DÔVODOVÁ SPRÁVA
A.Všeobecná časť
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „návrh zákona“) v súlade s Plánom legislatívnych úloh vlády SR na rok 2022 a s Programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky na roky 2021 2024, v ktorom sa vláda Slovenskej republiky zaviazala podniknúť všetky potrebné kroky k vybudovaniu a fungovaniu detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých.
Základným cieľom navrhovanej právnej úpravy je upraviť rozsah a podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti osobám v detencii v rámci osobitného liečebného režimu zabezpečovaného detenčným ústavom alebo detenčným ústavom pre mladistvých ako zariadením ústavnej zdravotnej starostlivosti.
V záujme dosiahnutia uvedeného cieľa sa navrhuje, aby detenčný ústav a detenčný ústav pre mladistvých poskytovali ústavnú zdravotnú starostlivosť v nepretržitej prevádzke tak, aby mohol byť naplnený účel detencie, ktorým je, okrem ochrany spoločnosti, aj potenciálne zlepšenie zdravotného stavu osoby vo výkone detencie. To je možné len pri kontinuálnej liečbe pod odborným dohľadom zdravotníckych pracovníkov so získanou špecializáciou. Poskytovaním zdravotnej starostlivosti je možné podľa potreby zabezpečiť kontinuálne podávanie liekov a promptne zvládať situácie vyžadujúce si liečebný zásah, včasne reflektovať a reagovať na akútne zhoršenie zdravotného stavu a eliminovať problémy spojené s dostupnosťou potrebných liekov.
Ďalej sa upravuje, obdobne ako pri psychiatrických oddeleniach, výnimka zo zákazu fajčenia v zdravotníckych zariadeniach, dohľad Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých v rámci osobitného liečebného režimu a zákaz klinického skúšania zdravotníckej pomôcky na osobách vo výkone detencie.
V súvislosti so zavedením poskytovania zdravotnej starostlivosti sa precizuje definícia osobitného liečebného režimu, okruh zdravotníckych pracovníkov oprávnených poskytovať zdravotnú starostlivosť v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých a vymedzuje sa vzťah k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti mimo osobitného liečebného režimu.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a zákonmi a súčasne je v súlade s právom Európskej únie.
Návrh zákona nie je predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania.
2
Návrh zákona predpokladá negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, pričom prostriedky na financovanie rozpočtovo zabezpečené z kapitoly Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Návrh zákona predpokladá pozitívny sociálny vplyv.
Návrh zákona nebude mať vplyvy na podnikateľské prostredie, na životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti, na služby verejnej správy pre občana a ani na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
Dátum účinnosti návrhu zákona sa s ohľadom na dĺžku jednotlivých štádií legislatívneho procesu navrhuje od 1. novembra 2022.
3
DOLOŽKA VYBRANÝCH VPLYVOV
1.Základné údaje
Názov materiálu
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Predkladateľ (a spolupredkladateľ)
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
Materiál nelegislatívnej povahy
Materiál legislatívnej povahy
Charakter predkladaného materiálu
Transpozícia práva EÚ
V prípade transpozície uveďte zoznam transponovaných predpisov:
Termín začiatku a ukončenia PPK
Marec 2022
Predpokladaný termín predloženia na pripomienkové konanie
Marec 2022
Predpokladaný termín začiatku a ukončenia ZP**
Predpokladaný termín predloženia na rokovanie vlády SR*
Máj 2022
2.Definovanie problému
Uveďte základné problémy, ktoré dôvodom vypracovania predkladaného materiálu (dôvody majú presne poukázať na problém, ktorý existuje a je nutné ho predloženým materiálom riešiť).
Dôvodom vypracovania predkladaného materiálu je, že v súčasnosti nie je možné v detencii poskytovať zdravotnú starostlivosť ústavného typu (kontinuálne a nepretržite), čo fakticky znemožňuje liečebný charakter zariadenia a išlo by čisto len o izoláciu osôb aj trpiacich duševnými poruchami. Zavedenie možnosti poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti osobám umiestneným v detencii je nevyhnutným predpokladom pre podávanie liekov (okrem akútneho podania definovaného ako obmedzujúci prostriedok v zákone č. 231/209 Z. z. o výkone detencie a o zmene a doplnení niektorých zákonov), poskytovanie ďalších zdravotníckych diagnostických a terapeutických výkonov (zo špecifických napr. elektrokonvulzívna liečba, falopletyzmografia, ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii) či vedenie zdravotnej dokumentácie. MZ SR vypracovalo a predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „návrh zákona“) v súlade s Programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky na roky 2021 2024, v ktorom sa vláda Slovenskej republiky zaviazala podniknúť všetky potrebné kroky k vybudovaniu a fungovaniu detenčného ústavu.
3.Ciele a výsledný stav
Uveďte hlavné ciele predkladaného materiálu (aký výsledný stav byť prijatím materiálu dosiahnutý, pričom dosiahnutý stav musí byť odlišný od stavu popísaného v bode 2. Definovanie problému).
Cieľom navrhovanej právnej úpravy je upraviť rozsah a podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti osobám v detencii v rámci osobitného liečebného režimu zabezpečovaného detenčným ústavom alebo detenčným ústavom pre mladistvých ako zariadením ústavnej zdravotnej starostlivosti. V záujme dosiahnutia uvedeného cieľa sa navrhuje, aby detenčný ústav a detenčný ústav pre mladistvých poskytovali ústavnú zdravotnú starostlivosť v nepretržitej prevádzke tak, aby mohol byť naplnený účel detencie, ktorým je okrem ochrany spoločnosti aj potenciálne zlepšenie zdravotného stavu osoby vo výkone detencie. To je možné len pri kontinuálnej liečbe pod odborným dohľadom zdravotníckych pracovníkov so získanou špecializáciou. Poskytovaním zdravotnej starostlivosti je možné podľa potreby zabezpečiť kontinuálne podávanie liekov a promptne zvládať situácie vyžadujúce si liečebný zásah, včasne reflektovať a reagovať na akútne zhoršenie zdravotného stavu a eliminovať problémy spojené s dostupnosťou potrebných liekov. Cieľom predkladaného materiálu je legislatívne ukotvenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v právnych predpisoch a súvisiacich podzákonných normách tak, aby mohol byť detenčný ústav spustený do prevádzky od 01.11.2022.
4.Dotknuté subjekty
Uveďte subjekty, ktorých sa zmeny predkladaného materiálu dotknú priamo aj nepriamo:
Psychiatrická nemocnica Hronovce
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
4
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky - Zbor väzenskej a justičnej stráže
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Osoby, ktorým sa poskytuje ústavná zdravotná starostlivosť
5.Alternatívne riešenia
Aké alternatívne riešenia vedúce k stanovenému cieľu boli identifikované a posudzované pre riešenie definovaného problému?
V predkladanom materiáli nie sú identifikované alternatívne riešenia.
Nulový variant - uveďte dôsledky, ku ktorým by došlo v prípade nevykonania úprav v predkladanom materiáli a alternatívne riešenia/spôsoby dosiahnutia cieľov uvedených v bode 3.
Nulový variant by ohrozil zriadenie štátnej rozpočtovej organizácie, ktorá bude poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti a uvedenie detenčného ústavu do prevádzky v termíne do 31.10. 2022.
6.Vykonávacie predpisy
Predpokladá sa prijatie/zmena vykonávacích predpisov?
Áno
Nie
Ak áno, uveďte ktoré oblasti budú nimi upravené, resp. ktorých vykonávacích predpisov sa zmena dotkne:
- návrh vyhlášky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 84/2016 Z. z., ktorou sa ustanovujú určujúce znaky jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení,
- návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno - technické vybavenie detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých.
7.Transpozícia práva EÚ
Uveďte, v ktorých konkrétnych ustanoveniach (paragrafy, články, body, atď.) ide národná právna úprava nad rámec minimálnych požiadaviek EÚ (tzv. goldplating) spolu s odôvodnením opodstatnenosti presahu.
Žiadne.
8.Preskúmanie účelnosti
Uveďte termín, kedy by malo dôjsť k preskúmaniu účinnosti a účelnosti predkladaného materiálu.
Uveďte kritériá, na základe ktorých bude preskúmanie vykonané.
Preskúmanie účinnosti a účelnosti navrhovaného zákona bude vykonávané priebežne najneskôr do 2 rokov po nadobudnutí jeho účinnosti.
Preskúmanie bude vykonané na základe uvedených kritérií: počet osôb umiestnených do detencie na základe rozhodnutia súdu, počet osôb prepustených z detencie na základe rozhodnutia súdu, dĺžka výkonu detencie, počet zdravotných výkonov realizovaných u osôb v detenčnom ústave, počet a finančné náklady na zdravotnú starostlivosť poskytnutú osobám v detencii mimo detenčného ústavu, definovanie výkonov v rámci osobitného liečebného režimu – počet, typ, druh, náklady..
* vyplniť iba v prípade, ak materiál nie je zahrnutý do Plánu práce vlády Slovenskej republiky alebo Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky.
** vyplniť iba v prípade, ak sa záverečné posúdenie vybraných vplyvov uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. jednotnej metodiky.
9.Vybrané vplyvy materiálu
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho
vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
Vplyvy na podnikateľské prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho vplyvy na MSP
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Mechanizmus znižovania byrokracie
a nákladov sa uplatňuje:
Áno
Nie
Sociálne vplyvy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na životné prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na služby verejnej správy pre občana, z toho
vplyvy služieb verejnej správy na občana
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
vplyvy na procesy služieb vo verejnej správe
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
5
10.Poznámky
V prípade potreby uveďte doplňujúce informácie k identifikovaným vplyvom a ich analýzam. Informácie v tejto časti slúžia na zhrnutie vplyvov a nie ako náhrada za vypracovanie príslušných analýz vybraných vplyvov.
n/a
11.Kontakt na spracovateľa
Uveďte údaje na kontaktnú osobu, ktorú je možné kontaktovať v súvislosti s posúdením vybraných vplyvov.
Ministerstvo zdravotníctva SR
Sekcia zdravia
Odbor zdravotnej starostlivosti
Oddelenie modernizácie psychiatrickej a psychologickej starostlivosti
Limbová 2
837 52 Bratislava
PhDr. Oľga Lukačovičová, MPH – 0903045020,
olga.lukacovicova@health.gov.sk
12.Zdroje
Uveďte zdroje (štatistiky, prieskumy, spoluprácu s odborníkmi a iné), z ktorých ste pri príprave materiálu a vypracovávaní doložky, analýz vplyvov vychádzali. V prípade nedostupnosti potrebných dát pre spracovanie relevantných analýz vybraných vplyvov, uveďte danú skutočnosť.
Súvisiace platné právne predpisy, údaje zdravotných poisťovní, Národné centrum zdravotníckych informácií, údaje od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, uznesenia Slovenskej republiky č. 489/2008 a č. 145/2017.
