1
Návrh na aktualizáciu vyslania príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do Irackej republiky a vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do Kuvajtského štátu za účelom poradenstva a výcviku irackých obranných a bezpečnostných síl
1)Politické aspekty návrhu
Región Blízkeho východu je dlhodobo zdrojom nestability. Slabé štátne inštitúcie vytvárajú priestor pre pôsobenie teroristických skupín, následkom čoho dochádza k cezhraničnému šíreniu radikálnych ideológií, terorizmu, aj k nekontrolovanej migrácii. Bezpečnostná stratégia Slovenskej republiky, prijatá v roku 2021, zaraďuje región Blízkeho východu medzi zdroje bezpečnostných výziev a hrozieb pre euroatlantický priestor.
Na prelome rokov 2017 2018 sa irackým bezpečnostným silám, s podporou Globálnej koalície proti ISIL (Dá´iš), podarilo oslobodiť prevažnú časť územia Irackej republiky spod kontroly ISIL. Napriek tomu v krajine naďalej pretrváva nepriaznivá bezpečnostná situácia a boj za úplnú porážku ISIL pokračuje aj po páde jeho „kalifátu“ v Iraku a Sýrii (posledné územia stratil v marci 2019). Jadro ISIL však naďalej zostáva v Iraku a Sýrii (podľa informácií OSN ide o 6 10 tisíc bojovníkov), kde došlo k jeho transformácii na teroristickú organizáciu partizánskeho typu. Odhodlanie ISIL obnoviť svoje pozície v Iraku a Sýrii dokazuje i jeho agresívny útok proti detenčnému centru v Hasakah na severovýchode Sýrie v januári 2022. Tento trend bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať i po nedávnej eliminácii vodcu ISIL abú Ibráhím Hášimí Kurajšího v dôsledku špeciálnej operácie USA začiatkom februára 2022.
Nová vláda Iraku po predčasných parlamentných voľbách (október 2021) bude musieť nielen pokračovať v boji s ISIL, ale riešiť aj akútne problémy obyvateľstva a vzťahy so susediacimi krajinami a svetovými mocnosťami. Ak orgány štátnej moci nedokážu po voľbách naplniť očakávania obyvateľov, Irak môže čeliť novej vlne protestov a sektárskeho násilia, ktoré môžu presahovať aj do podoby nových migračných tlakov voči Európskej únii.
Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) pôsobí v Iraku od januára 2017 na základe žiadosti irackej vlády a nadväzujúceho rozhodnutia členských krajín NATO. Cieľom tohto aliančného pôsobenia je budovanie obranných a bezpečnostných kapacít Iraku formou výcviku a poradenstva irackým obranným a bezpečnostným silám, vrátane podpory ich boja proti ISIL. Za týmto účelom bola od roku 2017 realizovaná v Irackej republike aktivita NATO s názvom NATO Training Capability Building - Iraq (NTCB-I). Jej strategickým cieľom je pomôcť vybudovať iracké bezpečnostné zložky schopné plne zaistiť bezpečnosť a podmienky pre trvalý stabilný vývoj v krajine, bez pokračujúcej podpory spojencov a medzinárodného spoločenstva.
Slovenská republika, ako člen Globálnej koalície proti ISIL, sa na aktivite NTCB-I podieľala na základe uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky č. 880 z 13. októbra 2017 v termíne od októbra 2017 do októbra 2018, a to formou vyslania príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na plnenie úloh súvisiacich s výcvikom, poskytovaním poradenstva a asistencie pri budovaní kapacít irackých obranných a bezpečnostných kapacít. Príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky sa v nadväznosti na požiadavky Irackej republiky podieľali na príprave
2
inštruktorov jej ozbrojených síl v oblasti manuálneho, mechanického odmínovania a podpore v oblasti opráv sovietskej vojenskej techniky.
Rozhodnutím NATO z júla 2018 bola aktivita NTCB-I transformovaná na tzv. nebojovú misiu NATO s označením NATO Mission Iraq (NMI), ktorej úlohami predovšetkým poskytovanie poradenstva irackým obranným a bezpečnostným silám, podpory v oblasti bezpečnostného a vojenského vzdelávania a podieľanie sa na ich výcviku s cieľom stabilizácie bezpečnostnej situácie na uvedenom území.
Slovenská republika sa do misie NMI zapojila na základe uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky č. 1187 zo 4. decembra 2018 a pôsobí v nej dodnes. Z dôvodu zhoršenia bezpečnostnej situácie v Iraku, ako aj obmedzení pre činnosť misie z dôvodu pandémie COVID-19, boli vyslaní príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky v roku 2020 dočasne premiestnení do Kuvajtského štátu, v priebehu roka 2020 sa však vrátili v plnom počte späť do Iraku.
