Predkladacia správa
V súvislosti s uznesením vlády SR č. 511/2019 z 14. 10. 2019, k návrhu na zabezpečenie zriadenia sídla Európskeho orgánu práce v Bratislave a povinnosťou Slovenskej republiky ako hostiteľského štátu podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1149 z 20. júna 2019, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán práce a ktorým sa menia nariadenia (ES) č. 883/2004, (EÚ) č. 492/2011 a (EÚ) 2016/589 a ktorým sa zrušuje rozhodnutie (EÚ) 2016/344 (ďalej len „nariadenie (EÚ) 2019/1149“), uzatvoriť dohodu o sídle s Európskym orgánom práce (ďalej aj „ELA“), najneskôr do 1. augusta 2021, predkladá minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na rokovanie vlády návrh Zmluvy o sídle medzi vládou Slovenskej republiky a Európskych orgánom práce (ďalej len „zmluva“).
Účelom navrhovanej zmluvy je úprava vzťahov medzi Slovenskou republikou a ELA, garancia záväzkov Slovenskej republiky voči ELA a zabezpečenie plynulého a efektívneho fungovania ELA na Slovensku.
Navrhovaná zmluva je štandardnou zmluvou medzi hostiteľským štátom a decentralizovanou agentúrou EÚ. Obsah zmluvy vychádza predovšetkým z Usmernenia o štandardných ustanoveniach pre dohody o sídle decentralizovaných agentúr z 10. decembra 2013 ako aj Protokolu č. 7 o výsadách a imunitách Európskej únie, pričom zmluva upravuje aj práva presahujúce rámec štandardných pravidiel. Špecifickým prvkom tejto zmluvy je záruka poskytnúť benefity, ktoré Slovenská republika prisľúbila v kandidatúre o sídlo ELA.
Navrhovaná zmluva je medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy podľa článku 7 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá prednosť pred zákonmi a pred jej ratifikáciou sa vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky. Táto zmluva je medzinárodnou politickou zmluvou podľa článku 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky a zároveň medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb podľa článku 7 ods. 5 Ústavy SR. Navrhovaná zmluva je základným právnym rámcom odzrkadľujúcim záväzky hostiteľského štátu voči Európskemu orgánu práce.
Z hľadiska osobného rozsahu sa zmluva vzťahuje na Európsky orgán práce ako orgán Európskej únie s právnou subjektivitou, jeho 144 zamestnancov a ich rodinných príslušníkov ako aj na iné osoby, ktoré sa podieľajú na plnení úloh ELA. Z hľadiska vecného rozsahu zmluva ustanovuje podmienky, za ktorých vláda SR podporí zriadenie ELA v Bratislave poskytnutím vhodného umiestnenia a inej podpory pre ELA, ako aj výsad, imunít a iných zvýhodnení pre ELA, výkonného riaditeľa ELA, zamestnancov ELA a ich rodinných príslušníkov.
Predmetná zmluva obsahuje aj záväzok Slovenskej republiky garantovať tzv. Asistenčnú službu, ktorá pomôcť zamestnancom ELA a ich rodinným príslušníkom pri začlenení sa do života na Slovensku. Uvedené služby zmluvou zverené do kompetencie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré na tento účel podpísalo Memorandum o poskytovaní asistenčnej služby s Európskym orgánom práce v Bratislave dňa 29. júna 2021.
Materiál bol predmetom rokovania vlády Slovenskej republiky dňa 25. augusta 2021. Uznesením vlády SR č. 447/2021 vyslovila vláda Slovenskej republiky súhlas s uzatvorením zmluvy a s predbežným vykonávaním zmluvy odo dňa jej podpisu.
Zmluva bola dňa 4. októbra 2021 podpísaná za Slovenskú republiku ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, Milanom Krajniakom, a za ELA jeho výkonným riaditeľom, Cosminom Boiangiu.
Podľa článku 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky so zmluvou pred jej ratifikáciou vyslovuje súhlas Národná rada Slovenskej republiky. Zároveň odporúčame Národnej rade Slovenskej republiky rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá prednosť pred zákonmi podľa článku 7 odsek 5 Ústavy Slovenskej republiky, pretože priamo zakladá práva a povinnosti pre fyzické osoby a právnické osoby. Po vyslovení súhlasu so zmluvou Národnou radou Slovenskej republiky, bude sa prezidentke Slovenskej republiky odporúčať ratifikovať podpísanú zmluvu..
Zmluva svojím obsahom a rozsahom je v súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky a všeobecne uznávanými zásadami medzinárodného práva. Vykonávanie tejto zmluvy negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, sociálny vplyv, vplyv na životné prostredie, vplyv na informatizáciu, na služby verejnej správy pre občana a ani na procesy služieb verejnej správy. Zmluva nemá žiadny vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.