1
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VIII. volebné obdobie
1272
NÁVRH VLÁDY
na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 280/2017 Z. z. o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka a o zmene zákona č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
Vláda Slovenskej republiky predkladá návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 280/2017 Z. z. o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka a o zmene zákona č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov.
Cieľom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 280/2017 Z. z. o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka a o zmene zákona č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov (ďalej len „návrh zákona“) je implementácia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2115 z 2. decembra 2021, ktorým sa stanovujú pravidlá podpory strategických plánov, ktoré majú zostaviť členské štáty v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (strategické plány SPP) a ktoré financované z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), a ktorým sa zrušujú nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 a (EÚ) č. 1307/2013 (Ú. v. L 435, 6.12.2021) v platnom znení a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2116 z 2. decembra 2021 o financovaní, riadení a monitorovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky a o zrušení nariadenia (EÚ) č. 1306/2013 (Ú. v. EÚ L 435, 6.12.2021) v platnom znení.
Implementáciou uvedených právne záväzných aktov Európskej únie sa zabezpečí riadne fungovanie orgánov štátnej správy pri vykonávaní Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 2027. Prijatie návrhu zákona je podmienkou realizácie Strategického plánu ako aj Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027 v Slovenskej republiky.
Vzhľadom na začiatok nového programového obdobia spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie 1. januára 2023 je nevyhnutne potrebné zabezpečiť úpravu kompetencií Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) ako príslušného orgánu a Pôdohospodárskej platobnej agentúry ako organizácie zabezpečujúcej vyplácanie finančných prostriedkov Európskej únie. Na tieto účely je potrebné, aby sa urýchlene pripravili uvedené štátne orgány v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na celú administráciu všetkých opatrení rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie tak, aby s týmito opatreniami mohli počítať poľnohospodári od 1. januára 2023, resp. od najbližšej kampane v roku 2023, a aby sa na tieto opatrenia mohli pripraviť už na začiatku nového hospodárskeho roka, najmä pokiaľ ide o prípravu plôch, na ktorých sa majú zakladať príslušné kultúry, nákup množiteľského materiálu, prípravu prevádzok na spracovanie produktov pestovania či chovu atď. Konkrétne opatrenia budú upravené v sérii aproximačných nariadení vlády, avšak návrh zákona je nevyhnutným
2
predpokladom toho, aby vôbec bolo možné tieto opatrenia realizovať, podávať a administrovať žiadosti a vyplácať na ne finančné prostriedky z fondov Európskej únie (asi 3,3 mld. eur) a zo štátneho rozpočtu (asi 865 mil. eur).
Včasné prijatie návrhu zákona je dôležité aj preto, aby legiskvakančná lehota trvala dostatočne dlho, aby ministerstvo ako aj Pôdohospodárska platobná agentúra mali dostatok času ešte pred samotným nadobudnutím účinnosti návrhu zákona na prípravu plnenia úloh, ktoré im vzniknú 1. januára 2023.
V opačnom prípade, t. j. ak by nedošlo k prijatiu návrhu zákona a k nadobudnutiu jeho účinnosti 1. januára 2023, vznikol by stav absencie právnej úpravy umožňujúcej Slovenskej republike realizáciu Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie na roky 2023 2027 a z toho vyplývajúca nemožnosť podávania a administrácie žiadostí a vyplácania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie a zo štátneho rozpočtu, čo by malo za následok značné hospodárske škody pre štát a celý rezort pôdohospodárstva vo výške viac ako 4,3 mld. eur.
Vzhľadom na komplikovaný, dlhotrvajúci a stále prebiehajúci proces schvaľovania Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie na roky 2023 až 2027 pre Slovenskú republiku, od ktorého je obsah návrhu zákona závislý, nebolo možné realizovať riadny legislatívny proces.
Keďže v dôsledku uvedených skutočností hrozia štátu v prípade absencie právnej úpravy obsiahnutej v návrhu zákona značné hospodárske škody, navrhuje sa Národnej rade Slovenskej republiky, aby podľa § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky schválila vládny návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní.
V Bratislave, 12. októbra 2022
Eduard Heger v. r.
predseda vlády
Slovenskej republiky
Samuel Vlčan v. r.
minister pôdohospodárstva
a rozvoja vidieka Slovenskej republiky