DÔVODOVÁ SPRÁVA
B. Osobitná časť
K Čl. I
K bodu 1 a 2 (§ 66b ods. 1 písm. a) bod 1, písm. b) bod 1 a ods. 3 až 5)
Navrhuje sa rozšírenie okruhu oprávnených osôb na nárok na rodičovský dôchodok o poberateľov starobného dôchodku, poberateľov invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a poberateľov výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku (ďalej len „poberateľ dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku“), ktorých dieťa bolo v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku (kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje splnenie podmienok na vznik nároku na výplatu rodičovského dôchodku), zúčastnené na výsluhovom zabezpečení podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o výsluhovom zabezpečení“). Uvedené sa navrhuje v záujme zabezpečenia rovnakého prístupu poistencov zúčastnených na dôchodkovom poistení podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) a policajtov a vojakov zúčastnených na výsluhovom zabezpečení podľa zákona o výsluhovom zabezpečení (príslušníci Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže a ozbrojení príslušníci finančnej správy) k realizácii ústavného práva na asignáciu časti uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe osobám, ktoré ich vychovali a ktorým je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe.
K bodu 3 (§ 66b ods. 6)
Nakoľko ústava garantuje právo na asignáciu poistného z uhradeného poistného, navrhuje sa, aby na účely nároku a nároku na výplatu rodičovského dôchodku bolo obdobím účasti na výsluhovom zabezpečení obdobie, počas ktorého policajt alebo profesionálny vojak mal vymeriavací základ na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie a bol povinný platiť poistné na výsluhové zabezpečenie podľa zákona o výsluhovom zabezpečení. Teda aby sa za obdobie poistenia na účely posúdenia nároku na rodičovský dôchodok a jeho výplatu nepovažovalo obdobie poberania invalidného výsluhového dôchodku (§ 58 ods. 4 zákona o výsluhovom zabezpečení) a obdobie, počas ktorého zákon o výsluhovom zabezpečení neukladá povinnosť platiť poistné 99 ods. 5 zákona o výsluhovom zabezpečení). Uvedené sa navrhuje upraviť rovnako ako v prípade poistenca poisteného podľa zákona o sociálnom poistení. To znamená, že nárok na výplatu rodičovského dôchodku nebude v príslušnom kalendárnom roku patriť v prípade, ak dieťa (policajt/profesionálny vojak) počas celého kalendárneho roka dva roky predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku nemalo vymeriavací základ na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie alebo na dôchodkové poistenie, resp. ak v období kedy malo vymeriavací základ nebolo povinné platiť poistné na výsluhové zabezpečenie/malo vylúčenú povinnosť platiť poistné na starobné poistenie a nezískalo v tomto roku žiadne iné obdobie, počas ktorého malo vymeriavací základ na výsluhové poistenie/starobné poistenie. Inými slovami nárok na rodičovský dôchodok patrí iba za skutočne zaplatené poistné na starobné poistenie/výsluhové zabezpečenie v rozhodujúcom roku.
K bodu 4 (§ 66c ods. 1 a 2)
2
Na účely určenia sumy rodičovského dôchodku odvodeného od účasti dieťaťa na výsluhovom zabezpečení sa navrhuje, aby základom pre toto určenie bol vymeriavací základ na určenie poistného na výsluhové zabezpečenie podľa zákona o výsluhovom zabezpečení. Suma rodičovského dôchodku sa, rovnako ako v prípade rodiča poistenca podľa zákona o sociálnom poistení, určí ako 1,5% jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa (§ 98 zákona o výsluhovom zabezpečení) za rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku. Maximálna suma rodičovského dôchodku je rovnaká ako pre rodiča poistenca podľa zákona o sociálnom poistení, t. j. 1,5% jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu (priemernej mzdy) dieťaťa spred dvoch rokov. Úhrn rodičovských dôchodkov od jedného dieťaťa sa navrhuje určiť tiež rovnako, t. j. najviac ako 3% jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa, maximálne 3% jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu (priemernej mzdy) spred dvoch rokov.