Stanovisko Slovenskej Psychiatrickej spoločnosti (SPsS), organizačnej zložky Slovenskej lekárskej spoločnosti, o. z. Bratislava k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti v detencii.
Konzultácie a spolupráca s odborníkmi z Psychiatrickej nemocnice Hronovce a ZVJS.
Konzultácia so zástupcami ZVJS k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti v Nemocnici pre obvinených a odsúdených a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne, ktorej zriaďovateľom je MS SR a spolupráca v oblasti súvisiacej s výkonom väzby a ochranou poriadku a bezpečnosti v detenčnom ústave.
13.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov z PPK č. 039/2022
(v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 8.1 Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením: Komisia uplatňuje k materiálu nasledovné pripomienky a odporúčania:
1.K vplyvom na rozpočet verejnej správy; V doložke vybraných vplyvov je označený negatívny, rozpočtovo zabezpečený vplyv na rozpočet verejnej správy. V analýze vplyvov na rozpočet v tabuľke č. 1 kvantifikované výdavky verejnej správy v sume 4,6 mil. eur na rok 2022, 6,2 mil. eur na rok 2023 a 6,2 mil. eur na rok 2024. Rok 2025 nebol vypracovaný. Rozpočtovo nekrytý vplyv je vyčíslený v sume 2 mil. eur na rok 2022, 1,8 mil. eur na rok 2023 a 1,8 mil. eur na rok 2024. V súčasnosti sa nachádza v legislatívnom procese materiál „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“. Predložená analýza vplyvov bola súčasťou materiálu „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“. V prípade schválenia predloženého materiálu by sa tak jednalo o duplicitný vplyv na rozpočet verejnej správy. Komisia žiada MZ SR, aby jednoznačne určilo, ktorého materiálu má byť predložená analýza súčasťou.
Stanovisko k pripomienke č. 1:
Vyhodnotenie: akceptovaná pripomienka.
Spôsob vyhodnotenia/odôvodnenie: Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy, na zamestnanosť vo verejne správe a financovanie bude len súčasťou materiálu „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“ a súčasne v predkladanom materiály „Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony“ sa do Analýzy vplyvov na
6
rozpočet doplní len odkaz na materiál „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“, aby sa zabránilo duplicite.
K pripomienke:“... Rok 2025 nebol vypracovaný“.. uvádzame, že súčasťou materiálu „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“ je príloha Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy, ktorá obsahovala vplyv na rozpočet verejnej správy na roky 2021 2024 t.j. pre rozpočtovú organizáciu (založenú k 1.1.2022) sa žiadali finančné prostriedky na obdobie od 2022 do 2024 t. j. na 3 roky v zmysle zákona č.523/2004 Z.z., preto nie je potrebné vyčísliť aj rok 2025.
2.MF SR upozorňuje, že k materiálu „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“ boli uplatnené pripomienky v rámci MPK. K uvedenému materiálu po MPK prebehlo dňa 25.2.2022 rozporové konanie na úrovni štátnych tajomníkov, v zmysle záverov ktorého, byť materiál upravený. V súvislosti s predloženým materiálom MF SR uvádza, že predložený materiál nie je upravený v zmysle záverov z rozporového rokovania k uvedenému materiálu, kde bolo dohodnuté, že kapitola MZ SR bude bez vplyvu na štátny rozpočet. Na rokovaní bolo uvedené, že mzdové výdavky zdravotníckych zamestnancov a pomocného personálu ústavu by mali byť hradené zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, s čím súvisí aj zmena formy hospodárenia detenčného ústavu Hronovce a to z rozpočtovej formy hospodárenia na inú formu hospodárenia. V zmysle vyššie uvedeného žiada Komisia materiál prepracovať v súlade so závermi z predmetného rozporového konania, nakoľko sa priamo dotýkajú aj predloženého materiálu.
Stanovisko k pripomienke č. 2:
Vyhodnotenie: neakceptovaná pripomienka.
Spôsob vyhodnotenia/odôvodnenie: stanovisko je spracované a odsúhlasené jednotlivými sekciami, odbormi a oddeleniami MZ SR Odbor poisťovníctva, Sekcia financovania, Sekcia správy majetku štátu, zakladateľských práv a finančného kontrolingu podriadených organizácií, Odbor strategických investícií, Sekcia zdravia, Oddelenie modernizácie psychiatrickej a psychologickej starostlivosti, Sekcia legislatívy, práva a akcionárskych práv nasledovne:
„Detenčný ústav je podľa súčasne platnej legislatívy v súčasnosti rozpočtovou organizáciou1, ktorú zriaďuje Ministerstvo zdravotníctva SR, a teda je financované najmä z finančných prostriedkov MZ SR.
V zmysle analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy, ktorá bola súčasťou navrhovaného a neskôr schváleného zákona č. 231/2019 Z. z. o výkone detencie, výdavky verejnej správy na obdobie od roku 2020 2022 boli vyčíslené na sumu 26 595 044 EUR. Z toho 3 808 484 EUR malo byť zabezpečených z rozpočtu ministerstva spravodlivosti.2 Analýza vplyvov však zahŕňala aj tzv. nekryté vplyvy rozpočtu kapitoly ministerstva zdravotníctva a ministerstva spravodlivosti, ktoré mali dané rezorty zohľadniť v rozpočte na príslušné roky.
Táto suma samozrejme nezohľadňuje súčasnú situáciu týkajúcu sa nárastu cien energií, miezd, a pod. V zmysle zákona o zdravotných poisťovniach príspevky na činnosť iných organizácií nie prevádzkové výdavky3 zdravotných poisťovní, a teda príspevok na činnosť detenčného ústavu by do nich nespadal. Ak by teda bolo nastavené financovanie celého ústavu čisto z príspevku z celkovej sumy predpisu poistného z verejného zdravotného poistenia, v systéme verejného zdravotného poistenia by došlo k odlivu zdrojov, ktoré potrebné na úhradu zdravotnej starostlivosti a z týchto
1 § 3 ods. 2 zákona č. 231/2019 Z. z. o detenčnom ústave
2 Dostupné na https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=7271
3 § 6a zákona č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach
7
zdrojov by boli financované činnosti, ktoré s poskytovaním zdravotnej starostlivosti ani vzdialene nesúvisia (napr. zabezpečenie väzenskej stráže v objekte).
Rozsah navrhovaného príspevku z verejného zdravotného poistenia nie je zrejmý. Ako bolo uvedené vyššie, podľa nášho názoru nie je úlohou zdravotných poisťovní uhrádzať aj také výdavky, ktoré nesúvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ale súvisia s výkonom činností, ktoré zabezpečuje Zbor väzenskej a justičnej stráže alebo s prevádzkou samotného detenčného ústavu.
V zmysle súčasne navrhovanej právnej úpravy rezortom zdravotníctva (v legislatívnom procese pred MPK), detenčný ústav byť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v zmysle navrhovaných úprav v zákone č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Neodporúčame riešiť financovanie detenčného ústavu cez príspevok z verejného zdravotného poistenia. V zmysle platnej právnej úpravy zdravotné poisťovne v súčasnosti financujú činnosť niekoľkých organizácií (Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, NCZI, HTA, UDZS), pričom na rok 2022 bolo z verejného zdravotného poistenia na činnosť týchto organizácií vyčlenených 65,7 mil. eur. Dovoľujeme si taktiež poukázať na skutočnosť, že v súčasnosti je problémom zabezpečiť dostatočnú úhradu zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia nakoľko v systéme verejného zdravotného poistenia nie je dostatok finančných zdrojov, ktoré by vykryli náklady spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. V zmysle zákona o zdravotných poisťovniach príspevky na činnosť iných organizácií nie prevádzkové výdavky4 zdravotných poisťovní, a teda príspevok na činnosť detenčného ústavu by do nich nespadal.
Minister zdravotníctva SR rozhodol dňa 15.11.2021 o financovaní poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti v Detenčnom ústave v Hronovciach ako rozpočtovej organizácii MZ SR a uložil Sekcii financovania MZ SR úlohu požiadať ministra financií SR o navýšenie rozpočtu finančným opatrením pre kapitolu MZ SR na úhradu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v Detenčnom ústave a Sekcii zdravia MZ SR úlohu pokračovať v príprave legislatívnych zmien právnych predpisov súvisiacich so zriadením a prevádzkovaním Detenčného ústavu v Hronovciach. Príslušné dokumenty k rozhodnutiu ministra zdravotníctva SR prikladáme v prílohe č. 1, č. 2 a č. 3.
Podľa § 82 ods. 1 Trestného zákona účelom umiestnenia páchateľa v detenčnom ústave je osobitným liečebným režimom a dôslednou izoláciou od spoločnosti zabrániť páchateľovi v ďalšom páchaní trestných činov a činov inak trestných.
V zmysle § 4 ods. 1 zákona č. 231/2019 Z. z. detenčný ústav v rámci svojej pôsobnosti zabezpečuje osobitný liečebný režim, zaobchádzanie s osobami v detencii a vnútornú kontrolu výkonu detencie. Zákon o výkone detencie taktiež vymedzuje, že účelom výkonu detencie je ochrana spoločnosti a liečebné a výchovné pôsobenie na osobu v detencii prostriedkami ustanovenými v tomto zákone. Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 576/2004 Z. z. zdravotnou starostlivosťou nie je poskytovanie osobitného liečebného režimu osobám v detencii.
Pre úplnosť si dovoľujeme uviesť, že v uplynulých dňoch minister financií a minister zdravotníctva informovali o dofinancovaní sektoru zdravotníctva formou navýšenia základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a. s. vo výške 120 miliónov eur (pri splnení stanovenej podmienky) a aj uvoľnením 100 miliónov eur, ktoré budú do systému verejného zdravotného poistenia poskytnuté prostredníctvom zvýšenia platby za poistencov štátu. Tieto dve položky kryté tzv. rezervou zdravotníctva, ktorá bola v rozpočte na rok 2022 stanovená vo výške 220 miliónov eur. Minister financií taktiež avizoval, že sa spoliehajú na prognózu, v zmysle ktorej dôjsť k vyššiemu výberu poistného, a teda od ekonomicky aktívnych poistencov by mal systém verejného zdravotného poistenia v roku 2022 získať dodatočných 145 miliónov eur. Upozorňujeme, že tieto financie však len prognózou; neznamená to, že takáto suma je v systéme verejného zdravotného poistenia garantovaná. Na túto skutočnosť upozorňujú aj zástupcovia zdravotníckeho sektora pričom poukazujú na dôsledky vojnového konfliktu na Ukrajine, kvôli ktorému sa prognóza Ministerstva financií SR nemusí naplniť, nakoľko konflikt môže priamo ovplyvniť zamestnanosť v Slovenskej republike. Ďalej si dovoľujeme uviesť, že asociácie pôsobiace v sektore zdravotníctva pri tvorbe rozpočtu na tento rok upozorňovali
4 § 6a zákona č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach
8
na nedostatok zdrojov a aj v súčasnosti opakovane upozorňujú, že kvôli nepriaznivým zmluvným podmienkam odmietajú uzatvoriť dodatky k existujúcim zmluvám o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a predĺžiť tak existujúce zmluvné vzťahy so zdravotnou poisťovňou. Zdravotná poisťovňa argumentuje, že zmluvné a cenové podmienky tak navrhované práve kvôli nedostatku finančných zdrojov v systéme verejného zdravotného poistenia, čoho sú si stakeholderi v zdravotníctve vedomí.
