Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky
na obdobie rokov 2021 - 2024
Vláda Slovenskej republiky podľa článku 113 Ústavy SR predkladá Programové vyhlásenie vlády Národnej rade SR so žiadosťou o vyslovenie dôvery.
V programom vyhlásení sa premieta túžba ľudí po zásadných zmenách v správe vecí verejných. Prejavila sa vo výsledku minuloročných parlamentných volieb, v ktorých strany vládnej koalície dostali mimoriadne silný mandát na posilnenie atribútov právneho štátu a obnovenie dynamiky hospodárskeho rastu.
Občania vo voľbách v roku 2020 odmietli politiku, ktorej podstatou je zneužívanie verejnej moci na zabezpečenie osobného prospechu, ktorá bola chránená beztrestnosťou. Politikom tak vyslali jasný signál, že sa požiadaviek na rovnosť pred zákonom a spravodlivosť nemienia vzdať. A dali tejto vláde silný protikorupčný mandát.
Parlamentné voľby v roku 2020 sa uskutočnili v tieni nájomných vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, čím vyvrcholilo dlhé obdobie privilégií oligarchie, korumpovania sudcov, prokurátorov i policajtov. Rozsah tohto problému je stále predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní, ktorým nová vláda rozviazala ruky.
Koaličné strany prebrali krajinu v situácii, keď svet ochromovala pandémia nevídaných rozmerov. So samotným vírusom a jeho následkami na spoločnosť zápasíme dodnes.
Vírus Covid-19 vyvolal masívnu mobilizáciu ľudských i materiálnych zdrojov. Počas prvého roka pandémie sa podarilo cielenými opatreniami tlmiť rast nezamestnanosti i pokles kúpnej sily občanov. Vzhľadom na absenciu finančných rezerv a pokles rozpočtových príjmov sa nárast výdavkov na protipandemické opatrenia premietol do rastu verejného dlhu, ktorý predstavuje pre verejné financie značné riziko a v blízkej budúcnosti je nutné toto riziko znížiť.
Napriek boju s vírusom sa podarilo presadiť systémové zmeny v oblasti súdnictva, sociálnej oblasti a zlepšovaní podnikateľského prostredia. Z eurofondov sa na boj proti pandémii ochorenia COVID-19 uvoľnili finančné prostriedky vo výške 1,1 miliardy EUR, ktoré smerovali na podporu udržania pracovných miest (kurzarbeit), podporu malých a stredných podnikov, financovanie systému zdravotnej starostlivosti a integrovaného záchranného systému. Zároveň sme zaviedli rad opatrení, ktorých cieľom je zjednodušiť a urýchliť čerpanie eurofondov redukciou administratívnej záťaže a komplikovanosti nastavených implementačných procesov, a to prostredníctvom viacerých legislatívnych zmien, zjednodušením riadiacej dokumentácie – Systému riadenia EŠIF a jednotlivých príručiek, napríklad aj v oblasti verejného obstarávania. Tieto zjednodušenia prispeli k efektívnejšiemu čerpaniu, ktoré sa nám podarilo zvýšiť o 1,98 miliardy EUR a v spojení s dôsledným krízovým manažmentom sme zabránili prepadu finančných prostriedkov z eurofondov pri šiestich najväčších operačných programoch. V roku 2020 tak Slovenská republika neprišla z ESF, KF a ERDF ani o jediné euro, čo je neporovnateľný rozdiel oproti minulým rokom, kedy sme nenávratne prišli o viac než 150 miliónov EUR, a to iba za programové obdobie 2014-2020.
Na zmiernenie negatívnych dôsledkov korona krízy sa využijú aj finančné prostriedky z iniciatívy REACT-EU ako dodatočná finančná podpora pre krízou postihnuté odvetia, podpora aktivít na udržanie a vytváranie pracovných miest, zvyšovanie odolnosti zdravotníckeho systému, podpora dištančného