Predkladacia správaV súvislosti s uznesením vlády SR č. 511/2019 z 14. 10. 2019, k návrhu na zabezpečenie zriadenia sídla Európskeho orgánu práce v Bratislave a povinnosťou Slovenskej republiky ako hostiteľského štátu podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1149 z 20. júna 2019, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán práce a ktorým sa menia nariadenia (ES) č. 883/2004, (EÚ) č. 492/2011 a (EÚ) 2016/589 a ktorým sa zrušuje rozhodnutie (EÚ) 2016/344 (ďalej len „nariadenie (EÚ) 2019/1149“), uzatvoriť dohodu o sídle s Európskym orgánom práce (ďalej aj „ELA“), najneskôr do 1. augusta 2021, predkladá minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na rokovanie vlády návrh Zmluvy o sídle medzi vládou Slovenskej republiky a Európskych orgánom práce (ďalej len „zmluva“).
Účelom navrhovanej zmluvy je úprava vzťahov medzi Slovenskou republikou a ELA, garancia záväzkov Slovenskej republiky voči ELA a zabezpečenie plynulého a efektívneho fungovania ELA na Slovensku.
Navrhovaná zmluva je štandardnou zmluvou medzi hostiteľským štátom a decentralizovanou agentúrou EÚ. Obsah zmluvy vychádza predovšetkým z Usmernenia o štandardných ustanoveniach pre dohody o sídle decentralizovaných agentúr EÚ z 10. decembra 2013 ako aj Protokolu č. 7 o výsadách a imunitách Európskej únie, pričom zmluva upravuje aj práva presahujúce rámec štandardných pravidiel. Špecifickým prvkom tejto zmluvy je záruka poskytnúť benefity, ktoré Slovenská republika prisľúbila v kandidatúre o sídlo ELA.
Navrhovaná zmluva je medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy podľa článku 7 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi a pred jej ratifikáciou sa vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky. Táto zmluva je medzinárodnou politickou zmluvou podľa článku 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky a zároveň medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb podľa článku 7 ods. 5 Ústavy SR. Navrhovaná zmluva je základným právnym rámcom odzrkadľujúcim záväzky hostiteľského štátu voči Európskemu orgánu práce.
Z hľadiska osobného rozsahu sa zmluva vzťahuje na Európsky orgán práce ako orgán Európskej únie s právnou subjektivitou, jeho 144 zamestnancov a ich rodinných príslušníkov ako aj na iné osoby, ktoré sa podieľajú na plnení úloh ELA. Z hľadiska vecného rozsahu zmluva ustanovuje podmienky, za ktorých vláda SR podporí zriadenie ELA v Bratislave poskytnutím vhodného umiestnenia a inej podpory pre ELA, ako aj výsad, imunít a iných zvýhodnení pre ELA, výkonného riaditeľa ELA, zamestnancov ELA a ich rodinných príslušníkov.
Predmetná zmluva obsahuje aj záväzok Slovenskej republiky garantovať tzv. Asistenčnú službu, ktorá má pomôcť zamestnancom ELA a ich rodinným príslušníkom pri začlenení sa do života na Slovensku. Uvedené služby sú zmluvou zverené do kompetencie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré na tento účel podpísalo Memorandum o poskytovaní asistenčnej služby s Európskym orgánom práce v Bratislave dňa 29. júna 2021.
Materiál bol predmetom rokovania vlády Slovenskej republiky dňa 25. augusta 2021. Uznesením vlády SR č. 447/2021 vyslovila vláda Slovenskej republiky súhlas s uzatvorením zmluvy a s predbežným vykonávaním zmluvy odo dňa jej podpisu.