(Návrh)
VYHLÁŠKA
Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
z ................. 2021,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
č. 437/2006 Z. z., ktorou sa vydáva Poriadok výkonu väzby v znení neskorších predpisov
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky podľa § 66 písm. a) f), i) a p) zákona č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby (ďalej len "zákon") ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 437/2006 Z. z., ktorou sa vydáva Poriadok výkonu väzby v znení vyhlášky č. 361/2008 Z. z., vyhlášky č. 499/2013 Z. z. a vyhlášky č. 135/2015 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. § 9 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
„(4) Obvinený mladší ako 18 rokov môže byť v súlade s § 7 ods. 7 zákona umiestnený s dospelým obvineným iba v prípade, ak v ústave nie je iný mladistvý, s ktorým by mohol byť umiestnený, dospelý obvinený nevykonáva alebo v minulosti nevykonával trest odňatia slobody alebo nie je obvinený za spáchanie úmyselného trestného činu proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti iným právam a slobodám, proti mieru a ľudskosti alebo trestné činy terorizmu a extrémizmu a nebráni tomu stav osobnosti dospelého obvineného.“.
2. Za § 12 sa vkladá § 12a, ktorý znie :
㤠12a
Ak s tým obvinený súhlasí, tak sa predvedie za účelom udelenia plnomocenstva aj pred advokáta. Pri udeľovaní plnomocenstva je prítomný príslušník zboru.“.
3. V § 13 ods. 2 sa vypúšťajú slová „ak ho orgán činný v trestnom konaní neumiestni do cely policajného zaistenia podľa osobitného predpisu3)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 3 sa vypúšťa.
4. V § 14 odsek 1 znie:
„(1) Hygienickú bezchybnosť, zdravotnú neškodnosť, kvalitu stravy a hygienické podmienky jej prípravy, výdaja a skladovania kontroluje lekár alebo iný zdravotnícky pracovník.“.
5. V § 14 ods. 2 sa slová „peňažného limitu“ nahrádzajú slovami „peňažných limitov“ a slovo „počtu“ sa nahrádza slovom „počtov“.
6. V § 14 ods. 4 sa slová „asistent výživy“ nahrádzajú slovami „nutričný terapeut“.
7. V § 14 ods. 6 sa slovo „dvakrát“ nahrádza slovom „trikrát“.
8. V § 14a sa vypúšťa odsek 3.
Doterajšie odseky 4 a 5 sa označujú ako odseky 3 a 4.
9. V § 16 ods. 2 sa slová „odev a obuv“ nahrádzajú slovami „odev, bielizeň, obuv a iné súčasti výstroja“.
10. § 17 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
„(4) Ak obvinený o to požiada, ústav môže zabezpečiť vypranie vlastného odevu a bielizne na náklady obvineného.“.
11. V § 19 ods. 2 sa za slovo „Obvinený“ vkladajú slová „preukázateľným spôsobom“ a vypúšťajú sa slová „svojím podpisom“.
12. V § 21 ods. 2 sa slovo „Dozor“ nahrádza slovom „Dohľad“.
13. V § 24 odsek 2 znie:
„(2) Ak advokát alebo iná osoba zastupuje obvineného, musí sa vždy preukázať písomným plnomocenstvom na zastupovanie, musí presne identifikovať konanie, v ktorom vystupuje obvinený ako strana sporu alebo účastník konania a musí preukázať, že zvolený zástupca je v tomto konaní evidovaný ako zástupca obvineného.“.
14. § 25 vrátane nadpisu nad paragrafom znie:
„Návštevy
§ 25
(1) Návšteva sa vykoná na základe povolenia na návštevu schváleného riaditeľom ústavu alebo ním určeným príslušníkom zboru za podmienok ustanovených v zákone. Pri určovaní termínu a času realizácie návštev obvineného, ktorého dieťa je žiakom základnej školy, prihliada riaditeľ ústavu alebo ním určený príslušník zboru na čas vyučovania dieťaťa.
(2) Pre návštevníkov je pred fyzickou návštevou k dispozícii čakáreň a kútik pre matky s deťmi. V čakárni je k dispozícii zákon, táto vyhláška a ústavný poriadok.“.
15. § 26 znie :
§ 26
(1) Za priebeh návštev zodpovedá určený príslušník zboru. Pred návštevou v súlade s § 19 zákona poučí obvineného a návštevníkov o zásadách správania pri návšteve uvedených v prílohe č.1, odpovedá na ich prípadné otázky; návštevu preruší alebo predčasne ukončí, ak nastanú dôvody podľa § 19 ods. 7 zákona.