Slovenská republika v spolupráci s ďalšími spojencami v NATO naďalej záujem pokračovať a rozšíriť podporu irackých bezpečnostných inštitúcií s cieľom stabilizácie bezpečnostnej situácie na území Iraku. Aj z tohto dôvodu Slovenská republika a ostatní členovia NATO vo februári 2020 súhlasili s rozšírením NMI o nové úlohy so zachovaním jej nebojového charakteru a s rozšírením geografického záberu misie na celé územie Iraku. Misia je postupne navyšovaná z približne 500 príslušníkov na približne 4 000 príslušníkov. NMI zároveň preberie niektoré výcvikové aktivity Globálnej koalície proti ISIL (NATO je členom koalície od roku 2017).
Za účelom boja proti ISIL je od roku 2014 vytvorené Spoločné spojené úlohové zoskupenie (Combined Joint Task Force - CJTF) pod vedením Spojených štátov amerických s označením Operácia Inherent Resolve (OIR). Jedným z cieľov OIR je poskytnúť poradenstvo a výcvik miestnym a federálnym bezpečnostným zložkám Irackej republiky. Prvky OIR umiestnené v Irackej republike a Kuvajtskom štáte.
Slovenská republika záujem aktívne sa podieľať na aktivitách, ktoré prispievajú k zlepšeniu bezpečnostnej situácie v susedstve euroatlantického priestoru, a eliminovať tak riziká aj pre vlastnú bezpečnosť. Ako člen NATO a člen Globálnej koalície proti ISIL bude naďalej podporovať stabilizačné aktivity na území Iraku týkajúce sa poradenstva a výcviku jeho obranných a bezpečnostných síl. Za týmto účelom tiež záujem podieľať sa na aktivitách OIR formou vyslania príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
2)Vojensko-odborné aspekty návrhu
Mandát schválený Národnou radou Slovenskej republiky uznesením č. 1514 zo 4. decembra 2018 stanovuje celkový počet do 42 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky za účelom spolupráce ozbrojených síl so zameraním na poradenstvo a výcvik obranných a bezpečnostných síl Irackej republiky v boji proti ISIL na území Irackej republiky, z toho:
a)do 35 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na plnenie úloh v rámci NMI:
3
-vo veliteľstve NMI v súlade s funkčným zaradením, s dislokáciou v Bagdade v termíne od decembra 2018 do ukončenia NMI;
-nasaditeľného komunikačného modulu (DCM-C) v nadväznosti na požiadavku NATO v termíne od decembra 2018 do ukončenia NMI;
-mobilného výcvikového tímu (MTT) v nadväznosti na požiadavku NATO s dislokáciou na základni Besmaya v termíne od januára 2019 do ukončenia NMI;
b)do 5 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na plnenie úlohy v rámci spolupráce so Spojenými štátmi americkými:
-výcvik a poradenstvo irackým obranným a bezpečnostným silám v súčinnosti so Spojenými štátmi americkými s dislokáciou v Bagdade v termíne od januára 2019 do ukončenia predmetnej spolupráce v Iraku;
c)výcvikový tím Vojenskej polície v počte do 2 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky v spôsobilosti Vojenskej polície na plnenie úlohy v rámci spolupráce s Talianskou republikou:
-výcvik a poradenstvo príslušníkov policajných zložiek irackých obranných a bezpečnostných síl v rámci Pracovnej skupiny pre výcvik policajných síl pod velením Talianskej republiky s dislokáciou na základni Dublin v Bagdade a v Erbile v termíne od decembra 2018 na obdobie dvoch šesťmesačných rotácií.
V súlade s revidovaným operačným plánom pre NMI, potrebou rozšíriť operačné pôsobenie niektorých prvkov na územie Kuvajtského štátu a v nadväznosti na ukončenie pôsobenia výcvikového tímu Vojenskej polície v spôsobilosti Vojenskej polície na plnenie úlohy v rámci spolupráce s Talianskou republikou sa na zabezpečenie požadovaných úloh navrhuje:
a)upraviť mandátové počty príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky vyslaných na plnenie úloh v rámci NMI z počtu do 35 príslušníkov na počet do 46 príslušníkov doplnením aktuálneho mandátu o nasledovné nové spôsobilosti:
-do 5 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (bez potreby navýšenia mandátových počtov) vo forme príspevku do národného podporného prvku (NSE) s dislokáciou vo veliteľstve NMI v Bagdade, možnosťou pôsobenia v celom operačnom priestore NMI a predpokladom pôsobenia do ukončenia misie. Hlavnou úlohou NSE bude zabezpečenie národného velenia a riadenia, logistická a operačná podpora, administratívne, personálne a finančno-ekonomické zabezpečenie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky v NMI.
-do 3 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (s potrebou navýšenia mandátových počtov) vo forme príspevku do modulu riadenia letovej prevádzky (Air Traffic Controller Module) so zámerom jeho vyslania v roku 2022 s počtom rotácií podľa požiadaviek NMI a možností ozbrojených síl Slovenskej republiky. Hlavnou úlohou modulu bude poskytovanie služieb
4
riadenia letovej prevádzky v súlade so štandardmi NATO a Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo.
