NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VIII. volebné obdobie
812
VLÁDNY NÁVRH
na skrátené legislatívne konanie
o návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Podľa § 89 ods. 1 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody, národná rada sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona.
Na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky sa predkladá návrh na skrátené legislatívne konanie o návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Európska investičná banka (EIB) dňa 12. októbra 2021 potvrdila schému štátnej pomoci pre oblasť teplárenstva a schému štátnej pomoci pre podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov ako prioritné investície. Prostriedky z Modernizačného fondu (MoF) budú na tieto prioritné investičné zámery vyplatené Slovenskej republike v sume 120 mil. EUR za rok 2021 pre spomenuté schémy.
Následne v súlade s vykonávacím nariadením k MoF, Európska komisia (EK) vydá rozhodnutie o vyplatení prostriedkov z MoF v jednom spoločnom dokumente pre prioritné investície tých členských štátov, ktoré prešli posúdením zo strany EIB. Tento transfer prostriedkov pre všetky členské štáty na jeden účet za členský štát sa uskutočniť ešte v decembri 2021.
Ministerstvo životného prostredia oficiálnym listom požiadali EK a EIB o zaslanie prostriedkov z MoF najskôr 20. januára 2022, kvôli problému s prenosom prostriedkov cez rozpočtový rok a takisto Slovenská republika žiadala, aby boli tieto prostriedky zaslané na dva separátne účty.
EK a EIB Slovensku vyhovela na základe mimoriadnych okolností (z dôvodu toho, že sa bude jednať o prvý transfer prostriedkov z tohto fondu ) avšak EIB si určila podmienku, že Slovenská republika musí tieto prostriedky prijať na jeden účet a najneskôr do 20. januára 2022.
Interné a medzirezortné diskusie s Ministerstvom hospodárstva a Ministerstvom financií ohľadom prenosu týchto prostriedkov prebiehali intenzívne od mája 2021. Prehodnocovali sa viaceré možnosti ako bude možné prijať financie z MoF na Slovensku, a ako najschodnejšie riešenie sa ukázalo právne zadefinovať takéto finančné toky v právnom predpise, ktorý zadefinuje aj postavenie MoF na Slovensku (buď novela zákona č. 414/2012 o obchodovaní s emisnými kvótami alebo novela zákona č. 587/2004 o Environmentálnom fonde). Medzitým na neformálnej a nižšej úrovni EK potvrdila, že prenos prostriedkov na dva separátne účty za členskú krajinu bude možný.
V priebehu novembra 2021 bolo zrejmé, že ani jeden z týchto zákonov nebude prijatý v termíne tak, ako bolo pôvodne navrhované v Pláne legislatívnych úloh vlády SR na mesiace jún december 2021 a zároveň EIB určila, že prenos prostriedkov z EIB je možné realizovať (len na základe ich interných pravidiel) len na jeden účet za členský štát.
Riešením, ako predísť hospodárskym škodám a zabezpečiť prijatie finančných prostriedkov z EIB je urýchlenie prijatia noviel zákona č. 414/2012 o obchodovaní s emisnými kvótami a zákona č. 587/2004 o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, kde by sa právne ukotvila možnosť prijať prostriedky z MoF na Slovensko a distribuovať ich ďalej na vykonávacie orgány tohto fondu - Environmentálny fond a Ministerstvo hospodárstva SR.
V Bratislave dňa 8. decembra 2021
Eduard Heger v. r.
predseda vlády
Slovenskej republiky
Ján Budaj v. r.
minister životného prostredia
Slovenskej republiky