham, Holiday Inn, Radisson, Marriott, Accor, InterContinental...), reštauračných sietí (Starbucks, Subway, McDonald’s, KFC, Burger King, Pizza Hut...), hromadného stravovania (Sodexo, Compass Group, Aramark...) či výrobcov potravín (Nestlé, Unilever, Kraft-Heinz, Dr. Oetker, Ferrero, Mondelez, PepsiCo...).
V súvislosti s vyššie uvedenými záväzkami je tak aktuálny stav podielu nosníc v klietkových chovoch na Slovensku neudržateľný. Národný zákaz klietkového chovu nosníc tak môže slovenským farmárom poskytnúť priamu motiváciu k prestavaniu ich chovov, prechodné obdobie k nastaveniu finančných stimulov a dostatok materiálov k prestavbe chovov predtým ako zákaz klietkového chovu v celej Európskej únii vytvorí veľký dopyt po materiáloch k prestavbe chovov. Slovenský chovatelia tak môžu mať finančný osoh (zníženie vstupných nákladov) zo skorého prechodu na alternatívne chovy. Z finančnej analýzy a z vyjadrení dotknutých podnikateľov je vysoko pravdepodobné, že prestavbu chovov bude potrebné podporiť aj z prostriedkov verejného rozpočtu. Táto podpora by mala byť pripravená na základe relevantných a objektívnych kritérií Ministerstvom poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej Republiky.
Zároveň je potrebné zdôrazniť, že vzhľadom na poslednú zmenu Európskej legislatívy, ktorá od roku 2012 zakázala používanie neobohatených klietok a ktorá viedla k hromadnej výmene technológií na Slovensku možno očakávať, že pri obvyklej životnosti klietkových technológií v rozmedzí 10-15 rokov budú v najbližších rokoch slovenskí chovatelia nútení technológie opätovne hromadne vymeniť. Je preto potrebné prijať kroky garantujúce, že chovatelia nebudú investovať do neudržateľných a zastaraných technológií a že ich investície budú v súlade s dopytom po vajciach z bezklietkových systémov, ktoré nebudú ohrozovať vaječnú sebestačnosť Slovenska.
IV.Právna úprava klietkového chovu sliepok v zahraničí
Holé (neobohatené) klietky v Európskej únii zakázané od roku 2012. Viaceré krajiny však pristúpili k tomu, že používanie ich mierne upravenej verzie - obohatených klietok - právne znemožnili. Klietkový chov je zakázaný v Rakúsku a v Luxembursku, vo Švajčiarsku s ním skončili ešte v 80. rokoch 20. storočia, od roku 2025 bude zakázaný v Nemecku, od 2027 v Česku, a od roku 2028 v belgickom regióne Valónsko. Zákaz schválilo aj Dánsko, Austrália, Izrael, a 11 amerických štátov, pričom Belgický región Flámsko zákaz zvažuje. K najnovším plánom s najväčším dopadom patrí záväzok Európskej komisie, ktorá sa zaviazala predložiť v roku 2023 legislatívny návrh zákazu používania klietok v celej živočíšnej výrobe v s cieľom ukončiť ich používanie do roku 2027.
V.Súlad s právnym poriadkom
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi.
Predložený návrh zákona nebude mať sociálny vplyv, vplyv na informatizáciu spoločnosti, vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu, vplyv na služby verejnej správy pre občana ani na životné prostredie, bude mať mierne negatívny vplyv na podnikateľské prostredie a pozitívny vplyv na verejné financie.
B.Osobitná časť
K čl. I bod 1:
Formálna úprava k rozšíreniu zoznamu v § 22 ods. 4.
K čl. I bod 2:
Navrhuje sa zákaz chovu nosníc v neprispôsobených klietkových systémoch alebo v prispôsobených klietkových systémoch, a to prostredníctvom odkazu na Smernicu Rady 1999/74/ES z 19. júla 1999 ustanovujúca minimálne normy na ochranu nosníc, ktorá priamo definuje oba chovy.
K čl. I bod 3:
Navrhuje sa stanoviť päťročné prechodné obdobie pre existujúce klietkové chovy nosníc. Na území Slovenskej republiky je podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky pre rok 2021 celkovo 29 takýchto chovov, ktoré dohromady predstavujú 34 % všetkých chovov a 75 % produkcie. Toto prechodné obdobie je žiadúcim kompromisom medzi právom na reguláciu podnikania vo verejnom záujme a právom na ochranu legitímneho očakávania podnikateľov, ktorí v dobrej viere do svojho podnikania investovali. Päťročné prechodné obdobie považujeme za primerané, keďže (i) ide o očakávanú zmenu legislatívy v spojitosti s nedávnymi zmenami legislatívy v iných členských krajinách Európskej únie na túto tému vrátane Českej alebo Rakúskej republiky a taktiež s verejnou mienkou v Európskej únii, a (ii) reaguje na vyjadrenia veľkých odberateľov o ukončení užívania vajec z klietkového chovu, a (iii) korešponduje s očakávaným koncom životnosti existujúcich technológií a ich potrebnej výmeny. Vyššie uvedený prechodný čas tak poskytne majiteľom zasiahnutých chovov a ich zamestnancom dostatočne dlhú dobu, aby sa na nový stav adaptovali a svoje právo vlastniť majetok a právo na slobodnú voľbu povolania realizovali iným spôsobom.
K čl. II
Navrhuje sa účinnosť návrhu zákona 1.januára 2024
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
právneho predpisu s právom Európskej únie
1. Predkladateľ právneho predpisu:
Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Tomáš Šudík
2. Názov návrhu právneho predpisu:
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.
3. Problematika návrhu právneho predpisu:
- nie je upravená v primárnom práve Európskej únie,
- nie je upravená v sekundárnom práve Európskej únie,
- nie je obsiahnutá v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie.
4. Záväzky Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskej únii:
Bezpredmetné.
5. Stupeň zlučiteľnosti návrhu právneho predpisu s právom Európskej únie:
Bezpredmetné.
DOLOŽKA
vybraných vplyvov
A.1. Názov materiálu: Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa a mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.
Termín začatia a ukončenia PPK: bezpredmetné
A.2. Vplyvy:
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
1. Vplyvy na rozpočet verejnej správy
x
2. Vplyvy na podnikateľské prostredie – dochádza k zvýšeniu regulačného zaťaženia?
x
3. Sociálne vplyvy
x
– vplyvy na hospodárenie obyvateľstva,
x
– sociálnu exklúziu,
x
– rovnosť príležitostí a rodovú rovnosť a vplyvy na zamestnanosť
x
4. Vplyvy na životné prostredie
x
5. Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
x
6. Vplyvy na služby verejnej správy pre občana
x
7. Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
x
A.3. Poznámky
Možno očakávať negatívny vplyv na verejný rozpočet, keďže v Slovenskej republike v súčasnosti väčšina vajec pochádza práve z klietkových chovov a finančná podpora z prostriedkov verejného rozpočtu bude pravdepodobne nutná k zachovaniu vysokého podielu slovenských vajec na Slovensku.
A.4. Alternatívne riešenia
Bezpredmetné
A.5. Stanovisko gestorov
Návrh zákona bol zaslaný na vyjadrenie Ministerstvu financií SR a stanovisko tohto ministerstva tvorí súčasť predkladaného materiálu.