Príloha č. 1
1
Doložka vybraných vplyvov
1.Základné údaje
Názov materiálu
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 15/2005 Z. z. o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „návrh novely zákona“).
Predkladateľ (a spolupredkladateľ)
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky
Materiál nelegislatívnej povahy
Materiál legislatívnej povahy
Charakter predkladaného materiálu
Transpozícia práva EÚ
V prípade transpozície uveďte zoznam transponovaných predpisov:
Termín začiatku a ukončenia PPK
Predpokladaný termín predloženia na pripomienkové konanie
júl 2021
Predpokladaný termín začiatku a ukončenia ZP**
júl 2021
Predpokladaný termín predloženia na rokovanie vlády SR*
august 2021
2.Definovanie problému
Uveďte základné problémy, ktoré dôvodom vypracovania predkladaného materiálu (dôvody majú presne poukázať na problém, ktorý existuje a je nutné ho predloženým materiálom riešiť).
Návrh novely zákona reaguje predovšetkým na prípady prenikania exemplárov mačkovitých šeliem odchovaných v súkromných a/alebo komerčných chovoch do nelegálneho obchodu s mačkovitými šelmami, ktorým aj v dôsledku takéhoto obchodovania hrozí vo voľnej prírode vyhubenie. Ďalšími problémami, ktoré návrh novely zákona adresovať nedostatočné možnosti identifikácie neživých exemplárov vybraných druhov živočíchov a nedostatočné kompetencie orgánov štátnej správy na úseku ochrany exemplárov v oblasti výkonu štátneho dozoru.
3.Ciele a výsledný stav
Uveďte hlavné ciele predkladaného materiálu (aký výsledný stav má byť prijatím materiálu dosiahnutý, pričom dosiahnutý stav musí byť odlišný od stavu popísaného v bode 2. Definovanie problému).
Predmetom návrhu novely zákona je predovšetkým zakotvenie právneho základu pre zákaz držby vybraných druhov živočíchov zo skupiny mačkovitých šeliem, primátov a medveďov za účelom regulácie súkromných a/alebo komerčných chovov týchto živočíchov. Cieľom navrhovaného zákazu držby je eliminovanie nových odchovov, prípadne prevážania exemplárov týchto druhov na územie Slovenskej republiky z ostatných členských štátov a ich prenikania do nelegálneho obchodu, ktorý je jednou z príčin, prečo týmto živočíchom vo voľnej prírode hrozí vyhubenie. Výnimku budú mať len exempláre držané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákazu alebo chované v schválených zariadeniach, za účelom ochrany, zachovania a záchrany populácie daných druhov vo voľnej prírode, na vedecké účely alebo za účelom vymáhania práva.
Predmetom návrhu novely zákona je aj zavedenie povinnosti držiteľov vyhotovovať fotografie neživých exemplárov vybraných druhov živočíchov s cieľom zabezpečiť možnosť ich stotožnenia pri prípadnej kontrole orgánmi štátnej správy na úseku ochrany exemplárov alebo orgánmi vymáhania práva. Návrh novely zákona tiež zahŕňa posilnenie kompetencií a oprávnení orgánov štátnej správy na úseku ochrany exemplárov pri výkone štátneho dozoru. Cieľom je zosúladiť ich rozsah s kompetenciami, ktoré pri výkone štátneho dozoru orgánom ochrany prírody ukladá zákon o ochrane prírody a krajiny.
4.Dotknuté subjekty
Uveďte subjekty, ktorých sa zmeny predkladaného materiálu dotknú priamo aj nepriamo:
Dotknutými subjektmi predkladaného návrhu novely zákona budú podnikateľské subjekty a nepodnikatelia, ktorí majú v držbe, resp. v chove exempláre vybraných druhov mačkovitých šeliem a primátov a taktiež držitelia alebo dovozcovia neživých exemplárov vybraných druhov živočíchov. Návrh novely zákona sa dotkne aj orgánov štátneho dozoru vo veciach ochrany exemplárov, doplnením a posilnením ich kompetencií a oprávnení pri výkone štátneho dozoru.
5.Alternatívne riešenia
Príloha č. 1
2
Aké alternatívne riešenia vedúce k stanovenému cieľu boli identifikované a posudzované pre riešenie definovaného problému?
