NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VIII. volebné obdobie
------------------------------------------------------------------------------------------------
1015
NÁVRH VLÁDY
na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Vláda Slovenskej republiky predkladá návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Návrh zákona obsahuje dve oblasti úprav - (i) možnosť zmeniť rozhodnutie o neschválení žiadosti v prípade projektov technickej pomoci a (ii) rozšírenie definície krízovej situácie v rámci existujúcich osobitných procesných ustanovení uplatňovaných v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s pandémiou COVID-19 na uplatňovanie týchto ustanovení v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného na území SR všeobecne. Zároveň sa definícia krízovej situácie“ rozširuje aj tým spôsobom, že osobitné postupy je možné využiť aj z dôvodu tzv. vis maior“, to znamená z dôvodu objektívnej mimoriadnej udalosti nespôsobenej prijímateľom, ktorú nemohol predvídať.
Navrhovaná právna úprava predstavuje bezprostrednú spätnú väzbu v dôsledku aktuálnej situácie vyvolanej vojnou na Ukrajine a možnosť pružne reagovať v rámci poskytovania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného na území SR alebo z dôvodu vis maior s cieľom poskytnúť potrebnú flexibilitu a predchádzať problémom s čerpaním finančných prostriedkov v týchto situáciách.
Právna úprava sa týka zakotvenia možnosti zmeny rozhodnutia o neschválení žiadosti v prípade projektov technickej pomoci na rozhodnutie o schválení v prípade dostatku finančných prostriedkov, a tým odstránenie administratívnej záťaže, kedy nie je potrebné predkladať nový projekt, ktorý musí prechádzať opätovným schvaľovacím procesom, a tak zabezpečiť efektívne a rýchlejšie čerpanie finančných prostriedkov.
Osobitné procesné ustanovenia v čase krízovej situácie a v období prekonania jej následkov boli doplnené do zákona č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v rámci balíku zákonných opatrení Lex corona“. Tieto ustanovenia umožnili poskytovateľom, prijímateľom a ďalším subjektom participujúcim na implementácii poskytovania príspevku z európskych štrukturálnych a investičných fondov flexibilnejšie sa prispôsobiť zmenám, ktoré v dôsledku
2
pandémie v spoločnosti nastali. Rozšírenie pôsobnosti týchto ustanovení na krízovú situáciu vo všeobecnosti umožní zachovanie plynulosti čerpania finančných prostriedkov zazmluvnených národných projektov a zjednodušenia existujúcich procesov implementácie. Pre poskytovateľa sa napríklad naďalej umožňuje flexibilne reagovať na spoločenské potreby, mimoriadnu situáciu a potreby implementácie úpravou existujúceho národného projektu, čím sa eliminuje administratívna záťaž spočívajúca v potrebe prípravy, schválenia a vyhlásenia nového vyzvania, vykonania nového konania o žiadosti a zazmluvnenia projektu. V čase krízovej situácie bude naďalej možné napríklad meniť vyzvanie aktuálne otvorené aj uzavreté, t. j. aj v prípade, ak je národný projekt v realizácii. Vyzvanie bude možné meniť akýmkoľvek spôsobom, teda napr. rozšíriť jednotlivé podmienky poskytnutia príspevku alebo navýšiť výšku nenávratného finančného príspevku.
Navrhovaná právna úprava zabezpečí aj v súčasnej situácii vojnového konfliktu, ktorého dôsledkom je navyšovanie cien, problémy s dodávkami rôznych tovarov či nedostatok pracovných síl, adresne reagovať v rámci procesu implementácie operačných programov v programovom období 2014 2020. V súčasnosti je v implementácii 147 národných projektov, pričom riadiace orgány identifikovali problém súvisiaci s nárastom cien stavebných prác a materiálov najmä v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine pri 52 národných projektoch s celkovou sumou 1,24 mld. EUR. Ide predovšetkým o projekty dopravnej infraštruktúry implementované v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Z tohto dôvodu si uvedené dôsledky krízovej situácie vyžadujú okamžitú odpoveď v podobe bezprostrednej možnosti využitia ustanovení zákona zameraných na zjednodušovanie postupov pri implementácii národných projektov, čím sa zabrániť problémom s čerpaním finančných prostriedkov, ku ktorým by mohlo konzekventne dôjsť berúc do úvahy štandardnú dĺžku legislatívneho procesu.
Na základe uvedených skutočností z dôvodu hrozby značných hospodárskych škôd štátu sa podľa § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov navrhuje Národnej rade Slovenskej republiky, aby sa uzniesla na skrátenom legislatívnom konaní o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V Bratislave 4. mája 2022.
Eduard Heger v. r.
predseda vlády
Slovenskej republiky
Veronika Remišová v. r.
podpredsedníčka vlády
a ministerka investícií,
regionálneho rozvoja a informatizácie