Predkladacia správa
Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou o založení Medzinárodnej nadácie LAK (ďalej len „dohoda“) sa predkladá na rokovanie Národnej Rady Slovenskej republiky v súlade s uznesením vlády Slovenskej republiky č. 712/2022 z 16.11.2022. Na základe predmetnej dohody sa Slovenská republika stane plnohodnotným členom tejto medzinárodnej organizácie.
Medzinárodná nadácia EÚ-Latinská Amerika a Karibik (ďalej len „nadácia LAK“) bola založená v roku 2010 ako nástroj na podporu biregionálneho partnerstva. Jej poslaním je prispieť k posilneniu vzťahov medzi a Spoločenstvom latinskoamerických a karibských štátov (CELAC) v oblasti budovania občianskej spoločnosti, vzájomného poznávania sa, spolupráce v oblasti vzdelávania, kultúry a hospodárskej spolupráce. Nadácia - LAK podporuje vzájomný dialóg formou seminárov, konferencií a publikácií, medziregionálnymi programami a organizovaním výmen, podporou štúdií a pod. Jednotlivé projekty zamerané na šesť oblastí: vysokoškolské vzdelanie a manažment vedomostí; veda, technológia a inovácie; malé a stredné podniky, zamestnanosť a konkurencieschopnosť; trvalo udržateľný rozvoj a klimatické zmeny; kultúra; rodová rovnosť a podpora mládeže.
V mene Slovenskej republiky Dohodu o založení Medzinárodnej nadácie EÚ-LAK, ktorou sa predmetná nadácia zmenila na medzinárodnú organizáciu medzivládneho charakteru založenú podľa medzinárodného práva verejného, podpísal v Santo Domingu v roku 2016 vtedajší minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčák. V máji 2019 nadobudla dohoda platnosť. Dohodu doteraz ratifikovalo 41 zo 61 členských krajín, z toho 24 členských štátov Európskej únie (vrátane Česka, Poľska a Maďarska). V rovnakej pozícii ako Slovenská republika sa nachádzajú Írsko a Bulharsko. Súčasný pozorovateľský štatút Slovenskej republiky, bez hlasovacieho práva v Predsedníctve správnej rady nadácie - LAK, sa po ukončení ratifikácie zmení na plnohodnotné členstvo.
Medzinárodná nadácia EÚ-LAK sídli v Hamburgu a je financovaná z dobrovoľných príspevkov. Rozpočet organizácie na podporu projektov sa pohybuje v rozmedzí 1-2 mil. eur ročne. Po ukončení ratifikačného procesu sa bude aj od Slovenskej republiky ako člena tejto medzinárodnej organizácie očakávať poskytnutie dobrovoľného finančného príspevku. Vzhľadom na výšku dobrovoľného príspevku krajín porovnateľných so Slovenskou republikou, sa navrhuje poskytnutie finančného príspevku 10,000 eur.
Európska únia záujem o väčšie zviditeľnenie sa v Latinskej Amerike a Karibiku, najmä v období, keď v tomto regióne veľmi aktívne pôsobia iní dôležití aktéri medzinárodnej politiky. Ratifikácia dohody zo strany Slovenskej republiky je potvrdením, že sme pevným článkom Európskej únie v širokom spektre jej politík a súčasne ide o pozitívny signál pre krajiny regiónu potvrdzujúci náš záujem o spoluprácu.
Dohoda je medzinárodnou zmluvou v zmysle čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky, ktorou vzniká Slovenskej republike členstvo v medzinárodnej organizácii a ktorá zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb. Zároveň je medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá prednosť pred zákonmi. Návrh na ratifikáciu dohody bol 16. novembra 2022 schválený uznesením vlády Slovenskej republiky č. 712. Po vyslovení súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky bude dohoda predložená na ratifikáciu prezidentke Slovenskej republiky.
Materiál negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, nezakladá priame vplyvy na podnikateľské prostredie, nemá sociálne vplyvy, vplyv na životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti, na služby verejnej správy, ani na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.