(Návrh)
Vyhláška
Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
z ... 2022,
ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. .../2022 Z. z. o riešení hroziaceho úpadku a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky podľa § 60 zákona č. .../2022 Z. z. o riešení hroziaceho úpadku a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“) ustanovuje:
PRVÁ ČASŤ
Všeobecné ustanovenia
§ 1
Predmet úpravy
Táto vyhláška upravuje
a) podrobnosti o určení najlepšieho alternatívneho scenára,
b) prílohy návrhu na povolenie verejnej preventívnej reštrukturalizácie (ďalej len „návrh“) a ich obsahových náležitostiach,
c) podrobnosti o zozname veriteľov a jeho obsahových náležitostiach,
d) podrobnosti o náležitostiach verejného preventívneho reštrukturalizačného plánu (ďalej len „verejný plán“) a jeho prílohách,
e) podrobnosti o činnosti veriteľského výboru a
f) podrobnosti o informatívnej schôdzi a schvaľovacej schôdzi.
§ 2
Elektronické formuláre návrhov a ich príloh podľa zákona zverejní na webovom sídle Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“).
DRUHÁ ČASŤ
Najlepší alternatívny scenár
§ 3
(1) Najlepším alternatívnym scenárom sa rozumie najpriaznivejšia situácia pre veriteľov, ktorú možno dôvodne predpokladať, že nastane v prípade, ak by verejný plán nebol potvrdený súdom.
(2) Pri určení najlepšieho alternatívneho scenára sa určí časový a percentuálny predpoklad uspokojenia každého dotknutého veriteľa v prípade, že by verejný plán nebol potvrdený súdom.
(3) Ak najlepší alternatívny scenár dôvodne predpokladá konkurz dlžníka, je potrebné uviesť, z akých dôvodov prečo nemožno predpokladať iné riešenie situácie dlžníka.
TRETIA ČASŤ
Prílohy návrhu
§ 4
(1) K návrhu sa prikladá
a) zoznam veriteľov,
b) zoznam majetku so stanovením hodnôt,
c) zoznam ručiteľov a iných garantov,
d) zoznam spriaznených osôb,
e) zoznam úkonov so spriaznenými osobami za posledné tri roky,
f) zoznam zamestnancov,
g) analýza hroziaceho úpadku,
h) analýza najlepšieho záujmu veriteľov,
i) analýza pravidla relatívnej priority,
j) analýza životaschopnosti.
(2) Prílohou návrhu môže byť aj súhlas veriteľov podľa § 17 zákona nie starší ako 30 dní pred podaním návrhu a priebežná účtovná závierka nie staršia ako 60 dní, ak sa dlžníkovi poskytnúť dočasná ochrana.
(3) Podrobné obsahové náležitosti príloh návrhu môže ministerstvo zverejniť na svojom webovom sídle.
PIATA ČASŤ
Zoznam veriteľov
§ 5
(1) Každá pohľadávka veriteľa je v zozname veriteľov uvedená aspoň v rozsahu
a) identifikačné údaje veriteľa,
b) právny dôvod,
c) istina,
d) príslušenstvo pohľadávky,
e) identifikácia zabezpečovacieho práva pohľadávky.
(2) Podrobné obsahové náležitosti zoznamu veriteľov, vrátane štruktúry, zverejní ministerstvo na svojom webovom sídle.
ŠIESTA ČASŤ
Prílohy plánu
§ 6
(1) Ministerstvo môže na svojom webovom sídle určiť, ktoré ďalšie prílohy okrem príloh predpokladaných zákonom sa prikladajú k plánu.
(2) Podrobné obsahové náležitosti príloh plánu, prípadne plánu môže ministerstvo zverejniť na svojom webovom sídle.
SIEDMA ČASŤ
Odmena správcu
§ 7
Ak je správca platcom dane z pridanej hodnoty, odmena správcu sa zvyšuje o daň z pridanej hodnoty.
OSMA ČASŤ
Veriteľský výbor
§ 8
(1) Činnosť veriteľského výboru riadi predseda, ktorého volia členovia veriteľského výboru
(2) O priebehu zasadnutia veriteľského výboru predseda spíše zápisnicu.
DEVIATA ČASŤ
Informatívna schôdza
§ 9
(1) Informatívna schôdza sa uskutoční vo vhodných priestoroch v krajskom meste, v ktorom sídli príslušný súd.
(2) Termín konania informatívnej schôdze určí dlžník po konzultácii so zákonným sudcom tak, aby sa konala v pracovný deň.
