1
Návrh na určenie ozbrojených síl Slovenskej republiky na plnenie úloh na území Slovenskej republiky v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny NATO
Politické aspekty návrhu
Jedným zo základných prvkov obrannej stratégie NATO je aspekt odstrašenia. Počas samitu NATO vo Varšave v júli 2016 bola schválená posilnená zostava obrany a odstrašenia v reakcii na anexiu Krymu. Najzásadnejším rozhodnutím v oblasti posilnenia kolektívnej obrany bolo schválenie a vytvorenie Posilnenej predsunutej prítomnosti (enhanced Forward Presence) NATO v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku vo forme mnohonárodných bojových skupín.
Nevyprovokovaná a neoprávnená vojenská agresia Ruskej federácie na Ukrajinu ešte viac zvýšila potrebu posilnenia prítomnosti NATO na východnom krídle Aliancie, vrátane Slovenskej republiky. V reakcii na radikálnu zmenu bezpečnostného prostredia v Európe sa členské krajiny NATO zhodli na zriadení ďalších mnohonárodných bojových skupín posilnenej predsunutej prítomnosti pozdĺž celého východného krídla Aliancie.
Účelom vytvorenia mnohonárodných bojových skupín na východnom krídle Aliancie je demonštrácia súdržnosti a deklarovanie pripravenosti brániť sa spoločne proti akejkoľvek hrozbe. Toto rozhodnutie členských krajín NATO bolo potvrdené na samite v Madride v júni 2022, kde bola schválená aj nová Strategická koncepcia NATO, ktorá prvýkrát definuje Rusko ako najvýznamnejšiu a priamu hrozbu.
V tejto súvislosti Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1294 z 15. marca 2022 a uznesením č. 1408 zo 4. mája 2022 vyslovila súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky. Tieto zahraničné ozbrojené sily pôsobia na území Slovenskej republiky v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny (NATO Multinational Battlegroup in Slovakia – ďalej len „MN BG SVK“).
Vytvorenie MN BG SVK výrazne prispieva k zvýšeniu obranyschopnosti a k posilneniu bezpečnosti nielen územia Slovenskej republiky, ale i celého východného krídla NATO. Spôsobilosti prítomných zahraničných ozbrojených síl navyše dopĺňajú schopnosti a kapacity ozbrojených síl Slovenskej republiky (ďalej len „ozbrojené sily SR“) a Vojenskej polície a prispievajú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku.
S cieľom zabezpečiť plnenie úloh ozbrojených síl SR a Vojenskej polície v rámci činnosti MN BG SVK sa navrhuje určenie príslušníkov ozbrojených síl SR a Vojenskej polície na výkon úloh na území Slovenskej republiky v rámci MN BG SVK pod velením príslušného veliteľa NATO.
Návrh je v súlade s bezpečnostnými záujmami Slovenskej republiky, Obrannou stratégiou Slovenskej republiky, Bezpečnostnou stratégiou Slovenskej republiky a s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky.
Vojensko-odborné aspekty návrhu
Predloženým materiálom sa navrhuje určenie do 40 príslušníkov ozbrojených síl SR a Vojenskej polície spolu s nevyhnutným materiálom a technikou na plnenie úloh v rámci MN BG SVK od 1. októbra 2022 do ukončenia pôsobenia mnohonárodnej bojovej skupiny.
2
Príslušníci Ozbrojených síl SR a Vojenskej polície republiky budú plniť úlohy v rámci veliteľských štruktúr MN BG SVK a v rámci pozemného komponentu MN BG SVK. Určení príslušníci Ozbrojených síl SR a Vojenskej polície budú pôsobiť pod určeným systémom velenia a riadenia NATO podľa pravidiel NATO.
Právne aspekty návrhu
Návrh sa podáva v súlade s ustanovením § 6 (2) písm. g) zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 321/2002 Z. z.“), podľa ktorého vyslovenie súhlasu s určením ozbrojených síl na plnenie ďalších úloh na území Slovenskej republiky v rámci organizácie vzájomnej kolektívnej bezpečnosti, ktorej je Slovenská republika členom, patrí do pôsobnosti Národnej rady Slovenskej republiky.
Súčasne je predložený návrh v súlade s § 7 (11) zákona č. 321/2002 Z. z., podľa ktorého príslušný veliteľ organizácie vzájomnej kolektívnej bezpečnosti, ktorej je Slovenská republika členom, velí ozbrojeným silám, ktoré určené na plnenie ďalších úloh na území Slovenskej republiky, v rámci organizácie vzájomnej kolektívnej bezpečnosti, ktorej je Slovenská republika členom, podľa pravidiel tejto organizácie.