DÔVODOVÁ SPRÁVAVšeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov sa predkladá ako návrh skupiny poslancov NRSR.
V Čl. I. sa navrhuje v reakcii na stratu účinnosti § 293dx, zároveň na odmietnutie návrhu zákona skupiny poslancov, ktorý mal zabezpečiť zachovanie valorizačného mechanizmu podľa tohto paragrafu (tlač č. 721) a zároveň v reakcii na aktuálny neočakávaný rast spotrebiteľských cien, aby sa podobne, ako to bolo v prípade mimoriadneho opatrenia vo forme vyplatenia jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa vo výške 74,50 eura v septembri t. r. obdobne jednorazovo formou mimoriadneho príplatku k dôchodkovej dávky zvýšili príjmy poberateľov dôchodkov.
Skupina poslancov predkladá tento návrh z dôvodu, že jedno kompenzačné opatrenie v podobe zachovania mechanizmu garantujúceho minimálnu valorizáciu dôchodkov NR SR na októbrovej schôdzi odmietla. Našim zámerom pritom – presne tak, ako to zákonodarca pôvodne zamýšľal – bolo adekvátne reagovať na prudký nárast spotrebiteľských cien v r. 2021, ktorý výrazne zasiahol aj domácnosti poberateľov dôchodkov.
Príspevok má slúžiť ako jednorazová kompenzácia mimoriadne zvýšených životných nákladov v rokoch 2021 a 2022. O tom, že pokiaľ ide o infláciu sme sa dostali skutočne do mimoriadne situácie svedčí porovnanie reality s nedávnymi predpokladmi:
-IFP v septembri 2020 predpokladal infláciu v polovici roka 2021 na úrovni 1,4% a vo februári 2021 predpoklad revidoval na 1,6% (zdroj: Prognóza vývoja ekonomiky na roky 2020 – 2023, Eduard Hagara, IFP/MF SR),
-inflácia za 9/2021 dosiahla 4,6%.
Podpora rodičov s deťmi do 18 rokov ukázala (v podobe vyššie spomínaného jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa), že vláda považuje jednorazovú kompenzáciu mimoriadne a nad rámec predpokladov sa zhoršujúcej príjmovej situácie zraniteľných skupín obyvateľov za legitímny či dokonca správny spôsob ich sociálnej podpory.
Skupina poslancov teda predkladá návrh, ktorý plne zodpovedá už aplikovanej filozofii vlády podpory zraniteľných skupín, medzi ktorých nepochybne patria aj poberateľov dôchodkových dávok a preto dôvodne predpokladajú, že aj tento návrh na vydanie zákona, ktorým sa poberateľom dôchodkov poskytne rovnaký typ podpory má širokú podporu naprieč politickým spektrom v NR SR.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými