1
Analýza vplyvov na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Vplyvy na rodinné prostredie, vzájomnú súdržnosť členov rodiny, výchovu detí, práva rodičov voči deťom, základné zásady zákona o rodine, uzavieranie manželstva a na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín
8.1 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na rodinné prostredie a špecifikujte pozitívne/negatívne vplyvy na rodinné prostredie.
8.1.1 Spôsobí navrhovaná právna úprava zmenu rodinného prostredia? Ak áno, v akom rozsahu? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu, prípadne dôvod chýbajúcej kvantifikácie.
Navrhovaná úprava spôsobí pozitívu zmenu rodinného prostredia najmä v tých rodinách, kde náhradní rodičia príjmu okrem jedného dieťaťa aj jeho súrodencov tzv. väčšiu súrodeneckú skupinu do náhradnej starostlivosti.
Zdravé rodinné prostredie predstavuje pre dieťa aj jeho súrodencov dôležitú základňu pre život.
Pozitívny vplyv navrhovanej právnej úpravy je napríklad v podpore uvedomenia si dôležitosti a významu vzájomných väzieb medzi biologickými súrodencami a v posilňovaní rodinných väzieb najmä medzi súrodencami a ich náhradnými rodičmi.
Právna úprava navrhuje osobitnú finančnú podporu / opakované finančné príspevky pre náhradných rodičov, aby mohli objektívne zabezpečovať potreby svojich zverencov a snažiť sa o dobrú atmosféru v rodine, pozitívne vzájomné vzťahy medzi rodičmi, rodičmi a dieťaťom, stupeň a kvalitnejší spôsob uspokojovania potrieb dieťaťa, pozitívne morálne hodnoty, hodnotné sociálne väzby rodiny, to všetko ovplyvňuje správanie dieťaťa.
Harmonické rodinné prostredie má silný vplyv na správanie jedného dieťaťa ale aj jeho súrodencov.
8.1.2 Môže dôjsť navrhovanou právnou úpravou k narušeniu zdravého rodinného prostredia?
Nie nemôže, naopak navrhovaná právna úprava pozitívne podporí vytvorenie zdravého rodinného prostredia.
8.1.3 Má navrhovaná právna úprava vplyv na demografický rast? Ak áno, aký je vplyv vzhľadom k úrovni záchovnej hodnoty populácie?
Bez vplyvu
8.1.4 Má navrhovaná právna úprava vplyv na odstraňovanie prekážok, ktoré bránia pracujúcim rodičom dosiahnuť želaný počet detí?
Bez vplyvu
8.1.5 Má navrhovaná právna úprava vplyv na množstvo času alebo príležitostí pre rodičov alebo pre deti na realizáciu rodinného života?
Bez vplyvu
8.1.6 Má navrhovaná právna úprava vplyv na prenikanie látkových alebo nelátkových závislostí do rodín?
Bez vplyvu
2
.2 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na vzájomnú súdržnosť členov rodiny.
8.2.1 Má navrhovaná právna úprava vplyv na vzájomnú súdržnosť členov rodiny? Ak áno, aký? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu, prípadne dôvod chýbajúcej kvantifikácie.
Áno. Pozitívny vplyv na vzájomnú súdržnosť členov, pretože priamo cez viaceré nástroje podporuje prijatie všetkých súrodencov, vrátane zdravotne znevýhodnených, t.j. detí od jednej matky do jednej rodiny. Rodina s viacerými deťmi, vrátane náhradnej rodinnej starostlivosti, vytvára spoločenstvo heterogénnej skupiny z hľadiska veku, rozmanitých pováh a rozličných talentov, je bohatá na rozmanitosť vzťahov, je príkladom vzájomnej súdržnosti.
8.2.2 Má navrhovaná právna úprava vplyv na posilňovanie väzieb medzi členmi rodiny?
Áno. Pozitívny vplyv na posilňovanie väzieb medzi členmi rodiny, pretože nerozdeľuje, naopak spája biologických súrodencov do jedného celku jednej rodiny. Náhradní rodičia budú môcť účinne pozitívne vplývať na správanie všetkých súrodencov a zároveň vychovávať svojich zverencov ku vzájomnej pomoci, pochopeniu, trpezlivosti, osobitne voči najzraniteľnejším (zdravotne znevýhodneným) členom náhradnej rodiny.
8.2.3 Má navrhovaná právna úprava vplyv na obnovovanie alebo záchranu rodín?
Áno. Pozitívny vplyv na záchranu rodín konkrétne posilnením záujmu náhradných rodičov o súrodeneckú skupinu, čím sa nerozdrobí, nerozpadne, naopak zachráni aspoň kompletná „detská časť“ pôvodnej rodiny.
Základným cieľom vládneho návrhu zákona je zvýšiť záujem o náhradnú starostlivosť, tak väčších súrodeneckých skupín, ako aj zdravotne znevýhodnených detí úpravou opakovaných príspevkov náhradným rodičom. Záujem budúcich potencionálnych náhradných rodičov o väčšie súrodenecké skupiny ako aj o deti so zdravotným znevýhodnením je veľmi nízky pretože starostlivosť o takéto deti je o mnoho náročnejšia. Navrhovanou zmenou štát podporí náhradné rodiny, ktoré sa napriek náročnej starostlivosti rozhodnú starať sa o väčšie súrodenecké skupiny, resp. deti so zdravotným znevýhodnením.