ZÁVER:
Veľmi dôrazne neodporúčame v súčasnej dobe, kedy je situácia s financovaním najväčšej zdravotnej poisťovne mimoriadne zložitá, z prostriedkov verejného zdravotného poistenia financovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Detenčnom ústave Hronovce a činnosti nesúvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Neodporúčame riešiť financovanie detenčného ústavu cez príspevok z verejného zdravotného poistenia, a to z dôvodu vyššie uvedeného.
A. Nevyhnutnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave
Pre detenciu bol v rámci Slovenskej republiky zvolený a následne aj v príprave zákona č. 231/2019 Z. z. o výkone detencie a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o výkone detencie“) z časti zohľadnený medicínsky prístup k páchateľom trestnej činnosti s duševnou poruchou, preto je v gescii MZ SR. ísť teda primárne o liečbu (osobitný liečebný režim) s ochranou príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže (ďalej len“ZVJS“).
Z hľadiska cieľovej skupiny v zmysle zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov (ďalej len „Trestný zákon“) majú byť do detencie umiestnení páchatelia podľa § 81, t. j. osoby ktoré trpia duševnou poruchou, ktorá si vyžaduje liečbu, respektíve je u nich potrebná realizácia ochranného liečenia (psychiatrického, sexuologického) v špecifických podmienkach. Ak by v detencii nemohla byť poskytovaná zdravotná starostlivosť, znemožnilo by to liečebný charakter zariadenia a išlo by len o izoláciu ľudí s duševnými poruchami. Definovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti osobám umiestneným v detencii je nevyhnutným predpokladom pre podávanie liekov, poskytovanie ďalších zdravotníckych diagnostických a terapeutických výkonov (elektrokonvulzívna liečba, falopletyzmografia, ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii), či vedenie zdravotnej dokumentácie.
Nevyhnutnosť poskytovania nepretržitej zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave je determinovaná zložením jeho predpokladaných klientov, pričom do detencie podľa § 81 Trestného zákona majú byť umiestnené osoby:
(1) Ak je odsúdenému vo výkone trestu odňatia slobody zistená duševná porucha, ktorá je podľa odborného lekárskeho posudku nevyliečiteľná a jeho pobyt na slobode je aj s prihliadnutím na spáchanú trestnú činnosť pre spoločnosť nebezpečný, súd na návrh prokurátora alebo riaditeľa ústavu na výkon trestu preruší výkon trestu odňatia slobody a nariadi jeho umiestnenie v detenčnom ústave.
Všetci z tejto kategórie trpia duševnou poruchou.
(2) Súd môže pred skončením výkonu trestu odňatia slobody rozhodnúť o umiestnení do detenčného ústavu aj takého páchateľa úmyselného trestného činu, ktorý sa odmieta podrobiť ochrannému liečeniu alebo u ktorého ochranné liečenie pre negatívny postoj pacienta neplní svoj účel a ktorého pobyt na slobode je pre spoločnosť nebezpečný; páchateľ sa umiestni do detenčného ústavu po výkone trestu odňatia slobody.
Všetci z tejto kategórie potrebujú ochranné liečenie v špecifických podmienkach detencie (teda tiež trpia duševnou poruchou)
(3) Ak to považuje súd za potrebné, môže pred skončením výkonu trestu odňatia slobody rozhodnúť o umiestnení do detenčného ústavu aj páchateľa zločinu spáchaného zo sexuálneho motívu alebo páchateľa, ktorý opätovne spácha obzvlášť závažný zločin; páchateľ sa umiestni do detenčného ústavu po výkone trestu odňatia slobody.
V tejto kategórii väčšina páchateľov „zo sexuálneho motívu“ bude trpieť sexuálnou deviáciou (duševnou poruchou podľa MKCH) a bude si vyžadovať sexuologické ochranné liečenie, minorita bude „obzvlášť závažný zločin“, ktorí trpieť duševnou poruchou nemusia.
9
(4) Súd môže na základe odborného lekárskeho posudku rozhodnúť o umiestnení páchateľa do detenčného ústavu aj vtedy, ak páchateľ, ktorého pobyt na slobode je nebezpečný, vykonáva ochranné liečenie v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti a svojím správaním ohrozuje život alebo zdravie iných osôb; súd rozhodne na návrh zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti.
V tejto kategórii budú ľudia z „civilných“ psychiatrických zariadení, ktorí majú uložené ochranné liečenie a bude potreba ho realizovať v špecifických podmienkach detencie (teda tiež trpia duševnou poruchou). Podľa prieskumu MZ SR z januára 2022 je takýchto ľudí v psychiatrických zariadeniach 54, všetci trpia duševnými poruchami, ktoré je nevyhnutné liečiť lebo mali uložené ochranné liečenie (z toho min 86 % - je potrebné liečiť medikamentóznou liečbou psychotické poruchy, ochorenia z okruhu schizofrénie, duševná zaostalosť s poruchami správania vyžadujúce liečbu, organické duševné poruchy, len 14 % pripadá na poruchy osobnosti a sexuálne deviácie aj u tých je však predpoklad zlepšenia stavu pri užívaní medikamentóznej liečby).
Kvalifikovaný odhad podielu umiestnených osôb do detenčného ústavu, ktoré si budú vyžadovať psychiatrickú liečbu podľa MUDr. Mareka Zelmana (riaditeľa psychiatrickej nemocnice Hronovce) je cca 90 %, t. j. 67 umiestnených osôb z celkovej kapacity detenčného ústavu 75 osôb, pričom z nich väčšina si bude vyžadovať aj podávanie liekov a časť z nich (44 % z „civilných psychiatrií“ so schizofrénnymi ochoreniami) v niektorých fázach liečby aj ďalšie formy psychiatrickej liečby napr. elektrokonvulzívnu terapiu.
V súčasnosti v legislatíve zakotvený model kopíruje systém v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody teda ak človek zdravotný problém ide za lekárom ústavu (všeobecným lekárom alebo špecialistom ambulantne), ten mu predpíše lieky, lieky sa vyzdvihnú z lekárne, ak nemá na doplatok na lieky, ústav mu to preplatí, pacient ich užíva sám alebo mu ich dávkujú z ošetrovne. Toto môže fungovať u väzňov s občasnými zdravotnými problémami, ktorí chodia na ambulanciu raz za 1-3 mesiace. V prípade detencie bude potrebovať stálu liečbu takmer každý umiestnený a naviac aj lieky od ďalších špecialistov (neurológ, kardiológ, diabetológ...). Každý predpis by pri takomto nastavení však znamenal eskortu (účasť príslušníkov ZVJS v min. počte dvaja traja) na návštevu ambulancie špecialistu s iste nemalými finančnými nákladmi.
Z hľadiska medicínskych intervencií, ktoré bude nutné v detencii použiť (ak mať zmysel) pri súčasnom legislatívnom stave úplne vylúčené, lebo viazané na zdravotnú starostlivosť, minimálne nasledovné:
medikamentózna liečba (okrem akútneho podania lieku v zákone o výkone detencie definovaného ako obmedzujúci prostriedok)
biologická liečba (elektrokonvulzívna liečba)
vedenie zdravotnej dokumentácie.
Keďže detenčný ústav nie je momentálne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, nie je možné ani zabezpečenie liekov pre detenčný ústav formou nákupu a tiež nie je možné, aby niektorý zo zamestnaných lekárov 4 ods. 4 zákona o výkone detencie) tieto lieky predpísal hoci ambulantne na predpis.
RIZIKÁ: Ak by v detenčnom ústave nebola poskytovaná zdravotná starostlivosť, nie ošetrené situácie ako napr.:
a) podávanie liekov bez súhlasu v súčasnosti patrí akútne podanie lieku medzi obmedzujúce
prostriedky, čo je nemysliteľné u osoby, ktorá sa nechce liečiť museli by jej byť trikrát za deň podávané lieky ako akútne a každé takéto podanie lieku by znamenalo v zmysle platnej legislatívy povinnosť hlásenia na generálnu prokuratúru ako obmedzujúci prostriedok.
b) dlhodobá neakútna liečba a liečba nepsychiatrických ochorení (napr. osoba epilepsiu, v rámci
ktorej je agresívna, ale odmieta užívať antiepileptiká a akútna liečba môže byť podaná len pri poruchách správania).
10
c) osoba trpiaca schizofréniou uložené ochranné psychiatrické ústavné liečenie (realizované
v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti), ktoré sa nedá realizovať v bežnom psychiatrickom zariadení (dôvod umiestnia do detencie podľa § 81 ods. 2 TZ ) v momente ak sa dostane do detencie, tak by to v súčasnom stave nebola zdravotná starostlivosť, a teda nemôžu mu byť podávané lieky okrem „akútneho podania“ a de facto ho prestaneme liečiť (napr. na schizofréniu).
B. Financovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave
B. 1 Forma hospodárenia detenčného ústavu (Právna forma detenčného ústavu)
Samotná právna forma detenčného ústavu neovplyvňuje dopady na štátny rozpočet. Či ísť o Ministerstvo financií SR (ďalej len „MF SR“) preferovanú príspevkovú organizáciu alebo rozpočtovú organizáciu, dopad na štátny rozpočet bude v zásade rovnaký.
O právnej forme detenčného ústavu ako rozpočtovej organizácii pojednáva v § 3 ods. 2 aktuálne platný a účinný zákon č. 231/2019 Z. z. o výkone detencie a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa ktorého detenčný ústav je štátna rozpočtová organizácia zriadená ústredným orgánom štátnej správy.
Materiál „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“, vedený pod číslom S22719-2021-OSI-1, predložený Sekciou zriaďovateľských, zakladateľských a akcionárskych práv MZ SR, ktorý bol schválený na gremiálnej porade ministra zdravotníctva SR v novembri 2021, a ktorého cieľom bolo informovať vládu Slovenskej republiky o aktuálnom stave, priebehu výstavby, úlohách a procesoch, ktorých realizácia je nevyhnutná k sprevádzkovaniu detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce, obsahuje analýzu prehodnotenia pôvodného zámeru, ktorý predpokladal, že detenčný ústav nebude držiteľom povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Napriek vyššie uvedenej zákonnej úprave detencie vykonalo MZ SR za účelom verifikovania najvhodnejšej právnej formy novovznikajúceho subjektu komparáciu vhodných právnych foriem v rámci zriaďovateľskej, zakladateľskej a akcionárskej pôsobnosti MZ SR vo vzťahu k špecifickému predmetu činnosti detenčného ústavu, na základe ktorej dospelo k záveru, že najvhodnejším riešením bude zachovanie základného rámca zákonnej úpravy detencie, t. j. právna forma rozpočtovej organizácie, ako aj definícia detencie ako osobitného liečebného režimu, pričom v dôsledku revízie pôvodného zámeru sa v detenčnom ústave bude poskytovať nepretržitá ústavná zdravotná starostlivosť.