(2) Pred začiatkom a po skončení fyzickej návštevy sa vykoná osobná prehliadka obvineného osobou rovnakého pohlavia.
(3) Osoba mladšia ako 15 rokov sa môže zúčastniť na fyzickej návšteve len v sprievode plnoletej osoby.
(4) Podmienky zabezpečenia videonávštevy určí riaditeľ ústavu.
(5) Vykonanie návštevy, jej prerušenie alebo predčasné ukončenie podľa § 19 ods. 7 zákona sa eviduje.“.
16. § 29 vrátane nadpisu znie:
㤠29
Telefonovanie
(1) Podmienky používania telefónneho zariadenia a videotelefónneho zariadenia určí riaditeľ ústavu.
(2) Ústav nesprostredkúva hovory adresované obvinenému do ústavu. Riaditelia ústavov po vzájomnej dohode môžu povoliť telefonovanie medzi obvinenými navzájom a medzi obvinenými a odsúdenými, ak ide o manželov, rodičov a deti a ak to technické podmienky ústavu umožňujú. Náklady telefonovania znáša volajúci obvinený alebo odsúdený.
(3) Žiadosť o telefonovanie predkladá obvinený v kolúznej väzbe orgánu činnému v trestnom konaní alebo súdu prostredníctvom službukonajúceho príslušníka zboru na predpísanom tlačive; žiadosť sa zasiela orgánu činnému v trestnom konaní alebo súdu na náklady obvineného.
(4) Telefonovanie bude zrušené, ak obvinený nedodržiava zásady slušného správania a vystupovania voči osobám, s ktorými telefonuje, alebo poškodzuje telefónne zariadenie alebo videotelefónne zariadenie.
(5) Kredit na telefonovanie si môže obvinený zabezpečiť spôsobom určeným poskytovateľom telefonických služieb. Po prepustení obvineného na slobodu poskytovateľ telefonických služieb obvinenému peňažné prostriedky z nevyčerpaného kreditu vráti.”.
17. § 31 znie:
㤠31
(1) Ak táto vyhláška neustanovuje inak, obvinený môže čerpať peňažné prostriedky v poradí podľa
a) § 23 ods. 3 a ods. 4 písm. a) až d) zákona,
b) § 23 ods. 5 písm. a) a b) zákona po ich predchádzajúcej výmene v banke alebo v pobočke zahraničnej banky.
(2) Ústav vydá na základe písomnej žiadosti obvineného ceniny, cenné papiere a doklady preukazujúce existenciu účtu vedeného v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, ktoré boli prevzaté a zaevidované obvinenému v pokladnici ústavu, osobe určenej obvineným.
(3) Suma uhradeného výživného a pohľadávok tvorí kredit. Kredit sa zvyšuje úhradou výživného alebo pohľadávky z konta obvineného, zrážkou z čistej pracovnej odmeny obvineného na úhradu výživného alebo pohľadávky a úhradou zrealizovanou inou osobou na účet štátnych rozpočtových príjmov, poukázanou na úhradu pohľadávky spojenej s výkonom väzby alebo výkonom trestu, ktorá je v správe ústavu.
(4) Výšku kreditu znižuje čerpanie peňažných prostriedkov z konta obvineného, okrem úhrad uvedených v druhej a tretej vete. Výšku kreditu neznižujú dobrovoľné úhrady výživného alebo pohľadávky; úhrady liekov a zdravotníckej starostlivosti, úhrady súdnych poplatkov, správnych poplatkov a notárskych poplatkov, poplatkov súvisiacich s poskytnutím informácií obvinenému a nákupy kreditu na telefonovanie. Výšku kreditu neznižujú ústavom poskytnuté prostriedky na nákup ďalších potrieb osobnej hygieny a nákup základných a ďalších potrieb osobnej hygieny a základných potrieb na korešpondenciu podľa § 23 ods. 9 zákona.
(5) Nevyčerpaný kredit sa prenáša do ďalšieho obdobia.
(6) Obvinený môže na základe preukázateľnej žiadosti raz mesačne poukázať peňažné prostriedky určeným osobám. Výdavky spojené s poukázaním peňažných prostriedkov znáša obvinený.
(7) Vyživovacie povinnosti a pohľadávky voči obvinenému sa evidujú na základe právoplatného rozhodnutia súdu, exekučného príkazu, nariadenia výkonu rozhodnutia, rozhodnutia týkajúceho sa výkonu väzby alebo výkonu trestu a dohody podľa § 60k zákona.
(8) Ak obvinený nemá súdom upravené vyživovacie povinnosti, môže zo svojho konta raz mesačne zaslať peňažné prostriedky v sume 30 % zo životného minima7) vyživovaným osobám. Odoslanie peňažných prostriedkov nemá vplyv na zvýšenie alebo zníženie kreditu.