Na odstránenie definovaných problémov boli v minulosti zavedené prísnejšie opatrenia, napríklad vedenie záznamov o nakladaní s neživými exemplármi vybraných druhov a odovzdávanie uhynutých exemplárov vybraných druhov na zneškodnenie pod dohľadom štátnych orgánov, pre zabránenie nezákonného nakladania s nimi. Taktiež bolo pozastavené vydávanie výnimiek zo zákazu komerčných činností s vybranými druhmi živočíchov a povolení na ich vývoz. Ani tieto opatrenia však, vzhľadom na absenciu vnútorných hraníc v rámci EÚ a rozširujúci sa trend obchádzania zákona, nespĺňali svoj účel dostatočne. Iná alternatíva ako zákaz držby vybraných ohrozených druhov živočíchov, ktorá by mala potenciál eliminovať toto nežiadúce správanie, preto nebola identifikovaná.
Nulový variant - v prípade nevykonania úprav v predkladanom materiáli by vzhľadom na pretrvávajúci dopyt aj naďalej dochádzalo k pribúdaniu subjektov, ktoré sa venujú množeniu, chovu a komerčnému využívaniu exemplárov vybraných druhov veľkých mačkovitých šeliem, primátov a medveďov či na účely vystavovania na verejnosti alebo predaja v rámci EÚ, prípadne vývozu do tretích krajín, a to ako živých, tak aj neživých exemplárov na využitie v tradičnej ázijskej medicíne. Vzhľadom na prísnu reguláciu týchto činností následne môže dochádzať k prenikaniu takto odchovaných, resp. inak získaných exemplárov do nelegálneho obchodu.
6.Vykonávacie predpisy
Predpokladá sa prijatie/zmena vykonávacích predpisov?
Áno
Nie
Ak áno, uveďte ktoré oblasti budú nimi upravené, resp. ktorých vykonávacích predpisov sa zmena dotkne:
Zmena zákona sa dotkne podzákonného vykonávacieho predpisu, ktorým je vyhláška Ministerstva životného prostredia č. 110/2005 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zmena zákona bude vyžadovať doplnenie zoznamu vybraných druhov živočíchov, ktorých držba sa zakazuje. Taktiež bude vyžadovať doplnenie podrobností o prílohe k záznamu o nakladaní s neživým exemplárom vybraných druhov živočíchov, tlačiva prílohy k tomuto záznamu a pokynov pre vyhotovovanie fotodokumentácie, ktorú bude držiteľ neživého exemplára živočíchov vybraných druhov povinný vyhotoviť a vložiť resp. nalepiť do tlačiva prílohy k záznamu.
7.Transpozícia práva EÚ
Uveďte, v ktorých konkrétnych ustanoveniach (paragrafy, články, body, atď.) ide národná právna úprava nad rámec minimálnych požiadaviek EÚ (tzv. goldplating) spolu s odôvodnením opodstatnenosti presahu.
-
8.Preskúmanie účelnosti
Uveďte termín, kedy by malo dôjsť k preskúmaniu účinnosti a účelnosti predkladaného materiálu.
Uveďte kritériá, na základe ktorých bude preskúmanie vykonané.
Preskúmanie účelnosti predkladaného materiálu je možné vykonať po uplynutí 1 roka od nadobudnutia jeho účinnosti prepočítaním počtu exemplárov z vybraných druhov mačkovitých šeliem, primátov a medveďov v držbe jednotlivých subjektov a ich porovnaním s počtom exemplárov v držbe po zavedení opatrení navrhovaných v predkladanom materiáli.
* vyplniť iba v prípade, ak materiál nie je zahrnutý do Plánu práce vlády Slovenskej republiky alebo Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky.
** vyplniť iba v prípade, ak sa záverečné posúdenie vybraných vplyvov uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. jednotnej metodiky.
9.Vybrané vplyvy materiálu
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho
vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
Vplyvy na podnikateľské prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho vplyvy na MSP
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Mechanizmus znižovania byrokracie
a nákladov sa uplatňuje:
Áno
Nie
Sociálne vplyvy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Príloha č. 1
3
Vplyvy na životné prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na služby verejnej správy pre občana, z toho
vplyvy služieb verejnej správy na občana
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
vplyvy na procesy služieb vo verejnej správe
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
10.Poznámky
V prípade potreby uveďte doplňujúce informácie k identifikovaným vplyvom a ich analýzam. Informácie v tejto časti slúžia na zhrnutie vplyvov a nie ako náhrada za vypracovanie príslušných analýz vybraných vplyvov.