(3) O priebehu informatívnej schôdze dlžník spíše zápisnicu a vyhotoví prezenčnú listinu. Priebeh informatívnej schôdze môže dlžník zaznamenať na obrazovo-zvukový záznam.
DESIATA ČASŤ
Schvaľovacia schôdza
§ 10
(1) Schvaľovacia schôdza sa uskutoční vo vhodných priestoroch v krajskom meste, v ktorom sídli príslušný súd.
(2) Termín konania schvaľovacej schôdze určí dlžník po konzultácii so zákonným sudcom tak, aby sa konala v pracovný deň.
(3) O priebehu schvaľovacej schôdze dlžník spíše zápisnicu a vyhotoví prezenčnú listinu. Priebeh informatívnej schôdze môže dlžník zaznamenať na obrazovo-zvukový záznam.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 17. júla 2022.
Mária Kolíková
ministerka spravodlivosti
Slovenskej republiky
(Návrh)
Vyhláška
Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
z ... 2022,
o špeciálnej správcovskej skúške a špeciálnej komisii
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky podľa § 38 písm. c) zákona č. 8/2005 Z. z. o správcoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) ustanovuje:
§ 1
Táto vyhláška upravuje podrobnosti o špeciálnej správcovskej skúške a špeciálnej komisii.
§ 2
(1) Ministerstvo určí miesto a termín konania špeciálnej správcovskej skúšky po dohode s Justičnou akadémiou Slovenskej republiky (ďalej len „justičná akadémia“). Podrobnosti o výške nákladov spojených s organizovaním špeciálnej správcovskej skúšky, ktoré uchádzač hradí justičnej akadémii, a podmienky konania skúšky zverejní ministerstvo najneskôr tridsať dní pred konaním špeciálnej správcovskej skúšky.
(2) Písomné prihlášky uchádzačov spolu s prílohami sa doručujú ministerstvu najneskôr 15 dní pred konaním skúšky.
§ 3
Špeciálna správcovská skúška sa vykoná ústne. Súčasťou ústnej špeciálnej správcovskej skúšky je aj zistenie úrovne znalosti cudzieho jazyka.
§ 4
Špeciálna komisia najneskôr do 15 dní od jej zriadenia prijme štatút, v ktorom upraví podrobnosti o rokovaní a hlasovaní špeciálnej komisie, priebehu špeciálnej správcovskej skúšky, hodnotení uchádzačov a ďalších súvisiacich otázkach. Štatút špeciálnej komisie schvaľuje ministerstvo, a to najneskôr do 15 dní od jeho doručenia.
§ 5
Ministerstvo zabezpečí zverejnenie výsledkov špeciálnej správcovskej skúšky na webovom sídle deň nasledujúci po dni, kedy sa špeciálna správcovská skúška vykonala.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. mája 2022.
Mária Kolíková
ministerka spravodlivosti
Slovenskej republiky
(Návrh)
Vyhláška
Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
z ... 2022,
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe určenia platobnej neschopnosti, medzere krytia a hroziacej platobnej neschopnosti
Čl. I
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky podľa § 204 písm. r) zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon") ustanovuje:
§ 1
Táto vyhláška upravuje podrobnosti o
a) spôsobe určenia platobnej neschopnosti,
b) medzere krytia a
c) spôsobe určenia hroziacej platobnej neschopnosti.
§ 2
Platobná neschopnosť
(1) Na účely určenia platobnej neschopnosti sa platobne neschopným rozumie ten, koho peňažné záväzky nie sú kryté jeho finančným majetkom.
(2) Finančným majetkom, sa rozumejú
a) peňažné prostriedky,
b) pohľadávky z účtu, vkladu alebo inej formy vkladu v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, alebo v zahraničnej banke so sídlom v členskom štáte Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj s výpovednou lehotou kratšou ako tri mesiace,
c) peňažné pohľadávky a dlhové cenné papiere, ktorých lehota splatnosti uplynie do 30 dní, ak možno s odbornou starostlivosťou odôvodnene predpokladať ich riadne a včasné splnenie,
d) peňažné pohľadávky a dlhové cenné papiere po lehote splatnosti nie viac ako 30 dní, ak možno s odbornou starostlivosťou odôvodnene predpokladať ich riadne splnenie do 30 dní od uplynutia lehoty ich splatnosti,
e) peňažné pohľadávky a dlhové cenné papiere, ktoré splatné na požiadanie (na videnie), ak možno s odbornou starostlivosťou odôvodnene predpokladať ich riadne a včasné splnenie, ak by sa o ich splatenie požiadalo nasledujúci deň.
