Predkladacia správa
Dňa 22. júna 2012 bola Národnou radou Slovenskej republiky (ďalej len „NR SR“) schválená Zmluva, ktorou sa zriaďuje Európsky mechanizmus pre stabilitu (ďalej len „Zmluva o ESM“). Ratifikačná listina bola podpísaná dňa 23. júna 2012. Následne bol dňa 28. júna 2012 v NR SR schválený zákon č. 296/2012 Z. z. o Európskom mechanizme pre stabilitu a o doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o ESM“).
V Zmluve o ESM je stanovený kľúč na určenie príspevkov upísaného schváleného základného imania, založený na podieloch centrálnych bánk na kapitále Európskej centrálnej banky. Podľa čl. 42 Zmluvy o ESM sa pre členské štáty eurozóny, ktorých HDP na obyvateľa v trhových cenách bol v roku pred vstupom do ESM nižší ako 75% priemerného HDP na obyvateľa v Európskej únii, uplatňuje dočasná korekcia kľúča po dobu dvanástich rokov odo dňa prijatia eura dotknutým členom.
K 1. januáru 2023 sa končí dočasná korekcia pre Estónsko, ktoré prijalo euro 1. januára 2011, kvôli čomu dochádza k aktualizácii kľúča. Na základe toho sa podiel Slovenska na celkovom základnom imaní ESM zníži z 0,9849 % na 0,98442 % a Slovensku pripadne 69 369 akcií. Splatný kapitál sa zníži o 560 tisíc eur.
Zároveň, k 1. januáru 2023 Chorvátsko vstúpi do Eurozóny s čím je spojený aj začiatok procesu vstupu krajiny do ESM. Aby mohlo Chorvátsko vstúpiť do mechanizmu, ESM musí aktualizovať kľúč na určenie príspevku na základe najnovšieho alokačného kľúča Európskej centrálnej banky (ECB) na rok 2020. Je to preto, lebo čl. 11 zmluvy o ESM stanovuje, že kľúč príspevku ESM vychádzať z kľúča ECB. Vzhľadom na to, že Chorvátsko sa stalo členským štátom v roku 2013, kľúč ECB z roku 2009 nezodpovedá Chorvátsku, a preto ho nemožno použiť. Pristúpenie Chorvátska si preto vyžaduje aktualizáciu kľúča na určenie príspevku do ESM na základe najnovšieho kľúča ECB.
Pristúpenie Chorvátska do ESM si nebude vyžadovať zmenu splateného kapitálu ostatných členov mechanizmu a to vrátane Slovenska. Splatný kapitál členských štátov bude aktualizovaný na základne najnovšieho alokačného kľúča príspevkov do mechanizmu pri príležitosti nadobudnutia platnosti reformy Zmluvy o ESM (doteraz neratifikovalo Taliansko a Nemecko) alebo najneskôr do 1.januára 2026.
V novembri/decembri 2022 prebehne v Rade guvernérov ESM schvaľovanie rezolúcie, ktorá umožní aktualizácie kľúča. Podľa §4 ods. 4 b) Zákona o ESM sa na hlasovanie ministra financií v Rade guvernérov ESM o vstupe Chorvátska do ESM a o aktualizácii kľúča na určenie príspevkov vyžaduje predchádzajúci súhlas Vlády Slovenskej republiky a následne Národnej rady Slovenskej republiky. Slovenskú republiku v Rade guvernérov zastupuje minister financií Igor Matovič.
Materiál vzhľadom na jeho charakter nebol predmetom medzirezortného pripomienkového konania a nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, na podnikateľské prostredie, nemá sociálny vplyv, ani vplyv na životné prostredie a informatizáciu spoločnosti, manželstvo, rodičovstvo, rodinu a služby pre občana.