K bodu 5 (§ 233 ods. 11)
Za účelom realizácie navrhovanej právnej úpravy nároku na rodičovský dôchodok rodičov (poberateľov dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku) policajtov a profesionálnych vojakov sa navrhuje rozšírenie informačnej povinnosti útvarov sociálneho zabezpečenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Ministerstva obrany Slovenskej republiky, Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, Ministerstva financií Slovenskej republiky, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Policajného zboru, Ústavu na výkon väzby, Ústavu na výkon trestu odňatia slobody, Detenčného ústavu, Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky a Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia o údaje o policajtovi a profesionálnom vojakovi za predchádzajúci kalendárny rok, najmä jeho meno, priezvisko, identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia a vymeriavací základ na určenie poistného na výsluhové zabezpečenie výsluhový dôchodok. Uvedené údaje v zmysle návrhu príslušný útvar sociálneho zabezpečenia a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia zasielať do 1. septembra kalendárneho roka. Vzhľadom na to, že rodičovský dôchodok by mal vychádzať z čo možno najaktuálnejšej výšky vymeriavacieho základu dieťaťa (policajta/profesionálneho vojaka) je potrebné, aby v prípade ak do 1. septembra kalendárneho roka došlo k zmene vymeriavacieho základu za predchádzajúci kalendárny rok, bola táto zmena Sociálnej poisťovni nahlásená aj vtedy, ak vymeriavací základ za predchádzajúci kalendárny roku bol Sociálnej poisťovni oznámený. V záujme znižovania administratívnej záťaže dotknutých subjektov sa zároveň navrhuje, aby všetky údaje poskytované v súvislosti s nárokom na rodičovský dôchodok a na jeho výplatu boli príslušnými útvarmi sociálneho zabezpečenia a Vojenským úradom sociálneho zabezpečenia zasielané Sociálnej poisťovni elektronicky.
K bodu 6 (§ 293fza)
V súlade s účinnosťou ústavnoprávnej úpravy ústavného práva na asignáciu časti uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia sa navrhuje, aby nárok na rodičovský dôchodok od 1. mája 2023 vznikol aj za obdobie od 1. januára 2023, za predpokladu splnenia zákonom definovaných podmienok (účinných od 1. mája 2023).
Primerane účinnosti navrhovanej právnej úpravy sa zároveň navrhujú upraviť aj lehoty na doručenie vyhlásení dieťaťa (policajta/profesionálneho vojaka), na základe ktorých vzniká/nevzniká nárok na rodičovský dôchodok 66b ods. 1 písm. a) bod 2 a písm. b) bod 2), ako aj čas na posúdenie splnenia tejto podmienky nároku na rodičovský dôchodok (vyhlásenia), konkrétne do 30. júna 2023. Rovnako sa navrhuje upraviť aj lehota, do ktorej majú príslušné útvary sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia
3
Sociálnej poisťovni oznámiť údaje o policajtovi a profesionálnom vojakovi za rok 2021, potrebné na rozhodnutie o rodičovskom dôchodku.
Vzhľadom na administratívnu náročnosť zavedenia rodičovského dôchodku (vo všeobecnosti aj vo vzťahu k rodičom policajtov a profesionálnych vojakov), ako aj na potrebu súvisiacich zmien v informačných systémoch Sociálnej poisťovne sa navrhuje, aby o rodičovskom dôchodku za rok 2023, ktorý vznikol z titulu účasti dieťaťa na sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, a na ktorý vznikol nárok do 30. júna 2023 a o nároku na jeho výplatu, Sociálna poisťovňa rozhodla najneskôr do 31. decembra 2023.
Aj rodičovský dôchodok, ktorý vznikol z titulu účasti dieťaťa na sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov sa vyplatí v roku 2023 v zmysle § 293ftb ods. 5 v jednej úhrnnej splátke. Pre tento účel sa navrhuje, aby sa podmienka poberania starobného dôchodku, invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, alebo výsluhového dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku u poberateľa uvedeného rodičovského dôchodku, ktorý ju prestal spĺňať po 30. júni 2023, považovala do konca roka 2023 za splnenú.
K Čl. II
Účinnosť novely zákona sa navrhuje 1. mája 2023.