(2) Za finančný majetok sa nepovažujú peňažné prostriedky, pohľadávky ani cenné papiere, ktoré vyjadrené v mene štátu, ktorý nie je členským štátom Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj.
(3) Peňažné záväzky 30 dní po lehote splatnosti a finančný majetok dlžníka vyjadrený v tej istej cudzej mene sa na účely odseku 1 v sume, v ktorej sa vzájomne kryjú, započítajú. Vo zvyšnej sume sa prepočítajú na eurá podľa referenčného výmenného kurzu určeného a vyhláseného Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska.
1)
Ak Európska centrálna banka ani Národná banka Slovenska referenčný výmenný kurz cudzej meny neurčuje a nevyhlasuje, prepočet na eurá sa urobí s odbornou starostlivosťou.
§ 3
Medzera krytia
(1) Medzera krytia je záporný rozdiel medzi výškou splatných peňažných záväzkov a finančného majetku podľa § 2 ods. 2.
(2) Na účely odseku 1 sa neprihliada na sumu splatných peňažných záväzkov, ktoré
a) spojené so záväzkom podriadenosti alebo by sa v konkurze uspokojovali v poradí ako podriadené pohľadávky, ak veriteľ písomne súhlasil s ich dočasným neplnením,
b)o ktorých dlžník vedie s veriteľom vzájomné rokovanie o zmene splatnosti alebo o ich zmene a veriteľ záujem rokovanie viesť, čo dlžníkovi písomne v čase rokovania potvrdil.
§ 4
Hroziaca platobná neschopnosť
Hroziaca platobná neschopnosť je negatívny trend vývoja pomeru medzi výškou splatných peňažných záväzkov a finančného majetku, ktorý s prihliadnutím na všetky okolnosti v nasledujúcich 12 mesiacoch vytvorí medzeru krytia alebo zvýši medzeru krytia nad pod 90%.
§ 5
Zrušovacie ustanovenia
Zrušuje sa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 643/2005 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe určenia platobnej neschopnosti a predlženia v znení neskorších predpisov.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 17. júla 2022.
VYHLÁŠKA
Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
z ... 2022,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špecializovaný trestný súd a vojenské súdy v znení neskorších predpisov
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky podľa § 96 ods. 3, § 98 ods. 2, § 99 ods. 2, § 104 ods. 3 a § 466 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok, § 86 ods. 3, § 117 ods. 2, § 118 ods. 2 a § 487 zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok, § 92 ods. 1 zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a § 561 ods. 1 zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy v znení vyhlášky č. 417/2006 Z. z., vyhlášky č. 120/2007 Z. z., vyhlášky č. 389/2008 Z. z., vyhlášky č. 11/2009 Z. z., vyhlášky č. 95/2009 Z. z., vyhlášky č. 450/2009 Z. z., vyhlášky č. 148/2011 Z. z., vyhlášky č. 94/2012 Z. z., vyhlášky č. 327/2012 Z. z., vyhlášky č. 105/2013 Z. z., vyhlášky č. 428/2013 Z. z., vyhlášky č. 334/2014 Z. z., vyhlášky č. 366/2014 Z. z., vyhlášky č. 84/2015 Z. z., vyhlášky č. 222/2015 Z. z., vyhlášky č. 449/2015 Z. z., vyhlášky č. 206/2016 Z. z., vyhlášky č. 8/2017 Z. z., vyhlášky č. 171/2017 Z. z., vyhlášky č. 407/2019 Z. z., vyhlášky č. 47/2020 Z. z., vyhláškyč. 108/2020 Z. z., vyhlášky č. 440/2020 Z. z. a vyhlášky č. 106/2021 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. § 163 ods. 1 sa dopĺňa písmenami n) a o), ktoré znejú:
„n) konania o verejnej preventívnej reštrukturalizácii a konania o neverejnej preventívnej reštrukturalizácii VPR, NPR,
o) konanie, v ktorom sa ustanoviť správca z oddielu špeciálnych správcov zoznamu správcov KŠ, RŠ.“.
3. § 189 znie:
㤠189
Neoddeliteľnou súčasťou súdneho spisu v konkurzných a reštrukturalizačných veciach je zoznam pohľadávok.“.
