NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VIII. volebné obdobie
Návrh
ZÁKON
z ... 2023,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 58/2014 Z. z. o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii v znení neskorších predpisov a zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon č. 58/2014 Z. z. o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 331/2015 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 220/2018 Z. z., zákona č. 259/2021 Z. z. a zákona č. 249/2022 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1.§ 40 odsek 1 znie:
„(1) Výbušniny a výbušné predmety, okrem pyrotechnických výrobkov, ktoré možno predávať v obchodnej sieti podľa § 52 odsek 3, možno nadobúdať len na základe povolenia na odber výbušnín a výbušných predmetov, ktoré vydá obvodný banský úrad na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby najviac na päť rokov.”
2. § 52 aj s nadpisom znie:
„§ 52 Predaj pyrotechnických výrobkov
(1) Predávať, nadobúdať a používať možno len pyrotechnické výrobky uvedené na trh.
(2) Osoba predávajúca pyrotechnické výrobky je povinná pri predaji pyrotechnických výrobkov upozorniť kupujúceho na dodržanie návodu na používanie a na požiadanie kupujúceho podať mu vysvetlenie o použití týchto pyrotechnických výrobkov a o príslušných bezpečnostných opatreniach.
(3) V obchodnej sieti možno predávať len pyrotechnické výrobky kategórie F1, kategórie T1 a
kategórie P1 a pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 okrem petárd, zábleskových petárd, batérií
petárd, batérií petárd s externou oporou, batérií zábleskových petárd, batérií zábleskových petárd s
externou oporou, výmetníc, mín, rímskych sviec, rakiet obsahujúcich pyrotechnickú jednotku, ktorej
hlavným efektom je hluk a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy.
(4) Zakazuje sa predaj pyrotechnických výrobkov, okrem kategórie F1, v samoobslužných
predajniach, ktoré neslúžia výlučne na predaj pyrotechnických výrobkov; zaplatenie za tieto výrobky
musí nasledovať bezprostredne po ich odovzdaní spotrebiteľovi. 21a)
(5) Pyrotechnické výrobky podľa odseku 3 možno predávať len v predajniach, ktoré umiestené v stavbe.
(6) Pyrotechnické výrobky nemožno odpaľovať v priestoroch predajne.
(7) Vo výkladoch predajní možno vystavovať len napodobeniny pyrotechnických výrobkov.
(8) Pyrotechnické výrobky nemožno skladovať a predávať v priestoroch únikových ciest zo stavby a z predajne.
(9) Pyrotechnické výrobky kategórie F4, kategórie P2 iné ako pre automobilový priemysel a T2 môžu nadobúdať a používať len fyzické osoby s oprávnením odpaľovača ohňostrojov.
(10) Predaj pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3, a to petárd, zábleskových petárd, batérií
petárd, batérií petárd s externou oporou, batérií zábleskových petárd, batérií zábleskových petárd s
externou oporou, výmetníc, mín, rímskych sviec, rakiet obsahujúcich pyrotechnickú jednotku, ktorej
hlavným efektom je hluk a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy spotrebiteľovi21a) sa celoročne zakazuje.
(11) Predávať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3, okrem tých, ktoré vymenované v odseku
10, spotrebiteľovi možno len od 1. decembra do 31. decembra kalendárneho roka. Obmedzenie podľa
prvej vety sa neuplatní v rozsahu, v akom obec udelila súhlas na použitie týchto pyrotechnických
výrobkov podľa § 53 ods. 5.
3. § 53 aj s nadpisom znie:
„§ 53 Používanie pyrotechnických výrobkov
(1) Pyrotechnický výrobok možno používať len podľa návodu na jeho používanie.
(2) Používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3, a to petardy, zábleskové petardy, batérie petárd, batérie petárd s externou oporou, batérie zábleskových petárd, batérie zábleskových petárd s externou oporou, výmetnice, míny, rímske sviece, rakety obsahujúce pyrotechnickú jednotku, ktorej hlavným efektom je hluk, a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy je celoročne zakázané, ak nie je v tomto alebo inom zákone ustanovené inak.
(3) Používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3, ktorých použitie nie je zakázané podľa
odseku 2, je možné len v období od 31. decembra príslušného kalendárneho roka do 1. januára
nasledujúceho kalendárneho roka na miestach, ktoré obec priestorovo vymedzí všeobecne záväzným
nariadením podľa § 53a na používanie týchto pyrotechnických výrobkov.
(4) Ak obec všeobecne záväzným nariadením nevymedzí miesta na používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3, ktorých použitie nie je zakázané podľa odseku 2, alebo neprijme všeobecné záväzné nariadenie za účelom povolenia ich používania, je používanie týchto pyrotechnických výrobkov v katastrálnom území obce zakázané. Tým nie dotknuté ustanovenia osobitných predpisov21b.