Zriadenie rozpočtovej organizácie, ktorej zriaďovateľom je MZ SR, je upravené v § 21 zákona č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov, na základe ktorého je potrebný predchádzajúci písomný súhlas Ministerstva financií SR od prvého dňa nasledujúceho rozpočtového roka. V odôvodnených prípadoch môže minister financií povoliť iný termín. Rozpočtová organizácia je právnická osoba štátu, ktorá je svojimi príjmami a výdavkami zapojená na štátny rozpočet. Hospodári samostatne podľa schváleného rozpočtu s prostriedkami,
ktoré jej urči zriaďovateľ v rámci svojho rozpočtu. Rozpočtová organizácia vzniká na základe vydania zriaďovacej listiny zo strany zriaďovateľa.
Na rozdiel od právnej formy akciovej spoločnosti a príspevkovej organizácie však rozpočtová organizácia je svojimi výdavkami zapojená na štátny rozpočet, pričom hospodári s prostriedkami, ktoré jej určí zriaďovateľ v rámci svojho rozpočtu, v dôsledku čoho právna forma rozpočtovej organizácie je k špecifickému predmetu detenčného ústavu najvhodnejšia, a to aj vo vzťahu k nakladaniu s nehnuteľným majetkom štátu zo strany staviteľa, ktorým je MZ SR.
V nadväznosti na vyššie uvedené, ako aj na závery vykonanej komparácie právnych foriem MZ SR verifikovalo pre Detenčný ústav v Hronovciach právnu formu štátnej rozpočtovej organizácie zriadenej na základe § 21 ods. 5 písm. b) zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o doplnení niektorých zákonov, ktorá bude plniť úlohy nielen detenčného ústavu, ale zároveň bude okrem poskytovania osobitného liečebného režimu, poskytovať aj nepretržitú zdravotnú ústavnú starostlivosť podľa osobitného právneho predpisu. Zvolenie právnej formy štátnej rozpočtovej organizácie v zmysle vyššie uvedeného predpokladá elimináciu rizík vzniku nepriaznivej ekonomickej situácie, vyplývajúcich z možností financovania činnosti organizácie, čím vytvára predpoklady pre zabezpečenie plnenia úloh organizácie, na ktoré bude zriadená.
11
Dopady zriadenia a fungovania detenčného ústavu na štátny rozpočet závisia od spôsobu financovania organizácie. V tejto súvislosti považujeme za nevyhnutné zdôrazniť, že detenčný ústav bude jedinečným zariadením na Slovensku. Celkovo sa počíta maximálne so zriadením dvoch detenčných ústavov pre celé Slovensko, s celkovou kapacitou 150 osôb. Viac takýchto zariadení SR ani potrebovať nebude, nakoľko v rámci reformy starostlivosti o duševné zdravie sa budú využívať služby komunitnej psychiatrie a vytvoria sa špecializované forenzno-psychiatrické zariadenia, s cieľom dosiahnuť deinštitucionalizáciu pacienta.
B.2 Nevyhnutnosť financovania poskytovania zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave zo
štátneho rozpočtu:
a) V prípade, ak by bolo financovanie zdravotnej starostlivosti poskytovanej v detenčnom ústave naviazané výlučne na prostriedky verejného zdravotného poistenia, takýto model by nebolo možné
z prostriedkov verejného zdravotného poistenia ufinancovať.
Dôvodom je špecifický charakter zdravotnej starostlivosti (osobitného liečebného režimu), ktorá sa bude v detenčnom ústave poskytovať, a teda potreba zabezpečenia poskytovania nepretržitej zdravotnej starostlivosti založená na báze individuálneho manažmentu osôb umiestnených v detencii trpiacich psychickou poruchou, vrátane diagnostiky, posudzovania stavu, farmakoterapie, ošetrovateľskej starostlivosti v psychiatrii, psychoterapie, intenzívnej psychosociálnej rehabilitácie, ktorá prepojenie na služby komunitnej psychiatrie s forenzne-psychiatrickou starostlivosťou s cieľom dosiahnuť deinštitucionalizáciu pacienta. Zdravotné výkony, ktoré aktuálne zadefinované
v katalógu výkonov nepokryjú všetky aspekty osobitného liečebného režimu, ktorý sa bude poskytovať
v detenčnom ústave, a teda by z prostriedkov verejného zdravotného poistenia nemali byť ako
financované. V rámci osobitného liečebného režimu sa v detenčnom ústave budú poskytovať rôzne
formy terapie, ktoré by nebolo možné, v rámci zadefinovaných výkonov v katalógu výkonov, uhradiť z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.
b) V detenčnom ústave bude umiestnená taktiež istá skupina osôb (umiestnení podľa § 81 ods. 3 Trestného zákona nemusia a priori trpieť duševnou poruchou), ktorým primárne nebude poskytovaná zdravotná starostlivosť, respektíve si ju nebudú vyžadovať, ale pri nastavení financovania ústavu výlučne z prostriedkov verejného zdravotného poistenia v ústave nebude možné financovať prítomnosť iných pracovníkov okrem zdravotníckych (resp. administratíva a príslušníkov ZVJS), a teda by sa nemal o túto skupinu osôb kto postarať a zabezpečiť bezpečnosť osôb a personálu.
c) Na rozdiel od poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti, kde dôvodom na prijatie pacienta a tiež prepustenie pacienta zo starostlivosti, je zmena jeho zdravotného stavu, v detencii rozhoduje o umiestnení do detenčného ústavu, resp. prepustení z výkonu detencie súd na základe jeho „spoločenskej nebezpečnosti“, ktorá súvisí s jeho duševným stavom (pacienti s reziduálnymi príznakmi duševných ochorení, čiže nevyliečiteľní). Takéto rozhodnutie môže prísť vzhľadom na dobu potrebnú k nadobudnutiu právoplatnosti súdneho rozhodnutia s oneskorením niekoľkých mesiacov (obvyklá doba pri ochranných liečeniach) až rokov. To znamená, že nám vznikne niekoľko skupín osôb:
1. osoba v detencii, ktorej súd nariadil umiestnenie do detenčného ústavu podľa § 81 Trestného zákona a je umiestnená v detenčnom ústave s právoplatným rozhodnutím súdu, výkon detencie trvá,
2. osoba v detencii, ktorej súd nariadil umiestnenie do detenčného ústavu podľa § 81 Trestného zákona a je umiestnená v detenčnom ústave s právoplatným rozhodnutím súdu, ale je podaný návrh na súd za účelom ukončenia výkonu detencie,
3. osoba čakateľ s právoplatným rozhodnutím súdu o umiestnení do detenčného ústavu podľa § 81 trestného zákona (napr. preklad z psychiatrickej nemocnice), po uvoľnení miesta v detenčnom ústave,
4. osoba kandidát, u ktorej bol podaný návrh na súd za účelom nariadenia umiestnenia do detenčného ústavu podľa § 81 Trestného zákona a súd ešte nerozhodol.
Skúsenosti z ČR hovoria, že detenčný ústav v Brne mal niekoľko rokov umiestnených len 3 (!) klientov, pričom kapacita bola cca 60 miest. Personál však musí byť k dispozícii pre všetkých 75 miest. Ak by v
takejto situácii mal byť detenčný ústav financovaný formou úhrady zdravotných výkonov, nemal by
šancu na existenciu.
12
d) Stanovisko k optimálnemu nastaveniu formy zriadenia a financovania detenčného ústavu nám poskytol taktiež plk. PhDr. Dušan Gáč, riaditeľ Vazební věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno, ktorý uviedol nasledovné:
„na základě Vaší návštěvy a odborné diskuze, která proběhla v minulém roce ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno jsme dospěli k závěru, že v zřízení samostatného ústavu pro výkon zabezpečovací detence dále jen ÚpVZD“ v gesci Ministerstva zdravotnictví SR spatřujeme určitou efektivitu. Stávající 13-ti letý provoz zabezpečovací detence v ČR ukazuje, že kontinuální zdravotnická péče se jeví v mnoha ohledech pravděpodobně výhodnější variantou (stárnutí populace chovanců, četné somatické komplikace u chovanců a v neposlední řadě stálejší kontakt se zdravotnickým personálem, který nepochybně proterapeutický a psychoterapeutický význam). Zřízení ÚpVZD v gesci MZ SR bude zajišťovat pravděpodobně větší efektivitu poskytované zdravotní péče chovancům, zabezpečí přímou spolupráci mezi odborným zdravotnickým personálem ze strany nově zřízeného ústavu a ochrannou ústavní léčbou poskytovanou personálem psychiatrických léčeben, tím se zjednoduší případné rozhodování soudů o změnách výkonu zabezpečovací detence na ochranné ústavní léčení i naopak. Tato varianta se nabízí i jako řešení nedostatku zdravotnického personálu v rámci vězeňské služby.“
Z uvedeného teda vyplýva, že kolegovia z ČR sa na základe aplikačnej praxe spojenej s výkonom detencie a praktických skúseností s prevádzkou detenčných ústavov stotožňujú s požiadavkou zriadenia detenčného ústavu ako zdravotníckeho zariadenia, ktoré byť financované priamo zo štátneho rozpočtu.
3.K časti pripomienky „Súčasne bolo dohodnuté, že v roku 2022 bude aj kapitola Ministerstva spravodlivosti SR bez vplyvu na štátny rozpočet.“ V zmysle vyššie uvedeného žiada Komisia materiál prepracovať v súlade so závermi z predmetného rozporového konania, nakoľko sa priamo dotýkajú aj predloženého materiálu.
Stanovisko k pripomienke č. 3:
Vyhodnotenie: akceptovaná pripomienka.
Spôsob vyhodnotenia/odôvodnenie: stanovisko ZVJS je nasledovné: Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže (ďalej len „GR ZVJS“) vo svojom predloženom písomnom stanovisku, vedenom pod č. GR ZVJS-289/11/2022-4 zo dňa 21.03.2022, uviedlo, že na základe záverov rozporového konania k aktualizácii uznesenia na zriadenie a prevádzku detenčného ústavu na MF SR, nebude v roku 2022 požadovať navýšenie počtu funkčných miest príslušníkov, ktorí budú zabezpečovať stráženie detenčného ústavu, čiže kapitola Ministerstva spravodlivosti SR bude bez vplyvu na štátny rozpočet. Chýbajúce miesta (v počte 28) Zbor väzenskej a justičnej stráže zatiaľ uvoľní z pridelených systemizovaných miest na nové väzenské zariadenie v Rimavskej Sobote-Sabovej a následne si ich uplatní pri návrhu rozpočtu zboru na roky 2023 2025. Z uvedeného teda vyplýva, že v roku 2022
bude kapitola Ministerstva spravodlivosti SR bez vplyvu na štátny rozpočet.