11.Kontakt na spracovateľa
Uveďte údaje na kontaktnú osobu, ktorú je možné kontaktovať v súvislosti s posúdením vybraných vplyvov.
Mgr. Silvia Rusnáková, odbor regulácie obchodu s ohrozenými druhmi,
silvia.rusnakova@enviro.gov.sk
, tel.:
+421 2 5956 2466
12.Zdroje
Uveďte zdroje (štatistiky, prieskumy, spoluprácu s odborníkmi a iné), z ktorých ste pri príprave materiálu a vypracovávaní doložky, analýz vplyvov vychádzali. V prípade nedostupnosti potrebných dát pre spracovanie relevantných analýz vybraných vplyvov, uveďte danú skutočnosť.
13.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov z PPK č. 103/2021
(v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 8.1 Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
K doložke vybraných vplyvov
Odporúčame predkladateľovi vyznačiť v časti 9 doložky vybraných vplyvov v časti vplyvy na PP aj riadok Mechanizmus znižovania byrokracie a nákladov sa uplatňuje: áno, keďže Komisia za to, že v prípade
predloženého materiálu uplatnenie mechanizmu znižovania byrokracie a nákladov nie je prekážkou pre plnohodnotné plnenie cieľov Slovenskej republiky v oblasti štátnych environmentálnych politík v zmysle bodu 6.1 JM.
K vplyvom na podnikateľské prostredie
Komisia odporúča predkladateľovi doplniť v časti 3.1 Analýzy vplyvov na podnikateľské prostredie časť Doplňujúce informácie. Osobitne pri každej regulácii s vplyvom na PP zhodnotenom v tabuľke č. 2 uviesť doplňujúce informácie tak, aby mohol byť skontrolovaný spôsob a správnosť výpočtov. Uviesť najmä, ako sa vypočítali vplyvy a z akého zdroja sa čerpali početnosti.
K vplyvom na rozpočet verejnej správy
Predkladateľ v doložke vybraných vplyvov, ako aj dôvodovej správe uvádza, že predmetný návrh zákona nebude mať žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy. S uvedeným konštatovaním sa Komisia nestotožňuje, pretože navrhovaným novým znením § 20 zákona č. 15/2005 Z. z. sa nielenže dopĺňajú a posilňujú kompetencie a oprávnenia orgánov štátneho dozoru na úseku ochrany ohrozených druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín pri výkone štátneho dozoru, čo môže zakladať zvýšené nároky na rozpočet verejnej správy, ale sa mení aj výška poriadkovej pokuty zo súčasnej sumy 331,93 eur na sumu v rozsahu od 100 eur do 7 000 eur, ktorú orgán štátneho dozoru na úseku ochrany ohrozených druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín môže uložiť za marenie, rušenie alebo iné sťaženie výkonu štátneho dozoru alebo za nesplnenie povinností ustanovených týmto zákonom. Navyše sa navrhuje, aby výnos z týchto poriadkových pokút bol príjmom Environmentálneho fondu, pričom podľa súčasného znenia § 20 zákona č. 15/2005 Z. z. ide o príjem štátneho rozpočtu. Navrhovanými úpravami § 22 ods. 2 zákona č. 15/2005 Z. z. sa dopĺňajú skutkové podstaty iných správnych deliktov, za ktoré okresný úrad alebo Slovenská inšpekcia životného prostredia ukladajú pokuty, čo môže mať tiež vplyv na príjmy rozpočtu verejnej správy.
Príloha č. 1
4
Vzhľadom na uvedené Komisia zásadne žiada v súlade s § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ako aj podľa platnej Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov dopracovať analýzu vplyvov na rozpočet verejnej správy, na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu, v ktorej predkladateľ kvantifikuje vplyvy predmetného návrhu zákona na príjmy a výdavky rozpočtu verejnej správy na bežný rok a na tri nasledujúce rozpočtové roky a uvedie návrh na úhradu zvýšených výdavkov alebo na úhradu úbytku príjmov.
Vyhodnotenie pripomienok Komisie:
Predkladateľ na základe vyššie uvedených pripomienok zo stanoviska Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov z PPK upravil a doplnil doložku vybraných vplyvov a analýzu vplyvov na podnikateľské prostredie a vypracoval aj analýzu vplyvov na rozpočet verejnej správy v zmysle pokynov Komisie.
14.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov zo záverečného posúdenia č. .......... (v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením: