DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
právneho predpisu s právom Európskej únie
1. Predkladateľ právneho predpisu: poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Tomáš Valášek
2. Názov návrhu právneho predpisu: Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení ďalších zákonov a ktorým sa dopĺňajú niektoré ďalšie zákony
3. Problematika návrhu zákona:
a) nie je upravená v práve Európskych spoločenstiev
b) nie je obsiahnutá v práve Európskej únie
c) nie je obsiahnutá v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie
Keďže predmet návrhu zákona nie je v práve Európskej únie upravený, body 4 a 5 sa nevypĺňajú.
DOLOŽKA
vybraných vplyvov
A.1. Názov materiálu: Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení ďalších zákonov a ktorým sa dopĺňajú niektoré ďalšie zákony
A.2. Vplyvy navrhovaného materiálu:
Vplyv
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
1. Vplyvy na rozpočet verejnej správy
X
2. Vplyvy na podnikateľské prostredie – dochádza k zvýšeniu regulačného zaťaženia?
X
3. Sociálne vplyvy
– vplyvy na hospodárenie obyvateľstva
X
– sociálnu exklúziu
X
– rovnosť príležitostí a rodovú rovnosť a vplyvy na zamestnanosť
X
4. Vplyvy na životné prostredie
X
5. Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
X
6. Vplyvy na služby pre občana z toho
- vplyvy služieb verejnej správy na občana
X
- vplyvy na procesy služieb vo verejnej správe
X
7. Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
X
A.3. Poznámky
Vplyvy na verejný a súkromný sektor spočívajú vo vymeškaných pracovných dňoch žien a ich partnerov/rodinných príslušníkov, ktorí si nárok na voľno uplatnia. Odhad počtu vymeškaných dní je natoľko nízky (3,8 tisíc dní cca 17 FTE (ekvivalent plného úväzku) vo verejnom sektore a 12,4 tisíc dní cca 55 FTE v súkromnom sektore), že tento výpadok budú zamestnávatelia schopní bez problémov riešiť v rámci existujúcich kapacít bez citeľných vplyvov na výkon.
Výpočet vychádza z údajov NCZI o počte spontánnych potratov v roku 2021, zamestnanosti žien v reprodukčnom veku a rozdelenie zamestnaných žien a mužov medzi verejný a súkromný sektor na základe údajov z Eurostatu.
Hodnota vymeškaných dní za rok vypočítaná na základe priemernej celkovej ceny práce v slovenskom hospodárstve v roku 2021 predstavuje 205 tisíc eur za verejný sektor a 665 tisíc eur za súkromný sektor, čo vychádza na zhruba 34 centov na zamestnanca za rok. Toto možno považovať za hrubý odhad ušlej produktivity. Treba však dodať, že smútok a trúchlenie v situácii neplánovaného ukončenia tehotenstva pravdepodobne významne znižuje produktivitu práce dotknutej osoby oproti priemeru a tým pádom aj ušlú produktivitu v prípade nároku na voľno.
Predkladaný návrh bude mať pozitívny vplyv na duševné a fyzické zdravie žien. Môže tiež prispieť k prehĺbeniu rodinných vzťahov a vzájomnej blízkosti a súdržnosti.
A.4. Alternatívne riešenia
Bezpredmetné
A.5. Stanovisko gestorov
Bezpredmetné