4.Zároveň Komisia žiada jednoznačne určiť, či vytvorenie detenčného ústavu pre mladistvých nezakladá vplyv na rozpočet verejnej správy. V prípade ak áno, uvedené je potrebné zohľadniť v analýze vplyvov, t. j. kvantifikovať ich a uviesť krytie, ktoré bude bez dodatočných vplyvov na rozpočet verejnej správy.
Stanovisko k pripomienke č. 4:
Vyhodnotenie: akceptovaná pripomienka.
13
Spôsob vyhodnotenia/odôvodnenie: Navrhovaná právna úprava síce predpokladá možnosť vybudovania, zriadenia a fungovania detenčného ústavu pre mladistvých, no táto skutočnosť bezprostredne nezakladá vplyv na rozpočet verejnej správy, nakoľko v zmysle Plánu obnovy a odolnosti byť ďalší detenčný ústav určený pre mužov, ženy a adolescentov vybudovaný do konca roka 2025. Z uvedeného teda vyplýva, že o spustení prevádzky detenčného ústavu určeného pre mužov, ženy a adolescentov sa neuvažuje v horizonte prinajmenej do roku 2025, a teda vplyv tohto detenčného ústavu na rozpočet verejnej správy predpokladá vznik alebo možnosť najskôr od roku 2026.
5.Taktiež Komisia neodporúča predložiť materiál do MPK. Z dôvodu duplicity analýz vplyvov žiada Komisia materiál predložiť na opätovné PPK po ujasnení vyššie uvedených pripomienok.
Stanovisko k pripomienke č. 5:
Vyhodnotenie: akceptovaná pripomienka.
Spôsob vyhodnotenia/odôvodnenie: materiál bol upravený na základe odporúčaní Komisie a predložený do MPK.
6.K sociálnym vplyvom; Z dôvodu zriadenia a sprevádzkovania Detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce sa predpokladá celkovo vznik 169 nových pracovných miest. Vzhľadom na túto skutočnosť je potrebné identifikovať a zhodnotiť sociálne vplyvy aj v bode 4.1. vplyvy na hospodárenie domácností.
Stanovisko k pripomienke č. 6:
Vyhodnotenie: akceptovaná pripomienka.
Spôsob vyhodnotenia/odôvodnenie: Pripomienku Komisie sme zapracovali do „Analýzy sociálnych vplyvov“ a je súčasťou príloh materiálu predloženého do PPK a MPK.
14.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov zo záverečného posúdenia č. .......... (v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
14
ANALÝZA VPLYVOV NA ROZPOČET VEREJNEJ SPRÁVY, NA ZAMESTNANOSŤ VO VEREJNEJ SPRÁVE A FINANCOVANIE NÁVRHU
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Vzhľadom na zavedenie poskytovania nepretržitej ústavnej zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave ako rozpočtovej organizácii Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je potrebné zdôrazniť, že zdravotnícki pracovníci oprávnení poskytovať zdravotnú starostlivosť v detenčnom ústave v súlade so zákonom č. 578/2004 Z. z. a nariadením vlády Slovenskej republiky č. 296/2010 Z. z., čo priamo súvisí s ich odmeňovaním a úhradou poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Spôsob a forma poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci osobitného liečebného režimu bude v súlade so zákonom č. 576/2004 Z. z. a stanovujú sa pravidlá a zásady umiestňovania a premiestňovania osoby v detencii (premiestňovanie uskutočňuje ZVJS) pre prípad poskytnutia zdravotnej starostlivosti, ktorú nie je v rámci detenčného ústavu možné poskytnúť. Pri voľnejšej formulácii to znamená, že by bola možnosť vybrať si iné zdravotnícke
zariadenie ako len Nemocnicu pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. Okrem
zdravotníckych pracovníkov budú v detenčnom ústave zamestnaní aj iní zamestnanci odlišní od zdravotníckych pracovníkov (odmeňovanie podľa zákona č. 311/2001 Z. z. z rozpočtu MZ SR) a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ich odmeňovanie bude financované z rozpočtu MS SR).
Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy spolu s analýzou vplyvov na rozpočet verejnej správy, na zamestnanosť vo verejne správe a financovanie je súčasťou materiálu „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“ pod číslom legislatívneho procesu: LP/2021/711
2.1.1. Financovanie návrhu - Návrh na riešenie úbytku príjmov alebo zvýšených výdavkov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy:
Financovanie návrhu je súčasťou materiálu „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“ pod číslom legislatívneho procesu: LP/2021/711.
Návrh predkladaného materiálu zakladá dopad na štátny rozpočet na príslušné roky, ktorý nie je vykrytý v rámci schválených limitov výdavkov príslušných kapitol štátneho rozpočtu.
Na základe vyššie uvedeného prevádzku detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce bude zabezpečovať 169 zamestnancov, z toho 90 pre MZ SR a 79 pre ZVJS, ktorých počty boli stanovené na základe reálnej potreby na plnenie zákonom stanovených povinností vo vzťahu k prevádzkovaniu detenčného ústavu.
15
2.2. Popis a charakteristika návrhu
2.2.1. Popis návrhu:
Akú problematiku návrh rieši? Kto bude návrh implementovať? Kde sa budú služby poskytovať?
Uznesením vlády SR č. 145/2017 zo dňa 29. marca 2017 zobrala vláda Slovenskej republiky na vedomie aktualizáciu úlohy B.1. o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce a uložila ministrovi zdravotníctva zriadiť detenčný ústav pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce, v ktorom budú umiestnené osoby, ktorým súd nariadil výkon detencie a sprevádzkovať detenčný ústav k 01. 11. 2022 a úlohu B.7. ministrovi zdravotníctva v spolupráci s ministerkou spravodlivosti predložiť na rokovanie vlády návrh právnej úpravy upravujúcej poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave a zmeny súvisiacich právnych predpisov do 31. 08. 2022.
Základným cieľom výkonu detencie v detenčnom ústave je zabezpečenie poskytovania osobitného liečebného režimu a poskytovania zdravotnej starostlivosti v nepretržitej prevádzke. Následným vytvorením vhodných podmienok pre osoby v detencii môžeme dosiahnuť úspešný prechod umiestneného v detenčnom ústave do samostatného života alebo k inej forme ochranného opatrenia. V zmysle „Aktualizácie úlohy zriadenia Detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“, MZ SR navrhlo zriadiť rozpočtovú organizáciu v súlade s ustanovením § 21 ods. 5 písm. b) zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorá bude plniť úlohy nielen detenčného ústavu, ale zároveň bude okrem poskytovania osobitného liečebného režimu, poskytovať aj nepretržitú ústavnú zdravotnú starostlivosť.
MZ SR v zmysle § 21 ods. 5 písm. b) Zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Zákona č. 231/2019 Z. z. o výkone detencie a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s § 45 Zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov vydalo s účinnosťou od 01. 01. 2022 zriaďovaciu listinu pre Detenčný ústav Hronovce, so sídlom organizácie: Dr. Jána Zelenyáka 65, 935 61 Hronovce, Identifikačné číslo organizácie: 54 339 448 a zverejnilo ju vo Vestníku MZ SR zo 17. januára 2022 pod číslom: S25969-2021-SSMŠZPFKPO-1.
Detenčný ústav Hronovce formu hospodárenia štátnej rozpočtovej organizácie napojenej na rozpočet Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Rozpočtová organizácia hospodári s rozpočtovými prostriedkami vrátane prostriedkov prijatých od iných subjektov. Zriaďovateľom rozpočtovej organizácie Detenčný ústav Hronovce je MZ SR, ktoré kontroluje jeho činnosť, a v prípade zistenia nedostatkov prijíma opatrenia.
Predmetom činnosti rozpočtovej organizácie je zabezpečenie výkonu detencie v zmysle zákona NR SR č. 231/2019 Z. z. o výkone detencie a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v rámci svojej pôsobnosti zabezpečuje osobitný liečebný režim, zaobchádzanie s osobami v detencii a vnútornú kontrolu výkonu detencie. Predmetom činnosti rozpočtovej organizácie je poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti v zmysle osobitného právneho predpisu. Štatutárnym orgánom organizácie je riaditeľ, ktorý je vymenovaný na dobu 5 rokov. Riaditeľ je oprávnený konať v mene organizácie vo všetkých veciach a riadi činnosť organizácie a koná v jej mene, rozhoduje o všetkých záležitostiach organizácie, pokiaľ nie zriaďovateľskou listinou vyhradené do pôsobnosti iných orgánov organizácie. Štatutárny orgán je zodpovedný za riadenie organizácie. Riaditeľa vymenúva a odvoláva zriaďovateľ.
16
Ukončenie procesu výstavby Detenčného ústavu Hronovce je v termíne do 31. 01. 2022 a zabezpečenie kolaudácie stavby a všetkých s ňou súvisiacich procesných úkonov do 30. 06. 2022 v gescii MZ SR.
Zabezpečenie procesu verejného obstarávania vnútorného vybavenia pre Detenčný ústav Hronovce je prostredníctvom zriadenej štátnej rozpočtovej organizácie do 30. 06. 2022.
Detenčný ústav Hronovce má byť uvedený do prevádzky do 31. 10. 2022.
2.2.2. Charakteristika návrhu:
zmena sadzby
zmena v nároku
nová služba alebo nariadenie (alebo ich zrušenie)
kombinovaný návrh
X iné
2.2.3. Predpoklady vývoja objemu aktivít:
Jasne popíšte, v prípade potreby použite nižšie uvedenú tabuľku. Uveďte aj odhady základov daní a/alebo poplatkov, ak sa ich táto zmena týka.
Tabuľka č. 2 Vývoj objemu aktivít
Odhadované objemy
Objem aktivít
r
r + 1
r + 2
r + 3
Indikátor ABC
Indikátor KLM
Indikátor XYZ
2.2.4. Výpočty vplyvov na verejné financie
Uveďte najdôležitejšie výpočty, ktoré boli použité na stanovenie vplyvov na príjmy a výdavky, ako aj predpoklady, z ktorých ste vychádzali. Predkladateľ by mal jasne odlíšiť podklady od kapitol a organizácií, aby bolo jasne vidieť základ použitý na výpočty.
Výpočty vplyvov na verejné financie uvedené v materiáli „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“.
Technicko-prevádzkové náklady
Náklady zahŕňajú lieky, špeciálny zdravotnícky materiál, náklady na ostatné materiály, prevádzkové náklady na energie, vodné, a stočné, opravy a údržbu, ostatné prevádzkové náklady, servis zariadení mimo záručného servisu.