8.2.4 Má navrhovaná právna úprava vplyv na vznik či pretrvávanie konfliktov medzi členmi rodiny?
Bez vplyvu
8.2.5 Má navrhovaná právna úprava vplyv na rozpad rodín?
Bez vplyvu
8.2.6 Má navrhovaná právna úprava vplyv na poskytovanie pomoci pri odkázanosti niektorého z členov rodiny na pomoc?
Bez vplyvu
3
8.3 Identifikujte a popíšte vplyvy na výchovu detí.
8.3.1 Má navrhovaná právna úprava vplyv na výchovu detí? Ak áno, aký?
Áno. Pozitívny vplyv na výchovu detí.
Náhradní rodičia môžu naraz v rovnakom čase pozitívne vplývať na všetkých súrodencov, vrátane zdravotne znevýhodneného súrodenca, zároveň svojím profesionálnym prístupom kladne ovplyvňovať svojich zverencov a formovať ich v súlade s hodnotami rodiny.
Kladný, láskyplný vzťah k dieťaťu zodpovedá humanistickým koncepciám človeka a optimistickému názoru : človek je v podstate dobrý, je schopný priaznivého vývinu, vlastný príklad a výchova ho dokáže formovať k lepšiemu, i keď sa v prítomnosti prejavuje nežiaducim spôsobom
8.3.2 Má navrhovaná právna úprava vplyv na výchovu detí v rodinách?
Áno, pozitívny vplyv aj na výchovu detí v rodinách.
Právna úprava podporuje spoločnú výchovu všetkých súrodencov naraz v jednej náhradnej rodine. Rodina, aj náhradná rodina poskytuje dieťaťu základný model – model sociálnej interakcie a komunikácie v malej sociálnej skupine. Výchova v rodine, spôsob komunikácie, citového reagovania, citových vzťahov – celkovo modely správania sa k iným ľuďom prenáša zo skúseností získaných v detstve v rodine do ďalších osobných vzťahov k spolužiakom, k partnerovi, vlastným deťom, ku kolegom.
8.3.3 Má navrhovaná právna úprava vplyv na výchovu detí k manželstvu a rodičovstvu?
Áno. Pozitívny vplyv na výchovu detí k manželstvu a rodičovstvu .
Pozitívny príklad náhradných rodičov, najmä manželov, týkajúci sa zodpovednej starostlivosti o všetkých súrodencov, bude silnejšie vplývať na deti čím ich môže povzbudiť k rozhodnutiu sa pre manželstvo a rodičovstvo, keď nadobudnú vek dospelosti.
8.4 Identifikujte a popíšte vplyvy na práva rodičov voči deťom.
8.4.1 Má navrhovaná právna úprava vplyv na práva alebo zodpovednosť rodičov voči deťom? Ak áno, aký?
Áno. Pozitívny vplyv na práva aj na zodpovednosť rodičov voči deťom. Základom výchovy, osobitne mravnej výchovy je výchova k zodpovednosti voči druhým. Zodpovednosť znamená uspokojovať svoje potreby takým spôsobom, aby sme neobmedzovali iných ľudí v uspokojovaní ich
potrieb. Pri zvýšení počtu detí, konkrétne súrodencov v náhradnej starostlivosti, priamo narastie vzájomná zodpovednosť pričom rodičia budú mať psychicky aj fyzicky, aj ekonomicky náročnejšiu zodpovednosť za deti.
8.5 Identifikujte a popíšte vplyvy na základné zásady zákona o rodine.
8.5.1 Má navrhovaná právna úprava vplyv na chránené záujmy obsiahnuté v základných zásadách zákona o rodine? Ak áno, aký?
Bez vplyvu
8.6 Identifikujte a popíšte vplyvy na uzavieranie manželstva.
8.6.1 Má navrhovaná právna úprava vplyv na uzavieranie manželstva? Ak áno, aký?
Bez vplyvu
4
8.6.2 Má navrhovaná právna úprava vplyv na preferovaný čas vstupu do manželstva?
Bez vplyvu
8.6.3 Má navrhovaná právna úprava vplyv na informovanosť ohľadom povahy manželstva a záväzkov medzi manželmi a založenia rodiny?
Bez vplyvu
8.6.4 Má navrhovaná právna úprava vplyv na predchádzanie rozpadom manželstiev?
Bez vplyvu
8.7 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín.
8.7.1 Má navrhovaná právna úprava vplyv na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín? Ak áno, špecifikujte tento vplyv s prihliadnutím na počet detí v rodine, ich špeciálne potreby vzhľadom k veku, zdravotnému stavu a prípadne iným okolnostiam. Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu, prípadne dôvod chýbajúcej kvantifikácie.
Áno. pozitívny vplyv na príjem domácností náhradnej rodiny, najmä ak sa pre súrodeneckú skupinu rozhodne viacdetná rodina. Navrhovanou zmenou štát finančne podporí náhradné rodiny, ktoré sa napriek náročnej starostlivosti rozhodnú starať sa o väčšie súrodenecké skupiny, resp. deti so zdravotným znevýhodnením.
Kvantifikácia je uvedená v analýze sociálnych vplyvov.