K bodu 33
Predmetné ustanovenie reaguje na požiadavku stavovských organizácií a profesijných organizácií pri zavádzaní vzdelávacích poriadkov do praxe, ktorý sa dopĺňa o náležitosti týkajúce sa priebehu praktického vyučovania a dôvodov ospravedlnenej neprítomnosti žiaka na praktickom vyučovaní.
K bodom 34 až 39
Upravujú sa podmienky pre výkon činnosti hlavného inštruktora. Umožňuje sa väčšia variabilita zmluvných vzťahov medzi zamestnávateľom a inštruktorom, čo má prispieť k personálnemu zabezpečeniu pozície inštruktora u zamestnávateľov. Znižuje sa administratívna záťaž a predchádza duplicitnému plneniu podmienky pre získanie kvalifikácie hlavného inštruktora, resp. inštruktora.
V súlade s princípmi celoživotného vzdelávania sa zavádza väčšia flexibilita pri plnení podmienky na získania kvalifikácie hlavného inštruktora aj prostredníctvom praxe a informálneho učenia sa, resp. kvalifikácie inštruktora aj prostredníctvom vykonania skúšky na overenie odbornej spôsobilosti.
Kompetencie získavané v rámci prípravy hlavného inštruktora, resp. inštruktora sú v podstatnej miere zahrnuté už v profesijnom profile pedagogických zamestnancov, ktorí môžu plniť úlohy hlavného inštruktora, resp. inštruktora v rámci študijného odboru učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo.
K bodu 40
Návrhom sa zavádza nový inštitút nadpodnikového vzdelávacieho centra (NVC). NVC predstavuje možnosť, predovšetkým pre SZČO, malé a stredné podniky, pripraviť si svoju vlastnú budúcu pracovnú silu bez rizika poklesu kvality poskytovaného vzdelávania z dôvodu nedostatočných materiálnych, personálnych a priestorových kapacít. NVC zároveň, predstavuje nástroj na zvyšovanie úrovne inovácií v odbornom vzdelávaní a príprave a zvyšuje konkurencieschopnosť priemyslu a služieb na trhu práce.
Oprávnenie zamestnávateľovi používať označenie nadpodnikové vzdelávacie centrum bude udeľovať príslušná stavovská organizácia alebo príslušná profesijná organizácia na základe zákonom určených podmienok.
Najdôležitejšou podmienkou pre získanie uvedeného oprávnenia je skutočnosť, že príslušný zamestnávateľ najmenej tri roky poskytuje praktického vyučovania v systéme duálneho vzdelávania žiakom s učebnou zmluvou uzatvorenou s inými zamestnávateľmi. Realizáciu uvedenej podmienky umožňuje nový § 6 ods. 4 písm. a) v spojením § 12 ods. 4 písm. a) – výkon praktického vyučovania iného zamestnávateľa. Nový § 6 ods. 4 písm. b) výslovne uvádza možnosť vykonávať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania aj v NVC.
Ďalšie kritériá na získanie spomínaného oprávnenia určuje príslušná stavovská organizácia alebo príslušná profesijná organizácia, ktorá rozhoduje aj o odňatí tohto oprávnenia, ak zamestnávateľ prestal spĺňať určené podmienky.
K bodu 41
Doterajšia prax ukázala potrebu väčšej informovanosti zamestnávateľov o žiakoch v systéme duálneho vzdelávania za účelom efektívnejšieho a individuálnejšieho prístupu zamestnávateľa ku