Odhadované celkové ročné technicko-prevádzkové náklady uvedené v materiáli „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“.
17
Personálne náklady MZ SR
Starostlivosť o osoby v detenčnom ústave pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce bude personálne zabezpečovať 90 zamestnancov, ktorí tvoria zdravotnícky a nezdravotnícky personál. Odhadované celkové ročné osobné náklady vrátane odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne uvedené v materiáli „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“.
Personálne náklady ZVJS
Stráženie a dozor v Detenčnom ústave Hronovce bude vykonávať 79 príslušníkov ZVJS hradených z rozpočtovej kapitoly MS SR. Odhadované celkové ročné osobné náklady vrátane odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne uvedené v materiáli „Aktualizácia úlohy o zriadení detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce“.
18
Analýza sociálnych vplyvov
Vplyvy na hospodárenie domácností, prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám, sociálnu inklúziu, rovnosť príležitostí a rovnosť žien a mužov a vplyvy na zamestnanosť
(Ak v niektorej z hodnotených oblastí sociálnych vplyvov (bodov 4.1 4.4) nebol identifikovaný vplyv, uveďte v príslušnom riadku analýzy poznámku „Bez vplyvu.“.)
4.1 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na hospodárenie domácností a špecifikujte ovplyvnené skupiny domácností, ktoré budú pozitívne/negatívne ovplyvnené.
Vedie návrh k zvýšeniu alebo zníženiu príjmov alebo výdavkov domácností?
Ktoré skupiny domácností/obyvateľstva sú takto ovplyvnené a akým spôsobom?
Sú medzi potenciálne ovplyvnenými skupinami skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia?
(V prípade vyššieho počtu hodnotených opatrení doplňte podľa potreby do tabuľky pred bod 4.2 ďalšie sekcie - 4.1.1 Pozitívny vplyv/4.1.2 Negatívny vplyv).
a)
4.1.1 Pozitívny vplyv
b)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zvýšenie príjmov alebo zníženie výdavkov:
Návrh počíta s pozitívnym vplyvom na hospodárenie domácností – zvýšením príjmov určitých domácností na základe vzniku nových pracovných miest.
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1 - zamestnanci detenčného ústavu a rodiny zamestnancov detenčného ústavu.
c)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2 bez vplyvu
d)
Kvantifikujte rast príjmov alebo pokles výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1 - Priemerný očakávaný rast príjmov pre Ovplyvnenú skupinu č.1 nie je možné presne kvantifikovať. Na základe výšky miezd sa však predpokladať pozitívny vplyv. Pri plnej kapacite detenčného ústavu sa však očakávajú nasledovné počty zamestnancov a priemerné mesačné mzdy:
Zdravotnícky personál .... 69 / 2 109,- EUR/mes.
Nezdravotnícky personál .... 21 / 1 595,- EUR/mes.
Príslušníci ZVJS .... 79 / 1 845,- EUR/mes.
Veľkosť ovplyvnenej skupiny nie je možné presne kvantifikovať, bude závisieť od veľkosti domácností.
e)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2 bez vplyvu
f)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
Vplyv na Ovplyvnenú skupinu č.1 nie je možné presne kvantifikovať z dôvodu chýbajúcich informácii o momentálnych príjmoch Ovplyvnenej skupiny č.1 a veľkosti jednotlivých domácností.
g)
4.1.1.1 Z toho pozitívny vplyv na skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia
(V prípade významných vplyvov na príjmy alebo výdavky domácností v riziku chudoby, identifikujte a kvantifikujte pozitívny vplyv na chudobu obyvateľstva (napr. znižovanie miery rizika chudoby, priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine)
h)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zvýšenie príjmov alebo zníženie výdavkov:
Nepredpokladá sa.
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1 bez vplyvu
i)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2 bez vplyvu
j)
Kvantifikujte rast príjmov alebo pokles výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1 bez vplyvu
k)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2 bez vplyvu
l)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
Bez vplyvu
19
a)
4.1.2 Negatívny vplyv
b)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zníženie príjmov alebo zvýšenie výdavkov:
Bez vplyvu
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1 bez vplyvu
c)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2 bez vplyvu
d)
Kvantifikujte pokles príjmov alebo rast výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1 bez vplyvu
e)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2 bez vplyvu
f)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
Bez vplyvu
g)
4.1.2.1 Z toho negatívny vplyv na skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia
(V prípade významných vplyvov na príjmy alebo výdavky domácností v riziku chudoby, identifikujte a kvantifikujte negatívny vplyv na chudobu obyvateľstva (napr. zvyšovanie miery rizika chudoby, priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine)
h)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zníženie príjmov alebo zvýšenie výdavkov:
Bez vplyvu
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1 bez vplyvu
i)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2 bez vplyvu
j)
Kvantifikujte pokles príjmov alebo rast výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1 bez vplyvu
k)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2 bez vplyvu
l)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
Bez vplyvu
4.2 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám u jednotlivých ovplyvnených skupín obyvateľstva a vplyv na sociálnu inklúziu.
Má návrh vplyv na prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám?
Popíšte hodnotené opatrenie, špecifikujte ovplyvnené skupiny obyvateľstva a charakter zmeny v prístupnosti s ohľadom na dostupnosť finančnú, geografickú, kvalitu, organizovanie a pod. Uveďte veľkosť jednotlivých ovplyvnených skupín.
20
a)
Rozumie sa najmä na prístup k:
-sociálnej ochrane, sociálno-právnej ochrane, sociálnym službám (vrátane služieb starostlivosti o deti, starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím),
-kvalitnej práci, ochrane zdravia, dôstojnosti a bezpečnosti pri práci pre zamestnancov a existujúcim zamestnaneckým právam,
-pomoci pri úhrade výdavkov súvisiacich so zdravotným postihnutím,
-zamestnaniu, na trh práce (napr. uľahčenie zosúladenia rodinných a pracovných povinností, služby zamestnanosti), k školeniam, odbornému vzdelávaniu a príprave na trh práce,
-zdravotnej starostlivosti vrátane cenovo dostupných pomôcok pre občanov so zdravotným postihnutím,
-k formálnemu i neformálnemu vzdelávaniu a celoživotnému vzdelávaniu,
-bývaniu a súvisiacim základným komunálnym službám,
-doprave,
-ďalším službám najmä službám všeobecného záujmu a tovarom,
-spravodlivosti, právnej ochrane, právnym službám,
-informáciám,
-k iným právam (napr. politickým).
Keďže ide o prvé zariadenie svojho druhu na území Slovenskej republiky, zlepší sa prístup k zdravotnej starostlivosti pre špecifickú skupinu páchateľov podľa §81 Trestného zákona, t. j. osoby, ktoré trpia duševnou poruchou, ktorá si vyžaduje liečbu, respektíve je u nich potrebná realizácia ochranného liečenia (psychiatrického, sexuologického) v špecifických podmienkach. Zlepšený prístup k ochrane zdravia a bezpečnosti pri práci pre špecifickú skupinu zamestnancov (najmä zdravotníkov), ktorí sa museli starať o uvedených páchateľov bez toho, aby existoval na to detenčný ústav.
b)
návrh významný vplyv na niektorú zo zraniteľných skupín obyvateľstva alebo skupín v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia?
Špecifikujte ovplyvnené skupiny v riziku chudoby a sociálneho vylúčenia a popíšte vplyv na ne. Je tento vplyv väčší ako vplyv na iné skupiny či subjekty? Uveďte veľkosť jednotlivých ovplyvnených skupín.
c)
Zraniteľné skupiny alebo skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia sú napr.:
-domácnosti s nízkym príjmom (napr. žijúce iba zo sociálnych príjmov, alebo z príjmov pod hranicou rizika chudoby, alebo s príjmom pod životným minimom, alebo patriace medzi 25% domácností s najnižším príjmom),
-nezamestnaní, najmä dlhodobo nezamestnaní, mladí nezamestnaní a nezamestnaní nad 50 rokov,
-deti (0 – 17),
-mladí ľudia (18 – 25 rokov),
-starší ľudia, napr. ľudia vo veku nad 65 rokov alebo dôchodcovia,
-ľudia so zdravotným postihnutím,
-marginalizované rómske komunity
-domácnosti s 3 a viac deťmi,
-jednorodičovské domácnosti s deťmi (neúplné rodiny, ktoré tvoria najmä osamelé matky s deťmi),
-príslušníci tretích krajín, azylanti, žiadatelia o azyl,
-iné zraniteľné skupiny, ako napr. bezdomovci, ľudia opúšťajúci detské domovy alebo iné inštitucionálne zariadenia
Bez vplyvu
4.3 Identifikujte a popíšte vplyv na rovnosť príležitostí.
Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na rovnosť žien a mužov.
a)
4.3.1 Dodržuje návrh povinnosť rovnakého zaobchádzania so skupinami alebo jednotlivcami na základe pohlavia, rasy, etnicity, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie alebo iného statusu? Mohol by viesť k nepriamej diskriminácii niektorých skupín obyvateľstva? Ak áno, ktoré skupiny sú takto ovplyvnené a akým spôsobom?
b)
Bez vplyvu
c)
4.3.2 Môže návrh viesť k zväčšovaniu nerovností medzi ženami a mužmi? Podporuje návrh rovnosť príležitostí? Má návrh odlišný vplyv na ženy a mužov? Popíšte vplyvy.
d)
Popíšte riziká návrhu, ktoré môžu viesť k zväčšovaniu nerovností:
Bez vplyvu
e)
Popíšte pozitívne vplyvy návrhu na dosahovanie rovnosti žien a mužov, rovnosti príležitostí žien a mužov, prípadne vplyvy na ženy a mužov, ak sú odlišné:
Bez vplyvu
21
f)
návrh významné vplyvy na niektorú zo zraniteľných skupín obyvateľstva? Ak áno, aké? Akým spôsobom? Zraniteľnou skupinou obyvateľstva sa rozumejú najmä ženy ohrozené viacnásobnou diskrimináciou, tehotné matky, seniorky, ženy patriace do marginalizovaných skupín obyvateľstva, migrantky, ženy a dievčatá so zdravotným postihnutím, obete násilia a pod.
Bez vplyvu
g)
Pri identifikovaní vplyvov na rovnosť žien a mužov treba vziať do úvahy existujúce rozdiely medzi ženami a mužmi, ktoré relevantné k danej politike. Podpora rovnosti žien a mužov nespočíva len v odstraňovaní obmedzení a bariér pre plnohodnotnú účasť na ekonomickom, politickom a sociálnom živote spoločnosti ako aj rodinnom živote, ale taktiež v podpore rovnosti medzi nimi.
