DÔVODOVÁ SPRÁVAVšeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov sa predkladá ako návrh skupiny poslancov NRSR za stranu HLAS – sociálna demokracia.
V Čl. I. sa navrhuje v reakcii na aktuálny stav šírenia ochorenia Covid-19 a s ním súvisiacou zlou finančnou situáciou podnikov pôsobiacich v gastronómií, dočasne znížiť sadzbu dane z pridanej hodnoty na úroveň 5 % na služby spojené s podávaním jedál a nápojov a následne od 1. januára 2023 ponechať trvalo sadzbu dane z pridanej hodnoty na úrovni 10 % pre tieto služby.
Gastronomické odvetvie bolo jedným z odvetví najviac zasiahnutých pandémiou. Reštaurácie a pohostinstvá museli byť dlhodobo zatvorené a i počas lepších období mohli fungovať len v obmedzenom režime. V prvej vlne pandémie, počas marca a apríla 2020, ukazoval vývoj tržieb stravovacích zariadení zaznamenaných v eKase prepad o vyše 80 %. Obmedzenia pohybu obyvateľstva z októbra spôsobili ďalší prepad tržieb cez eKasu až o 70 %. Tretia vlna pandémie a obmedzenia zavedené v druhej polovici roka 2021, ktoré gastro prevádzky de facto zatvorili, znamenajú, že podnikatelia v gastronómií čelia bezprecedentnej kríze a hrozbe núteného ukončenia podnikania.
Zároveň sa prevádzkam zvýšili náklady spojené s dodržiavaním hygienických nariadení. Mnohé z podnikov v tomto odvetví boli počas krízy zatvorené a skončili so svojou činnosťou, zvyšné sa snažia prežiť. I toto odvetvie však štát nevyhnutne potrebuje. Podnikatelia pôsobiaci v ňom umožňujú stravovanie zamestnancov z iných sektorov, ďalší sa zasa výrazným spôsobom podieľajú na servise, ktorý je poskytovaný turistom. Taktiež tento sektor tvorí podstatnú časť celkovej zamestnanosti obyvateľstva. Je teda v záujme štátu mať funkčné a prevádzkyschopné gastronomické podniky. Väčšina gastro prevádzok využila podporu štátu na udržanie zamestnanosti, ktorá však podľa názoru iniciatív v gastronómií nebola nedostatočná, a museli i napriek tomu pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov. Niektorí podnikatelia využili tiež odklad odvodov, preddavkov na daň a splátok úverov, čo však bolo len dočasné riešenie, ktoré oddialilo nevyhnutné ekonomické záťaže.
Zníženie sazdby DPH predstavuje efektívny a adresný krok na pomoc týmto ťažko skúšaným podnikateľom. Nie len, že zostane viac financií podnikateľom, zníženie cien tatiež dokáže prilákať väčší počet zákazníkov. Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie, ktoré stále uplatňujú základnú sadzbu DPH na stravovacie služby. So sadzbou 20 % má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro služby v EÚ. Zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby (5 % – 13 %) aplikuje 19 štátov Európskej únie. Toto opatrenie je jedným z krokov odporúčaných Európskou komisiou pre členské štáty EÚ na elimináciu dopadov pandémie na gastro sektor.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.