(5) Používať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3, ktorých použitie nie je zakázané podľa odseku 2, v období od 2. januára do 30. decembra príslušného kalendárneho roka možno iba s predchádzajúcim súhlasom obce na základe písomnej žiadosti o súhlas na použitie a po uhradení správneho poplatku, ktorý obec stanoví všeobecne záväzným nariadením podľa § 53a ods. 6. Žiadosť podľa predchádzajúcej vety musí byť podaná najneskôr desať pracovných dní pred plánovaným použitím a musí obsahovať
a) meno, priezvisko a adresu trvalého alebo prechodného pobytu, ak ide o fyzickú osobu, názov a sídlo, ak ide o právnickú osobu; a v prípade, že pyrotechnické výrobky priamo použije iná osoba ako žiadateľ, aj meno, priezvisko a adresu trvalého alebo prechodného pobytu tejto osoby, ak ide o fyzickú osobu, alebo názov a sídlo, ak ide o právnickú osobu,
b) dátum a miesto použitia pyrotechnických výrobkov, kategóriu a druh pyrotechnických výrobkov spolu s uvedením času predpokladaného začiatku a predpokladaného trvania používania.
(6) Obec vydá predchádzajúci súhlas podľa odseku 5 alebo žiadosť zamietne. Žiadosť zamietne, ak sa miesto použitia pyrotechnických výrobkov nachádza v okruhu menej ako 200 m od nemocnice, liečebne, hospicu, domova ošetrovateľskej starostlivosti, zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, cintorína, vodnej plochy, lesa, útulku pre zvieratá, chovného zariadenia zvierat, zoologickej záhrady, zariadenia na záchranu chránených živočíchov alebo iného zariadenia na držbu a chov voľne žijúcich živočíchov v zajatí, alebo v oblasti s vysokou koncentráciou obyvateľov najmä v blízkosti zástavby bytových domov.
Ak žiadosť neobsahuje niektorú z náležitostí podľa odseku 5, vyzve obec na doplnenie žiadosti alebo žiadosť zamietne. Predchádzajúci súhlas obce na použitie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 podľa odseku 5 oprávňuje žiadateľa
a) na použitie pyrotechnických výrobkov výhradne v rozsahu žiadosti v období od 2. januára do 30. decembra príslušného kalendárneho roka,
b) na nákup pyrotechnických výrobkov výhradne v rozsahu žiadosti v období od 1. januára do 30. novembra príslušného kalendárneho roka.
(7) Pôvodca odpadu je povinný naložiť s odpadom pochádzajúcim z použitia pyrotechnického výrobku v súlade s osobitnými predpismi.21c
(8) Za bezpečnosť a verejný poriadok na území obce, ktorá povolila používanie pyrotechnických výrobkov podľa § 53 ods. 3 alebo § 53 ods. 5 zodpovedá obec. Obec môže na tento účel ustanoviť poverenú osobu. Poverenou osobou je obecný policajt, alebo iný odborne vyškolený zamestnanec obce.”
Poznámka pod čiarou k odkazu 21b a 21c znie:
“21b)
Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov.
21c)
Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.”
4. Za § 53 sa vkladá nový § 53a, ktorý aj s nadpisom znie:
§ 53a Vydávanie všeobecne záväzných nariadení obcami
(1) Obec všeobecne záväzným nariadením priestorovo vymedzí miesta, na ktorých možno používať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3, ktorých použitie nie je zakázané podľa § 53 odseku 2.
(2) Obec môže z dôvodu ochrany verejného poriadku všeobecne záväzným nariadením obmedziť alebo úplne zakázať používanie pyrotechnických výrobkov kategórie P1 a T1 na území obce alebo v jej častiach.
(3) Miesta, na ktorých je možné používať pyrotechnické výrobky podľa odseku 1 musia byť vymedzené tak, aby sa v ich okruhu vo vzdialenosti minimálne 200 m nenachádzali nemocnice,
liečebne, hospice, domovy ošetrovateľskej starostlivosti, zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, cintoríny, vodné plochy, lesy, útulky pre zvieratá, chovné zariadenia zvierat, zoologické záhrady, zariadenia na záchranu chránených živočíchov alebo iné zariadenia na držbu a chov voľne žijúcich živočíchov v zajatí. Vymedzené miesta by nemali byť sústredené v oblasti s vysokou koncentráciou obyvateľov najmä v blízkosti zástavby bytových domov.
(4) Miesta podľa odseku 1 musia byť graficky zaznačené v mape, ktorú obec zverejní na webovom sídle a na úradnej tabuli obce. Miesta musia byť viditeľne označené.
