Návrh na aktualizáciu súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky
a)Politické aspekty a medzinárodné súvislosti návrhu
Dňa 24. februára 2022 sa v hrubom rozpore s medzinárodnými právom začala masívna nevyprovokovaná vojenská invázia Ruskej Federácie voči Ukrajine.
Predmetný útok na Ukrajinu zvýšil pocit urgentnosti prípravy posilnenia vojenskej prítomnosti NATO na východnej hranici, vrátane Slovenskej republiky. V tejto súvislosti Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1294 z 15. marca 2022 vyslovila súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky.
Následne sa 25. marca 2022 uskutočnil mimoriadny summit hláv štátov a vlád členských krajín NATO, na ktorom sa spojenci dohodli na ďalších krokoch k dlhodobému posilneniu zostavy vojenských síl Aliancie pre odstrašenie a obranu na východnom krídle a potvrdili vytvorenie štyroch bojových skupín NATO na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a v Maďarsku. V nadväznosti na predmetné závery z mimoriadneho summitu hláv štátov a vlád členských krajín NATO a ďalšie rozhodnutia NATO týkajúce sa posilňovania obrany a odstrašenia na východnom krídle Aliancie sa uskutočnili viaceré rokovania Slovenskej republiky so spojencami k mnohonárodnej bojovej skupine NATO na území Slovenskej republiky, z ktorých vyplynula potreba navýšiť Národnou radou schválené počty príslušníkov ozbrojených síl členských štátov NATO, ktoré majú pôsobiť v rámci predmetnej bojovej skupiny.
Navýšením celkového počtu príslušníkov vybraných ozbrojených síl sa zvýši efektivita príspevkov daných krajín do mnohonárodnej bojovej skupiny, a tým aj obranyschopnosť a bezpečnosť Slovenskej republiky a jej obyvateľstva. Spôsobilosti zahraničných ozbrojených síl doplnia schopnosti a kapacity Ozbrojených síl SR a prispejú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku.
Návrh je v súlade s bezpečnostnými záujmami Slovenskej republiky, Obrannou stratégiou Slovenskej republiky, Bezpečnostnou stratégiou Slovenskej republiky a s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky.
b)Vojensko-odborné aspekty návrhu
Uznesením Národnej rady Slovenskej republiky č. 1294 z 15. marca 2022 bola schválená prítomnosť príslušníkov ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky nasledovne:
do 600 príslušníkov Ozbrojených síl Českej republiky,
do 200 príslušníkov Ozbrojených síl Holandského kráľovstva,
do 100 príslušníkov Ozbrojených síl Poľskej republiky,
do 100 príslušníkov Ozbrojených síl Slovinskej republiky,
do 400 príslušníkov Ozbrojených síl Spojených štátov amerických,
do 700 príslušníkov Ozbrojených síl Spolkovej republiky Nemecko.
2
Týmto materiálom sa navrhuje upraviť počty príslušníkov ozbrojených síl pôsobiacich na území Slovenskej republiky na základe predmetného uznesenia:
navýšením počtu príslušníkov Ozbrojených síl Českej republiky o 100 profesionálnych vojakov;
navýšením počtu príslušníkov Ozbrojených síl Spolkovej nemeckej republiky o 500 profesionálnych vojakov;
navýšením počtu príslušníkov Ozbrojených síl Spojených štátov amerických o 200 profesionálnych vojakov;
navýšením počtu príslušníkov Ozbrojených síl Slovinskej republiky o 100 profesionálnych vojakov.
c)Právne aspekty návrhu
Právny rámec pre prítomnosť ozbrojených síl ČK NATO na území Slovenskej republiky je stanovený vnútroštátnym ako aj medzinárodným právom.
Na vnútroštátnej úrovni sa návrh predkladá na základe čl. 86 písm. m) Ústavy SR , podľa ktorého do pôsobnosti Národnej rady Slovenskej republiky patrí vysloviť súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky.
Status príslušníkov ozbrojených síl ČK NATO na území Slovenskej republiky sa riadi Zmluvou medzi štátmi, ktoré zmluvnými stranami Severoatlantickej zmluvy, vzťahujúcou sa na status ich ozbrojených síl, uzatvorenou v Londýne 19. júna 1951 a bilaterálnymi medzinárodnými zmluvami alebo medzinárodnými zmluvnými dokumentmi. Konkrétne podmienky pôsobenia príslušníkov ČK NATO na území Slovenskej republiky budú upravené osobitnými medzinárodnými zmluvnými dokumentmi.