1
Návrh
Vyhláška
Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
z .....................2023,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 636/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu surovej vody a na sledovanie kvality vody vo verejných vodovodoch
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky podľa § 12 ods. 5 a § 13 ods. 2 zákona č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 636/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu surovej vody a na sledovanie kvality vody vo verejných vodovodoch sa mení a dopĺňa takto:
1.V § 1 sa odsek 1 dopĺňa písmenom f), ktoré znie:
f) manažment rizík pre vodárenské zdroje a úpravňu vody, manažment rizík systému zásobovania pitnou vodou sa skladá z jednotlivých manažmentov rizík pre tri subsystémy: vodárenský zdroj, úpravňu vody a rozvodnú vodovodnú sieť. Vypracováva ho dodávateľ pitnej vody pre relevantné subsystémy.“.
2.Za § 3 sa vkladá § 3a a § 3b, ktoré vrátane nadpisu znejú:
§ 3a
Podrobnosti na vykonanie manažmentu rizík pre vodárenský zdroj
(1)Manažment rizík pre vodárenský zdroj je súčasťou manažmentu rizík systému zásobovania pitnou vodou. Vykonávanie manažmentu rizík pre vodárenský zdroj zahrňuje:
a)opis vodárenského zdroja,
b) analýzu rizík, ktorou sa identifikuje pravdepodobnosť výskytu a závažnosť nežiaducich následkov nebezpečných udalostí vo vodárenskom zdroji a v jeho ochrannom pásme,
c) posúdenie a vyhodnotenie rizík, ktorým sa určuje miera rizík a vypracovanie opatrení na ich zmiernenie alebo odstránenie rizík vo vodárenskom zdroji a v jeho ochrannom pásme, a
d) riadenia rizík, ktorým sa prijímajú, zavádzajú a kontrolujú opatrenia na zmiernenie alebo odstránenie neprijateľných rizík vo vodárenskom zdroji a v jeho ochrannom pásme.
2
(2)Opis vodárenského zdroja obsahuje základné a technické informácie o vodárenskom zdroji, ktoré zahŕňajú aj georeferenčné údaje o ochranných pásmach a vodárenských zdrojoch.
(3)Manažment rizík pre vodárenský zdroj vychádza z výsledkov z manažmentu rizík v príslušných plochách povodia a následne zahŕňa vlastnú analýzu, posúdenia, vyhodnotenia a riadenia rizík daného vodárenského zdroja.
(4) Na základe výsledkov schváleného manažmentu rizík pre vodárenský zdroj môže vlastník alebo prevádzkovateľ vodárenského zdroja:
a)znížiť početnosť monitorovania ukazovateľov kvality surovej vody alebo vypustiť ukazovateľ kvality surovej vody zo zoznamu ukazovateľov na kontrolu kvality surovej vody s výnimkou základných ukazovateľov (Ecoli a Enterokoky) v súlade s manažmentom rizík v príslušnej ploche povodia pre daný vodárenský zdroj, alebo
b)zvýšiť početnosť monitorovania ukazovateľov kvality surovej vody alebo rozšíriť zoznam ukazovateľov na kontrolu kvality surovej vody v súlade s manažmentom rizík v príslušnej ploche povodia pre daný vodárenský zdroj.
§ 3b
Podrobnosti na vykonanie manažmentu rizík pre úpravňu vody
(1)Manažment rizík pre úpravu vody je súčasťou manažmentu rizík systému zásobovania pitnou vodou. Vykonávanie manažmentu rizík pre úpravňu vody zahrňuje:
a)opis úpravy a technologickú schému objektov úpravy vody,
b) analýzu rizík, ktorou sa identifikuje pravdepodobnosť výskytu a závažnosť nežiaducich následkov nebezpečných udalostí v procese úpravy vody,
c) posúdenie a vyhodnotenie rizík, ktorým sa určuje miera rizík a vypracovanie opatrení na ich zmiernenie alebo odstránenie v procese úpravy vody,
d) a riadenia rizík, ktorým sa prijímajú, zavádzajú a kontrolujú opatrenia na zmiernenie alebo odstránenie neprijateľných rizík v procese úpravy vody.
(2) Manažment rizík pre úpravňu vody vychádza z výsledkov z manažmentu pre vodárensky zdroj a následne zahŕňa vlastnú analýzu, posúdenia, vyhodnotenia a riadenia rizík danej úpravy vody.
(3) Na základe výsledkov z manažmentu rizík pre úpravňu vody a po schválení príslušným orgánom kompletného manažmentu rizík systému zásobovania pitnou vodou môže vlastník alebo prevádzkovateľ verejného vodovodu:
a)znížiť početnosť monitorovania ukazovateľov kvality upravovanej vody alebo vypustiť ukazovateľ kvality upravovanej vody v rámci prevádzkového monitorovania v súlade s manažmentom rizík v príslušnej ploche povodia pre daný vodárenský zdroj; alebo
b)vypustiť ukazovateľ v prípade, že výskyt ukazovateľ môže byť výlučne výsledkom používania určitého postupu úpravy alebo metódy dezinfekcie a vlastník/prevádzkovateľ verejného vodovodu tento postup ani metódu nepoužíva; alebo
3
c)zvýšiť početnosť monitorovania ukazovateľov kvality upravovanej vody alebo rozšíriť zoznam ukazovateľov na kontrolu kvality upravovanej vody v rámci prevádzkového monitorovania v súlade s manažmentom rizík v príslušnej ploche povodia pre daný vodárenský zdroj.
3.V § 5 odsek 5 znie:
„(5) Programy monitorovania zahŕňajú aj program prevádzkového monitorovania, ktorý umožňuje rýchlo získať prehľad o prevádzkovej výkonnosti a problémoch s kvalitou vody a prijať rýchle vopred naplánované nápravné opatrenia. Takéto programy prevádzkového monitorovania sa musia zameriavať na konkrétnu dodávku, pričom sa v nich zohľadňujú výsledky identifikácie nebezpečenstiev a nebezpečných udalostí a posúdenie rizika systému zásobovania, a ich úlohou je potvrdiť účinnosť všetkých kontrolných opatrení týkajúcich sa odberu, úpravy, distribúcie a akumulácie.“.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2023.