V ktorých oblastiach podpory rovnosti žien a mužov návrh odstraňuje prekážky a/alebo podporuje rovnosť žien a mužov? Medzi oblasti podpory rovnosti žien a mužov okrem iného patria:
-podpora slobodného výberu povolania a ekonomickej činnosti
-podpora vyrovnávania ekonomickej nezávislosti,
-zosúladenie pracovného, súkromného a rodinného života,
-podpora rovnosti príležitostí pri participácii na rozhodovaní,
-boj proti domácemu násiliu, násiliu na ženách a obchodovaniu s ľuďmi,
-podpora vnímania osobnej starostlivosti o dieťa za rovnocennú s ekonomickou činnosťou a podpora neviditeľnej práce v domácnosti ako takej,
-rešpektovanie osobných preferencií pri výbere povolania a zosúlaďovania pracovného a rodinného života.
Bez vplyvu
4.4 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na zamestnanosť a na trh práce.
V prípade kladnej odpovede pripojte odôvodnenie v súlade s Metodickým postupom pre analýzu sociálnych vplyvov.
a)
Uľahčuje návrh vznik nových pracovných miest? Ak áno, ako? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu.
b)
Identifikujte, v ktorých sektoroch a odvetviach ekonomiky, v ktorých regiónoch, pre aké skupiny zamestnancov, o aké typy zamestnania /pracovných úväzkov pôjde a pod.
Zriadením a sprevádzkovaním Detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce sa predpokladá celkovo vznik 169 nových pracovných miest. Starostlivosť o osoby v Detenčnom ústave pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce bude personálne zabezpečovať 90 zamestnancov, ktorí tvoria zdravotnícki a nezdravotnícki pomocný personál. Stráženie a dozor v Detenčnom ústave pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce bude vykonávať 79 príslušníkov ZVJS rozdelených do zmien. Vytvorením nových pracovných miest dôjde k pozitívnemu vplyvu.
Počty a priemerné mesačné mzdy:
Zdravotnícky personál .... 69 / 2 109,- EUR/mes.
Nezdravotnícky personál .... 21 / 1 595,- EUR/mes.
Príslušníci ZVJS .... 79 / 1 845,- EUR/mes.
c)
Vedie návrh k zániku pracovných miest? Ak áno, ako a akých? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu
d)
Identifikujte, v ktorých sektoroch a odvetviach ekonomiky, v ktorých regiónoch, o aké typy zamestnania /pracovných úväzkov pôjde a pod. Identifikujte možné dôsledky, skupiny zamestnancov, ktoré budú viac ovplyvnené a rozsah vplyvu.
Bez vplyvu
e)
Ovplyvňuje návrh dopyt po práci? Ak áno, ako?
f)
Dopyt po práci závisí na jednej strane na produkcii tovarov a služieb v ekonomike a na druhej strane na cene práce.
Bez vplyvu
g)
Má návrh dosah na fungovanie trhu práce? Ak áno, aký?
h)
Týka sa makroekonomických dosahov ako je napr. participácia na trhu práce, dlhodobá nezamestnanosť, regionálne rozdiely v mierach zamestnanosti.
Bez vplyvu
22
Ponuka práce môže byť ovplyvnená rôznymi premennými napr. úrovňou miezd, inštitucionálnym nastavením (napr. zosúladenie pracovného a súkromného života alebo uľahčovanie rôznych foriem mobility).
i)
Má návrh špecifické negatívne dôsledky pre isté skupiny profesií, skupín zamestnancov či živnostníkov? Ak áno, aké a pre ktoré skupiny?
j)
Návrh môže ohrozovať napr. pracovníkov istých profesií favorizovaním špecifických aktivít či technológií.
Bez vplyvu
k)
Ovplyvňuje návrh špecifické vekové skupiny zamestnancov? Ak áno, aké? Akým spôsobom?
l)
Identifikujte, či návrh môže ovplyvniť rozhodnutia zamestnancov alebo zamestnávateľov a môže byť zdrojom neskoršieho vstupu na trh práce alebo predčasného odchodu z trhu práce jednotlivcov.
Bez vplyvu
23
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
návrhu zákona s právom Európskej únie
1.Navrhovateľ zákona:
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.
2.Názov návrhu zákona:
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
3.Predmet návrhu zákona:
a)nie je upravený v primárnom práve Európskej únie,
b)nie je upravený v sekundárnom práve Európskej únie,
c)nie je obsiahnutý v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie.
Vzhľadom na vnútroštátny charakter navrhovaného právneho predpisu je bezpredmetné vyjadrovať sa k bodom 4. a 5. doložky zlučiteľnosti.
24
DÔVODOVÁ SPRÁVA
B.Osobitná časť
K čl. I
K bodu 1
V § 2 ods. 1 sa vypúšťa posledná veta vrátane poznámky pod čiarou k odkazu 1a z dôvodu nadbytočnosti. Ak by v detencii nebola poskytovaná zdravotná starostlivosť ústavného typu (kontinuálne a nepretržite), fakticky by to znemožnilo liečebný charakter zariadenia a išlo by čisto len o izoláciu osôb aj trpiacich duševnými poruchami.
Zavedenie možnosti poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti osobám umiestneným v detencii je nevyhnutným predpokladom pre podávanie liekov (okrem akútneho podania definovaného ako obmedzujúci prostriedok v zákone č. 231/209 Z. z. o výkone detencie a o zmene a doplnení niektorých zákonov), poskytovanie ďalších zdravotníckych diagnostických a terapeutických výkonov (zo špecifických napr. elektrokonvulzívna liečba, falopletyzmografia, ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii) či vedenie zdravotnej dokumentácie.
Základný účel detencie, ktorým je potenciálne zlepšenie zdravotného stavu osoby vo výkone detencie, môže byť dosiahnutý jedine prostredníctvom poskytovania zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých. To je možné len pri kontinuálnej liečbe pod odborným dohľadom zdravotníckych pracovníkov so získanou špecializáciou. Poskytovaním zdravotnej starostlivosti je možné podľa potreby zabezpečiť kontinuálne podávanie liekov a promptne zvládať situácie vyžadujúce si liečebný zásah, včasne reflektovať a reagovať na akútne zhoršenie zdravotného stavu a eliminovať problémy spojené s dostupnosťou potrebných liekov.
Navyše zo sprievodných dokumentov k účinnému zákonu č. 231/2019 Z. z. o výkone detencie a o zmene doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o výkone detencie“) vyplýva plánované angažovanie zdravotníckych pracovníkov (analogicky ako ústavné psychiatrické zariadenia) a tiež s plánovaným (a projektovaným) materiálno-technických zabezpečením (analogickým s psychiatrickými oddeleniami), hoci bolo poskytovanie zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých explicitne vylúčené.
K bodu 2
Zosúladenie s § 4 ods. 3 zákona č. 576/2004 Z. z., podľa ktorého zdravotnícky pracovník poskytuje zdravotnú starostlivosť nielen podľa štandardných diagnostických a terapeutických postupov, ale je zdravotná starostlivosť poskytnutá správne vtedy, ak je poskytnutá pri zohľadnení individuálneho stavu pacienta. Rovnaký prístup - teda, že zdravotnícky pracovník poskytuje zdravotnú starostlivosť nielen podľa štandardných postupov ale aj podľa individuálneho stavu dieťaťa alebo mladistvého, by mal platiť aj pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v škole. Podľa zákona č. 578/2004 Z. z. je zdravotnícky pracovník povinný poskytovať zdravotnú starostlivosť svedomito, statočne, s hlbokým ľudským vzťahom k človeku, v súlade s právnymi predpismi, dostupnými poznatkami lekárskych a biomedicínskych vied a s prihliadnutím na technické a vecné vybavenie zariadenia, v ktorom
25
starostlivosť poskytuje. Nakoľko pokiaľ ide o štandardné postupy v medicíne, tieto veľmi rýchlo zastarávajú a zdravotnícky pracovník byť schopný poskytnúť kvalitnú zdravotnú starostlivosť aj bez štandardných postupov ako aj vzhľadom na skutočnosť, že tento princíp je vyjadrený v § 4 ods. 3 cit. zákona - vo vzťahu k zdravotnej starostlivosti poskytovanej v zdravotníckych zariadeniach, aby bol zabezpečený rovnaký individuálny prístup zdravotníckych pracovníkov aj v inom ako zdravotníckom prostredí, navrhuje sa ho preto aplikovať do § 4 ods. 8 toho istého zákona, ktorý sa týka poskytovania zdravotnej starostlivosti v školách a v školských zariadeniach. Uvedeným sa zabezpečí poskytnutie adekvátnej zdravotnej starostlivosti aj v prípade, že osoba potrebuje poskytnutie inej starostlivosti alebo iným spôsobom, ako to určuje štandard, ak to zdravotnícky pracovník posúdil, že je to pre zachovanie jej života a zdravia potrebné.
K bodu 3
V § 6 ods. 1 písm. b) sa za slová „neodkladného opatrenia,“ vkladajú slová „rozhodnutia súdu o umiestení osoby do detenčného ústavu pre mladistvých, nakoľko sa predpokladá v nasledujúcich rokoch vytvorenie detenčného ústavu aj pre mladistvých.
K bodu 4
V § 6 ods. 9 písmeno b) sa dopĺňa, že informovaný súhlas sa nevyžaduje aj v prípade nariadenia detencie uloženej súdom alebo umiestnia osoby v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých.
K bodom 5 a 6
Ide o legislatívno-technickú úpravu súvisiacu s doplnením písmena d) do § 9 ods. 7.
K bodu 7
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti osobe umiestenej v detencii detenčným ústavom alebo detenčným ústavom pre mladistvých sa bezodkladne ukončí po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu, ktorým súd rozhodol o prepustení osoby v detencii z výkonu detencie.
K bodu 8
Podmienkou prijatia do Policajného zboru je okrem iných podmienok aj splnenie podmienky zdravotnej spôsobilosti uchádzača na výkon štátnej služby 14 zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície). Zdravotnú spôsobilosť v prijímacom konaní posudzuje posudkový lekár lekárskym posudkom na základe záverov vyšetrenia uchádzača, ktoré vykonáva všeobecný lekár poskytovateľa, ktorého určil služobný orgán alebo služobný úrad. Tento všeobecný lekár zaznamená v tlačive „Lekárske vysvedčenie“ údaje týkajúce sa zdravotného stavu uchádzača zo zdravotnej dokumentácie, závery svojho vyšetrenia, závery požadovaných laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení. Všeobecní lekári poskytovateľa, ktorých určil služobný orgán alebo služobný úrad vypracovávajú „Lekárske vysvedčenia“ s ohľadom na požiadavku zdravotnej spôsobilosti na výkon štátnej služby, ktorá je fyzicky a psychicky náročná, zvyčajne v nerovnomernom čase výkonu služby, s porušením biorytmu, služby v strese, so strelnom zbraňou. Tomu zodpovedajú aj kritériá na hodnotenie zdravotného stavu a zdravotnej spôsobilosti uchádzača na výkon štátnej služby v Policajnom zbore. Vzhľadom na uvedené špecifiká výkonu štátnej služby
26
policajta, musia byť údaje o zdravotnom stave uchádzača zistené komplexne, aby bolo možné objektívne posúdiť jeho zdravotnú spôsobilosť na výkon štátnej služby policajta. K vypracovaniu „Lekárskeho vysvedčenia“ je preto nevyhnutne potrebné sprístupnenie aj kompletnej zdravotnej dokumentácie (zdravotnej karty) uchádzača na ambulancii všeobecného lekára poskytovateľa, ktorého určil služobný orgán alebo služobný úrad pri vykonávaní lekárskej prehliadky uchádzača o štátnu službu policajta.
