Príloha č. 5
1
Analýza vplyvov na životné prostredie
5.1 Ktoré zložky životného prostredia (najmä ovzdušie, voda, horniny, pôda, organizmy) budú predkladaným materiálom ovplyvnené a aký bude ich vplyv ?
Hlavným cieľom návrhu zákona je vytvoriť účinný ekonomický a motivačný nástroj na dosiahnutie cieľov stanovených v oblasti ochrany ovzdušia podľa princípu „znečisťovateľ platí,“ tak ako to deklaruje Environmentálna Stratégia do roku 2030.
Vzhľadom na skutočnosť, že súčasná právna úprava nereflektuje dostatočnú environmentálnu efektívnosť a málo, resp. vôbec nemotivuje znečisťovateľov ovzdušia k ďalšiemu znižovaniu emisií, pristúpilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky k príprave nového zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia. Revízia platného zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia patrí aj medzi prioritné opatrenia Národného programu znižovania emisií s cieľom znížiť emisie vybraných znečisťujúcich látok do roku 2030.
V súčasnosti poplatky za znečisťujúce látky neprimerane nízke a nezohľadňujú doterajšiu infláciu. Navrhovaná právna úprava zvyšuje sadzby základných poplatkov tak, aby ich výška reflektovala viac negatívne vplyvy vypúšťania znečisťujúcich látok do ovzdušia a vo vyššej miere motivovala znečisťovateľov ovzdušia k ďalšiemu znižovaniu emisií. Navrhuje sa postupné zvyšovanie sadzby poplatkov s tým, že v priebehu piatich rokov pomocou nábehového kompenzačného koeficientu sa poplatok zdvojnásobí a do roku 2030 sa znova zdvojnásobí. Následne od roku 2031 sa navrhuje každoročné navyšovanie poplatkov prispôsobené výške inflácie.
Samotné zvýšenie poplatkov za znečisťujúce látky priamo nezníži znečistenie ovzdušia, no nepriamo budú prevádzkovatelia zdrojov motivovaní prechádzať na čistejšie technológie vo väčšej miere, ako by to možno urobili bez zmeny sadzieb poplatkov. A takáto zmena sa prejaví na životnom prostredí.
Na základe uvedeného sa predpokladá nepriamy pozitívny vplyv na znižovanie znečisťujúcich látok v ovzduší, čo pozitívne ovplyvní kvalitu ovzdušia na celom území SR a zároveň sa dosiahne posilnenie princípu „znečisťovateľ platí“. Uvedené za cieľ znížiť zdravotné dôsledky znečisteného ovzdušia a priblížiť sa tým k dosiahnutiu úrovne kvality ovzdušia, ktorá nemá výrazný negatívny vplyv na ľudské zdravie a životné prostredie a nepredstavuje pre ne riziko.
5.2 Bude mať predkladaný materiál vplyv na chránené územia a ak áno, aký?
Je predpoklad, že predkladaný materiál bude mať nepriamy pozitívny vplyv na životné prostredie na celom území Slovenskej republiky, vrátane území vyžadujúcich osobitnú ochranu ovzdušia.
Predpokladané celkové zníženie emisného zaťaženia a zlepšenie kvality ovzdušia bude mať pozitívny vplyv na biodiverzitu.
5.3 Bude mať predkladaný materiál vplyvy na životné prostredie presahujúce štátne hranice? (ktoré zložky a ako budú najviac ovplyvnené)?
Cezhraničný prenos zohráva v závislosti od prevládajúceho prúdenia vzduchu svoju úlohu či prenosom znečistenia ovzdušia na územie Slovenskej republiky, tak aj z územia Slovenskej republiky na územie iných krajín.
Predpokladaným znížením emisií znečisťujúcich látok sa obmedzí diaľkový prenos (vrátane cezhraničného prenosu) znečisťujúcich látok, čím sa prispeje k zníženiu pozaďových koncentrácií znečisťujúcich látok v ovzduší a tým k zlepšeniu kvality ovzdušia.
Príloha č. 5
2
5.4 Aké opatrenia budú prijaté na zmiernenie negatívneho vplyvu na životné prostredie?
Predpokladané vplyvy návrhu zákona nepriamo pozitívne na životné prostredie. Vzhľadom na charakter materiálu nie potrebné žiadne opatrenia na zmiernenie negatívneho vplyvu.