ukončeniu tehotenstva potratom niekto núti násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy.“.
2.§ 4 znie:
„Umelé ukončenie tehotenstva potratom sa dovoľuje vykonať iba ak
a) nie je možné inak zachrániť život matky,
b) nie je možné inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu zdravia matky,
c) je nenarodenému dieťaťu jednoznačne diagnostikované ťažké poškodenie zdravia a trvanie tehotenstva nepresiahlo 24 týždňov alebo
d) je tehotenstvo následkom spáchania trestného činu na matke a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov.“.
3.§ 5 znie:
„(1) Dôvody uvedené v § 4 písm. a) až c) musia pred vykonaním umelého ukončenia tehotenstva potratom potvrdiť nezávislé lekárske správy minimálne dvoch lekárov z odboru gynekológia a pôrodníctvo alebo odboru príslušného diagnóze.
(2) Dôvod uvedený v § 4 písm. d) sa pred vykonaním umelého ukončenia tehotenstva potratom preukazuje vyjadrením prokurátora potvrdzujúcim dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu na matke s možným následkom tehotenstva, ktoré sa má ukončiť.
(3) Umelé ukončenie tehotenstva potratom podľa § 4 písm. c) a d) nie je možné vykonať, ak by sa tým podstatne ohrozilo zdravie matky.
(4) Trvanie tehotenstva sa ráta v dokončených týždňoch počínajúc prvým dňom poslednej menštruácie.“.
4.§ 6 znie:
„Umelé ukončenie tehotenstva potratom podľa § 4 sa vykonáva na základe písomnej žiadosti matky a jej informovaného súhlasu udeleného podľa osobitného predpisu.1) Pri neplnoletej matke sa vyžaduje aj písomný informovaný súhlas jej zákonného zástupcu.2). Umelé ukončenie tehotenstva potratom podľa § 4 a) a b) je možné vykonať bez písomnej žiadosti matky, ak ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť a žiadosť nemožno včas získať, ale dá sa predpokladať. Umelé ukončenie tehotenstva potratom sa vykoná najskôr 96 hodín po odoslaní hlásenia o poskytnutí poučenia, ktoré predchádzalo informovanému súhlasu.1) okrem prípadov poskytnutia neodkladnej zdravotnej starostlivosti podľa § 4 písm. a) a b).“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 1 a 2 znejú:
„1) § 6b zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 417/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o informáciách poskytovaných žene a hlásenia o poskytnutí informácií, vzor písomných informácií a určuje sa organizácia zodpovedná za prijímanie a vyhodnocovanie hlásenia.“.
2) § 6b ods. 4 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.
5.V § 7 sa za slová „zdravotnícke zariadenie“ vkladajú slová „ústavnej starostlivosti“.
6.V § 8 ods. 1 sa za slová „zdravotníckom zariadení“ vkladajú slová „ústavnej starostlivosti“.
7.§ 10 vrátane nadpisu znie: