DÔVODOVÁ SPRÁVA
A. Všeobecná časť
Poslanci za stranu Kotlebovci Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, Rastislav Schlosár, Martin Beluský, Marek Kotleba a Peter Krupa predkladajú do Národnej rady Slovenskej republiky návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.
Cieľom legislatívneho návrhu je ochrániť suverenitu, mier a bezpečnosť Slovenskej republiky a jej občanov pred zahraničnými ozbrojenými silami.
Podľa súčasného znenia Ústavy SR dáva súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky Národná rada Slovenskej republiky, a to nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov. Pokiaľ však ide o prítomnosť zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky na účel humanitárnej pomoci, vojenských cvičení alebo mierových pozorovateľských misií a o prechod zahraničných ozbrojených síl cez územie Slovenskej republiky, o súhlase s tým rozhoduje len Vláda Slovenskej republiky. Navyše nie je zrejmé, či sa pod zahraničnými ozbrojenými silami myslia len zahraniční vojaci alebo aj civilní zamestnanci zahraničných ozbrojených síl, ktorí zabezpečujú dovoz a prevoz zbraní, munície, zariadení, zásob a materiálu patriacich zahraničným ozbrojeným silám.
Súčasný legislatívny stav teda umožňuje, aby o tak zásadných vojensko-politických otázkach, ako je prítomnosť či prechod zahraničných ozbrojených síl cez územie Slovenskej republiky, ktoré spôsobilé ohroziť suverenitu, mier a bezpečnosť Slovenskej republiky a jej občanov, mohlo byť rozhodnuté v Národnej rade Slovenskej republike bez toho, aby toto rozhodnutie bolo výsledkom konsenzu naprieč celým politickým spektrom, resp. výsledkom konsenzu medzi koalíciou a opozíciou. Navyše v prípade, že ide o prítomnosť zahraničných ozbrojených síl na účel humanitárnej pomoci, vojenských cvičení alebo mierových pozorovateľských misií a o prechod zahraničných ozbrojených síl cez územie Slovenskej republiky táto kompetencia prechádza na nevolený, výkonný štátny orgán – Vládu Slovenskej republiky.
Tento stav je neúnosný najmä s ohľadom na skutočnosť, že sa v súčasnosti chystá uzavretie tzv. „Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi Vládou SR a Vládou Spojených štátov amerických“. Táto dohoda umožní vojakom a civilným zamestnancom americkej armády, nielen dlhoročnú prítomnosť na území Slovenskej republiky, ale aj faktickú beztrestnosť z hľadiska slovenského trestného práva a obrovské zvýhodnenie príslušníkov a zamestnancov americkej armády oproti občanom Slovenskej republiky. Navyše umožní americkej armáde umiestniť na našom území jadrové, chemické alebo biologické zbrane, čo zásadne ohrozí mier a bezpečnosť slovenských občanov.
Z tohto dôvodu považujeme za potrebné, aby na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl, vrátane ich zbraní, munície, zariadení, zásob a materiálu na území Slovenskej republiky najdlhšie na 90 dní a na vyslovenie súhlasu s ich prechodom cez územie Slovenskej republiky rozhodovala výlučne NR SR, ako občanmi volený, jediný ústavodarný
a zákonodarný orgán, a to ústavnou trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov NR SR. Súčasne navrhujeme, aby o súhlase s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl, vrátane ich zbraní, munície, zariadení, zásob a materiálu na území Slovenskej republiky na dlhšie ako 90 dní, rozhodovali občania Slovenskej republiky v referende.
B. Osobitná časť
Čl. I
K bodu 1
Rozširujú sa prípady, v ktorých NR SR rozhoduje ústavnou trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov NR SR. Takáto ústavná väčšina bude potrebná na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl, vrátane ich zbraní, munície, zariadení, zásob a materiálu na území Slovenskej republiky najdlhšie na 90 dní a na vyslovenie súhlasu s prechodom zahraničných ozbrojených síl, vrátane ich zbraní, munície, zariadení, zásob a materiálu cez územie Slovenskej republiky.
K bodu 2
Navrhujeme, aby mala NR SR právomoc rozhodovať o vyslovení súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl, vrátane ich zbraní, munície, zariadení, zásob a materiálu, na území Slovenskej republiky najdlhšie na 90 dní a súhlase s prechodom zahraničných ozbrojených síl, vrátane ich zbraní, munície, zariadení, zásob a materiálu, cez územie Slovenskej republiky.
K bodu 3
Navrhujeme, aby o prítomnosti zahraničných ozbrojených síl, vrátane ich zbraní, munície, zariadení, zásob a materiálu na území Slovenskej republiky na viac ako 90 dní rozhodovali občania SR v referende.
K bodu 4
Vláde SR sa odoberá právomoc rozhodovať o súhlase s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky na účel humanitárnej pomoci, vojenských cvičení alebo mierových pozorovateľských misií, o súhlase s prechodom zahraničných ozbrojených síl cez územie Slovenskej republiky.
Čl. II
Navrhuje sa účinnosť ústavného zákona pätnástym dňom po jeho vyhlásení v Zbierke zákonov.