DÔVODOVÁ SPRÁVA
A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov predkladajú do Národnej rady Slovenskej republiky poslanci za politickú stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Martin Beluský a Stanislav Mizík.
Cieľom legislatívneho návrhu je umožniť profesionálnym vojakom, vojakom v aktívnej zálohe, ako aj vojakom mimoriadnej služby odoprieť vojenskú službu mimo územia Slovenskej republiky.
Ústava SR v preambule deklaruje záujem Slovenskej republiky o trvalú mierovú spoluprácu s ostatnými demokratickými štátmi a v čl. 1 ods. 2 skutočnosť, že Slovenská republika uznáva a dodržiava všeobecné pravidlá medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy, ktorými je viazaná, a svoje ďalšie medzinárodné záväzky. Z tohto dôvodu je v zmysle Ústavy SR nemysliteľné, aby sa Slovenská republika podieľala na akejkoľvek útočnej vojne či inej forme vojenskej agresie voči iným suverénnym štátom. Zároveň platí, že nie je v záujme Slovenskej republiky, aby sa zúčastňovala ani vojen a iných ozbrojených konfliktov tretích strán. Naopak zapojenie sa do takýchto konfliktov môže zásadným spôsobom ohroziť zvrchovanosť a územnú celistvosť SR a bezpečnosť a prosperitu jej občanov a obyvateľov.
Jedinou legitímnou, čestnou a správnou formou výkonu vojenskej služby v záujme Slovenskej republiky je preto vojenská služba vykonávaná výlučne s cieľom obrany Slovenskej republiky, teda služba vykonávaná na území Slovenskej republiky.
Žiaľ súčasná zahraničná a vojenská politika vlády SR je nastavená tak, že uprednostňuje cudzie záujmy pred domácimi záujmami Slovenskej republiky. V dôsledku toho hrozí, že vláda SR zatiahne Slovensko do cudzej vojny tretích strán. Vojaci súčasných Ozbrojených síl SR, ale v prípade mobilizácie aj všetci vojaci mimoriadnej služby (teda aj bežní občania SR podliehajúci brannej povinnosti), tak budú musieť namiesto obrany Slovenska bojovať v zahraničí za cudzie neslovenské záujmy. Z tohto dôvodu je potrebné, aby mali všetci vojaci Ozbrojených síl SR, vrátane všetkých občanov SR povolaných do vojenskej služby v prípade mobilizácie, plné právo slobodne sa rozhodnúť či sa chcú zúčastňovať takýchto ozbrojených konfliktov vedených mimo územia Slovenskej republiky a teda či chcú nasadzovať svoje životy v zahraničí, teda nie pri obrane vlasti, alebo pri obrane záujmov iných štátov.
Podľa súčasného znenia zákona č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý sa primerane vzťahuje aj na služobnú disciplínu vojakov v aktívnej zálohe a vojakov mimoriadnej služby, však vojak nemá právo odoprieť splnenie vojenského rozkazu, nariadenia, príkazu alebo pokynu, podľa ktorého by musel vykonávať službu mimo územia Slovenskej republiky. V prípade, ak by tak urobil dopustil by sa disciplinárneho previnenia či dokonca trestného činu neuposlúchnutia rozkazu podľa § 393 Trestného zákona.
Navrhujeme preto novelizáciu uvedeného zákona tak, aby mali profesionálni vojaci, vojaci v aktívnej zálohe, ako aj vojaci mimoriadnej služby legálne právo odoprieť splnenie vojenského rozkazu, nariadenia, príkazu alebo pokynu veliteľa na výkon štátnej služby mimo územia Slovenskej republiky alebo smerujúci k takémuto výkonu štátnej služby.
B. Osobitná časť
Čl. I
K bodu 1
Profesionálni vojaci, ale aj vojaci v aktívnej zálohe a vojaci mimoriadnej služby (na ktorých služobnú disciplínu sa primerane vzťahujú ustanovenia o služobnej disciplíne profesionálnych vojakov) získajú legálne právo odoprieť splnenie vojenského rozkazu, nariadenia, príkazu alebo pokynu veliteľa na výkon štátnej služby mimo územia Slovenskej republiky alebo smerujúci k takémuto výkonu štátnej služby.
Čl. II
Navrhuje sa účinnosť zákona pätnástym dňom po jeho vyhlásení v Zbierke zákonov.