Ústavný zákon č. 397/2004 Z. z. o spolupráci Národnej rady Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky v záležitostiach Európskej únie
(konsolidované znenie čl. 2 s vyznačením zmien oproti súčasnému zneniu)
Čl. 2
(1) Národná rada Slovenskej republiky môže schvaľovať stanoviská Slovenskej republiky k návrhom právne záväzných aktov a iných aktov Európskych spoločenstiev a Európskej únie, o ktorých sa rozhoduje na úrovni zástupcov vlád členských štátov Európskej únie.
(2) Národná rada Slovenskej republiky môže zákonom poveriť výkonom pôsobnosti podľa odseku 1 odsekov 1 a 3 jej výbor.
(3) Národná rada Slovenskej republiky môže schvaľovať stanoviská Slovenskej republiky aj k ďalším záležitostiam Európskej únie, ak ju o to požiada vláda alebo najmenej pätina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
(4) Ak Národná rada Slovenskej republiky schváli návrh stanoviska Slovenskej republiky, člen vlády je týmto stanoviskom viazaný pri zastupovaní Slovenskej republiky v príslušnom orgáne Európskych spoločenstiev a Európskej únie. Ak sa Národná rada Slovenskej republiky
nevyjadrí k návrhu stanoviska Slovenskej republiky do dvoch týždňov od jeho predloženia
alebo ak Národná rada Slovenskej republiky neschváli návrh stanoviska Slovenskej republiky
a zároveň neschváli v danej veci iné stanovisko, člen vlády je viazaný návrhom stanoviska
Slovenskej republiky. Ak sa Národná rada Slovenskej republiky nevyjadrí k návrhu
stanoviska Slovenskej republiky do dvoch týždňov od jeho predloženia vládou alebo ak
Národná rada Slovenskej republiky neschváli návrh stanoviska predložený vládou a
zároveň neschváli v danej veci iné stanovisko, člen vlády je viazaný návrhom stanoviska
Slovenskej republiky, ktoré predložila vláda.
(5) Člen vlády sa môže od stanoviska Slovenskej republiky alebo od návrhu stanoviska podľa odseku 4 odchýliť len v nevyhnutnom prípade a so zreteľom na záujmy Slovenskej republiky; v takom prípade je povinný o tom bezodkladne informovať Národnú radu Slovenskej republiky a takýto postup odôvodniť. Člen vlády môže požiadať Národnú radu Slovenskej republiky o zmenu stanoviska Slovenskej republiky.
(6) Národná rada Slovenskej republiky najmenej raz za rok, na základe správy podanej vládou, rokuje o záležitostiach súvisiacich s členstvom Slovenskej republiky v Európskych spoločenstvách a Európskej únii a schvaľuje odporúčania pre vládu v nasledujúcom období.