(9) Obvinený môže čerpať peňažné prostriedky zo svojho konta podľa § 23 ods. 4 písm. e) zákona na
a) úhradu pohľadávky,
b) doplnenie predpokladanej sumy cestovného do miesta trvalého pobytu obvineného na území Slovenskej republiky a stravného na jeden deň,
c) nákup základných potrieb osobnej hygieny,
d) nákup ďalších potrieb osobnej hygieny,
e) nákup primeraného odevu a obuvi pred prepustením z väzby,
f) nákup základných potrieb na korešpondenciu,
g) nákup liekov, ktoré nemožno poskytnúť na základe zdravotného poistenia bezplatne, a na úhradu nevyhnutných nákladov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
(10) Pri prepustení z väzby sa obvinenému vyplatí z pokladnice ústavu zostatok peňažných prostriedkov na konte obvineného. Ak ústav pri prepustení obvineného nemá v pokladnici k dispozícii dostatok peňažných prostriedkov, vyplatí sa obvinenému najmenej suma podľa osobitného predpisu;7) zostávajúce peňažné prostriedky sa obvinenému zašlú bez zbytočného odkladu na ním uvedenú adresu alebo účet vedený v banke alebo v pobočke zahraničnej banky.
(11) Ak ústav v čase prepustenia na slobodu eviduje voči obvinenému neuhradenú pohľadávku spojenú s výkonom väzby a výkonom trestu, obvinenému ústav stiahne na úhradu takejto pohľadávky alebo jej časti zo sumy peňažných prostriedkov vyššej, ako je suma podľa § 23 ods. 6 zákona.“.
18. Za § 32 sa vkladá § 32a, ktorý vrátane nadpisu znie:
„32a
Nákup potravín a vecí osobnej potreby
(1) Ak sa kontrolou údajov na preukaze obvineného pri nákupe potravín a vecí osobnej potreby zistí, že preukaz obvineného použil iný obvinený ako ten, ktorému bol vydaný, nakúpený tovar sa nevydá. Neoprávnené použitie preukazu obvineného pri nákupe potravín a vecí osobnej potreby je disciplinárnym previnením.
(2) Primeranosť výšky cien tovarov v predajni zriadenej v ústave kontroluje riaditeľom ústavu určený príslušník zboru a zástupcovia orgánov uvedených v § 59 a 60 zákona v čase, keď vykonávajú dozor alebo kontrolu v ústave.”.
19. V § 35 sa vypúšťajú odseky 3 a 4.
20. Za § 40 sa vkladá § 40a, ktorý vrátane nadpisu nad paragrafom znie:
„Pracovná odmena a podmienky jej poskytovania
§ 40a
(1)Pracovnú odmenu obvineného zaradeného do práce tvorí
a)pracovná trieda,
b)príplatok za prácu nadčas,
c)príplatok za prácu v sobotu a v nedeľu,
d)príplatok za prácu vo sviatok,
e)príplatok za nočnú prácu,
f)príplatok za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí,
g)osobný príplatok.
(2)Riaditeľ ústavu zaradí obvineného do pracovnej triedy podľa druhu vykonávanej práce v súlade s charakteristikami pracovných tried, kvalifikačnými predpokladmi, mierou zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce podľa prílohy č. 2.
(3)Výška pracovnej triedy patrí obvinenému po odpracovaní pracovného času7a). Obvinenému, ktorý je zaradený do práce na kratší pracovný čas alebo ktorý neodpracoval v kalendárnom mesiaci všetky pracovné dni, patrí pracovná trieda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času.
(4)Výška pracovnej triedy je stanovená percentuálnym podielom z minimálnej mzdy podľa
osobitného predpisu7b), a určuje sa ako 40,00 % pri prvej pracovnej triede; 43 % pri druhej pracovnej triede; 46 % pri tretej pracovnej triede; 76 % pri štvrtej pracovnej triede z minimálnej mzdy podľa osobitného predpisu7b), a zaokrúhľujú sa na jedno desatinné miesto smerom nahor.
(5)Za prácu nadčas patrí obvinenému okrem pracovnej triedy aj príplatok vo výške 25 % jeho pracovnej triedy.
(6)Za prácu v sobotu a v nedeľu patrí obvinenému okrem pracovnej triedy aj príplatok vo výške 25 % jeho pracovnej triedy.
(7)Za prácu v sviatok patrí obvinenému okrem pracovnej triedy aj príplatok vo výške 100 % jeho pracovnej triedy.