K bodu 9
Účelom návrhu je snaha odbúrať nadmerný byrokratizmus procesu vykonávania klinického skúšania, v ktorom nie je možné na začiatku identifikovať všetky poverené osoby zadávateľa, ktoré sa budú na skúšaní podieľať, pričom takýto byrokratizmus neprimerane predlžuje celkový proces vykonávania klinického skúšania a znevýhodňuje Slovenskú republiku v tomto odvetví oproti iným krajinám Európskej únie. Naviac celý proces klinického skúšania je výrazne regulovaný (IHC GCP E6(R2) a zákonom č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov) a v zásade neumožňuje prístup k údajom zdravotnej dokumentácie osobám, ktoré by nepreukázali oprávnenosť k nahliadaniu do zdravotnej dokumentácie a údaje získané počas klinického skúšania sa ďalej spracovávajú výhradne anonymizovane. Z uvedeného dôvodu sa navrhuje vypustiť podmienku, aby sa osoba poverená zadávateľom klinického skúšania a pracovník poverený pracoviskom, na ktorom sa klinické skúšanie vykonáva, preukázala sa písomným plnomocenstvom s úradne osvedčeným podpisom alebo kvalifikovaným elektronickým podpisom s časovou pečiatkou pri nahliadaní do zdravotnej dokumentácie.
K bodu 10
Pri úmrtí osoby v detenčnom ústave alebo v detenčnom ústave pre mladistvých sa postupuje podľa § 18 zákona o výkone detencie.
K čl. II
Navrhuje sa doplniť výnimku zo zákazu fajčenia vo fajčiarni zriadenej v detenčnom ústave ako ústavnom zdravotníckom zariadení analogicky k výnimke pre psychiatrické oddelenia z dôvodu bezpečnosti a predchádzania vzniku požiarov v iných priestoroch detenčného ústavu, keďže pri osobách trpiacich duševnou poruchou hrozí zvýšené nebezpečenstvo nedodržiavania zákazu fajčenia.
K čl. III
K bodu 1
Predkladaný návrh zákona ustanovuje rozsah a podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti osobám v detencii. V tejto súvislosti sa navrhuje vypustenie ustanovenia § 3 ods. 1 písm. g) zo zákona č. 578/2004 Z. z. ako nadbytočného. V kombinácii s príslušnými zmenami sa návrhom dosiahne to, že zdravotnícki pracovníci detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých budú svoje zdravotnícke povolanie vykonávať pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v zmysle § 3 ods. 1 písm. a) zákona č. 578/2004 Z. z. Návrhom sa zároveň zavádza taká právna úprava zákona č. 578/2004 Z. z., v dôsledku ktorej budú detenčný ústav a detenčný
27
ústav pre mladistvých ústavnými zdravotníckymi zariadeniami, ktorých prevádzkovanie bude povolené v zmysle zákona č. 578/2004 Z. z., pričom z prevádzkovateľom takéhoto zariadenia bude štandardný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v zmysle § 4 písm. a) bodu 1 zákona č. 578/2004 Z. z.
K bodu 2
Podľa predpokladov byť počet detenčných ústavov a detenčných ústavov pre mladistvých v jednotkách, preto nie je potrebné ich ustanovovať do minimálnej siete.
K bodu 3
Vzhľadom na nevyhnutnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave a detenčnom ústave pre mladistvých, ustanovujú sa nové druhy zdravotníckych zariadení poskytujúcich ústavnú zdravotnú starostlivosť.
K bodu 4
S ohľadom na rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorá sa bude v detenčnom ústave a detenčnom ústave pre mladistvých poskytovať, je nevyhnutné, aby v ňom bola poskytovaná nepretržitá zdravotná starostlivosť.
K bodu 5
Vzhľadom na potrebu poskytovania zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave a detenčnom ústave pre mladistvých sa v súlade s čl. 123 Ústavy Slovenskej republiky upravuje splnomocnenie pre zriaďovateľa detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých upraviť všeobecne záväzným právnym predpisom priestorové požiadavky, personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých.
K bodu 6
Povolenie na prevádzku detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých s ohľadom na povahu a účel takéhoto zariadenia bude vydávať Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.
K bodu 7
Ustanovujú sa všeobecné podmienky na vydanie povolenia na prevádzkovanie detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých.
K bodu 8
Z povahy veci sa navrhuje neuvádzať v žiadosti o vydanie povolenia pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti detenčným ústavom a detenčným ústavom pre mladistvých odborné zameranie zdravotníckeho zariadenia ani dokladať údaje podľa osobitného predpisu potrebné na účel overenia vlastníckeho práva k priestorom, v ktorých sa bude zdravotná starostlivosť poskytovať, alebo zmluvu o nájme priestorov, zmluvu o podnájme priestorov alebo zmluvu o výpožičke priestorov, ak žiadateľ o povolenie nie je ich vlastníkom či rozhodnutie príslušného orgánu verejného zdravotníctva o návrhu na uvedenie priestorov do prevádzky.
28
K bodu 9 a 10
Detenčný ústav alebo detenčný ústav pre mladistvých je zriadený Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky ako rozpočtová organizácia a v tejto súvislosti žiadateľ k žiadosti o vydanie povolenia okrem iného predloží aj zriaďovaciu listinu obsahujúcu údaj o tom, že táto právnická osoba bola zriadená podľa § 3 ods. 2 zákona č. 231/2019 Z. z. o výkone detencie a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
K bodu 11
Vzhľadom na rozsah činností, ktoré detenčný ústav alebo detenčný ústav pre mladistvých bude vykonávať, je dôvodné, aby sa určité povinnosti na tento ústav nevzťahovali.
K čl. IV
K bodu 1
Vzhľadom na navrhované nové znenie definície osobitného liečebného režimu, v rámci ktorého sa poskytovať aj zdravotná starostlivosť, sa toto premieta aj do ustanovenia § 18 do kompetencií Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vykonávať dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti v rámci osobitného liečebného režimu.
K bodu 2
Vzhľadom na navrhované nové znenie definície osobitného liečebného režimu, v rámci ktorého sa poskytovať aj zdravotná starostlivosť, sa toto premieta aj do ustanovenia § 47aa, podľa ktorého sa ustanovuje, že na výkon dohľadu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti v rámci osobitného liečebného režimu sa primerane vzťahujú ustanovenia § 43 až 47 zákona č. 581/2004 Z. z.
K bodu 3
Vzhľadom na navrhované nové znenie definície osobitného liečebného režimu, v rámci ktorého sa poskytovať aj zdravotná starostlivosť, sa toto premieta aj do ustanovenia § 50, podľa ktorého môže Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dať sankciu nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti v rámci osobitného liečebného režimu, ak sa zdravotná starostlivosť neposkytla správne.
K čl. V
K bodom 1 a 2
Upravuje sa zákaz pre osobu vo výkone detencie byť účastníkom klinického skúšania zdravotníckej pomôcky a klinického humánneho lieku analogicky k takémuto zákazu platnému pre osobu, ktorá je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody.
29
K čl. VI
K bodu 1
V ustanovení, ktoré sa navrhuje vypustiť bola využitá právna konštrukcia, ktorá sa uplatňuje v prípade poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. V súvislosti so zavedením poskytovania zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých a zaradením detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých medzi zdravotnícke zariadenia sa preto ako vhodnejšie javí zaviesť splnomocnenie na vydanie všeobecného záväzného predpisu upravujúceho minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie v ustanovení, ktoré pôvodne inšpirovalo použitú právnu konštrukciu; k tomu pozri § 8 zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
K bodu 2
Vzhľadom na zavedenie poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých ako rozpočtovej organizácii Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je potrebné precizovať, že zdravotnícki pracovníci oprávnení poskytovať zdravotnú starostlivosť v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých v súlade so zákonom č. 578/2004 Z. z. a nariadením vlády Slovenskej republiky č. 296/2010 Z. z. Okrem zdravotníckych pracovníkov budú v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých zamestnaní aj iní zamestnanci odlišní od zdravotníckych pracovníkov a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.
K bodom 3 a 6
Vzhľadom na povahu zdravotnej starostlivosti a ošetrovateľskej starostlivosti, ktorá sa poskytovať v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých, je potrebné zabezpečiť poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti výlučne sestrou so špecializáciou v špecializačnom odbore ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii.
K bodu 4
Precizuje sa definícia osobitného liečebného režimu, v rámci ktorého byť zdravotná starostlivosť poskytovaná.
K bodu 5
Definuje sa spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci osobitného liečebného režimu v súlade so zákonom č. 576/2004 Z. z. a stanovujú sa pravidlá a zásady umiestňovania a premiestňovania osoby v detencii pre prípad poskytnutia zdravotnej starostlivosti, ktorú nie je detenčný ústav a detenčný ústav pre mladistvých schopný poskytnúť. Pri voľnejšej formulácii by bola možnosť vybrať si iné zdravotníckej zariadenie ako Nemocnicu pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.
30
K bodu 7
Vzhľadom na zriadenie detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých ako zdravotníckeho zariadenia s právnou formou rozpočtovej organizácie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti je potrebné zadefinovať spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci osobitného liečebného režimu v súlade so zákonom č. 576/2004 Z. z. a ošetriť postup poskytovania peňažných príspevkov osobe v detencii, napriek tomu, že jej nie je poskytovaná zdravotná starostlivosť v rámci osobitného liečebného režimu a zároveň, ktorá nemá peňažné prostriedky, na nákup liekov, liečebnej alebo zdravotníckej pomôcky predpísaných lekárom, ak tieto nemožno poskytnúť bezplatne na základe zdravotného poistenia podľa osobitných predpisov a na úhradu nevyhnutných nákladov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti podľa osobitného predpisu. Peňažný príspevok je osoba v detencii povinná uhradiť z peňažných prostriedkov evidovaných na jej konte. Ak osoba v detencii nemá v čase ukončenia výkonu detencie peňažné prostriedky, peňažný príspevok poskytnutý detenčným ústavom a detenčným ústavom pre mladistvých alebo jeho časť sa stanú nenávratnými.
K čl. VII
Dátum účinnosti sa navrhuje s prihliadnutím na legisvakanciu a predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu.
V Bratislave dňa 24. augusta 2022
Eduard Heger v. r.
predseda vlády
Slovenskej republiky
Vladimír Lengvarský v. r.
minister zdravotníctva
Slovenskej republiky