1
Návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do stálej námornej skupiny NATO SNMG1
1)Politické aspekty a medzinárodné súvislosti návrhu
Dňa 24. februára 2022 sa začala masívna nevyprovokovaná vojenská invázia Ruskej Federácie voči Ukrajine. Konflikt na Ukrajine vyvolaný agresívnym konaním Ruskej Federácie je v hrubom rozpore s medzinárodnými právom. Predmetný útok na Ukrajinu zvýšil pocit urgentnosti prípravy obranných a odstrašujúcich spôsobilostí NATO a to aj v Baltickom mori, kde operuje stála námorná skupina NATO.
Stále námorné sily pod kontrolou Spojeneckého námorného veliteľstva NATO (AMC). Pozostávajú zo stálej námornej skupiny NATO (Standing NATO Maritime Group 1 a 2, SNMG 1 a SNMG 2) a zo stálej námornej protimínovej skupiny NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 a 2, SNMCMG1 a SNMCMG2).
Táto mnohonárodná integrovaná sila je nepretržite k dispozícii na plnenie úloh NATO a je súčasťou námornej zložky síl rýchlej reakcie NATO (NRF). SNMG1 pozostáva zo štyroch šiestich torpédoborcov a fregát z rôznych členských krajín NATO a jeho úlohou je poskytnúť NATO schopnosť okamžitej operačnej reakcie. Námorné skupiny sa spolupodieľajú na globálnej prítomnosti NATO a demonštrujú solidaritu medzi zúčastnenými krajinami. Vykonávajú aj rutinné diplomatické návštevy rôznych krajín, podporujú transformáciu a poskytujú rôzne námorné vojenské spôsobilosti prebiehajúcim misiám.
Nemecká fregata Mecklenburg-Vorpommern v reakcii na situáciu na Ukrajine bude súčasťou stálej námornej skupiny NATO SNMG1 s nasadením v operačnom priestore SNMG1. Predmetná fregata mala byť pôvodne nasadená do operácie EUNAVFOR MED IRINI v Stredozemnom mori, na ktorú mali byť nasadení aj 11 príslušníci Vojenskej polície SR na plnenie úloh zásahového tímu. Vzhľadom na zmenu pôsobenia a nasadenia fregaty Mecklenburg-Vorpommern do stálej námornej skupiny SNMG1 a na žiadosť nemeckého partnera sa týmto materiálom navrhuje nasadiť 11 príslušníkov Vojenskej polície do stálej námornej skupiny SNMG1
Príspevok SR do SNMG1 v podobe príslušníkov Vojenskej polície SR je plne v súlade s bezpečnostnými záujmami SR a jej medzinárodnými záväzkami.
2)Vojensko-odborné aspekty návrhu
SR je pripravená vyslať príslušníkov Vojenskej polície SR. V súlade s tým sa predmetným materiálom navrhuje:
dočasne vyslať do 11 príslušníkov Vojenskej polície SR:
-na plnenie úloh zásahového tímu a úloh zabezpečenia ochrany lode pôsobiacej v SNMG1 pod vlajkou Spolkovej republiky Nemecko;
-za účelom preukázania pripravenosti ČK NATO reagovať na bezpečnostné hrozby a v prípade zhoršenia bezpečnostnej situácie za účelom obrany územia Aliancie prostredníctvom plnenia záväzkov vyplývajúcich zo Severoatlantickej zmluvy;
-po dobu do šiestich mesiacov od nasadenia s predpokladom nasadenia od mája 2022;
2
-s plnením úloh pod operačným velením vrchného veliteľa spojeneckých síl v Európe (SACEUR) so zotrvaním pod národným velením SR, t. j. pod velením tzv. národných autorít v súlade s právnym poriadkom SR;
-v operačnom priestore SNMG1;
-s potrebnou vojenskou výzbrojou, vojenskou technikou a vojenským materiálom.
3)Právne aspekty návrhu
Právny rámec pre vyslanie ozbrojených síl SR do SNMG1 je stanovený vnútroštátnym ako aj medzinárodným právom.
Vyslovenie súhlasu s predmetným vyslaním príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky patrí na základe článku 86 písm. l) Ústavy Slovenskej republiky do pôsobnosti Národnej rady Slovenskej republiky, keďže nejde o účel vyslania vymedzený Ústavou Slovenskej republiky spadajúci do rozhodovacej právomoci vlády Slovenskej republiky. Návrh je v súlade s § 12 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Predmetný návrh umožňuje vyslať príslušníkov ozbrojených síl SR na plnenie úloh ďalšej spolupráce ozbrojených síl so zahraničnými ozbrojenými silami v súlade s medzinárodným právom podľa § 12 ods. ods. 1 písm. g) zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Predmetné vyslanie príslušníkov Vojenskej polície je v súlade s medzinárodným právom, predovšetkým Dohovorom Organizácie spojených národov o morskom práve uzatvorenom 10. decembra v Montego Bay, rovnako ako aj Severoatlantickou zmluvou uzatvorenou vo Washingtone D.C. 4. apríla 1949. Status príslušníkov ozbrojených síl SR sa riadi Zmluvou medzi štátmi, ktoré zmluvnými stranami Severoatlantickej zmluvy, vzťahujúcou sa na status ich ozbrojených síl, uzatvorenou v Londýne 19. júna 1951 a bilaterálnymi medzinárodnými zmluvami alebo medzinárodnými zmluvnými dokumentmi. Konkrétne aspekty SNMG1, ako aj podmienky pôsobenia príslušníkov ozbrojených síl SR môžu byť v zmysle aplikovateľných noriem upravené medzinárodnými zmluvami, medzinárodnými zmluvnými dokumentmi, alebo príslušnými individuálnymi právnymi aktami.