V zastavanom území obce pásmo ochrany verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie určí okresný úrad v rozhodnutí na návrh žiadateľa a to v závislosti od miestnych podmienok, s prihliadnutím na technické a priestorové možnosti v danom území a na technické požiadavky podľa slovenskej technickej normy - STN 73 6005 Priestorové usporiadanie technických vybavení. Pokiaľ sa navrhuje umiestniť vodovodné potrubie verejného vodovodu a stokovú sieť verejnej kanalizácie v telese ciest a miestnych komunikácií sa pásmo ochrany neurčuje. K existujúcim sieťam sa nebudú určovať pásma ochrany a nebudú sa spätne zapisovať vecné bremená do katastra nehnuteľností.V odseku 2 je definované pásmo ochrany potrubí verejných vodovodov a verejných kanalizácií z hľadiska rozsahu, ktoré sa zriaďuje zo zákona, ak ide mimo zastavané územie obce. Vtedy vzniká aj zákonné vecné bremeno, ak je vlastník nehnuteľnosti obmedzený. V nasledujúcich odsekoch sa upravuje rozhodnutie okresného úradu pre prípad určenia pásiem ochrany v inom rozsahu ako v odseku 2, vymedzenie pásiem ochrany v zastavanom území obce a určenie, že pásmo ochrany sa v cestnom telese sa nevymedzuje. V pásme ochrany sú taxatívne zakázané činnosti ako vykonávanie zemných prác, umiestňovať stavby, konštrukcie alebo iné podobné zariadenia alebo vykonávať činnosti, ktoré obmedzujú prístup k verejnému vodovodu alebo verejnej kanalizácii alebo ktoré by mohli ohroziť ich technický stav, ďalej je zakázané tiež vysádzať trvalé porasty, umiestňovať skládky a vykonávať terénne úpravy (odsek 6). Odsek 7 ostáva podľa súčasnej právnej úpravy uvedeného ustanovenia.
K bodu 57
Doplnenie ustanovenia § 19a vyplýva z aplikačnej praxe. Okolo čistiarne odpadových vôd sa určuje hygienické pásmo tak, aby bol eliminovaný prienik zápachu z prevádzky čistiarne odpadových vôd, aby nenastali situácie, že bytové budovy budú situované tak blízko čistiarne odpadových vôd, že obyvatelia budú neustále žiť v znepríjemnenom prostredí. Toto hygienické pásmo určí orgán štátnej správy na návrh stavebníka v rámci podmienok územného rozhodnutia ako najmenšiu vzdialenosť umiestnenia hraníc areálu čistiarne odpadových vôd od hranice obytného územia podľa spôsobu čistenia odpadových vôd v rozsahu najmenších prípustných vzdialeností podľa odseku 2, smeru prevládajúcich vetrov, typu bytových budov a veľkosti čistiarne odpadových vôd.
V odseku 2 sú ustanovené najmenšie vzdialenosti hraníc areálu čistiarne odpadových vôd od hranice obytného územia v nadväznosti na spôsob čistenia odpadových vôd:
a) 25 m s komplexne uzavretou (nazývanou aj „zakrytou“) technológiou s čistením odvádzaného vzduchu,
b) 50 m s uzavretou (nazývanou aj „zakrytou“) technológiou, bez čistenia vzduchu,
c) 25 m s mechanicko-biologickým čistením bez kalového hospodárstva s úplne zakrytými objektami alebo zakrytým kalovým hospodárstvom s čistením vzduchu,
d) 100 m s mechanicko-biologickým čistením s pneumatickou aeráciou, s kalovým hospodárstvom,
e) 200 m s mechanicko-biologickým čistením s mechanickou povrchovou aeráciou, alebo biofiltrami, s kalovým hospodárstvom,
f) 100 m vegetačné čistiarne odpadových vôd otvorené (napr. koreňové),
g) 50 m, vegetačné čistiarne odpadových vôd uzavreté (napr. koreňové), (nazývané „skleníky“),
h) 200 m ostatné objekty čistiarne odpadových vôd (ide najmä o objekty: špeciálne úpravy kalu, medzidepónie kalov, zhrabkov, piesku a pod.).
V odseku 3 sa na zákonnej úrovni upravuje spôsob určenia najmenšej prípustnej vzdialenosti čistiarne odpadových vôd v smere prevládajúcich vetrov na dvojnásobok vzdialenosti určenej podľa odseku 2.