(8)Za nočnú prácu patrí obvinenému okrem pracovnej triedy aj príplatok vo výške 25 % jeho pracovnej triedy.
(9)Za prácu, pri ktorej sa vykonávajú pracovné činnosti podľa osobitného predpisu7c), patrí obvinenému okrem pracovnej triedy aj príplatok za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí vo výške 25 % jeho pracovnej triedy.
(10) Za dosiahnutý pracovný výkon a kvalitne vykonanú prácu môže riaditeľ ústavu na základe predloženého návrhu priznať obvinenému osobný príplatok do výšky 70 % príslušnej pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, po uplynutí dvoch mesiacov od jeho zaradenia do práce.
(11) Ak obvinený vykonáva prácu podľa normy spotreby práce, patrí mu za vykonanú prácu pracovná odmena podľa pracovnej triedy; ak obvinený alebo odsúdený vlastným zavinením nesplnil normu spotreby práce, jeho pracovná odmena sa primerane zníži, za vyšší výkon normovanej práce v požadovanej kvalite patrí obvinenému pracovná odmena primerane zvýšená o prekročenie normy spotreby práce.“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 7a) až 7c) znejú :
7a) § 85 87 a § 91 93 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.
7b) Zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov.
7c) § 124 ods. 2 Zákonníka práce v znení neskorších predpisov.“.
21. V § 45 odsek 1 znie:
„(1) Samostatný referent režimu môže obvinenému uložiť disciplinárne tresty podľa § 40 ods. 3 zákona.“.
22. V § 45 sa vypúšťa odsek 2.
Doterajšie odseky 3 až 5 sa označujú ako odseky 2 až 4.
23. V § 50 sa vypúšťa odsek 2.
Doterajšie odseky 3 a 4 sa označujú ako odseky 2 a 3.
24. § 58 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
„(4) Samostatný referent režimu organizuje a zabezpečuje zaobchádzanie v skupine, ktorú tvorí spravidla 35 obvinených umiestnených v oddiele so zmierneným režimom. V oddiele so štandardným režimom samostatný referent režimu organizuje a zabezpečuje zaobchádzanie spravidla pre 20 obvinených.“.
25. Doterajšia príloha sa označuje ako príloha č. 1 a dopĺňa sa príloha č. 2, ktorá vrátane nadpisu znie:
„Príloha č. 2 k vyhláške č. 437/2006 Z. z.
CHARAKTERISTIKY PRACOVNÝCH TRIED OBVINENÝCH A ODSÚDENÝCH ZARADENÝCH DO PRÁCE
1. pracovná trieda
Kvalifikačný predpoklad: neustanovuje sa (poučenie).
Výkon pomocných prác, ktoré si vyžadujú len poučenie na plnenie presných postupov a pokynov, s malou zmyslovou záťažou a bežnou fyzickou a psychickou námahou a bez ďalších väzieb na iné činnosti.
2. pracovná trieda
Kvalifikačný predpoklad: neustanovuje sa (odborné zaškolenie alebo zaučenie).
Výkon prípravných, pomocných alebo prevádzkovo-manipulačných prác, ktorý si vyžaduje potrebné odborné zaškolenie alebo zaučenie, spravidla s bežnou alebo zvýšenou fyzickou námahou vrátane zvýšeného rizika pracovného úrazu, bežnou psychickou a zmyslovou záťažou a menšími väzbami na ďalšie činnosti.
3. pracovná trieda
Kvalifikačný predpoklad: stredné odborné vzdelanie, úplné stredné odborné vzdelanie alebo vyššie odborné vzdelanie, a ak to vyžaduje samostatný výkon prác, tak aj odborná spôsobilosť21).
Samostatný výkon ucelených rutinných, obslužných alebo remeselných prác alebo opakovaných kontrolovateľných administratívnych, administratívno-technických alebo prevádzkovo-manipulačných prác podľa určených postupov alebo podrobných prevádzkových režimov s určitými ďalšími prevádzkovými nadväznosťami, s rizikom pracovného úrazu a zvýšenou fyzickou alebo psychickou záťažou.
4. pracovná trieda
Kvalifikačný predpoklad: vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo druhého stupňa so zodpovedajúcou špecializáciou.
Výkon samostatných, osobitne náročných, odborných a špecializovaných prác podmienený voľbou správneho postupu, pričom sa nesmie vybočiť z alternatívnych technických,
technologických, prevádzkových, ekonomických, administratívnych a iných postupov vrátane dodržania nadväznosti na iné činnosti s možnými dôsledkami na úsek činnosti ústavu.“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 21) znie:
21) Napríklad vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 508/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia.“.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. marca 2022.