-do 3 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (s potrebou navýšenia mandátových počtov) vo forme príspevku do meteorologického modulu (Meteorological Module) so zámerom jeho vyslania v roku 2022 s počtom rotácií podľa požiadaviek NMI a možností Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Hlavnou úlohou modulu bude poskytovanie meteorologických služieb v priestore určenej leteckej základne.
-do 5 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (s potrebou navýšenia mandátových počtov) vo forme príspevku do poľného zdravotníckeho zariadenia Role1 a/alebo Role2 so zámerom jeho vyslania v roku 2022 v počte rotácii podľa požiadaviek NMI a možností ozbrojených síl Slovenskej republiky. Hlavnou úlohou vyslaných príslušníkov bude poskytovanie zdravotníckych služieb v priestore dislokácie.
b)zachovať príspevok do 5 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na plnenie úlohy v rámci spolupráce so Spojenými štátmi americkými (CJTF-OIR) pri súčasnom rozšírení pôsobenia predmetných príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na vojenské základne Spojených štátov amerických na území Kuvajtského štátu.
c)znížiť celkové mandátové počty o 2 príslušníkov Vojenskej polície vyslaných na plnenie úlohy v rámci spolupráce s Talianskou republikou v súvislosti s ukončením pôsobenia predmetného výcvikového tímu.
Príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky sa vysielajú:
-za účelom spolupráce ozbrojených síl so zameraním na poradenstvo a výcvik obranných a bezpečnostných síl Irackej republiky v boji proti ISIL na území Irackej republiky, a to bez možnosti podieľania sa na plánovaní, príprave, organizácii a realizácii vojenských akcií;
-s možnosťou pôsobenia na území Irackej republiky a Kuvajtského štátu;
-do/z Irackej republiky a Kuvajtského štátu prostredníctvom dostupných leteckých kapacít členských štátov projektu MCCE, projektu NATO SALIS, leteckých kapacít Ozbrojených síl Slovenskej republiky, Leteckého útvaru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky alebo prostredníctvom zmluvných prepravcov;
-so špeciálnym materiálom a technikou pre manuálne a mechanické odmínovanie, ručnými zbraňami, ISO kontajnermi na prepravu odmínovacej techniky a materiálu a automobilovou technikou na prepravu materiálu a osôb;
-so zabezpečením poskytovania služieb na národnej úrovni (Slovenskou republikou) s výnimkou, ak na základe platného medzinárodného zmluvného dokumentu alebo naň nadväzujúceho vykonávacieho dokumentu prevezme zodpovednosť za toto zabezpečenie alebo jeho časť zahraničný partner;
5
-so zotrvaním pod národným velením Slovenskej republiky, tzn. pod velením národných orgánov v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky a plnením úloh pod taktickým riadením príslušného veliteľa NMI, príslušného veliteľa v rámci spolupráce so Spojenými štátmi americkými a pod operačným riadením príslušného veliteľa NMI v prípade príslušníkov nasaditeľného komunikačného modulu (DCM-C);
-s tým, že spolupráca s príslušnými orgánmi NATO, ako aj zahraničnými partnermi v oblastiach riadenia, činnosti a zabezpečenia príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky počas ich pôsobenia mimo územia Slovenskej republiky bude v súlade s týmto návrhom zabezpečená prostredníctvom Ministerstva obrany Slovenskej republiky a Ozbrojených síl Slovenskej republiky;
-v odporúčaných 6-mesačných rotáciách, avšak vzhľadom na charakter a požiadavky niektorých výcvikových tímov, môže byť dĺžka rotácie primerane upravená.
Navrhované vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky je v súlade s požiadavkami NATO a národnými prioritami pre použitie spôsobilostí Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Plne korešponduje so zahranično-bezpečnostnými záujmami Slovenskej republiky a so stratégiou NATO v regióne.
Finančné prostriedky na vyslanie a udržiavanie príspevkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky vo výške 7 230 000,- EUR plánované v návrhu rozpočtu Ministerstva obrany Slovenskej republiky na rok 2022. Finančné prostriedky budú hradené z rozpočtu Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Finančné prostriedky na ďalšie pôsobenie budú naplánované v programovacom období na roky 2023 – 2024 a na ďalšie roky.
3)Právne aspekty návrhu
Pôsobenie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na území Irackej republiky bude realizované na základe pozvania vlády Irackej republiky s cieľom poradenstva a výcviku ich ozbrojeným a bezpečnostným silám. Pôsobenie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na území Kuvajtského štátu bude realizované so súhlasom Kuvajtského štátu a upravené osobitnými medzinárodnými zmluvnými dokumentmi.
Príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky budú plniť úlohy na území Irackej republiky a Kuvajtského štátu v súlade s predmetným návrhom a medzinárodným právom.
Vyslovenie súhlasu s predmetným vyslaním príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky patrí na základe článku 86 písm. l) Ústavy Slovenskej republiky do pôsobnosti Národnej rady Slovenskej republiky, keďže nejde o účel vyslania vymedzený Ústavou Slovenskej republiky spadajúci do rozhodovacej právomoci vlády Slovenskej republiky. Návrh je v súlade s § 12 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.