(5) V období používania pyrotechnických výrobkov podľa § 53 odsek 3 je obec povinná zabezpečiť na mieste vyhradenom na používanie pyrotechnických výrobkov prítomnosť príslušníka policajného zboru, príslušníka obecnej polície alebo iného odborne vyškoleného zamestnanca obce.
(6) Obec všeobecne záväzným nariadením stanoví výšku poplatku za použitie pyrotechnických výrobkov podľa § 53 ods. 5. Výška poplatku musí byť stanovená v minimálnej sume 500 eur. Poplatok je príjmom rozpočtu obce.”
5. § 54 aj s nadpisom znie:
§ 54 Povoľovanie ohňostrojných prác
(1) Ohňostrojné práce povoľuje obvodný banský úrad rozhodnutím o povolení ohňostrojných prác. Ak rozhodnutie o povolení ohňostrojných prác bolo vydané na dobu určitú a ohňostrojné práce neboli vykonané v lehote určenej v rozhodnutí o povolení ohňostrojných prác, obvodný banský úrad môže platnosť rozhodnutia o povolení ohňostrojných prác na základe žiadosti toho, kto mal ohňostrojné práce povolené, predĺžiť.
(2) Žiadosť o povolenie ohňostrojných prác podáva osoba, pre ktorú sa ohňostrojné práce majú vykonať, alebo s jej písomným súhlasom osoba, ktorá ohňostrojné práce vykoná.
(3) K žiadosti podľa odseku 2 sa prikladá
a) kópia oprávnenia odpaľovača ohňostrojov, ktorý bude ohňostrojné práce vykonávať,
b) povolenie na odber pyrotechnických výrobkov kategórie F4,
c) technologický postup ohňostrojných prác s návrhom technických podmienok na ich bezpečné vykonanie,
d) písomný súhlas obce na vykonanie ohňostrojných prác a stanovisko obce o tom, či sa v okruhu 300 m od miesta kde sa majú vykonať ohňostrojové práce nachádzajú nemocnice, liečebne, hospice, domovy ošetrovateľskej starostlivosti, zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, cintoríny, vodné plochy, lesy, útulky pre zvieratá, zoologické záhrady, zariadenia na záchranu chránených živočíchov,
e) záväzné stanovisko Dopravného úradu so stanovením podmienok na vykonanie ohňostrojných prác, ak sa tieto majú vykonať vo vzdialenosti menej ako 10 000 m od vzťažného bodu riadeného letiska alebo letiska s nočnou prevádzkou.
(4) Obvodný banský úrad po prijatí žiadosti bezodkladne informuje verejnosť o prebiehajúcom konaní o povolení ohňostrojných prác na svojom webovom sídle a zároveň o tom oboznámi obec, v ktorej katastrálnom území majú byť ohňostrojné práce vykonávané. Obec bezodkladne zverejní túto informáciu na svojom webovom sídle, ak ho zriadené a na úradnej tabuli obce. Informácia musí byť zverejnená až do skončenia konania.
(5) Informácia podľa odseku 4 musí obsahovať aj poučenie o tom, že sa do konania môže zapojiť aj dotknutá verejnosť podľa odseku 7 a poučenie o forme zapojenia podľa odseku 6.
(6) Účastníkmi konania o povolenie ohňostrojných prác žiadateľ a dotknutá verejnosť, ktorá prejavila záujem vo forme písomného stanoviska zúčastniť sa na konaní.
(7) Dotknutou verejnosťou sa na účely tohto zákona rozumie mimovládna organizácia, za ktorú sa považuje občianske združenie, neinvestičný fond, nezisková organizácia poskytujúca verejnoprospešné služby okrem tej, ktorú založil štát nadácia alebo iná právnická osoba, ktorá v záujme ochranu života alebo zdravia osôb alebo ochranu životného prostredia, vrátane ochrany zvierat.
(8) Obvodný banský úrad nepovolí ohňostrojné práce, v prípade ak:
a) sa podľa stanoviska obce v okruhu 300 m od miesta, kde sa majú vykonať ohňostrojové práce, nachádzajú nemocnice, liečebne, hospice, domovy ošetrovateľskej starostlivosti, zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, cintoríny, vodné plochy, lesy, útulky pre zvieratá, zoologické záhrady, zariadenia na záchranu chránených živočíchov alebo,
b) zo stanoviska účastníka konania vyplýva, že sa v okruhu 300 m od miesta ohňostrojných prác nachádzajú chovné zariadenia zvierat alebo zariadenia na držbu a chov voľne žijúcich živočíchov v zajatí.
(9) Rozhodnutie o povolení ohňostrojných prác obvodný banský úrad zasiela aj príslušnému útvaru Policajného zboru, Dopravnému úradu a obci, ktorá dala súhlas na vykonanie ohňostrojných prác podľa odseku 3 písm. d).
