Predkladacia správa
Predseda vlády Slovenskej republiky predkladá na základe bodu C.1. uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 727 z 23. novembra 2022 na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky materiál „Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Štatútom Medzinárodného centra pre registráciu seriálových publikácií“.
Medzinárodné centrum pre registráciu seriálových publikácií (ďalej len „Medzinárodné centrum“) je medzinárodná medzivládna organizácia so sídlom v Paríži, založená v roku 1975 na základe dohody medzi Francúzskom ako hostiteľským štátom a Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Prílohu tejto dohody tvorí Štatút Medzinárodného centra pre registráciu seriálových publikácií (ďalej len „štatút“), revidovaný v roku 1977, jeho konsolidované znenie sa prikladá ako vlastný materiál.
Univerzitná knižnica v Bratislave ako súčasné národné centrum ISSN (International Standard Serial Number, medzinárodné štandardné číslo seriálu) spolupracuje s Medzinárodným centrom na základe dvojstrannej zmluvy z roku 1993 a dodatku z roku 1997, uvedená zmluva však nemá charakter medzinárodnej zmluvy, ale ide o spoluprácu na technickej úrovni. Oficiálne členstvo Slovenskej republiky zatiaľ nebolo legalizované a Slovenská republika k štatútu oficiálne nepristúpila.
Hlavným prínosom zapojenia Univerzitnej knižnice v Bratislave do medzinárodného systému ISSN a súčasne jej hlavnou aktivitou je zabezpečovať agendu prideľovania medzinárodného štandardného čísla sériovej publikácie ISSN a spravovať Slovenskú národnú databázu ISSN. Z hľadiska vnútroštátneho práva je problematika medzinárodného štandardného číslovania upravená v § 27 zákona č. 265/2022 Z. z. o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o publikáciách).
Pristúpenie Slovenskej republiky k štatútu umožní plnohodnotne zabezpečovať činnosť národného centra ISSN, zabezpečí účasť zástupcu s hlasovacím právom na valnom zhromaždení ISSN vrátane práva byť volený a tiež aktívne a rovnocenne spolupracovať pri riadení systému ISSN. Pristúpenie sa odporúča aj s ohľadom na prebiehajúcu revíziu zmlúv národných centier ISSN s Medzinárodným centrom z dôvodu potreby implementácie novelizácie normy ISO 3297 ISSN.
Pristúpenie Slovenskej republiky k štatútu je v súlade so zahraničnopolitickými záujmami Slovenskej republiky, ako aj platnými medzinárodnoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky. Je taktiež v súlade so zásadami Charty Organizácie Spojených národov, ako aj so záujmami Európskej únie a s princípmi Rady Európy.
V súlade s článkom 2 štatútu „členské štáty a pridružení členovia organizácie (UNESCO), ktorí majú záujem využívať činnosť centra, o tom povinní informovať generálneho riaditeľa organizácie, pričom v príslušnom oznámení oznámia svoje pristúpenie k tomuto štatútu“. Uplatnenie výhrad pri pristúpení sa nenavrhuje.
Štatút je podľa čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky prezidentskou medzinárodnou zmluvou, ktorou Slovenskej republike vzniká členstvo v medzinárodnej organizácii. V súlade s čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky štatút podlieha vysloveniu súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky.
Predkladaný materiál negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy (rozpočtovo krytý), nemá priame vplyvy na podnikateľské prostredie, nemá sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti, na služby verejnej správy pre občana ani na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.