4. V prílohe č. 1 časti II. „Zapisovanie do súdnych registrov okresného súdu“ sa na konci dopĺňa písmenom N, ktoré znie:
„N. Súdny register vecí v konaní o verejnej preventívnej reštrukturalizácii a v konaní o neverejnej preventívnej reštrukturalizácii
Do súdneho registra VPR sa zapisuje:
a) návrh na povolenie verejnej preventívnej reštrukturalizácie,
b) kvalifikovaný podnet,
c) návrh dlžníka na zastavenie konania o verejnej preventívnej reštrukturalizácii,
d) návrh na predĺženie dočasnej ochrany,
e) žiadosť o ukončenie dočasnej ochrany,
f) návrh na potvrdenie verejného plánu,
g) návrh na potvrdenie verejného plánu s návrhom na nahradenie súhlasu skupiny,
h) návrh na zrušenie verejného plánu,
i) iné podania vzťahujúce sa na konanie o verejnej preventívnej reštrukturalizácii podľa zákona č. .../2022 Z. . o riešení hroziaceho úpadku a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Do súdneho registra NPR sa zapisuje:
a) oznámenie o začatí konania o neverejnej preventívnej reštrukturalizácii,
b) predlženie neverejného plánu na posúdenie.“.
5. V prílohe č. 1 časti III. „Zapisovanie do súdnych registrov krajského súdu“ v časti Súdne registre odvolacej agendy“ sa na konci dopĺňa bod 7, ktorý znie:
„7. Do súdneho registra "CoVPR" sa zapisujú všetky veci zapísané na okresnom súde do súdneho registra "VPR", ak je proti rozhodnutiu podané odvolanie.“.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 17. júla 2022.
Mária Kolíková
ministerka spravodlivosti
Slovenskej republiky
(Návrh)
Vyhláška
Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
z ... 2022,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 665/2005 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky podľa § 204 zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon") ustanovuje
Čl. I
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 665/2005 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení vyhlášky č. 536/2008 Z. z., vyhlášky č. 235/2010 Z. z., vyhlášky č. 514/2011 Z. z., vyhlášky č. 25/2017 Z. z., vyhlášky č. 254/2017 Z. z. a vyhlášky č. 412/2020 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 1 písm. c) sa za slovo „reštrukturalizácii“ vkladá čiarka a slová „vo verejnej preventívnej reštrukturalizácii“.
2. V § 13 ods. 1 sa vypúšťa druhá veta.
3. V § 25 sa slovo „Vzory“ nahrádza slovami „Elektronické vzory“ a slová „uvedené v prílohách č. 4 až 6“ nahrádzajú slovami „zverejnené na webovom sídle ministerstva“.
4. V § 25a ods. 1 úvodná veta znie: „Zoznam pohľadávok sa vedie v registri úpadcov v prehľadnej forme a uvádzajú sa v ňom nasledujúce údaje“.
5. V § 25a sa vypúšťajú odseky 2 a 3.
Súčasne sa zrušuje označenie odseku 1.
6. V § 26 ods. 2 písm. a) sa slová „podaná na predpísanom tlačive“ nahrádzajú slovami „podaná v predpísanej forme“.
7. § 27 sa zrušuje.
8. § 34 znie:
㤠34
Zmeny údajov zapisovaných do zoznamu pohľadávok sa vyznačia v registri úpadcov.“.
9. V § 36 sa vypúšťa odsek 1.
Súčasne sa zrušuje označenie odseku 2.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 17. júla 2022.
Mária Kolíková
ministerka spravodlivosti
Slovenskej republiky
(Návrh)
Vyhláška
Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
z ... 2022,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 666/2005 Z. z. o Kancelárskom poriadku pre správcov v znení neskorších predpisov
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky podľa § 38 písm. a) a c) zákona č. 8/2005 Z. z. o správcoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon") ustanovuje
Čl. I
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 666/2005 Z. z. o Kancelárskom poriadku pre správcov v znení vyhlášky č. 538/2008 Z. z. a vyhlášky č. 97/2012 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 2 ods. 1 sa vypúšťa tretia veta.
2. § 2 ods. 5 druhá veta znie: „V oznámení o zriadení kancelárie sa uvedú aj úradné hodiny kancelárie, telefónne číslo, e-mailová adresa a prípadne číslo faxu.“.
3. V § 2 ods. 5 sa vypúšťa tretia a štvrtá veta.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 17. júla 2022.
Mária Kolíková
ministerka spravodlivosti
Slovenskej republiky