(10) Ohňostrojné práce musia vykonávať najmenej dvaja odpaľovači ohňostrojov, z ktorých jeden musí byť určený ako vedúci odpaľovač ohňostrojov, ktorý je zodpovedný za riadny výkon ohňostrojných prác.
(11) Na použitie pyrotechnických výrobkov kategórie P2 a T2 sa vzťahujú odseky 1 až 10.”
6. § 78 ods. 1 písm. p) znie:
p) nadobudne výbušniny a výbušné predmety, okrem pyrotechnických výrobkov, ktoré možno predávať v obchodnej sieti podľa § 52 odsek 3 v rozpore s § 40.”
7. V § 80 ods. 1 sa vypúšťa písm. d).
8. § 86, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 86 Vzťah k správnemu poriadku
Na konania podľa tohto zákona sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní okrem konaní podľa § 7, 40, § 42 ods. 3, § 53 ods. 5 a 6, § 71 ods. 2 písm. b).“
Čl. II
Zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení zákona Slovenskej národnej rady č. 524/1990 Zb., zákona Slovenskej národnej rady č. 266/1992 Zb., zákona Slovenskej národnej rady č. 295/1992 Zb., zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 237/1993 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 248/1994 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 249/1994 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 250/1994 Z. z., zákona
Národnej rady Slovenskej republiky č. 202/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 207/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 265/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 285/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 160/1996 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 168/1996 Z. z., zákona č. 143/1998 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 319/1998 Z. z., zákona č. 298/1999 Z. z., zákona č. 313/1999 Z. z., zákona č. 195/2000 Z. z., zákona č. 211/2000 Z. z., zákona č. 367/2000 Z. z., zákona č. 122/2001 Z. z., zákona č. 223/2001 Z. z., zákona č. 253/2001 Z. z., zákona č. 441/2001 Z. z., zákona č. 490/2001 Z. z., zákona č. 507/2001 Z. z., zákona č. 139/2002 Z. z., zákona č. 422/2002 Z. z., zákona č. 190/2003 Z. z., zákona č. 430/2003 Z. z., zákona č. 510/2003 Z. z., zákona č. 515/2003 Z. z., zákona č. 534/2003 Z. z., zákona č. 364/2004 Z. z., zákona č. 533/2004 Z. z., zákona č. 656/2004 Z. z., zákona č. 570/2005 Z. z., zákona č. 650/2005 Z. z., zákona č. 211/2006 Z. z., zákona č. 224/2006 Z. z., zákona č. 250/2007 Z. z., zákona č. 547/2007 Z. z., zákona č. 666/2007 Z. z., zákona č. 86/2008 Z. z., zákona č. 245/2008 Z. z., zákona č. 298/2008 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 479/2008 Z. z., zákona č. 491/2008 Z. z., zákona č. 8/2009 Z. z., zákona č. 70/2009 Z. z., zákona č. 72/2009 Z. z., zákona č. 191/2009 Z. z., zákona č. 206/2009 Z. z., zákona č. 387/2009 Z. z., zákona č. 465/2009 Z. z., zákona č. 513/2009 Z. z., zákona č. 60/2010 Z. z., zákona č. 433/2010 Z. z., zákona č. 547/2010 Z. z., zákona č. 313/2011 Z. z., zákona č. 362/2011 Z. z., zákona č. 79/2012 Z. z., zákona č. 96/2012 Z. z., zákona č. 31/2013 Z. z., zákona č. 80/2013 Z. z., zákona č. 94/2013 Z. z., zákona č. 299/2013 Z. z., zákona č. 388/2013 Z. z., zákona č. 417/2013 Z. z., zákona č. 474/2013 Z. z., zákona č. 1/2014 Z. z., zákona č. 204/2014 Z. z., zákona č. 374/2014 Z. z., zákona č. 397/2015 Z. z., zákona č. 430/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 311/2016 Z. z, zákona č. 315/2016 Z. z., zákona č. 393/2019 Z. z., zákona č. 338/2020 Z. z., zákona č. 146/2021 Z. z., zákona č. 412/2021 Z. z. a zákona č. 246/2022 Z. z. sa mení takto:
1.§ 47 odsek 1 písm. ch) znie:
“ch) použije alebo nadobudne pyrotechnické výrobky v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie.”
2.§ 47 odsek 2 znie:
“(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) d) možno uložiť pokutu do 100 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) g) pokutu do 300 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. h), i), j), k) a l) pokutu do 500 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. ch) pokutu od 1000 do 3000 eur. “
3. V § 47 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
“(3) V blokovom konaní alebo v rozkaznom konaní za priestupok podľa odseku 1 písm. ch) možno uložiť pokutu od 300 do 800 eur. “
Čl. III
Tento zákon nadobúda účinnosť dňa 2. januára 2024.